A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Yaşam Koçu Olmak
Yaşam Koçu Olmak
yaşam koçu olmak

Yaşam Koçu Olmak

Yaşam Koçu Olmak

Arkadaşlarınızla saatlerce telefonda konuşuyor ve onlara pozitif tavsiyeler mi veriyorsunuz? Kim bilir kendinize niçin bunu yaparak para kazanmayım diye soruyorsunuzdur. Şu anda bu makaleyi okuyorsanız bunu yapabileceğinizi düşündüğünüz içindir.

Aslına bakarsanız bu sektör her geçen gün büyümektedir. Rüya mesleklerden kabul edilen yaşam koçluğu yaparak başkalarına destek olmak istiyorsanız işte izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar oldukça rahat. Iyi mi yaşam koçu olabileceğinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Iyi mi yaşam koçu olunur?

1 – Üniversiteye gidin. Elli yıl ilkin bu işi yalnız bir lise mezuniyet belgesi ile yapabilirdiniz sadece günümüzde işler değişti. Yaşam koçluğu yapabilmek için minimum dört senelik mezuniyet belgesi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. İlla ki de alacaksınız diye bir şey yoktur sadece mastır yada doktora derecesi olanlara karşı elinizde bir üniversite mezuniyet belgesi olması size avantaj sağlar.

Psikoloji ve rehberlik benzer biçimde bölümler olsa da yaşam koçluğu diye bir bölüm hemen hemen yoktur. Sadece yaşam koçluğu diye bir bölüm olmaması kurslar olmadığı anlamına gelmez.

2 – Onaylı kurslar vesilesiyle koçluk dersleri alın. Üniversiteyi çoktan bitirdiyseniz ve tekrar geri dönmek benzer biçimde bir niyetiniz yoksa onaylı kurslara katılabilirsiniz.

3 – Sertifika alın. Kursu bitirdikten sonrasında sertifika almaya hak kazanırsınız. Bu sertifika yardımıyla ilerlemeye başlayabilirsiniz. Ihmal etmeyin bu sizin ekmek tekneniz olacak. Sertifika olmadan hiçbir yaşam koçu başarı göstermiş olması imkansız.

4 – Seminerlere katılın. Bu alanda kalıcı olmak istiyorsanız tüm büyük isimlere aşina olun ve ilişkiler kurun. Ülkenin dört bir yanında ki tüm yaşam koçları bu tür seminerlere katılır.

Katıldığınız seminerlerden bir şeyler öğrenmeye çalışın. Size eve gidin ve her söyleneni uygulayın demiyoruz sadece seminere katılan öteki insanlarla konuşabilirsiniz. ( her seminerin değişik bir mevzusu olur) Birkaç tane akıl hocası bulmanız yola çıkarken size avantaj elde edecektir. Birileri size ne olursa olsun ve ne olursa olsun yol gösterecektir.

İş kurma aşamaları

1 – Yarı zamanlı işinize devam edin. Yaşam koçluğu eğitimlerine katılırken büyük paralar ödemenize yoktur. Sadece bir taraftan eğitim alırken bir taraftan da yaşamınızı devam ettirmek zorundasınız. Eğitimlerinizi tamamladıktan sonrasında da derhal müşteriler gelip kapınızı çalmayacaktır. Bu işler vakit alır.

İstikrar sağlamak ve satın alan tabanı oluşturmak seneler alacaktır. Yaşam koçluğu acele varlıklı olunacak işlerden değildir. Bazı yaşam koçları yaptıkları süratli telefon görüşmelerinden sonrasında fahiş paralar kazansa da birçoğu bu kadar talihli değildir. Deneyiminiz azca olursa kazanacağınız para miktarı da azca olur. ( buna ek olarak satın alan sayınız da azca olacaktır ) Ve büyük olasılıkla ilk olarak parasız hizmet vereceksiniz. İşte bu yüzden patronunuza ukalalık yapmış olup işinizden ayrılmamalısınız.

2 – Kendiniz için çalışın. Bazı yaşam koçları kuruşlarda çalışırlar bu sebeple bu işletmeler çalışanları elde tutma oranlarını çoğaltmak isterler. Sadece bir çok yaşam koçu kendi hesabına çalışır. Bu evrak işlerinizi kendiniz halledeceğiniz ve tüm sorumlulukları alacağınız anlamına gelir.

Kendi adına çalışan yaşam koçları ile görüşerek tavsiyeler alabilirsiniz.

3 – Sektörde deneyimli bir yaşam koçundan yardım alın. Terapistler eğitimleri esnasında danışmanlık hizmeti alsa da yeni yaşam koçlarının deneyimli olanlar tarafınca yönlendirilmesi gerekir.

Bu yönlendirmenin bir öteki amacı da yaşam koçlarının tam olarak ne yaptığını görmektir. Sadece ne yapmanız icap ettiğini tam olarak anladıktan sonrasında yaşam koçu olabilirsiniz. Eğitim aldığınız kurum sizi yönlendirmiyorsa arkadaşlarınızdan yada öğretmenlerinizden yardım alabilirsiniz.

4 – Değişik rehberlere kayıt olun. İnternet üstündeki rehberleri araştırın ve isminizi kaydedin. İnternet üstünden arama yaparak yaşam koçu bulmaya çabalayan tonlarca insan vardır.

5 – Nişinizi bulun. Bazı yaşam koçları insanoğlu için vizyon belirler ve kendilerini tamamen geliştirmenin yollarını gösterir. Bazıları meslek seçmek ve kendilerini geliştirmek isteyen kişilere hizmet ederken ötekiler de yöneticilerin işletmelerini daha iyi bir noktaya getirmelerine destek verir. Hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize karar verin. ( kişisel olarak bildiğiniz bir mevzuda uzmanlaşmanızı tavsiye ederiz) İşte başlayabileceğiniz birkaç tavsiye:

 • İşletme koçluğu
 • Nefes koçluğu
 • Kariyer koçluğu
 • Kurumsal koçluk
 • Yönetici koçluğu
 • İlişki koçluğu
 • Emeklilik koçluğu
 • Dini koçluk
 • Süre yönetimi koçluğu
 • İmaj koçluğu
 • İş ve hususi yaşamı dengeleme koçluğu

6 – Kendinizi pazarlayın. Artık isminizin arkasında “onaylı yaşam koçu” sıfatı var. Sıra geldi kartvizitler dağıtmaya, online reklamlar, gazete ve mecmua reklamları vermeye, Bir Feysbuk sayfası meydana getirmeye ve twit atmaya. İsminiz ne kadar fazlaca tanınırsa o denli fazlaca iş alırsınız. Müşteriler varlığını bilmezlerse size gelmezler.

Yaşam Koçu Olmak
yaşam koçu olmak

Kendinizi uzman olarak pazarlayın. Bir nişiniz var değil mi? Ihtimaller içinde müşterileriniz ne okuyor, ne dinliyor yada ne yapıyor? Yöneticilere ulaşmak istiyorsanız çocuk bakımıyla ilgili bir mecraya reklam veremezsiniz. Sadece yeni annelere yada iş yaşamıyla hususi yaşamını dengelemek isteyen bayanlara ulaşmak istiyorsanız bu yolu kullanabilirsiniz.

7 – Bazı denek müşterileriniz olsun. Sonuçta sertifikanızı yeni aldınız ve acemisiniz. Bununla beraber asla deneyiminiz yok. Bunun için arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize onlara parasız hizmet verebileceğinizi açıklayın. Onlara vakit ayırın ve ayrıca edinim kazanmaya çalışın.

Peki bunu kaç kişiye uygulayacaksınız ve ne kadar sürecek? Kendinizden güvenli olana ve insanların hayatlarına kıymet katacağınıza inanana kadar devam edin. Bu haftalarda sürebilir aylarda sürebilir.

8 – Gerçek müşteriler bulun. Kız kardeşinizin iş arkadaşıyla ve arkadaşınızın arkadaşının pizzacısında çalışan teslimat görevsiyle birkaç hafta çalıştıktan sonrasında er yada geç haberleriniz yayılmaya başlayacaktır. Sizi havalara uçuracak ilk telefonu alacaksınız. Tebrikler! Para kazanma zamanı.

Sadece ne kadar? Açıkça konuşmak gerekirse bu size kalmıştır. Günlük ücret mi alacaksınız? Aylık ücret mi alacaksınız? Ve ücret ne kadar olacak? Alan kişi ve kendiniz açısından zorlukları iyi mi aşacağınızı düşünün. Müşteriler ne kadar ödeyebilir? Ihtimaller içinde müşterilerinizin demografik özellikleri neler? Kararsız kalırsanız rakiplerinizin fiyatını öğrenin.

Müşterilerle çalışmak

1 – Geniş kapsamlı bir görüşme yaparak başlayın. Vaka yaşam koçluğuna vardığında karar defteri yoktur. Bir satın alan vardığında ilk seans geniş kapsamlı olmalıdır ve tüm bilgileri içermelidir. Sizden ne istiyorlar? Yaşamlarının hangi bölümünü değişiklik yapmak istiyorlar? Hedefleri neler?

İnsanların bir çok bir fikirle gelir. İster kilo vermek istesinler, ister işletmelerini ilerletmek istensinler isterseler de kişilerarası ilişkilerini geliştirmek istesinler. Sizi yönlendirmelerine izin verin ve onları kulak verin.

2 – Organize olun. Alan kişi tabanınızı oluştururken müşterilerin alışkanları hakkında tahminlerde bulunmaya çabalamayın. Mesela kahve bağımlılığı olan bir kişinin uyku hastalığı olacak diye bir şey yoktur. Tüm müşterilerinizin detaylı bilgilerinin yer almış olduğu portfolyolarınız olsun. Organize olmazsanız ve bir satın alan aradığında telefonu cevaplamazsanız tekrar size gelmez.

Müşterilerinizin kendilerini en iyi müşterinizmiş benzer biçimde hissetmelerini sağlayın. Size anlattıkları en küçük ayrıntılara bile aklınızda tutmalısınız. Yalnız size olan güvenlerini arttırmazsınız bununla beraber gerçekler doğrultusunda daha isabetli kararlar verirsiniz.

3 – Muntazam bir emek harcama programı hazırlayın. En doğru emek harcama programını zaman içinde oturtacaksınız. Yaşam koçlarının birçoğu her müşterisiyle ayda üç kez görüşür. Bazı müşteriler daha çok bazıları da daha azca görüşmek ister sadece ayda üç kez görüşmek averaj bir sayıdır. Her seansın uzunluğu size ve müşterinize kalmıştır.

Görüşmeleri illa ki karşı karşıya yapacaksınız diye bir şey yoktur. Telefon yada Skype benzer biçimde programlar vesilesiyle da görüşebilirsiniz. Kurumlarla yada yöneticilerle çalışacaksanız müşterileriniz çoğunlukla gezi edeceğinden tek seçeneğiniz çoğunlukla telefon görüşmesi yapmak olacaktır.

4 – Yalnız yönerge vermeyin. Yaşam koçları yalnız pahalı tavsiyeler veren kişiler değildir. Bu korkulu olurdu. Yaşam koçluğunun amacı diğerlerinin seçeneklerini keşfetmelerine ve kendileri için en iyi olanı anlamalarına destek olmaktır. Alışkanlıkları değiştirmeye çalışmanız müşteriye ne yapması icap ettiğini anlatmaktan daha iyidir.

Asla kimsenin başka birinin ne yapması gerektiğine söylemesine ihtiyacı yoktur. “Iyi mi” sorusunu yanıtlamalısınız “ne” sorusunu değil. Onlara süreçle ilgili destek olun.

5 – Ödev verin. Bir yerde yaşam koçlarını öğretmen yada rehber olarak kabul edebiliriz. Müşterinizden gelen bir telefonu cevaplamanız işinizin bittiği anlamına gelmez. Birlikte verdiğiniz kararları uygulamaya koyduklarından güvenli olmalısınız. Müşterilerinize ödev verin. Değişik iş planları geliştirmeleri yada eski eşleri ile konuşmaları benzer biçimde olabilir. Müşterileriniz için en iyisi ne? Ve onların bunu yaptıklarından iyi mi güvenli olacaksınız?

İşbirliği yapmakta zorlanacağınız müşterileriniz de olacak. Sizin fikirlerinize katılmayan müşterileriniz olacak. Kıymetli zamanlarını boşa harcadığınızı düşünenler olacak. Tüm bunlar olacak. İyi ve kötüyü kabul ederek bu işe ne vakit son vereceklerini bilin. Bir satın alan tarzınızdan hoşlanmazsa gidecektir.

6 – Müşterilerinize hedeflerine ulaşmaları mevzusunda destek olun. Tamamımız hedeflerimize ulaşmak için savaşım ederiz. Ve yaşam koçlarından bizim için yolu aydınlatmalarını isteriz. Amaçlarını gerçekleştirmeleri için elinizden geleni yapmış olursanız ve seçeneklerini gösterirseniz işinizi doğru olarak yapmış olmuş olursunuz.

Koçluk becerilerinizi geliştirin

1 – Empatik ve duyarlı olun. Yaşam koçlarının amacı müşterilerinin hedeflerini belirlemelerine destek olmak ve onları bu hedefleri gerçekleştirmeleri için cesaretlendirmektir. Bunu yapabilmeniz için müşterilerle dostane bir halde yazışma kurmanız gerekir. Negatif yada mutsuz olursanız müşterileriniz derhal kaçacaktır.

Yaşam koçu olmak için illa ki karşı karşıya yazışma kurmanıza gerek kalmamıştır. Yaşam koçlarının birçoğu müşterileri ile telefonda görüşürler. Bunun bir sürü pozitif yanları vardır: daha azca engelleyicidir ve itimat oluşturmak daha kolaydır. Esnektir ve globaldir.

2 – Hepimiz için en iyisini isteyin. Bazılarımız kibar ve anlayışlı olamayız. Bazı niteliklerimiz olsa da ara sıra hata yapabiliriz.

Sokakta yürüyüp beş dakikalığına bir kahve bile içmek istemeyeceğiniz müşterileriniz olacaktır. Bu tarz şeyleri hep beraberce yapamayız. Bu kişilerle kahve içmek zorunda olmamanız iyi bir şey. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey onlara yardım etmektir. Onlara yardım edin ve başarı göstermiş olmalarını isteyin.

3 – Ihmal etmeyin siz müşterilerin arkadaşı değilsiniz. Bundan önceki adımda da belirtildiği benzer biçimde bu kişilerle kahve içmek zorunda değilsiniz. Onları itmeniz gerekir. Aranızdaki sınırı korumanız oldukça önemlidir aksi halde ustalaşmış bir ilişki sürdüremezsiniz. Onların arkadaşı olursanız size ödeme yapmayı keserler.

Sınırı geçip dost olursanız sizin önerilerinizi daha azca ciddiye almaya başlarlar. Bigün onlara karşı sert davranmanız gerekirse size kırılırlar. Sınırları açıkça çizmek mantıklı bir hareket olacaktır.

4 – Esnek olun. Hayatımızda çoğunlukla beklenmeyen değişimler olur. Cuma akşamı saat dokuzda arayıp seansı bir sonraki güne almanızı isteyecek müşterileriniz olacaktır. Değişiklik yapma imkanınız var ise değiştirin bu sebeple bunu yapmaktaki amaçları saygısız olmak değildir. Emek harcama programınız durağan(durgun) olmasın esneklik oranı bırakın.

Saatler açısından esnek olmanızın yanında fikirler mevzusunda da esnek olun. Sonuçta her şey görecelidir. Herhangi bir mevzuya karşı istekli değillerse onlara saygı gösterin. Her insana itina gösterin. Mümkün olduğunca müşterileriniz için en uygun bir programı hazırlayın.

5 – Yaratıcı olun. İnsanlara destek olmak benzer biçimde bir amacınız var ise vakalara geniş bir perspektiften bakmalısınız. Yalnız A ve B noktasını görüyor olabilirler. Size onlara C, D ve E’yi göstermelisiniz. Size karşı daima açık olmayabilirler. Başarıya ulaşmış bir yaşam koçu olmak istiyorsanız yaratıcı, becerikli ve yüksek hayal gücüne haiz olmalısınız.

Size mantıksız olun demiyoruz. İki özelliği de taşıyın diyoruz. Tüm dikkatinizi başarı göstermiş olmaya verin. Müşteriler mutlu olursa sizde olmuş olursunuz. Ihmal etmeyin onları mutlu ederseniz sizi başkalarına anlatırlar.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın