A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Yeni İş Kolları
Yeni İş Kolları
kendi işimi kurmak istiyorum projesi

Yeni İş Kolları

Yeni İş Kolları

Geçen sürede gördük ki; iş kolları evrim geçirdi. Fabrikalarda işlerini otomasyon sistemlerine bırakanların bir kısmı veri girişi diye yepyeni bir iş kolunun çalışanı oldular. Mesela sosyal medya uzmanlığı gibi yepyeni iş alanları ve uzmanlıkları doğdu.

Ben de gelecek on yıl, yirmi yıl sonra yeni çıkacak yatırım alanlarını paylaşmak istedim.

Sensör üreticiliği : Akıllı telefonlardan, akıllı evlerden, akıllı otomobilllerden bahsediyoruz. Bu yeniliklerin hepsi bilgiye ihtiyaç duyuyor. Bu bilginin kaynağı ise sensörlerden geçiyor. Geçen gün beş yıldızlı bir otelde, odamda neredeyse on tane sensör saydım. Yeni nesil ortalama bir otomobilde yirmi civarında farklı sensör var. Yani sensörler gelecek on yılın sarf malzemelerinin başında geliyor.

Mobil ödemeler : Mobil dünya hayatımızın en önemli kısımlarından biri, cep telefonları neredeyse en ayrılmaz parçamız. Bu o kadar ilginç bir noktaya geldi ki; evden çıkarken cüzdanımızı unutabiliyoruz ama cep telefonumuzu unutmak geri dönmek için gerçek bir sebep. sanırım bu sebepten, hepimiz cep telefonlarının bir ödeme aracı olarak kullanılacağı bir dünyayı büyük bir özlemle bekliyoruz. İşte bu alanda mobil ödeme sistemleri ciddi bir yer kaplıyor. Google, apple derken birçok büyük firmanın bu alana girmesi sizi korkutmasın, bu kap daha çok su kaldırır.

Yeni İş Kolları
Yeni İş Kolları

Piller : Evlerimizde çok enerji harcayan akkor ampüllerden kurtulalı çok zaman oldu. Cihaz bazında bakıldığında beş yıl önceye göre çok daha az enerji harcıyor olsak da kullandığımız cihaz sayısı gün geçtikçe artıyor. Yani enerji ihtiyacımız tasarrufumuz oranında düşmüyor. Mobil dünya ise bizi yıllar sonra yine pillere muhtaç hale getiriyor. Ancak pil teknolojileri de çok hızlı gelişiyor. İki dakikada dolup günlerce bizi idare edecek piller çok yakında yanı başımızda olacak. Bu pilleri birilerinin üretmesinin gereklilik olduğunu unutmamak lazım.

Gün ışığı depoları : Aydınlatma teknolojisi bize gün ışığına yakın ışıkları gece bile kullanma imkanı verdi. Ama hiç birşey güneşin karşısında oturup, onu tende hissetmenin yerini almıyor! Demek ki birilerinin gece bu ışığı yaşayabilmemiz için depolaması gerekiyor. Yeni bir yatırım alanı olarak, depolamak ve taşıyabilmek yepyeni bir alan olacağa benziyor.

Robotlar : Geçen beş yılda baktığımız ekranlı cihazların sayısı birden arttı. Gelecek beş yılda da bu artış yepyeni teknolojilerden olan tüketici robotlarında olacak. Evinizi temizleyen robotlardan ziyade, sizinle dost olan olan, falınıza bakan, konken oynayan robotlardan bahsediyorum. Yani sosyal robotlar.

Uygulama mağazaları : Yazılım dünyası gerçekten çok büyüdü. Ancak yazılım mağazalarının sayısı öyle çok değil. Çoğunlukla hepimizin kullandığı büyük mağazalar var ve çoğunlukla yazılımlar bu mağazalarda kaybolup gidiyor. Daha dikey yeni uygulama mağazalarının açılacağı bir dönemi görüyor olacağız.

Yemeksepetileştirme : Bu konunun gelecek dönemde çokca önemli olacağını düşünüyorum. Küçük ve dağınık duran iş parçalarını bir araya getirip bundan bir güç oluşturma durumu. Tıpkı dünyada da “uber”in lüks araçlara yaptığı gibi. Türkiye’de bunu hangi sektörlere uygulayabiliriz demeyin. Mesela eczaneler, evini kiralamak isteyenler, ev hizmeti verenler ( güvenlik, temizlik gibi ), evinizde alabileceğiniz güzellik hizmetleri ( masöz, manikür, traş ) gibi….

3D printerlar : üniversite yakınlarında ders notu basan fotokopicileri hepiniz bilirsiniz. Her mahallede bulunan operatör bayiilerini, yada hastane etrafındaki eczaneleri? İşte üç boyutlu yazıcılarda böyle bir moda gibi geliyor bana. Üzerinde çalışmak gereken bir konu zira üç boyutlu yazıcı ile organdan, arabaya herşeyi üretebiliyorsunuz. Bakalım hangisi bu modanın parçası olacak.

Uzay teknolojileri : Bunlar beni kesmedi, benim çok param var diyorsanız, o zaman size uzay teknolojilerini öneririm. Burada gerçekten çok büyük bir dünya gelişmek üzere. Sir Richard Branson, Jeff Bezos, Elon Mask yani gelecek dünyanın büyük girişimcilerinin hepsi bu alanda çalışıyor.

Bahçe kiraya verme : Yatırımcı olmak istiyorum ama hiç pazarm yok diyorsanız. Tek mal varlığınız dağın birinde unutulmuş, kuş uçmaz, kervan geçmez bir yerdeki küçük arazinizse sakın satmayın. O araziye bir web sitesi kurun ve organik tarım içinkiraya verin. Çinden bile müşterileriniz olacağını hayretle göreceksiniz. Benden söylemesi…

Atıf Ünaldı
Bilişim Danışmanı

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın