A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Yumurta Tavuğu Yetiştiriciliği
Yumurta Tavuğu Yetiştiriciliği
yumurta tavuğu yetiştiriciliği

Yumurta Tavuğu Yetiştiriciliği

Yumurta Tavuğu Yetiştiriciliği

Ülkemiz en oldukca yetiştirilen kümes hayvanları içinde ilik sırada bulunan hayvan tavuktur. Bilhassa tavuklar kırsal kesimde yumurtası için beslenmektedir. Köylerimizde eti için beslenen tavuklar yok denecek kadar azdır. Fakat bu işin ticareti ile uğraşanlar tavukları et verimine gore et için yumurta verimine gore de yumurtası için beslemektedirler.

Ustalaşmış olarak yumurta tavuğu beslemeyen ve evlerinde yalnız evin ihtiyacı için tavuk beslenen köylerimizde tavukların yılda verdiği yumurta adetleri türüne gore oldukça düşük olabildiği şeklinde birazcık dikkat edilmekle bu sayı oldukça yüksek sayılara da çıkabilmektedir. Fakat genel olarak yalnız kendi ihtiyacı için tavuk besleyen evlerde bulunan tavukların verimi düşük seviyededir. Fakat kendi yiyeceğini doğadan bulmuş olduğu için de oldukça
kalitelidir.

Günümüzde mühim bir gıda maddesi olan ve neredeyse kırsaldaki tüm evlerde beslenilen yumurta tavukları acaba bir yılda kaç tane yumurta vermekteler?

Günümüzde Yumurta Tavukçuluğu

Dünyada ve vatanımızda tavukçuluk son dönemler oldukca gelişmiştir. İnsan gereksinimleri arasından ilk sırayı beslenme almaktadır. Beslenme sektörünün de olmazsa olmaz gıdaları içinde tavuk ve yumurta yer verilmiştir. İnsan sayısı arttıkça beslenme ihtiyacı da bu duruma paralel olarak artmıştır. Yumurta ve tavuğun maliyeti düşük ve oldukca sıhhatli olması en oldukca tercih edilen besinler arasına girmesini elde etmiştir. Özelikle tavuk yumurtası insanoğlunun muhtaç olduğu tüm gıda değerlerini içinde barındırır.

Oldukça süratli sindirilen yumurta hızla vücut proteinlerine dönüşmektedir. Aynı süre bir çok vitamini de içinde bulundurur. İnsan beslenmesinde bu denli mühim yer tutan tavuk ve tavuk ürünleri ilgili sektöründe hızla büyümesini elde etmiştir. Bilhassa 90 yıllardan sonrasında vatanımızda tesisleşme artmış oldukca büyük yatırımlar yapılmıştır. Bu üretimlerin başlangıcında yumurta tavukçuluğu gelmektedir. Tavuk ve tavuk ürünlerinin yanında en oldukca tüketilen besin yumurta olmaktadır. Yumurta tavukçuluğuna başlamadan ilkin tesislerin oldukca özenerek hazırlanması gerekmektedir.

Tavuk tesisleri oldukca hijyenik koşullar altında olmalıdır. Herhangi bir tavuğun hastalanması tüm tavukların hastalanmasına niçin olacağı için tüm kontrollerinin tertipli yapılması gerekiyor. Çiftlikler için belli standartlar oluşturulmuş ve lüzumlu koşullar sıralanmıştır. Bunlara oldukca itina göstermek gerekir ek olarak yetiştireceğiniz tavuklar baytar nezarete altında olmalıdır. Yumurta tavukçuluğunun ilk adımın sıhhatli civciv temini ile adım atar. Alınacak civcivlerin sıhhatli bakımlarının yapılmış olması ve Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığınca sertifikalandırılmış ve ruhsatlandırılmış olması gerekmektedir. Yetiştirilmek suretiyle alınacak civcivler damızlık işletmelerinin kuluçkahanelerinden getirilmelidir.

Civcivleri getirmeden ilkin kümesin içi ve çevresi temizlenmeli içinde ve etrafındaki atıklar temizlenmeli hijyenlerinin sağlanmış olması gerekmektedir. Kümesin içersi bolca suyla yıkanmalı etrafı da dezenfekte edilmelidir. Aynı şekilde daha ilkin kullanılan kümes ekipman ve gereçleri de bolca suyla yıkanarak dezenfekte edilmelidir. Civcivler için kümes içersinde uygun bir ortam yapılmalıdır. Kümesin zemini talaş, saman şeklinde kuru malzemelerle örtülmeli, kümesin her tarafı kapatılarak tütsülenme yapılaması gereklidir. Civcivleri kümese sokmadan ilkin kesinlikle tüm duvarlar badana yapılmalıdır. Badana sonrası ve ilaçlama sonrası kümesin hava alması için 1-2 hafta süresince kümes havalandırılmalı ve içine kimse girmemelidir. Kümes temizliğine yeterince itina gösterilmezse kırılgan olan civcivler kısa süre içinde hastalanır ve bulaşıcı hastalık ile hepsi telef olur. Her civciv kümese getirildiğinde bu işlemlerin tekrardan yapılması gerekmektedir. Hem civcivlerin hem de olgunlaşıp büyüyecek olan tavukların sağlığı için bu işlemler oldukca önemlidir.

Yumurta Tavuğu Yetiştiriciliği
yumurta tavuğu yetiştiriciliği

Kümes içinde meydana getirilen dezenfekte işlemi mikroorganizmaların ölmesini sağlar ve civcivlerinizi hastalıklara karşı korur. Gene civcivlerinizi kümeslere getirmeden ilkin dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki hususta kümes içindeki soba, ampuller, perde, kablo şeklinde ekipmanların kontrollerinin yapılması var ise arızalarının giderilmesidir. Civcivler kümese yerleştirildikten sonrasında bu işlemleri yapmanız zorlaşır size oldukca zaman kaybettirir. Kümes içersindeki hijyeni korumak için mümkün olduğunca azca şahıs kümes içine girmelidir gereksiz ve işi olmayan kişileri içeride bulundurmayın. Kümes bakımında dikkat edilecek bir öteki mevzuda civcivleri kümes sıcaklığının belirlenmesidir. Civcivleri kümese getirmeden ilkin ısı seviyesini 32-35 aşama aralığında korumanız gerekir bunun yanında kümes sıcaklığının da 26-27 aşama civarında olması önemlidir. Yumurta tavukçuluğunda kümes içindeki civcivlerin sayısı ve metrekare hesabı dikkate alınmalıdır. Kümes ısısı ve nemi denetim edilmeli, kafi alan sağlanmalıdır. Civcivlerin tek bir alanda yığılması engellenmeli, altlıkları kuru olmalı ve kümes içinde cereyan olması engellenmelidir. Kümeste havalandırma ve aydınlatma kafi düzey olmalıdır. Civcivlerin sayısına gore kafi sayıda yemlik ve suluk ayarlanmalıdır. Çevre şartlarına gore baytar eşliğinde hayvanlar için kaliteli bir aşı programı belirlenmelidir. Civcivler kümese alındıktan sonrasında 3 saatte bir şekerli su ile beslenmeli, içme sularına vitamin katılmalıdır. Civcivlere ilk haftalarda 2 santimetre aralığında suluk verilmeli daha sonraki hatalarda suluklar önlerine asılmalıdır. Civcivlerin gelişme safhasında da oldukca dikkat edilmeli bakımları ve hijyen şartları devamlı olarak sağlanmalıdır. Bunların yanında gelişme evresi de ilk haftalarda olduğu şeklinde dikkat ve itina ister. Civcivlerin 3. Haftasından itibaren kümeslerin içerisinin oldukca iyi havalandırılması sağlanmalıdır.

Yumurtacı civcivlerin kümeslerinin aydınlatılması ilk haftalarda tüm gün olarak belirlenmeli daha sonrasında bölgenin enlem, güneşin doğuş ve batışı, kümes içersindeki aydınlatma bölgeleri ve mevsimsel tesirleri göz önünde bulundurarak aydınlatma programı belirlenerek buna uygun hareket edilmelidir. Aydınlatma için kullanacağız ampullerde tabandan 2 metre yükseklikte ve her 15 metre kareye denk gelecek şekilde konmalıdır. Kümes içersindeki ışık şiddetti de orantısal olarak ayarlanmalıdır. Civcivler piliç haline ulaştıktan sonra 16. Hafta ile 18. Hafta aralığında hayvanlar gelişme kümeslerinden alınarak yumurtlama kümeslerine geçirilmesi gerekir. Taşımaya oldukca itina gösterilmelidir hayvanların strese girmemesi oldukca önemlidir bunun için serin ve karanlık bir ortamda taşıma işlemi gerçekleştirilmelidir. Yumurta tavukçuluğun son aşamasında da piliçleri stresten uzak tutmalı, uygun yemler verilmeli ve yumurta dönemine kadar yemlerine takviye yapılması gerekmektedir. Son olarak yumurta verime tesir eden faktörlere oldukca dikkat edilmeli ihtiyaç duyulan itina gösterilmelidir.

Kanatlı Hayvancılık Sektöründe Neler Yaşanıyor?

Kanatlı hayvan sektörünü ele alalım dediğimizde ilk akla gelen tavuk olmaktadır. Dünyada ve vatanımızda gerek kırsal gerekse de şehirlerinde civarlarında kurulan çağdaş tesislerde üretimi en fazla olan kanatlı hayvan türüdür. Tavuk ve tavuk ürünleri vatanımızda ve dünyada en oldukca tüketilen gıdaların başlangıcında gelmektedir o yüzden sektör ağı oldukca yaygındır. Piliç eti hayvansal ürünler içersinde en ekonomik olanıdır ve sağlıklıdır. Her kesimin ekonomik olarak ulaşabileceği bir besin türüdür. Tavuk üretimini iki başlık altında değerlendirebiliriz. Birincisi et ihtiyacını karşılamak için etlik tavuk üretimi ikincisi ise yumurta ihtiyacını karşılamak için yumurta tavukçuluğudur. Şimdi bu tarz şeyleri tek tek ele alalım..

Etlik Üretim İçin Piliç Yetiştiriciliği

Etlik ihtiyacı karşılama yönelik piliç üretiminde nelere dikkat edilmelidir ya da hangi kriterlere gore bu üretim yapılır. Ilk olarak üretim süresi kısa olmalı 45 gün kadar bir süre ön görülmelidir, seri üretim söz mevzusu olduğundan yoğun bir üretim döngüsü olmalıdır, iş gücü düşük olmalıdır, kırmızı et dikkate alındığında beyaz etin kısaca tavuk etinin daha ucuz olması gerekiyor, sindirimi kolay, kolesterol ve yağ oranın da düşük olmalıdır, bunlar üretim öncesi bilmemiz gerekenlerdir. Peki üretim iyi mi yapılır..

Bu işe girmiş bir üretici lüzumlu uygun koşulları sağladıktan sonrasında üretimini isterse kendi başına isterse entegre firmalarda beraber yapabilir. Kendisi yapmak isterse zor bir süreçten geçmesi gerekiyor. Şu sebeple tek başına başladığı işte sıhhat, civciv temini, yem temini, nakli, kesimhane, sıhhat kontrolleri, pazarlama şeklinde birçok firmalarla ayrı ayrı ilişki oluşturmak zorundadır. Eğer üretici entegre bir firmayla anlaşırsa yalnız civcivleri büyütüp kesilme aşamasına gelene kadar ki süreçte bakım ve idaresini yapar. Üretici civcivleri entegre firmadan alır ve 35 ile 45 gün içinde kadar büyütür ve sonrasında satar, satım işlemi tamamlandıktan sonrasında üretici hayvanların bulunmuş olduğu kümesi temizler, bakımı yapar, dezenfekte ettikten sonrasında yeni civciv alır ve yetiştirmeye yeniden adım atar. Bir tavuk üreticisi yılda averaj 4 ile 7 sefer üretim yapabilmektedir. Kümeslerde hayvanlar taşlık üstünde bulunur. Üreticiler çoğu zaman kafes tercih etmez, yemlik ve suluklar hayvanların önünde bulunur, etlik piliç üretiminde her hangi bir sınırlama yoktur. Aynı şekilde tüm dünyada ne tüketiminde ne üretimine bir sınırlama konmamıştır. Kolayca pazarlanabildiğinden tüm dünyada oldukca gösterim bir sektör haline gelmiştir. Piliç etinin hazırlanması, pişirilmesi ve sindirilmesi oldukca kolaydır.

Yumurta Tavukçuluğunu Ele Alalım

Tavuk ve tavuk ürünleri oldukca mühim bir sanayi haline gelmiştir. Dünya ve vatanımızda yaygın olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Yumurta tavukçuluğu da ihtiyaca paralel olarak büyümüş ve gelişmiştir. Yumurtanın faydalarını ele aldığımızda beslenme açısından oldukca yararlı bir gıdadır. Yumurta anne sütünden sonrasında gelen en mühim ve tüm gıda değerlerini içersinde bulunduran tek gıdadır. Yumurta içersinde en kıymetli proteinleri içermektedir. Yumurtada a,d,e ve b vitaminleri bulunmaktadır. Üretici yumurta tavukçuluğuna başlamadan ilkin tüm koşulları yerine getirir kanatlı hayvanlar için kümesi en uygun şekilde hazırlar ve üretim için 16 haftalık yarka denilen dişi tavukları temin eder ve bu tarz şeyleri kümese doldurur. Tavuklar devamlı yemle beslenerek belli periyotlarda yumurta vermeleri sağlanır, hemen sonra yumurtalar entegre firmaya gönderilir ve piyasaya sürülür,

Et Tavukçuluğunun Devletimizde Gelişimi

Devletimizde tavukçuluk sektörü, 1970’li yıllarda adım atmıştır. O zamanlar tavuk ve tavuk ürünleri üretimi pahalı ve sınırı olan bir halde yapılmaktaydı. 1980 yıllarda ise kanatlı hayvan üretimi faaliyetleri yayınlaşmış kapasite oranları artmış ve entegre tesisler çoğalmıştır. Sektörde büyük bir gelişme yaşanmıştır. Bu tecrübelerden yola çıkarak 1990’lı yıllarda ise dünya standartları yakalanmış, büyük yatırımlarla beraber devamlı üretim sağlanarak günümüze gelinmiştir. Tavuk üretiminde Türkiye söz sahibi haline gelmiştir. 2000’li yıllarda tavuk üretim sektöründe AB uyum emek harcamaları başlamış ve 2005 senesinde AB vatanlarında ithal edilebilinecek seviyeye gelinmiştir. Devletimizde üretilen tavuk ve tavuk ürünlerinin yüzde 80’i son aşama çağdaş tesislerde üretilmektedir.

Yumurta Tavukçuluğunun Devletimizde Gelişimi

Devletimizde 1970’li yıllarda adım atmıştır yumurta üretimi seneler geçtikçe üretim alanında süreklilik sağlanmıştır daha kaliteli bir üretim sağlanmıştır. Türkiye yumurta üretiminde dünyada ilk 10 içersinde yer verilmiştir. Bunda ülkemizdeki tüketiminde oranı yüksektir. Türkiye’de meydana getirilen üretim ile hem yurttaşlarımızın hem de dünyadaki insanlığın hayvansal protein ihtiyacı karşılanmaktadır. Türkiye’nin üretimden ziyade en büyük pozitif yanları coğrafi konumudur. İstenilen ürünler en kısa sürede istenilen ülkeye ihraç edilebilmektedir. Yumurta üretiminde standartlar bellidir. Üretim türk besin kodeksi tebliğine uygun olmak zorundadır. Yumurtalarında pazarlanması ve etiketlenmesi de ayrı bir kriterdir. A sınıfı üretilen yumurtalar direk tüketim için insanlara sunulurken B sınıfı üretilen yumurtalar besin sanayisinde değerlendirilir. A sınıfı yumurtalardan anlatmak gerekirse 21 gün içinde tüketiciye ulaştırılmak zorundadır. Ve yumurtaların son tüketim zamanı 28 günden fazla olması imkansız. Taze yumurta olarak belirtilen yumurtaların üstünde tarih yer alır. Yumurta ve tavuk arasındaki bağlantıyı ele alan bir mevzu da yarka tavuğudur şimdi bunu kısa inceleyelim..

Yarka tavuğu yumurtlama dönemine gelmiş tavuğa denir. Civciv olarak dünyaya gelen bir tavuğun yarka adını alabilmesi için 20 haftalık olması lazım. Bu süreçte sonrasında sıhhatli ve bakımları yapılmış olan tavuklardan istenen verim alınır. Yarka tavuğu yetiştiriciliği büyük bir özveri ister, tavukların beslenmesi, bakımı ve sıhhat kontrolleri zamanında yapılmalıdır. Tavuk, tavuk ürünleri ve yumurta bu süreçlerden geçtikten sonrasında bizlere sunulur..

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın