A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Yazın Yapılabilecek İşler
Yazın Yapılabilecek İşler

Yazın Yapılabilecek İşler

Yazın Yapılabilecek İşler

Her yaz daha çok insan fazladan para kazanmak için yeni işler halletmeye niyetleniyor. Sadece sıfırdan bir işe koyularak elinden geleni yapmak aslen yalnız risk almayı ve oldukca emek harcamayı seven insanların yapabileceği bir şeydir. Eğer siz de “Ben hem risk almayı hem de oldukca emek harcamayı severim.” diyorsanız aşağıdaki iş seçeneklerini değerlendirmenizi tavsiye ederiz:

Yaz sezonunda çalışmak niçin iyi bir fikirdir?

Her türlü sezonluk iş imkanının ortaya çıkmış olduğu yaz mevsimi, çalışmak için hakkaten de en iyi dönemlerden biridir. En basitinden insanoğlu sıcaklayacağı için soğuk içeceklere akın ederler, birilerinin de haliyle bu biçim hizmetleri vermesi gerekir.

Evet, bazıları için yaz güneşlenmek, denizde yüzmek, çılgınlar benzer biçimde parti yapmak ve gezmekten ibarettir. Akıllı girişimciler ise yaza bu gözle bakmazlar; onlar için yaz ayları yepyeni iş kapıları açan fırsat dolu bir dönemdir. Yazın yarı zamanlı olarak mı çalışmak istiyorsunuz? Yoksa tek amacınız azca da olsa fazladan para kazanmak mı? Asla fark etmez!

Her şekilde yazları yapabileceğiniz birçok kârlı iş var. Üstelik bir çok iş için büyük sermayeler gerekmediğini de belirtelim. Isterseniz şimdi sözü fazla uzatmadan makalemizin başlangıcında da bahsettiğimiz yaz fırsatlarını inceleyelim:

1. Havuz bakımı

Bildiğiniz suretiyle bir çok insan yaz aylarını havuz sefası yaparak geçirmeyi sever. Haliyle malikane, site yada dinlence köyleri benzer biçimde yerlerdeki havuzları temiz tutup lüzumlu bakımları meydana getirecek birilerine gereksinim duyulur. Havuz bakım sektörüne girmek epey ucuz olduğu benzer biçimde bu alanda etkinlik göstermek için ihtiyacınız olan tek şey belirli ekipmanlar ve teknik bilgidir. Üstelik bu işi evden de yönetebilirsiniz; tek yapmanız ihtiyaç duyulan oteller, siteler ya da rezidansların yönetimleriyle görüşüp işi bağlamak, sonrasında da size belirtilen tarih ve saatlerde buralara gidip havuzlarla ilgilenmek.

Doğal sektörde etkinlik gösterdiğinizi duyurmak ve insanların size ulaşabilmelerini sağlamak için reklam yapmanız icap ettiğini de aklınızdan çıkarmayın. Bu amaçla hizmet verdiğiniz bölgelerde sağa sola posterler yapıştırın ve tertipli olarak broşürler dağıtın.

2. Çocuk bakımı

Yazın okullar dinlence olduğundan evlatların neredeyse hepsi evde kalır. Evlatların ebeveynlerinin büyük kısmı da çalışmak zorunda olduğundan bu ufaklıklara bakacak, ders anlatacak ve çeşitli aktiviteler yaptıracak birilere gereksinim vardır. Eğer çocuklarla aranız iyiyse yazları sizi hakkaten güzel fırsatlar bekliyor olabilir. Hatta bu işi yalnız bakıcılık olarak da düşünmeyin; mesela yaz okuluna giden evlatları arabanızla götürebilirsiniz, böylelikle hem işiyle meşgul ebeveynlere destek sunar hem de para kazanırsınız. Elbet anne babalar çocuklarını size emanet edecekleri için sizden sabıka kaydı isteyebilirler, o yüzden bu biçim beklentilere de hazır olun. Kısacası siciliniz temiz değilse bu işe asla bulaşmayın.

3. Soğuk yiyecek ve içecek satışı

Bazı insanoğlu için yaz ayları buz benzer biçimde içeceklerle eş anlamlıdır desek abartmış olmayız. Fakat bu yalnız gazlı içecek ya da ayran satmalısınız demek değil. Kendinizi belirli şeylerle sınırlandırmak yerine ürün yelpazenize dondurma, milkshake, soğuk su ve frozen içecek benzer biçimde seçenekler de ekleyebilirsiniz.

Plaj, mahalli gün yada kutlama benzer biçimde etkinliklere gidip ürünlerinizi satabilir, böylelikle yoğun insan trafiğinden yararlanarak sağlam miktarlarda para kazanabilirsiniz. Yiyecek-içecek işine girişirken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı unsurlar bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Örneğin sattığınız her şey hijyenik olmalı, ek olarak rakiplerinize nazaran avantajlı olmanız için standınız göze çarpmalı ve garip bir isme haiz olmalı.

4. Su sporları eğitmenliği

Yazın birçok insan çevrelerindeki plajlara akın eder, iç kesimlerde yaşayanlar da sırf denize girebilmek için kilometrelerce yol katedip sahil kentlerine giderler. Bu insanların bazıları yalnız plajda yayılıp yatmakla yetinmezler ve surf ya da su kayağı benzer biçimde adrenalin sporları yapmak için can atarlar. Eğer siz de bu şekilde sporlardan anlıyor ve sahile yakın yerlerde yaşıyorsanız bölgedeki turistlere hususi ders vererek para kazanabilirsiniz.

Doğal insanların yeteneklerinize güvenmesi, hatta ebeveynlerin çocuklarını size emanet edebilmeleri için kendinizden son aşama güvenli olmanız icap ettiğini de asla ihmal etmeyin.

5. Otomobil yıkama

Aslına bakarsanız nereye giderseniz gidin etrafınızda bir sürü otomobil yıkamacısı görebilirsiniz sadece insanoğlu daima otomobillerini daha ucuza yıkatmanın yollarını ararlar. Eğer fazla yatırım yapmadan para kazanmayı hedefleyen bir girişimciyseniz bu iş tam size nazaran. Otomobil yıkama işine girdiğinizi komşularınız başta olmak suretiyle yaşadığınız çevredeki insanlara duyurmanız başlangıç için kafi olacaktır. Ek olarak değişik yıkama paketleri sunmanız da alan kişi kazanmanızı sağlayabilir. Mesela temel yıkama hizmetlerinden oluşan bir paketin yanı sıra kapsamlı iç-dış yıkamadan meydana gelen başka bir alternatif de sunabilirsiniz, böylelikle değişik segmentlerden müşteriler kapınızı çalabilir.

6. Smoothie Standı

Yoğurt, sebze, meyve ve ek besinlerin karışımından oluşan leziz içecekler smoothie olarak adlandırılır. Smoothieler çoğu zaman spor merkezlerinde yada başlı başına bu ürünler üstüne yoğunlaşan dükkanlarda satılır. Smoothie işine girmeye niyetli bir girişimciyseniz ilk yapmanız ihtiyaç duyulan besin sektöründen anlayan iyi bir muhasebeciye gidip belli başlı bazı planlar hazırlamaktır.

Smoothie standı için bir konum seçmeden ilkin bu alandaki rakiplerinizin yazları nasıl yapılır çalıştığını ve ne kadar iş yaptığını da öğrenmeyi dikkatsizlik etmeyin. Ek olarak menülerine göz atın ve tutarları da dikkatli şekilde inceleyin.

7. Rafting

Neredeyse serüven ve aksiyonu seven hepimiz bilhassa yazları fazla para harcamadan bu keyifli sporla uğraşabilir. Siz de bu alanda hizmet vermek isterseniz başta aileler olmak suretiyle pek oldukca değişik alan kişi grubuna reklamınızı yapabilirsiniz. Elbet sizi rakiplerinizden değişik kılan bazı avantajlı paketler de sunmanız gerekecektir. Ek olarak rafting hizmetleri verirseniz yalnız yazın değil öteki mevsimlerde de okullara, kurumsal şirketlere ve halkın serüven sporları seven kesimlerine ulaşarak bu işi sürdürebilir, para kazanmaya devam edebilirsiniz.

8. Şnorkel dersleri

İnsanlara şnorkelle dalış yapmayı öğreterek yazları oldukça rahat bir halde kendinize fazladan gelir sağlayabilirsiniz. Bilhassa sahile yakın yerlerde yaşıyorsanız bölgenin yerlilerine yada turistlere yaz mevsiminde şnorkel dersleri verebilirsiniz. Bu alanda etkinlik göstermek için ilkin işinizi sağlam bir halde öğrenmeniz ve kendinize güvenmeniz gerekir.

Şnorkel işine yeni giren bir girişimci olarak çok da fazla fazla ekipmana ya da ana paraya ihtiyacınız olmayacaktır. Aslına bakarsanız birkaç dalış kompresörü, bir ya da iki küçük tekne ve bazı dalgıç ekipmanları işinizi görecektir.

9. Tur rehberliği

İnsanlarla vakit geçirmekten ve bu esnada onlara informasyon aktarmaktan zevk alıyorsanız tur rehberliği için biçilmiş kaftansınız. Tur rehberi olmak için insanları gezdireceğiniz bölgeler hakkında nerede ise her şeyi bilmeniz gerekir. Ek olarak müşterileri eğlendirmek için bazı ince bilgileri da öğrenmeniz avantajınıza olacaktır. Sadece her yerde gezgin rehberliği yapamayacağınızı da ihmal etmeyin. Şu demek oluyor ki bu işten para kazanmak istiyorsanız turistlerin sık sık ziyaret etmiş olduğu yerlerde etkinlik göstermeniz işinize gelecektir. Bir küçük detay daha verelim, otomobiliniz var ise bir grup turisti alıp dolaştırabilir, böylece fazladan ücret de talep edebilirsiniz.

10. El yapımı ürün satışı

Pazarlamadan hakkaten iyi anlıyorsanız bu işten size ekmek çıkar. Bir insan yaratıcı olabilir ya da oldukca güzel ürünler ortaya koyabilir fakat hepimiz kendi alın terini pazarlayamaz. İşte bu aşamada siz devreye girip el yapımı ürünleri pazarlayabilir, her satıştan da belli bir kâr alabilirsiniz.

Bu işin güzel yanı başlangıçta ana paraya asla ihtiyacınız olmaması. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey turistleri ve bölgenin yerlilerini ikna edip elinizdeki ürünleri satmak.

11. Serüven Parkı Açmak

Yazın gelmesiyle beraber insanoğlu doğaya ve piknik alanlarına saldırı ederler. Hem tabiat ile iç içe olmak isteyen hem de birazcık olsun adrenalin ardında koşan insanoğlu için serüven parkı açabilirsiniz. Bilhassa büyük şehirlerin çevresinde bulunan organik piknik alanları bu işi yapmak için biçilmiş kaftandır.

12. Yiyecek otomobili

IBISWorld tarafınca gösterilen bir araştırma raporuna nazaran motorlu yiyecek otomobilleri ile işporta tezgahlarında satılan sokak gıdaları toplamda 1 milyar dolarlık bir sektör; üstelik 2007-2012 yılları aralığında bu sektör %8,4 gelişme kaydetmiş durumda. Dolayısıyla sokakta yiyecek satmak girişimciler için son aşama cazip bir fırsat benzer biçimde görünüyor. Aslına bakarsanız son dönemlerde insanoğlu niçin restoran açmak yerine yiyecek otomobili işine giriyorlar dersiniz? Yanıt rahat: Yiyecek otomobili işletmek restoranlara kıyasla oldukca daha düşük maliyete haiz.

Yiyecek otomobili işine girmeden ilkin ne biçim gıdalar satacağınızı, bu işi nerede yapacağınızı ve ne benzer biçimde yasal izinler almanız icap ettiğini ihmal etmeyin.

13. Yüzme dersleri

Dört mevsim yüzme dersi vermek hem zor hem de maliyetli olabilir sadece yalnız yazları bu işi yaparak para kazanmak isterseniz fazla yatırım yapmanız gerekmediği benzer biçimde hatırı sayılır miktarlarda gelir de elde edebilirsiniz. Bu işle uğraşacaksanız yaz ayları süresince birçok çocuğa ve hatta bebeğe yüzme öğretmeniz gerekebilir. Eğer harcamalarınıza dikkat eder ve başarıya ulaşmış bir halde reklam yapmış olursanız yaz döneminde iyi paralar kazanabilirsiniz.

14. Yaz kampı

Yaz kampı organizatörlüğü insanların gözünde en kaliteli işlerden biridir zira buralarda ufaklıklara türlü beceriler kazandırılır ve mühim değerler aşılanır. İyi yönetilen yaz kampları çoğu zaman misyonlarını gerçekleştirirler. İster spor benzer biçimde bedensel alanlarda ister matematik ve fen benzer biçimde teknik mevzularda olsun, yaz kampı yönetmek için bu makalemizde ele aldığımız tüm iş kollarında belirttiğimiz belli başlı niteliklere haiz olmanız gerekir.

Eğer bu işe girmeye niyetliyseniz kampçıları eğitebilecek ve eğlendirebilecek niteliklere haiz kişiler çalıştırmalı, bununla beraber ilgi çekici faaliyetler düzenlemelisiniz. Bunların yanı sıra kampınıza oldukca sayıda çocuk da geleceği için sigorta yaptırmanız icap ettiğini de ihmal etmeyin.

15. Klasik Düğün Otomobili Kiralama

Yaz sezonu bununla beraber düğün sezonunu da getirir. Haliyle dünya evine girmek isteyen çiftlere verebileceğiniz birçok hizmet bulunmaktadır. Mesela son yıllarda oldukça popülerleşen klasik düğün otomobili kiralama hizmeti bunlardan yalnız biri. Bu işe girmek için büyük bir sermayeniz olmasına da gerek yok. Düşük fiyata klasik eski bir otomobil alarak onu yenileyebilir ve modeline bağlı olarak günlüğü 400 – 1000 TL içinde değişen fiyatlarla kiralayabilirsiniz. Şoförlü kiralama hizmet sunarak bu fiyatı daha üste çekebilirsiniz. Öteki taraftan fotoğraf çekimlerinde kullanılmak suretiyle fotoğrafçılarla anlaşarak da kazanç elde edebilirsiniz.

16. Hediyelik eşya satışı

Yaz ayları süresince insanoğlu dinlence yaptıkları yerlerden hatıra amaçlı birçok değişik aksesuar satın alırlar. Yaşadığınız şehri anımsatan hediyelik eşyaları toplu şekilde alabilir, sonrasında da hatıra unsurları toplamayı seven turistlere pazarlayabilirsiniz.

Satabileceğiniz ürün yelpazesinin de son aşama geniş bulunduğunu ihmal etmeyin; el yapımı ürünler, cilalı deniz kabukları, küçük taşlar ve çeşitli bileklikler benzer biçimde birçok seçeneğiniz var. Pazarlama mevzusunda kendinize güveniyorsanız ve ürünleriniz sizi rakiplerinizden değişik kılacak nitelikteyse bu iş için biçilmiş kaftan olabilirsiniz.

17. Trambolin yada şişme oyun parkları

Yaz, bilhassa çocuklar için eğlence anlamına geldiğinden trambolin yada şişme oyun parkları yazları oldukça büyük ilgi görmektedir. Averaj 15 bin TL maliyetle girebileceğiniz bu iş yardımıyla açacağınız bölgeye bağlı olarak aylık 5-10 bin TL içinde değişen kazançlar elde edebilirsiniz.

18. Plaj takıları satışı

Mayo, çanta, valiz ya da el yapımı aksesuarlar yaz aylarının vazgeçilmezleridir. Dolayısıyla bu biçim ürünleri gerek internette gerekse sahil kenarlarında satarak ek gelir elde edebilirsiniz. Isterseniz müşterilerin yanına giderek ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Bu yöntemden hoşlanmıyorsanız küçük bir stant açmak da mantıklı olabilir. Ek olarak bir web mağazası açabileceğiniz benzer biçimde sanal ortamda ürünlerinizin reklamını da yapabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın