A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Üzüm Yetiştiriciliği
Üzüm Yetiştiriciliği
üzün yetiştiriciliği

Üzüm Yetiştiriciliği

Üzüm Yetiştiriciliği

Bölgenin toprak koşullarına uyabilecek ve bölge çeşitleriyle uyuşabilecek anaçların seçilmesine bilhassa dikkat etmek gerekir. Bu çeşitler 5BB ,S 04,41 B,110R,99 R,420 A,1103 P,1616C gibi Amerikan asma anaçları kullanılır. Çeşit tavsiyesinde bulunurken, ilk önce bölgenin iklimi ve yaygın olan üzüm değerlendirme biçimleri göz önüne alınmalıdır.

Toprak Hazırlıkları

Bağ yeri seçildikten sonra toprağın hazırlanması prosedürüne geçilir. Arazide varsa, büyük kayalar, ağaçlar çalılar temizlenir. Omcaları muntazam ve düzgün dikebilmek için bütünsekler düzeltilir, çuklinkar doldurulacak toprak tesfiyesi yapılır. Fazla su tutan yerlere drenaj içim önlemler alınır. Asmanın ekonomik ömrü bakım koşullarına göre değişmekle beraber 40 yılın üzerindedir.

Bu edenle ömrü tamamlanıncaye dek dikildiği yerde kalacağından,tesisinde çok hassas davranılmalıdır.Yeni kurulacak bağ yeri,hiç işlenmemiş bir toprak üzerinde olacaksa alan iyi bir biçimde işlenmelidir.Eğer eski bir bağ alanı ise torağı birkaç yıl dinlendirilerek bol yeşil gübre ile gübrelendirilmelidir.

Asmanın iyi büyüyebilmesi,köklerinin derine gitmesi toprak içinde gelişmesine bağlıdır.Gelişme toprak yapısı hakkındadir.Amerikan asma anaçlarının kökleri,çok kuvvetli ve süratli büyüdüklerinden toprağın gevşek ve süzek olması lazımdır.Asmaların gelişmemesi ve bazı bağların zamanından önce kuruması, krizmanın yapılmaması ya da yüzlek yapılmasından ileri gelmektedir.

Bağcılıkta başarının temel şartı bağ kurulacak yörenin iklim ve toprak etkenleri ile asmanın çok iyi uyuşma içinde olmasını temin etmektedir. Bu nedenle bir yere bağ tesis ederken iklim, toprak, mevkii-yön, anaç ve çeşit seçimi gibi öğeleri iyice etüt etmek gerekmektedir. Asma gelişme devresi son derece uzun bir bitkidir. Günlük ısı ortalaması bu derecenin altına kanaatye kadar gelişmesini sürdürür. Her üzüm çeşidi, meyveleri iyi bir biçimde yetişkinlaştırılması için belirli bir ısı toplamına ihtiyaç gösterir. Bağ kurulacak bölgenin yıllık aktiR,sıcaklık toplamının en az 1600 derece olması gerekir.

Asmanın kökleri derine gittiği için diğer bitkilere oranla daha az yağış alan yerlere de yetişebilir. Yıllık yağış miktarı yanısıra,yağışın dağılımı bağcılık bakımından oldukça önemlidir.İlkbaharın son döneminde ve yaz başlangıcında devam eden yağışlar bilhassa mantari hastalıklarının artmasına neden olmasından bağcılık yönünden problem yaratmaktadır.Rüzgarların bağlara çok etkisi vardır. Diğer iklim etkenleri müsait olmak şartıyla rüzgarlardan korunmuş yerler bağcılığa daha elverişlidir

BUDAMA

Asmanın budanması çok bilgi ve beceri isteyen bir yöntem iştir. Bu nedenle asmanın fizyolojisini ve budama eskatiyenrını bilmek gerekir. Aksi halde üzümün kalitesi düşmekte, verim azalmaktadır. Budama biçimi açısından hem daha yüksek bir verim ve kalite elde edilmesi, hem de bilhassa boncuklanmanın önlenmesi açısından 5-8 göz üzerinden uzunlu kısalı karışık budamaya imkan tanıyan telli terbiye biçimlerinden 60-80 cm gövde yüksekliğine sahip “guyot sistemi” veya “guyot+T” terbiyesi biçiminin uygulanması öngörülmektedir.

SULAMA

Asmanın büyüyüp gelişmesi için topraktaki su miktarının daimi solma noktasının üstünde olması gerekir.Asmanın hızlı gelişme devresi olan mayıs haçünkün ayları ile salkımların ben düşme zamanında(Temmuz)kök bölgesinde yeterli su bulunmadığı hallrde omcaların gelişmesi yavaşlar,yapraklar pörsür ve renkleri solar.

Kış yağmlinkarı normal düşmüşse toprak tarafından tutulmuş olan su bağların bahar gelişmesine yeterli olmaktadır.Sulama imkânı olan taban bağlarda iki defa sulama ve sulamalardan sonra tava gelince toprak prosedüre çok iyi sonuç vermektedir.Kışın kurak geçmesi durumunda bir de bağlar uyanmadan önce bir su verilip sonrasında toprak prosedüre yapılması yerinde olur.Bağlarda çiçeklenmenin hemen sonrasında ve tanelere ben düşme başlangıcında sulamaya yönelik dikkat edilmelidir.Yurdumuzda bağlarda sulama çoğunlukla karık usulünle yapılmaktadır.Ancak son yıllarda damla sulama ve sprink tekniği ile bağların sulanması önem kazanmıştır.

GÜBRELEME

Doğru,dengeli ve zamanında yapılan gübreleme bağcılıkta ürün miktarının ve kalitesini arttırmakla ve bağların hastalık,Zaralı,dona karşı dirençlerini de yükseltmektedir.Bağlara verilecek gübre miktarının belirlenmesi çok fazla etkene bağlı olan ve daha önceden bazı tahlilleri gerektiren bir prosedürdir.

Her bölgede hatta her bağda ihtiyaç duyulan mineral ve organik madde miktarını tek tek belirleme etmek daha sonra buna göre gübreleme yapmak en isabetli yoldur.Çiftlik gübresi ile fosforlu gübreler sonbahar toprak prosedüresi sırasında sıralar arasına verilerek toprakla karışmasını sağlar.Azotla gübrenin ise bağlara İdeal verilme zamanı ilkbaharda ilk toprak işlenmesinden hemen önce şubat-mart aylarıdır.Arzu edilirse azotlu gübrenin ikinci yarısı nisan-mayıs aylarında da verilebilir.

DİKİM

Sonbaharda krizma yapılmış arazi ilkbaharda düzeldikten sonra,hayvan ya da makine gücü ile işlenebilecek Aralık ve uzunlukta çuklinkar açılır.Şimdiye kadar yapılan denemeler yeni tesis edilecek bağlarda sıra üzerinin 1,5-2 m.sıra arasının 2,5-3m.olması gerektiğini ortaya koymuştur.İşaretlenmiş yerlere iki kürek derinliğinde,bir kürek genişliğinde çukur açılır.Çukur açmanın makine ile yapılması daha üstünlüklıdır.Çuklinkarın dip kısmına yanmış çiftlik gübresi,ince toprakla karıştırılarak konmalıdır.Dikim içinde fidan budama yapılır.Yan boğaz kökleri tamamen dip kökler ise 10 cm üzerinden çepeçevre kesilir.

Oluşmuş sürgünlerin en kuvvetlisi bırakılır.Budaması yapılan köklü çubuk ya da aşılı köklü topraklı fidan,açılan çukurun tam ortasına gelecek biçimde konur,fidanın gövde kısmının en az 10-15 cm.i toprak üzerinde kalacak biçimde açılan çuklinkara 10-15 cm kalınlığında toprak atıldıktan sonra fidan hava almayacak biçimde sıkıştırılmalıdır.Daha sonra can suyu verilir ve fidanın yerini belli etmek için yanına herek dçiftr.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın