A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Tavşan Yetiştiriciliği
Tavşan Yetiştiriciliği
tavşan yetiştiriciliği

Tavşan Yetiştiriciliği

Tavşan Yetiştiriciliği

Tavşan çiftliği iyi mi açılır? Tavşan çiftliği açmak istiyorsunuz sadece iyi mi ve nereden başayacağınız bilmiyor musunuz? Tavşan çiftliği açmak için bir iş planı şablonuna mı ihtiyacınız var? O süre bu yazımız tam size bakılırsa. Makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hayvan yetiştirmekten ve hayvancılıktan anlayan girişimciler için tavşan çiftliği işine girmek oldukça karlıdır. Tavşan çiftliği açmak yüksek maliyetli bir girişim değildir sadece bu işi meydana getirecek girişimcilerin hayvancılıkla ilgili kafi düzeyde data birikimlerinin olması gerekir. Bu işe bir tek dört adam ve altı dişi tavşan, tel kafes ve çiftçilik kılavuzu ile arka bahçenizden başlayabileyeceğiniz benzer biçimde sermayenize bağlı olarak daha büyük bir başlangıç da yapabilirsiniz.

Tavşan çiftliklerinin karlılığı ve fırsatları

  • Tavşanlar doğada acele ürer.
  • Tavşan eti oldukça revaçtadır bu sebeple tıbben kırmızı ete bakılırsa daha çok tavsiye edilir.
  • Tavşanların ölüm oranı düşüktür.
  • Tavşanlar agresif değildir ve bakımları kolaydır
  • Daha çok zaman kaybetmeden tavşan çiftliği açmakla ilgili aşağıdaki tavsiyeleri okuyun.

İş planı şablonu

1 – Malzemeleri hesaba katın

Bu işe yatırım yapmayı düşünüyorsanız ihtiyacınız olan malzemelere en düşük maliyetle iyi mi ulaşacağınızı bilmeniz gerekir. Tavşanlar, kafesler, yemler, konsantreler vb. benzer biçimde malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Tüm bu tarz şeyleri hammadde benzer biçimde düşünmelisiniz bu sebeple hepsine ihtiyacınız olacak.

2 – Tavşan bakımıyla ilgili temel detayları öğrenin

Hastalıkların ve yüksek ölüm oranlarının sebep olabileceği gereksiz kayıpları önlemeniz oldukça önemlidir. Yaygın hastalıklar ve rahatsızlıklardan, gebelik dönemlerinden beslenme şekillerine kadar her şeyi öğrenmeniz gerekir. Bu detayları online araştırma yaparak yada kütüphanelere gidip ilgili kitapları okuyarak öğrenebilirsiniz.

3 – Tavşan çiftliğinizle ilgili iş planı hazırlayın

Tavşanları ticari ölçekte üretmek için iş planı hazırlamalısınız. Finansal durağan(durgun) maliyetleriniz ve kar potansiyeliniz benzer biçimde ihtimaller içinde tüm bilgileri hesaba katmalısınız.

Tavşan Yetiştiriciliği
tavşan yetiştiriciliği

4 – Tavşanları nereye yerleştireceğinize karar verin

Tavşanlar için yer seçimi oldukça dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan faktörlerdendir. Tavşanları koyacağınız yerin yeteri kadar geniş olduğundan güvenli olmalısınız ki, tavşanlarınız kolaylıkla üreyebilsinler. Ek olarak tavşan kafesleri yağışlara ve direkt güneş ışığına karşı korunaklı olacak şekilde inşa edilmelidir.

5 – Tavşanların beslenmesi

Tavşanlar hem karma yemlerle hem de patates, çalı, yaprak ve nebat benzer biçimde otlarla beslenebilir. Tavşanlara günde minimum iki kez yem verilmesi gereklidir. Tavşanların 24 saat temiz içme suyu olmalı, suların ve yemlerin konulduğu kaplar tertipli olarak temizlenmelidir. Yemlerin boşa gitmesini engellemek için günlük tüketim miktarını hesaplayabilirsiniz.

Üretim

Tavşanlar doğada kolayca ürer ve doğumdan sonrasında süratli bir halde tekrardan hamile kalabilirler. Hamilelik süreleri 31 gündür ve normalde 6-10 arası bebek tavşanı bir kere de doğurabilirler. Tavşanlar bir yıl içinde yedi kere doğurabilir. Üremenin gerçekleşmesi için adam ve dişinin ayrı yerlerde olmalıdır. Dişi bir tavşan bir senede 50 tavşan doğurabilmektedir.

6 – Tüm masraflarınızı hesaplayın

Tavşan çiftliği açmak ve işletmek pahalı değildir sadece karınızı etkileyecek bir ekip maliyetleri de aşağıya çekmeniz icap ettiğini ihmal etmeyin. Karınızı maksimize etmek için planlarınızı detaylandırmaya çalışın.

7 – Tavşanlarınızı pazarlayın

Arkadaşlarınıza, ailenize, meslektaşlarınıza, restoranlara, otellere, lokanta ve cafelere tavşanlarınızdan bahsetmeye başlayın. Tavşanlarınızın gıda değerlerini ve bununla birlikte ekonomik önemini anlatın. Pazarlama stratejilerini ve talep seviyesini bilmeniz gereksiz masrafların önüne geçmenize destek sağlar.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın