A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Yatırım Danışmanlığı Hizmeti Vermek
Yatırım Danışmanlığı Hizmeti Vermek
sermayesiz iş imkanları

Yatırım Danışmanlığı Hizmeti Vermek

Yatırım Danışmanlığı Hizmeti Vermek

Yatırım danışmanlığı, yatırımcı talebi doğrultusunda veya yatırımcı talebi olmaksızın sermaye piyasası araçları ile bunları ihraç eden ortaklık ve kuruluşlar hakkında, belli bir kişiye veya mali durumları, risk ve getiri tercihleri benzer nitelikteki bir gruba yönelik olarak yönlendirici nitelikte yorum ve tavsiyelerde bulunulması faaliyetidir.

Bu faaliyet ancak yetkili bir yatırım kuruluşu tarafında SPK tarafından verilecek yetki belgesi ile faaliyet izni çerçevesinde yürütülebilir. Genel yatırım tavsiyeleri ile finansal bilgi sunulması ise yatırım danışmanlığı kapsamında kabul edilmemektedir.

Yatırım danışmanlığı; müşteri kitlesine, sermaye piyasası araçları ve bunları ihraç etmekte olan kuruluş ve ortaklıkların yönlendirici nitelikte yazılı yada sözlü olmak üzere yaptıkları yorum ve tavsiyelerle onları yönlendirme faaliyetidir.

Yatırım danışmanlığı, gerekli yetki ve eğitim düzeyine sahip olan tecrübeli kişilerce, para ve sermaye piyasalarında yapılan yatırımlar vasıtasıyla; danışmanlık, bilgi ve tecrübe aktarımında bulunan kişilerin, yatırıma karar verecek olan kişinin kararları doğrultusunda yatırımın yönlendirilmesi faaliyetidir.

Verilen yatırım danışmanlığı hizmetinin karşılığında çeşitli maddi menfaatler temin etmek suretiyle, müşterilerine sermaye piyasası araçları ve bunları ihraç eden kuruluşlar hakkında ve sermaye piyasasıyla ilgili olmak üzere yönlendirici özellikte yazılı yada sözlü olarak yatırım tavsiyelerinde bulunulması faaliyetleri Yatırım Danışmanlığıdır.

Yatırım Danışmanı Nedir ? Yatırım Danışmanlığı nedir ?  Yatırım Danışmanlığı nedir ?

Bir ücret karşılığında yatırım analizleri yapan ve yaptığı bu tür çalışmalara bağlı olarak yatırım tavsiyelerinde bulunan kişidir. Yatırım Danışmanı, yetkili kuruluşlarda müşterilere sermaye piyasası araçları ile bunları ihraç eden ortaklık ve kuruluşlar hakkında ve benzeri konularda yönlendirici nitelikte yorum ve yatırım tavsiyelerinde bulunulmasından ve Sermaye Piyasası Kurulunun yatırım danışmanlığı faaliyetine ilişkin düzenlemelerinde belirtilen faaliyetlerin kısmen veya tamamen yürütülmesinden sorumlu olan personeldir.

Yatırım Danışmanlığı Hizmeti Vermek
yatırım danışmanlığı

Yatırım Danışmanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler;
Karın çok hızlı bir şekilde sağlanması imkanını sunmak için acele yatırım yapmanızı söyleyen, beklenmedik telefon yada mektup bildirimlerinden ve bu gibi konularda tanımadığınız kişilerin ziyaretlerinde çok dikkatli olmalısınız.

Çok kısa sürede yatırımınızın yüksek getiri sağlayacağını yada paranızın iki katına çıkacağını belirten söz sahiplerine şüpheli olarak yaklaşın.

”Yarın çok geç olabilir” yada ”Bu gibi bir fırsat için uzun bir bekleme sırası var, bu fırsattan istifade etmek istiyorsanız çabuk davranmalısınız” gibi sizin üstünüzde baskı oluşturan ve hızlı karar verip hata yapmanıza sebep olabilecek olan para taleplerini geri çevirmek en doğrusu olacaktır.

Yatırım yapmayı düşündüğünüz alanda, yatırım öncesinde; bu yatırım aracı ve şirketle ilgili olan izahname belgesi, halka arz belgesi, mali tablolar yada dokümanlar hakkında bilgi edinin. Sözleşmelerde küçük puntolarla yazılmış olan yazıları çok daha dikkatli şekilde okuyun. Herhangi bir belgeyi imzalamadan önce, şartlarını ve usullerini doğru okuduğunuzdan ve belgede yazılanları anladığınızdan emin olun. Eğer söz konusu belge hakkında kafanızda bir tereddüt beliriyorsa, imzayı atmadan önce avukatınız yada yatırım danışmanınızın görüşünü almayı ihmal etmeyin.

Yapmış olduğunuz yatırımların ya da almış olduğunuz hisse senetlerinin, SPK’ya kayıtlı olan hisse senetleri olmasına özellikle dikkat edin. SPK’ya kayıt yaptırmaksızın Bölgenizdeki yerel gazetelere ilan vererek senetlerini satmaya çalışan şirketlerden, pay senedi almayın. Bu şirketlere mümkün mertebe ortak olmayın.

Yatırım Danışmanı Olabilecek Şirket Türleri

SPK düzenlemeleri kapsamında faaliyet gösterebilecek şirketler;

”Yatırım Danışmanlığı Yetki Belgesi” yada ”Halka Arza Aracılık Yetki Belgesi” olan aracı kuruluşlar,
”Yatırım Danışmanlığı Yetki Belgesi” ne sahip olan portföy yönetim şirketleri,

Girişim Sermayesi yatırım ortaklıkları yatırım danışmanlığı görevinde bulunmak için Borsa’ya başvuruda bulunabilirler.

Yönetim Kurulu’nun önerisi ve SPK’nın onayı ile yatırım danışmanı olabilecek şirket türlerinde değişiklikler yapılabilir.

Yatırım Danışmanlığı Listesinde Bulunan Şirketler

GİP’te (Gelişen İşlemler Piyasası) yatırım danışmanlığı görevini yapabilecek olan şirketler Piyasa Danışmanı Listesi’nde (PDL) yer almaktadır.

A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.

Beybi Giz Plaza Meydan Sok. No:1 K:2 D: 5-6 Maslak / İstanbul

Tel: (0212) 371 18 00

Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.

Dikilitaş Mah. Emirhan Cad. No: 109 Atakule Kat: 11 Balmumcu / İstanbul

Tel: (0212) 310 62 00

Bizim Menkul Değerler A.Ş.

Yeni Sahra Mah. İnönü Cad. Kanarya Sok. No: 25 Kat: 4-5 Ataşehir / İstanbul

Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.

Büyükdere Cad. No: 106 Esentepe / istanbul

Tel: (0212) 336 40 00

Ekinciler Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Hazine Sok. No: 14 Küçükbakkalköy – Ataşehir / İstanbul

Tel: (0216) 577 42 42

Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Nispetiye Cad. Akmerkez B Kulesi Kat: 2-3 Etiler / İstanbul

Tel: (0212) 282 17 00

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Cumhuriyet Mah. E-5 Yanyol No: 29 Yakacık – Kartal / İstanbul

Tel: (0216) 453 00 00

Global Menkul Değerler A.Ş.

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy / İstanbul

Tel: (0212) 244 55 66

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın