A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Teraryum Nasıl Yapılır
Teraryum Nasıl Yapılır
şahıs şirketi gider kalemleri

Teraryum Nasıl Yapılır

Teraryum Nasıl Yapılır

Terrarium (Teraryum), içerisinde çeşitli bitkilerin, bazı sürüngenlerin ve böceklerin bakıldığı akvaryumlardır. Bu akvaryumlar, bir dekorasyon öğesi olarak değil, bir ekosistem olarak görülmelidir.

Terrarium’un kişiye verdiği en büyük fırsat, normal şartlarda evde bakılması mümkün olmayan tropik bitkilerin yaşatılmasına imkân tanımasıdır. Yani bir bakıma denilebilir ki, terrarium sayesinde doğadaki bitki ortamı evlere taşınabilir.

Terrarium Yapımı

Terrarium’u, belli bir ücret karşılığında satın alabileceğiniz gibi, evde kendi imkânlarınızla da yapabilirsiniz. Bunun için kullanacağınız malzemeler; bitki, kap, küçük taş veya çakıllar, torf ve mangal kömürüdür.

Teraryum Nasıl Yapılır
Terrarium nasıl yapılır?

Terrarium yapımına başlamadan önce, öncelikle içerisinde yetiştirmek istediğiniz bitkiye karar verin. Bunun için seçebileceğiniz bitki çeşidi oldukça fazladır. Dikkat edilmesi gereken unsur ise, bitkilerin nemli ortamı sevmesi ve fazla büyümeyen türden olması gerektiğidir. Eğrelti otları ve arapsaçı bu bitkilere örnek olarak verilebilir. Aynı zamanda, nemli alanlarda görülen yosunlar ve küçük otlar da terrarium içinde büyütülebilir.

İkinci adım olarak, kullanılacağınız kabı seçin. Bu, cam bir kavanoz, bir fanus veya bir vazo olabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, kabın yeterli bir derinliğe sahip olmasıdır.

Terrarium yaparken olmazsa olmaz öğelerden biri de, fazla suyu çekmesi amacıyla kullanılacak çakıl taşları veya küçük taşlardır. Bunun yanı sıra, bitkinin dik durabilmesi için çakılların üzerine bir toprak katmanı gerekmektedir.

  • Kullanacağınız kabı iyice yıkayın ve kurulayın,
  • Kabın en alt kısmına, fazla suyu çekecek olan çakıl taşlarını veya küçük taşları yerleştirin,
  • Mangal kömürünü, çakıllardan daha küçük olacak şekilde parçaladıktan sonra, taşların üzerine yerleştirin. Kömür, kap içerisinde oluşması ihtimal küfün ve bakterinin önüne geçecektir,
  • Mangal kömürünün üzerine, torf dökün ve bastırın,
  • Bir çubuk yardımı ile açtığınız deliklere bitkilerini dikin,
  • Son işlem olarak, terraiumunuzu dileğiniz gibi süsleyin.

Terrarium Bakımı

Terrarium içinde bakılacak bitkiler, çok fazla sulanması halinde çürüyebilir. Bu durumda yapılabilecek en güzel şey, kap içindeki çakıllara bakarak ortamdaki nem seviyesini tespit etmektir. Şayet, nem azalmışsa sulama yapılabilir.

Bitkiler, çok fazla büyüdüğünde veya yaprakları çürüdüğünde budama yapılmalıdır. Terrarium, doğrudan güneş almamalı, ancak aydınlık bir ortamda muhafaza edilmelidir. Bir de, kaloriferin üzerinde veya yakınında kesinlikle bakılmamalıdır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

İlk Yorum

  1. Avatar of Admin

    Kapalı sistem teraryum yapımı için videomuzu https://www.youtube.com/watch?v=sCUgBNMeLrM izleyebilirsiniz. Ayrıca http://www.yoyomoyo.com adresinden uygun fiyata tüm teraryum malzemelerini temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın