A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Tarım ve Hayvancılık İş Fikirleri
Tarım ve Hayvancılık İş Fikirleri
Tarım ve Hayvancılık İş Fikirleri

Tarım ve Hayvancılık İş Fikirleri

Tarım ve Hayvancılık İş Fikirleri

Ülkemizde tarım ve hayvancılık işleri ciddi şekilde ilerlemiş olup, geçmişten bugüne gelen bu sektörler babadan oğla da devam etmektedir. Fakat hepimizin de bildiği gibi artık klasik olarak hayvancılık pek fazla mümkün olmamaktadır. Sadece kurbanlık hazırlamak ve bunları satışa çıkartmak artık pek fazla kazanç getirmediği gibi popülerliğini de yitirmek üzeredir.

Şuanda özellikle hayvancılık sektörüne ciddi yatırımlar yapmakta olan yatırımcılar bunun en büyük sebebini, bu işe yatırım yapmayan kişiler olarak görmektedir. Makalemizin başında da dediğimiz gibi eski tip hayvancılık ile uğraşan insanlar maalesef bu işleri daha ileriye götürüp bir mandıra kurma aşamasına maalesef getiremiyorlar. Aynı şekilde şuanda tarım sektöründe de ilerleme kat edemeyen kişiler eski usullere göre üretim yapmakta ve sadece kendilerini geçindirecek derecede üretim yapmaktadırlar. Oysaki bu her iki sektörde de ciddi paralar kazanmak oldukça mümkündür ancak; yatırım yapacak olan kişinin bu işe ciddi derecede para harcaması gerekmektedir. Birde işini bilen bir kişi ile çalıştığınız zaman ciddi derecede kazanç elde edebilirsiniz.

Tarım sektörünün en büyük sorunsalı şuanda organik ürün yetiştirmekte ve bunu insanlara kanıtlamaktır. Özellikle de büyük şehirde yaşayan insanlar ürünlerin nerelerden ve nasıl geldiklerini bilmedikleri için ürünleri seçerken daha dikkatli davranıyorlar. Eskiden bu durum maalesef bu şekilde değildi fakat haberlerin çıkması ve başka ülkelerin GDO ürünleri ülkemize pazarlaması ile insanlar birazda seçici olmaya başladılar. Bu sebepten dolayı tarım sektöründe yatırım yapacak olan kişilerin organik tarıma yönelmesi konusunda ciddi fikirlerimiz bulunmaktadır.

Tarım ve hayvancılık iş fikirleri 2015 yılında biraz daha değişik şekillerde karşımıza gelmektedir. Bunlardan ilk olan tarım sektörünü biraz inceleyecek olursak, aklımıza bazı iş fikirleri gelmektedir.

Tarım ve Hayvancılık İş Fikirleri
Tarım ve Hayvancılık İş Fikirleri

ORGANİK ÇİFTLİK KURMAK

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanlar artık organik ürünler almak ve beslendikleri şeylerin ne olduğunu bilmek istiyorlar. Bu sebepten dolayı da özellikle 2015 yılında organik ürünlere ciddi şekilde bir talep oluşmaktadır. Organik ürün elde etmek isteyenlerin aslında daha az para harcadığını ve daha çok kazandıklarını biliyoruz. Fakat maalesef insanlarımızın ön yargısı sebebi ile şuanda birçok organik ürün daha pahalıya satılmaktadır.

Organik çiftlik kurmak isteyenlerin aslında bu işe çokta ciddi yatırımlar yapmasına gerek yoktur. Özellikle kendi arazisi olan kişilerin sadece belirli masraflar yapması organik çiftlik kurmak adına yeterli olacaktır. Fakat bu organik çiftlik hakkında etkinlikler düzenlemek ve bunun nasıl yapıldığını insanlara doğru bir şekilde anlatmak son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı bunun doğru ve düzgün bir şekilde yapılması son derece önemlidir.

Organik tarım ürünlerinin yetiştirilmesinin ardından pazarlanması da yetiştirilmesi kadar önemlidir. Bugün organik 2 adet limonu 6 TL ye aldığımız hiper marketlerde satılma yöntemi gerçekten doğru değildir. İnsanlara sattığınız ürünlerin kaliteli olduğunu fiyatlarından değil, ürünün kendisi ile göstermelisiniz. Ürünlerinizi gerçek anlamda doğru bir şekilde üretir ve insanların beğenisine sunarsanız zaten kısa zaman içerisinde satışlarınızda da ciddi bir artış gözlemleyebilirsiniz.

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPMAK

Yine şuanda çok fazlaca popüler olan alanlardan birisi mantar yetiştiriciliğidir. Birçok kişi mantar işinden ciddi şekilde paralar kazandığı için revaçta olan bu sektörün kullanılması da tarım iş fikirleri kapsamında yer alabilir.

Mantar yetiştiriciliği yapılabilmesi için ilk olarak sermayenin ve planlamanın doğru bir şekilde ortaya konması gerekmektedir. Bu işten anlayan kişiler ile çalışmak ve herhangi bir masraftan kaçınmamak ilerleyen zamanlarda yatırımcılara daha ciddi şekillerde dönüşler sağlayacaktır. Mantar yetiştiriciliği yapacak olan kişilerin ilk olarak hangi mantar yetiştireceğine karar vermesi gerekmektedir. Bu aşamada seçim yapıldıktan sonra işe başlamak daha doğru olacaktır. Birçok kişi her çeşit mantar işine girdiği için maalesef başarısız olabiliyor ancak; tek bir alanda yürümek çok daha mantıklı ve karlı olacaktır. İstiridye mantarı ve kültür mantarı gibi çok kazandıran seçeneklerden herhangi birisi seçilip, uygun yatırımlar ile bu tarz bir işe başlanabilir.

Mantarların nemden hoşlandığını söyleyecek olursak, nemli bir ortama ihtiyacınız olacaktır. Fakat bazen nemli ortam kurmakta zor olabilir ancak; bununda bazı yöntemleri bulunmaktadır. Sera buğusu ve sis makinesi gibi birçok fikir ile kolayca nem yapabilir ve mantarlarınızı daha kolay yetiştirebilirsiniz. Kısacası mantar çeşidinizi iyi seçmeli ve ona göre çalışmalarınıza başlamalısınız.
Hayvan sektörüne bakacak olursak, burada da şuanda ciddi şekilde yine organik yani doğal hayvan bulmakta sorun yaşanmaktadır. Bugün birçok tavuk, civciv ve diğer büyük başlar yurtdışından ithal edilmekte ve insanlara bunlar yedirilmektedir. Hayvanların ülkemizdeki doğallıklarla beslenmesi ve etinin yağlı lezzetli olması ağzının tadını bilenler tarafından ciddi şekilde önemsenmektedir.

Bugün sadece büyük baş değil tavuk ve civciv gibi küçük hayvanlarında sipariş usulü geldiğini biliyoruz. Örneğin yurtdışından aldığımız bir civciv büyüyüp, yumurtlayıp yumurta verirken içerisinden çıkan yeni civciv maalesef kısır olarak doğmakta ve yumurtlayamamaktadır. Hayvanların DNAları ile öyle bir oynanmaktadır ki, hayvanın kaç nesil yumurtlayacağı ya da yaşayacağına kadar birçok değişiklik yapılmaktadır. Durum böyle olunca ve insanlarımızda bunu görünce maalesef yedikleri ürünlerden ister istemez korkuyor ve neyin sağlıklı ve doğal olduğunu maalesef bilemiyorlar.

Tarım ve hayvancılık iş fikirleri 2015 yılında karşımıza farklı şekillerde geldiğini söylemiştik. Bunlardan ikincisi olan hayvancılık sektöründe ise sağlıklı hayvan bulmak oldukça zordur. Bu nedenle de sağlıklı hayvan ve ürünler yetiştirmek ciddi şekilde parasal kaynak sağlayacaktır.

BROİLER YETİŞTİRİCİLİĞİ (TAVUK YETİŞTİRİCİLİĞİ)

Şuanda adı “ Broiler “ olarak bilinen tavuk yetiştiriciliği çok ciddi şekilde kar getiren bir sektördür. Bugün baktığınızda yerli bütün zenginler kendi şehirlerinde bir tesis kurup bunun satışı için uğraşmaktadır. Ciddi bir yatırım isteyen bu iş sayesinde kısa vadede çok ama çok ciddi paralar kazanılabilir. Özellikle birde adınızı temize çıkartıp ürünlerinizin kaliteli olduğunu kanıtlar iseniz, para kazanmamanız içten bile değildir.
Broiler yani tavuk yetiştiriciliği yapacak olan kişilerin büyük bir araziye ihtiyaçları olacaktır. Bu arazi üzerine kurulacak olan tesisin geniş kapsamlı ve masraftan kaçınılmamış bir şekilde olması gerekmektedir. İçerisinde bazı teknolojinin de barınacağı bu tesisin maalesef şehirden uzak yerlere kurulması tavsiye edilmektedir. Çünkü yaymakta olduğu pis koku nedeni ile şehirde yaşayan insanlardan çok ciddi şikâyetler gelebilmektedir. Bu nedenle de tavuk yetiştiriciliği yapan herkes tesisini şehirden uzak bir yere kurmaktadır. Elbette şehirden ne kadar uzaklaşırsanız bu da size o kadar maliyet olarak geri gelecektir.

ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ VE BAL ÜRETİMİ

Evet, belki de son 2 senenin en yoğun ve en çok konuşulan konulardan birisi olan arı yetiştiriciliği ciddi şekilde akılda soru işaretleri bırakmaktadır. Televizyonlarda çıkmakta olan ucun bal reklamları nedeni ile maalesef insanlar neyin daha kaliteli neyin daha kalitesiz olduğunu karıştırır hale gelmiş durumdadırlar. Bir kere arı yetiştiriciliğinin ve bal üretiminin oldukça zor ve zahmetli bir iş olduğunu kesin bir dil ile belirtmeliyiz. Eğer organik şekilde bu işi yapmak istiyorsanız ciddi şekilde bir zahmete girmelisiniz.

Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi 2015 yılında da devam edecek ve asla bitmeyecek olan işlerden yalnızca bir tanesidir. Organik bal yapmak ve bunları insanlara satmak ciddi anlamda para kazandırmaktadır. İnsanlar şuanda kilosu 10 – 20 TL arasında olan ballara kesinlikle itibar etmemektedir. Nedeni ise oldukça açıktır. Bunlar kovanlarda değil yapay ortamlarda yapıldığı için içerisinde şeker ve daha birçok madde bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da insanlar artık bal seçimlerini daha dikkatli şekilde yapmaktadır. Özellikle Bakanlığında bu tarz firmaları ortaya çıkartmasından sonra insanlar artık daha doğal ürünleri tercih etmeye başlamışlardır.

Sertifikası olan ve bakanlık tarafından onaylı bir şekilde organik bal üretimi yapan her firma rahat bir şekilde satışlarını katlayabilir. 2 sene öncesine kadar insanlar ucuz bal alımları yaparken artık insanlar, gerçek anlamda uyandı ve bal ne kadar pahalı olursa olsun almaya başladı. Bugün iyi bir balın kilosu ortalama olarak 45 ila 60 TL arasında satılmaktadır. Bu bizlere her ne kadar pahalı gibi gelse de artık hiç kimse bir kavanoz bala bu parayı vermekten çekinmemektedir.

ŞEKERLENMEYEN BAL ORGANİK DEĞİLDİR!

Organik olsun olmasın her arıya belirli dönemlerde şeker verildiği gerçeği doğrudur ancak; insanımız eğer bal şekerleniyor ise bu balda şeker vardır düşüncesine kapılmaktadır. Bu sebepten dolayı da maalesef insanlara ürün satmakta zorlanabiliyoruz.

Market raflarında hiç şekerlenmeden duran ve güzel görüntüsü ile kendine çeken ballar maalesef yendiği zaman kendini ortaya çıkartmaktadır. Bu sebepten dolayı, arı yetiştiriciliği ve bal üretimi yapacak olan kişiler bu işten anlayan ve ne zaman arıya şeker verilecek hangi dönemlerde verilmeyecek diye bilgi sahibi olan kişilerle çalışması gerekmektedir. Her ne kadar bizlere biraz pahalıya gelse de, yinede ürünlerin satılması açısından ciddi şekilde önem arz etmektedir. Doğal ortamların seçilmesi ve arı yetiştiriciliğinde ne kadar iyi olunduğunun insanlara gösterilmesi de ayrıca önem arz etmektedir. Tavsiyemiz insanlara yetiştirdiğiniz ortamları tanıtmanız ve insanların kafalarındaki soru işaretlerini gidermeniz yönünde olacaktır.
Kısaca toparlayacak olursak, tarım ve hayvancılık iş fikirleri 2015 yılında da bunlardan ibaret olacaktır. Daha birçok iş aslında bu sektör içerisinde yer almaktadır ancak; bugün ki makalemizde sizlere bunları anlatmış olduk. Yatırım yapmak ve para kazanmak isteyenlerin en çok tercih etmesi gereken sektörler bunlardır. Sebebinin ise insanların en çok bu konular üzerinde yani güvensizlik konusu üzerinde durduğunu söyleyebiliriz. İnsanların güvenlerini kazanacak ve onlara doğal ürünler verecek olursanız, yaptığınız büyük yatırım karşılığını da ciddi şekilde zamanla geri alabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın