A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Xiaomi Firması Hakkında
Xiaomi Firması Hakkında

Xiaomi Firması Hakkında

Xiaomi Firması Hakkında

Xiaomi Inc. Çin, Pekin merkezli dünyanın en büyük 4. akıllı telefon üreticisi. Xiaomi, akıllı telefonlar, mobil uygulamalar, dizüstü bilgisayarları ve birçok tüketici elektroniği tasarlar, geliştirir ve satışını yapar.

Ağustos 2011’de ilk akıllı telefonunun piyasaya sürülmesinden bu yana, Xiaomi, merkezinin bulunduğu Çin’de pazar payı kazandı ve akıllı ev (IoT) cihaz ekosistemi de dahil olmak üzere daha geniş bir tüketici elektroniği dizisi geliştirmeye başladı.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Forbes’e göre Çin’in en zengin 23. kişisi olan Lei Jun’dur. Şirket, 2014’te 60 milyondan fazla akıllı telefon satışı yapmıştır.

Şirketin ağırlıklı olarak Çin, Hindistan, Malezya ve Singapur’da 8000’den fazla çalışanı vardır. Endonezya, Filipinler, Güney Afrika ve Brezilya gibi diğer ülkelerde de genişlemektedir.

International Data Corporation’ye göre, Ekim 2014’te Xiaomi, Samsung ve Apple Inc.’i takiben dünyanın üçüncü büyük akıllı cep telefonu üreticisi oldu. IDC raporuna göre Xiaomi, 2014 yılında Çin’in en büyük akıllı telefon satıcısı oldu ve Samsung’u geçti. Xiaomi, Aralık 2014’ün sonunda, yatırımcılardan 1,1 milyar ABD doları tutarında yatırım aldıktan sonra, dünyanın en değerli teknoloji kuruluşlarından biri oldu ve Xiaomi’nin değeri 46 milyar ABD Doları’nı aştı. Xiaomi, Temmuz 2014’te flipkart.com aracılığıyla Hindistan pazarına girdi.

Çin’li akıllı telefon üreticisi Xiaomi, son dönemdeki yayılma politikaları ve başarılı satışları ile dünyanın üçüncü en büyük üreticisi oldu.

Xiaomi firması ile ilgili ne zaman haber yapsak, genelde yeni piyasaya çıkan bir telefonlarının ne kadar hızlı satıldığı hakkında oluyor. Mesela Redmi 1S modeli 4 saniyede 40,000 adet satmıştı. Veya bir önceki üst seviye cihazı olan Mi3 modeli Hindistan’da ilk parti stoğunu 5 saniyede bitirmişti. İşte bunun gibi haberler Xiaomi’yi Çin’in en başarılı akıllı telefon üreticilerinden biri yapıyor.

Araştırma firması Strategy Analytics’e göre Xiaomi dünyanın üçüncü en büyük telefon üreticisi haline geldi. Son bir senede üretimi 3 kat artan Çin’li firma, 2014 yılının üçüncü çeyreğinde 18 milyon akıllı telefon üretti ve dünya çapında dağıttı. Bu rakam onu Samsung ve Apple’ın ardından üçüncü en büyük üretici yapıyor.

Ayrıca Xiaomi’nin satışları da gayet iyi gidiyor. Dünya çapında oranı geçen seneden bu seneye %2.1’den +5.6 ‘ya çıktı. Firmanın hem pahalı, hem de ucuz modelleri toplandığında Xiaomi dünyanın beşinci en çok telefon satan firması oluyor. Birinci %24.7 oran ile Samsung, ikinci ise 12.3 oran ile Apple. LG’nin son dönemdeki rekor kıran satışları firması dördüncülüğe yükseltmiş durumda.

Aşağıda firmanın en son çıkan akıllı telefonu Mi4’ün tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Xiaomi ile ilgili bir haber de oyun sektöründen, yaz sonunda alınan bir habere göre bağımsız Android oyun konsolu üreticisi Ouya Çin pazarına Xiaomi’nin TV cihazları ile girmeye hazırlanıyordu.

Akıllı telefon satışlarında Xiaomi, Apple’ı üçe katladı. Xiaomi bu başarısını hangi ülkede elde etti? Dünyanın en büyük pazarında son durum ne?

Xiaomi, Apple’ı Üçe Katladı

Kısa süre önce Gartner tarafından yayınlanan bir raporda dünyanın en büyük beşinci akıllı telefon üreticisi olduğu görülen Xiaomi, söz konusu Çin olduğunda ise rakip tanımıyor.

Tanınmış araştırma şirketi Sino tarafından yayınlanan rapor, Çin’in Apple’ı olarak bilinen Xiaomi’nin anavatınında bir numaralı akıllı telefon üreticisi olduğunu gösterdi.

Xiaomi CEO’su Lei Jun tarafından gururla paylaşılan araştırma sonucuna göre Xiaomi, Çin’de akıllı telefon satışlarında Apple’ı üçe katladı. Xiaomi aynı zamanda çok değil birkaç yıl öncesine kadar Çin’in lider akıllı telefon üreticisi olan Samsung’u ise sekize katladı.

Yayınlanan rapora göre Çinli kullanıcıların büyük bölümü yerel firmaları tercih ediyor. Bunda modellerin uygun fiyatlı olmasının bir numaralı etken olduğunu söyleyebiliriz.

Xiaomi ve Huawei açık ara önde

Xiaomi’nin ardından ikinci sırada Uzak Doğu’da bir Huawei alt markası olan Honor geliyor. Huawei %8, Honor’ın ise %15.7’lik pazar payı Çinli şirketi ülkesinde iki numaralı üretici yapıyor.

Üçüncü sırada yine bir Çinli üretici Letv karşımıza çıkıyor. Snapdragon 820 işlemcili ilk akıllı telefonda imzası bulunan Letv’in uygun fiyatlı modelleri ülkede yoğun bir ilgi görüyor.

Asus’un çiçeği burnunda telefonu Zenfone 3 modelini Zenfone 2 ile karşılaştırdık. Zenfone 2’den…
Apple ise Çin’deki en pahalı telefonları satmasına karşın %8.2 ile hatırı sayılır bir pazar payını elinde bulunduruyor. Apple’ın arkasından %7’lik dilimle Meizu geliyor. Samsung ise dünyanın en büyük mobil pazarında sadece %3.2’lik dilimi elinde bulunduruyor.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın