A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Yeni İş Alanları 2016
Yeni İş Alanları 2016
iş fikri bulmak için yapılması gerekenler

Yeni İş Alanları 2016

Yeni İş Alanları 2016

Açık konuşmak gerekirse son 10 yıl içerisinde ülkemizin ekonomisi çok da kararlı bir çizgide ilerleyemedi. Talihsiz bir biçimde son 10 yılın başlarında zaten bir ekonomik dengesizlik vardı ve ülke yeni yeni ekonomik krizden çıkıyordu. Kısa bir süre daha sıkıntılı zamanlar geçirdik ve sonra ekonomimiz giderek toplanmaya başladı.

Aslında bu son 10 yıllık süreç boyunca birçok yeni sektör oluştu ve tabi birçoğu da yavaş yavaş unutulmaya başlandı. Bağımsız bir kuruluş bu ay içerisinde pazar araştırması yaparak bir rapor yayınladı ve bu raporda ülkemizin en hızlı büyüyen 10 sektörü belirlendi. Raporda aynı zamanda bu sektörlerin 5 yıl sonra yaklaşık olarak ne durumda olabileceği de yayınlandı. Bazı sektörler diğerlerine göre daha tahmin edilebilir durumdayken bazıları ise daha kararsız durumdadır. Eğer ekonominin bu belirsiz olduğu dönemlerde iyi bir haber duymak istiyorsanız işte size Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen 10 sektörü;

3D Baskıyla Üretim

3D baskı son 10 yıldır var olan bir sektör ancak ciddi bir sansasyon yaratabilecek kadar yeterli gelişme de yaşandı. 3D baskı işlemi, tek bir makinenin kullanılan malzemenin tabakalar halinde birbiri üzerine yerleştirilmesi sonucunda üç boyutlu bir obje yaratma veya basma sürecidir. Bu teknoloji geçen sene dünyaca ünlü ekonomi dergisi olan Economist’in kapaklarını süsledi. 3d baskıyla üretimin potansiyeli çok fazla çünkü hem riski hem de maliyetleri azaltıyor. 3d ile seri üretime geçmek birkaç yıl uzağımızda olabilir ancak 3D baskı üreticileri şimdiden büyük yatırımlar yapmaya başladı. IBIS’e göre, “Bu yüksek teknoloji makinelerin maliyeti düştükçe ve baskı teknolojisi geliştirildikçe havacılık sektörü gibi giderek artan çeşitli alanlarda kendisine rahatça yer bulacaktır.”

2006-2016 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %8.8

2021 yılına kadar öngörülen ortalama yıllık büyüme: %14.0

İlginizi çekebilir: 3d Baskı İş Fikirleri

Yeni İş Alanları 2016
Yeni İş Alanları

Sos Üretimi

Soslar tükettiğimiz gıdaları tatlandırmamıza yarayan enfes buluşlardır. Bu hazır soslar yakın gelecekte halk arasında kola kadar yaygın kullanıma ulaşabilir. Bağımsız bir araştırma şirketine göre çeşniler vatandaşlarımız arasında hızla popülerlik kazanıyor. “Soslara olan talep demografik tüketim eğilimleri ile giderek artıyor. Türk mutfağının çok çeşitli olması, alışık olmadığımız sosların tabaklarımıza ulaşmasını ve sevmemizi bir hayli kolaylaştırıyor.” Aynı zamanda özellikle acı olan soslar kapsaisin içerir: “Çok fazla baharatlı kapsaisin açısından zengin olan gıdalar tüketen insanlar, bu maddeye karşı daha dayanıklı oluyorlar. Kapsaisin tüketiminde çok az bir miktarı bile sinir sistemini uyarıp, endorfin üretmesine neden oluyor. Bunun sonucunda da birey kendisi çok daha iyi hissediyor.” Yeterince bağımlılık yaratıcı ve lezzetli değil mi? .

2006-2016 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %9.3

2016-2021 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %8.1

Muadil İlaç Üretimi

Hepimizin bildiği gibi ülke nüfusumuz giderek yaşlanıyor ve gerektiği ölçüde de zenginleşmiyor. Bu gibi durumlarda muadil ilaçların(ithal ilaçların yerine üretilen yerli ilaçlar) popülaritesi giderek artıyor. Muadil ilaçlar herhangi bir patent koruması olmaksızın satılıyor ve sektörde adı duyulmuş ilaçlara kıyasla daha ucuz oluyorlar. Bu da onları giderek artan genel sağlık maliyetleri karşısında çok cazip hale getiriyor.

2006-2016 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %9.6

2012-2021 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %6.3

Pilates & Yoga Stüdyoları

Ortalamada Türklerin önümüzdeki 10 yıl içerisinde daha kilolu olması bekleniyor ancak bu hepsi için geçerli değil. Kendini adamış bir grup insan gelirlerinin bir kısmını fit ve zinde kalmak için harcıyor ve günümüzde yoga ve pilatesten daha popüler bir moda yok. Ve ayrıca bu sporlarla ilgilenenler, ekonomik sıkıntılar karşısında bile bu alışkanlıklarından vazgeçmiyorlar. Pilates ve yoga stüdyoları, 2008 ve 2009 yıllarında ekonomideki durgunluk zamanında bile dalgalanmalara karşı son derece dayanıklıydılar.

2006-2016 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %12.1

2016-2021 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %4.8

Vakıf Üniversiteleri

Özel üniversiteler son yıllarda medyada çıkan bazı istenmeyen olaylardan ötürü biraz yaylım ateşine tutuldu ancak son on yıl içerisinde bu sektörde gözle görülür ve bir büyüme de tutarlıkla devam etti. Artık ekonomimiz daha rekabetçi ve iyi oldukça yükseköğrenime olan talep giderek büyüyor. Yükseköğrenimdeki bu artan talebi azaltmaya yardımcı olmak için özel üniversiteler ülkemizde giderek daha yaygın bir hal alıyor.

2006-2016 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %13.6

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın