A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Sümbül Soğanı Yetiştiriciliği
Sümbül Soğanı Yetiştiriciliği
Sümbül Soğanı Yetiştiriciliği

Sümbül Soğanı Yetiştiriciliği

Sümbül Soğanı Yetiştiriciliği

Hyacinthus cinsine ilişkin soğanlı bitkilerden olup daha ilkin zambakgiller (Liliaceae) familyasının  üyesi olarak kabul edilmekte iken şimdi yeni bir familya olan Hyacinthaceaealtında incelenmektedir.  Sümbüllerin anayurdunu doğuda İran ve Türkmenistan’a kadar dağılım gösteren doğu Akdeniz bölgesi oluşturmaktadır. Oldukça güzel kokan sümbül bitkisi bir çok mevsimde ayakta kalan çiçekleri ve kokusuyla meşhur soğanlı bir bitkidir.

Sümbül şeklinde soğanlı bitkileri ekerken bazı noktalara bilhassa dikkat etmek gerekir. Sümbül soğanı,  büyüklüğünün en fazla 2,5 katı kadar derine ekilmelidir. Toprağının kumlu ve gevşek yapıda olması gerekir. Ek olarak toprağı kurudukça yeteri kadar sulanmasına itina gösterilmeli ve direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Ekim işleminden bir ay sonrasında ise Çiçek Coşturan nebat besini verilmelidir. Çiçek Coşturanın çiçek açan süs bitkileri için nebat besini, sümbülünüz için lüzumlu olan tüm mühim besinmaddelerini içermektedir.  Güz ve kış mevsiminde verilen nebat besini sümbül soğanı tarafınca depolanır. Böylece sümbülünüz baharda çiçeklenme dönemine daha dinç ve sıhhatli bir halde girer.

Sümbül Bitkisinin Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması

 • Direkt güneş ışığı istemeyen bu nebat dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.
 • Oldukça fazla sıcak ve soğuk havada bırakmak çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerinin zarar görmesine niçin olur.
 • Hava akımlarından kolay etkilenen sümbül bitkisi bu etkiden korunmalıdır.
 • Kış aylarında sümbülün bulunmuş olduğu ortam 14-15 derecenin altına düşmemelidir.

Sulamada En Mühim Unsurlar

 • Kış aylarında nebat aşırı soğuktan korunarak susuz bırakılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Kış aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için haftada minimum iki kere sulanmalıdır.
 • Su bitkinin her kısmına ulaştırılmalıdır.
 • Sulamadan sonrasında bitkinin tabağında su kalmasına oldukca dikkat edilmelidir.
 • Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı seviyede olmalıdır.
 • Sulamalar aynı günde ve aynı oranda su ile yapılmalıdır.
 • Sümbülde oldukca büyük bir değişim görülmediği sürece sulamada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir. 
 • Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.
 • Sık sık saksı değişiklik yapmak, büyük olan saksılar sümbülün gelişmesine oldukca büyük engeldir.

Sümbül Bitkisinin Çoğaltılması

 1. Sümbülün çoğaltılması bitkinin köklerinden ayırma yöntemi ile olabilir.
 2. Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince kısımlar bitkiye benzeyen yeni bireyler oluşturur.
 3. Bu yeni bitkileri alıp başka saksılara dikerek yeni sümbüller oluşturabiliriz.
 4. Bu yöntem hem kolay hem de zahmetsizdir.

Sümbül soğanlarında çoğaltma Sümbülün çoğaltılması vegetatif yöntemlerle yapılmaktadır. Çoğaltma materyali olarak soğanlar kullanılmaktadır. Sümbüller yanlarında oluşan yavruların büyütülmesi ile çoğaltılabilirse de ticari olarak soğanlara 2 yöntem uygulanarak yavru soğan elde edilir ve bu yavrular büyütülürler. Bu yöntemler soğan tabanını kesme ve oyma (Scooping) yöntemleridir.

Her iki yöntemde de amaç soğanın iç kısmındaki çiçek kısmını parçalamak ve scalelerin kesik kısımlarında yavru soğancıklar oluşturmaktır . En oldukca uygulanan yöntem Kesme dir. Soğanın taban kısmı merkezden geçecek şekilde ve iç kısımdaki sürgün tomurcuğunu parçalayacak derinlikte karşılıklı (Çapraz) olarak 3 kere kesilerek soğanın taban kısmı 6 eşit bölüme ayrılır. Oyma (Scooping) yönteminde ise soğanın tabanındaki kök kısmı kaşık biçiminde hususi bir bıçak ile tamamen oyularak çıkarılmaktadır. Kesme ve oyma derinliği bir tek tabanda ve içte (merkezde) bulunan sürgün tomurcuğunu tahrip edecek kadar derin olmalıdır daha derin kesme yada oymakdan kaçınmalıdır.

Soğanın tabanında ve iç bölümde bulunan sürgün tomurcuğunun tahrip edilmesi, soğandaki apical dominansı (sürgün uzamasını) kaldırarak scalelerin kesilmiş yerlerinde yavru soğan oluşumunu sağlar. Bu şekilde bir soğandan, Çapraz kesimden 25, oyma yapılandan 50 civarında yavru soğan elde edilebilir.

Çapraz kesme; iri (19/20) soğanlarda daha oldukca kullanılır. Daha azca yavru soğan (20-25 tane) gelişir fakat bunlar, oyma yöntemi uygulanan soğanlardan 1 yıl daha erken olgunluğa gelirler. Kesme yada oyma yöntemi çeşitlere nazaran de değişebilir o şekilde ki bazı çeşitler minik soğanlıdır bunlarda soğan sayısını azaltmak için kesme daha iyidir.

Oyma yöntemi; hususi, kaşık biçiminde bir keskin bıçakla soğan tabanının merkeze doğru konik bir halde oyulmasıdır. Oyma işleminden sonrasında yüzey sterilizasyonu hypoclorid ile yapılır.

Her iki yöntemde de uygulama beceri isteyen bir iştir. Bundan dolayı skalelerin soğan tabanına bağlandıkları yerlerde bulunan hücreler yeni meristem oluşturma kabiliyetintedir. Daha derin kesme yaparak bu hücrelerin kaldırılması yavru oluşumunu engeller. Daha yüzeysel oyma işleminde ise scalelerin birleştiği taban kısmının kalması da yavru oluşumunu engeller.

Anaç olarak kullanılacak soğanlar 1 yıl kadar dikkatli gözlenmeli ve anormal davranış (virüs emareleri ) gösterenler sökülerek atılmalıdır. Sıhhatli soğanlar Haziran – Temmuz da söküldükten sonrasında serin, gölge yerlerde kurutulur. Kesme den ilkin 25 oC da minimum 1 hafta (Oyulacak olanlar 2 hafta) bekletilirler. Kesilen soğanlar yüzey sterilizasyonu için Hypoclorid yada benzeri bir solüsyona daldırılarak kurutulurlar.

Kesilmiş yada oyulmuş soğanlar, altı telli kasalar içinde ısı ve rutubet kontrolü yapılabilen depo yada büyütme dolaplarına koyulurlar. kasalar ilkin 21 oC daki büyütme dolaplarına yada depolara yerleştirilirler. Burada düşük rutubet oranı kallus (Yara dokusu) teşekkülünü artırır. Buradaki ısı ve rutubet yavaş yavaş yükseltilir ve ısı 30 oC a rutubet oranı da % 85 yükseltilir. 30oC da üç ay kalır.

Sümbül Soğanı Yetiştiriciliği
Sümbül Soğanı Yetiştiriciliği

Burada 3 ay kalan soğanların kesilmiş yerlerinde ve soğanın çevresinde yavru soğancıklar oluşur. Yavrular gelişmelerini tamamladıktan sonrasında, ısı yavaş yavaş azaltılır. Birkaç gün soğanlar çevreye alıştırılır. Ana soğanlar, oluşumunu ve büyümesini tamamlamış olan yavrular ile birlikte KASIM ayı ortalarında büyütme yerlerine dikilirler.

Yavru soğanlar 3-4 yıl uygun yetiştirme koşullarında büyütülürler. Büyütme esnasında tertipli bakım ve besleme koşulları sağlanmalıdır. Sümbül soğanları en fazla 3-4 yaşlarında olmalı 5 yaşını geçmemelidir. Daha yaşlı soğanlar ve oldukca iri soğanlar makbul değildir. Sümbül soğanları uygun yetiştirme koşulları sağlanırsa yukarıdaki ölçülere 3-4 yılda gelirler.

Sümbül soğanının kalitesi ölçülürken kök halkasının çapı ile soğan çapı arasındaki oran dikkate alınır. Kök bölgesinin çapı, soğanın en geniş yerindeki çapına oranı 1/3 olmalıdır. Bu oranın daha çok olması fena kaliteyi gösterir. Sarı çeşitler bu kuralın dışındadır ve ½ oranına kadar çıkabilir. En iyi kalite ölçüsünde çevresi (18/19) santimetre. olan bir soğan 5 yaşını geçmemiş olmalıdır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın