A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Üniversite Öğrencileri İçin Apart Otel & Yurt Açmak
Üniversite Öğrencileri İçin Apart Otel & Yurt Açmak

Üniversite Öğrencileri İçin Apart Otel & Yurt Açmak

Üniversite Öğrencileri İçin Apart Otel & Yurt Açmak

Ülkemizde ki üniversiteler dolayısıyla öğrenci sayısı her geçen yıl artıyor. Bu artışa paralel olarak öğrenciler için barınma imkanları da yetersiz kalıyor. Tam da bu sebepten ötürü üniversite öğrencileri için yurt ve apart ihtiyacı oluşmakta. Yatırımcılar için bu fırsat gözden kaçınılmaması gereken bir iş deneyimi olabilir.

Türkiye’de 170 üniversitede 4.5 milyon öğrenci yüksek öğrenim görüyor. Türkiye’deki yurtların kapasitesi ve sunduğu konfor yetersiz olunca aileler üniversite öğrenimi gören çocukları için farklı arayışlara yöneliyor. Birçoğu ev kiralayarak sorunu çözerken, ekonomik durumu uygun olan bazı aileler de çocuklarına markalı projelerden stüdyo tipi ya da 1+0 ev alıyorlar. Son yıllarda üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını çözmek için yeni bir konsept de geliştirildi. Öğrenci apartı, öğrenci rezidansı gibi isimlerle lanse edilen bu konseptte öğrenciler ev konforunda otel hizmeti alıyor.

Bu konseptin ilk örnekleri üç dört yıl önce İstanbul’da vakıf üniversitelerine yakın semtlerde görüldü. Otel hizmeti verilen bu apartlarda, sinema salonlarından fitness salonlarına, havuzdan saunaya, playstation odalarından sınırsız internete kadar birçok olanak sağlanıyor. Haftada iki gün oda temizliği, ücretsiz çamaşır yıkama, ütü gibi rezidanslarda sunulan hizmetlerin de verildiği otellerde tabii ki elektrik, su, ısınma gideri gibi ekstra giderler de bulunmuyor.

Yurtdışındaki örneklerinden esinlenerek bu konsepti ilk olarak küçük girişimciler uygulasa da, kamuoyuna ilk tanıtan Beşiktaş Kulübü’nün eski Başkanı Serdar Bilgilinin girişimi oldu. Bilgili’nin kurduğu ve halen CEO’su olduğu BLG Capital’s’ın projesi Republika Academic Aparts adını taşıyor.

Üniversite Öğrencileri İçin Apart Otel & Yurt Açmak
Üniversite Apart Yurt

 ÜÇÜNCÜSÜ YOLDA

Öğrenci apart1; Öğrencilerin, akademisyenlerin ve genç profesyonellerin kaldığı Republika Academic Aparts’lar lüks apart otel görünümünde. Halen Republika’nın Ortaköy ve Büyükçekmece’de iki oteli bulunuyor. 65 milyon euro yatırımla gerçekleştirilen bu iki otelin bin 274 yatak kapasitesi var. Bu konseptin tutacağına ve iyi kazandıracağına inanan Dubai merkezli özel yatırım fonu Abraaj Group’un, geçen ay Republika’nın yatırımcısı BLG Capital şirketinin çoğunluk hisselerini aldığını belirtelim. BLG Capital CEO’su Serdar Bilgili, bu projenin başarılı olduğunu ve projeden memnun olduklarını belirtiyor.

Bilgili ve ortakları üçüncü Rebuplika için kolları sıvamış durumda. Üçüncü öğrenci apartı Florya’da açılacak, inşaat başlamış durumda. 83 odalı, 188 yataklı olması planlanan Florya’daki otelin gelecek yıl ekim ayında açılması planlanıyor. Ortaköy Republika Akademic Aparts Genel Müdürü Ayşegül Özgen, 2012 yılında açılan Ortaköy apart otellerinin 629 yataklı olduğunu, halen otellerinde 350 kişinin kaldığını söylüyor. Özgen, üniversitelerde ek kontenjan döneminin tamamlanacağı ekim ayı sonunda ise doluluklarının 500 kişiyi bulmasını bekliyor. Otellerini lüks yurt olarak tanımlamanın doğru olmadığını düşünen Özgen, “Projemize, beş yıldızlı öğrenci oteli denilebilir. Biz ilk olmaya çalıştık. Resmi olarak yurt değil, otel izni ile çalışıyoruz. Yurt olmak istemiyoruz; yurttan çok öte bir markayız. Biz akademik yaşam alanı sunuyoruz” diyor.

YÜCAOĞLU’NUN GİRİŞİMİ

TÜS1AD Yüksek istişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu da benzer bir proje için düğmeye bastı. Ağustos ayında oğullarıyla birlikte “Silahtarağa Gayrimenkul Yatırım A.Ş.” adıyla 14 milyon 250 bin TL sermayeyle şirket kuran Yücaoğlu’nun gayrimenkul alanında yapmak istediği projelerden biri de lüks öğrenci apartı.

Bu konuda Serdar Bilgili’yi başarılı bulan Yücaoğlu, Bilgi Üniversitesinin Eyüp’teki Santral İstanbul Kampüsü’nün yanındaki üç buçuk dönümlük arazide projeyi hayata geçirecek. Yücaoğlu, “Bir öğrencinin tüm ihtiyacım karşılayabileceği modern yurtlar kuracağız. Çok büyük kapsamlı bir proje ile başlamayacağız. 300 yataklı bir proje olacak. Bunu hayata geçirdikten sonra büyütüp büyütmemeye bakacağız” diye konuşuyor.

KÜÇÜK GİRİŞİMCİ İLGİSİ

Öğrenci apart oteli büyük yatırımcıların ilgisini yeni çekiyor ama bu konsept İngiltere, Danimarka gibi ülkelerde yıllardır uygulanıyor. Konseptin Türkiye’deki ilk uygulayıcılarından olan Yenibosna’daki Plato Han Öğrenci Evleri’nin Genel Müdürü Gökmen Kaptı, “Serdar Bilgili’nin ekibi Republika’yı yapmadan gelip bizim projemizi incelediler. Plato Han Öğrenci Evleri olarak apart otel tarzında hizmet veriyoruz. Projenin sahibi Eda Grafik Turizm şirketi. Biz de yurtdışmdaki örneklerinden esinlenerek projeyi yaptık” diyor. Doğru konumlanma ve işletmeyle yatırımcıların bu işten para kazanabileceğini söyleyen Kaptı, öğrenci apartı işletmenin zorluklarını ise şöyle anlatıyor: “Bizim 123 odamız var. 44 odayı öğrencilere ayırdık ve yüzde 90 doluluğa sahibiz. Ekimden hazirana kadar olan akademik yıl boyunca kiralama yapıyoruz ve sezon fiyatlarımız 8 bin 800 ila 11 bin lira arasında değişiyor.

Aylık kira, 1.500-2.000 lira

Republika Academic Aparts’ın otellerinde oda fiyatları aylık 1.500 liradan başlıyor 2 bin liraya kadar çıkıyor. Lüks öğrenci oteli görümündeki apartta internet, elektrik, su, ısınma, fitness salonu ve havuz kullanımı ücretsiz. Haftada iki kez temizlik yapılıyor. 24 saat güvenlik var. Ortaköy’deki projede ortak kullanım için iki mutfak alanı var. Otelde üniversite öğrencileri, akademisyenler ve bazı holdinglerde “management training” programlarına katılan yeni mezun gençler kalıyor. Ortaköy Republika Akademic Aparts Genel Müdürü Ayşegül Özgen, “Bizim gibi tüm alternatifleri bir arada sunan başka bir proje yok. En büyük özelliğimiz konforun yanında netvvork sağlamamız” diyor.

“Avrupa yakasında Büyükçekmece, Silivri ve Küçükçekmece ilçelerinde son yıllarda yapılan özel üniversite yatırımları sonucunda hızlı bir gelişim gözleniyor. Ayrıca havaalanı bölgesi, yurt yatırımı potansiyeli taşıyor. Kentin merkezi bölgeleri olan Fatih, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş’ta çok sayıda yurt olsa da, niteliksel yetersizlik ve ulaşım kolaylığı nedeniyle yurt talebi yoğun olarak devam ediyor. Anadolu yakasına bakıldığında ise, Maltepe ile Tuzla arasında çok sayıda vakıf üniversitesi bulunuyor ama yurt açısından bir eksiklik olduğunu saptıyoruz. Pendik, Kurtköy ve Tuzla bölgelerinde yapılan ve uzun vadede yapılması beklenen özel ve vakıf üniversite yatırımlarının beraberinde özel yurt yatırımları da artacaktır.”

Rahime Baş Uçar / Para Dergisi

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın