A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Sülün Yetiştirme Çiftliği
Sülün Yetiştirme Çiftliği
sülün yetiştiriciliği

Sülün Yetiştirme Çiftliği

Sülün Yetiştirme Çiftliği

Sülüngiller içinde yer edinen kuşların nerede ise tamamının anavatanı Asya kıtasıdır. Sülünlerin 49 türü ve bu türlerin birçok alt türü bulunmaktadır. Sülünler yüksek arazi ve alçak arazi sülünleri olmak suretiyle iki ana gruba ayrılırlar.

Yüksek arazi dağ sülünlerine Himalaya sülünleri de denmektedir. Kafkasların ve Doğu Karadeniz bölgesinde de yayılma alanı bulmuş olan sülünlerde bu gruba girerler. Alçak arazi sülünleri ise Güneydoğu Asya’nın alçak arazilerinde yayılmıştır.

Sülünlerin doğadaki başlıca yiyecekleri tahıllar, nebat tohumları, meyveler ve yeşil filizlerdir. Bunların yanı sıra eklembacaklı böcekler ile bunların larvaları, karıncalar, çekirgeler, örümcekler, sinekler, salyangozlar ve solucanlarla da beslenirler.
Et üretimi için yetiştirilmesi en uygun olan sülün boynu halkalı sülünlerdir. Öteki sülün türlerinin birçoğu çekince altındadır.

Sülünlerin yetiştirilme amaçları

Sülünler çeşitli amaçlar doğrultusunda yetiştirilmektedir. Yetiştirme amaçları son yıllarda çoğu zaman et, yumurta üretimi ve avlaklara av materyali temin etme benzer biçimde ticari amaçların yanında hobi amaçlı yetiştiricilikte yapılmaktadır. Sadece nesli tükenme noktasına gelmiş olan sülünlerin yetiştirilmesinde en mühim amaç onların varlıklarını sürdürmelerini sağlamak ve nesillerini korumaktır.

Sülün Yetiştirme Çiftliği
sülün yetiştiriciliği

Avlanma alanları için sülün yetiştiriciliği

Sülünler genel anlamda av materyali olmalarından dolayı ustalaşmış avcılığın gelişmiş olduğu ülkelerde yaygın olarak yetiştirilirler. Av amaçlı yetiştiricilikte, uçma kabiliyeti yüksek olan hafifçe canlı ağırlığa haiz ırklar tercih edilmektedir. Bu sülünler 8-10 haftalık yaşa kadar beslenir sonrasında da hususi avlaklara salınmaktadırlar.

Yumurta üretim amaçlı sülün yetiştiriciliği

Genel olarak tam olarak yumurta üretim amaçlı bir sülün yetiştiriciliğinden bahsedilemez. Sülünlerden elde edilmiş yumurtaların tamamı kuluçkada kullanılmaktadır. Azca da olsa bazı Avrupa vatanlarında pasta sanayinde sülün yumurtaları kullanılmaktadır.

Hobi amaçlı sülün yetiştiriciliği

Sülünler canlı renkleri ve güzelliğinden dolayı tüm dünyada hobi amaçlı olarak yaygın bir halde yetiştirilmektedir. Ek olarak hayvanat bahçelerinde yetiştirilip sergilenmektedir. Vatanımızda birkaç kural dışı hariç sülün yetiştiriciliği hobi amaçlı olmaktan öteye geçememiştir. Hobi amaçlı yetiştiricilikte yetiştiriciler genel anlamda sülün türlerinde bir adam bir dişiye sahiptirler. Elde edilmiş yavrular meraklılarına pazarlanır.

Et üretimi amaçlı sülün yetiştiriciliği

Sülün eti yağlı olmaması, kolesterol düzeyinin düşük olması, öteki etlerden değişik tat ve aromaya haiz olmasından dolayı beğenilerek tüketilmektedir. Sülün eti lezzetinden dolayı hususi ziyafetlerin başköşesinde yer bulmuştur.

Et üretim amaçlı yetiştiriciler için tercih edilen sülün türü Halkalı sülün türü ve varyeteleridir. Halkalı sülünlerde adam sülünlerin baş ve boyunları mavi yeşil renkte olup, boyunlarında çoğunlukla yaka benzer biçimde beyaz bir halka bulunmaktadır. Göğsün merkezi varlıklı morumsu kırmızı fakat kenarlar daha hafifçedir. Kanatlar büyükçe siyah ve nefes sarı renklidir. Kuyruk tüyleri zeytin sarısı renktedir ve üzerlerinde siyah şerit vardır.

Dişi sülünler ise uç kısımları siyah renkli olan kahverengi boyun tüylerine haizdir. İki renk arasındaki sınır kestane renklidir. Göğüs ve daha gerideki tüylerin merkezi siyahımsı kahve renkli olacak şekilde beneklidir. Karın bölgesi nefes kahve renklidir.
Et üretimi için meydana getirilen halkalı sülün yetiştiriciliğinde canlı ağırlığın damızlık dişilerde 900 gr erkeklerde ise 1.200 gr olması tavsiye edilmektedir.

Sülün barınakları

Entansif sülün yetiştiriciliğinde barındırma şartları, öteki kanatlı yetiştiriciliğinde gereksinim duyulan barınak şartlarına benzemektedir. Ek olarak sülünler açık barınaklarda da yetiştirilebilirler.

Ergin sülünler gerek açık gerekse kapalı kümeslerde sürü halinde yada çiftleştirme kafeslerinde çiftleştirilebilirler. Sürü halinde yetiştirme sürü yönetimi daha kolay ve daha azca iş gücü gerektirmektedir.

Sülün yumurtaları

Halkalı sülünler, ergin yaşa 37 haftalık yaşta ulaşırlar, yumurta verimi 41 haftalık yaşta başlamaktadır. Sülünlerin değişik renklerde yumurtaları vardır. Genel anlamda kahverengi ve zeytin yeşili renkte yumurtalar alınmakla beraber, fazlaca düşük oranda mavi ve açık krem renkte yumurtalar da elde edilmektedir.
Sülün yumurtalarının ağırlıkları, yaş, beslenme şartları ve ırk özelliklerine bakılırsa 25-30 gr içinde değişmektedir. Kapalı kümeslerde ve

Kuluçka

Kuluçka randımanı, anaçların bakım besleme şartlarından yumurtaların depolanması, dezenfeksiyonu ve kuluçka şartlarına riayet edilmesi benzer biçimde birçok faktöre bağlıdır. İdeal kuluçka sıcaklığı 37.5 0C ve yumurtaların her saat başı çevrilmesiyle yüksek kuluçka randımanı elde edilmektedir. Halkalı sülünlerin kuluçka süresi 24-26 gündür. Rutubet kuluçkanın ilk 21 gününde % 65, sonraki günlerde rutubet oranı yükseltilerek % 70 seviyelerinde olmalıdır.

Bakım ve Beslenme

Civcivlerin bakımı

Sülünler ilk 3 hafta ne olursa olsun kapalı kümeslerde barındırılmalıdır. Büyütme kümesinin yalıtımlı olması ısıtma kolaylığı ve ısı enerjisinden tutum sağlar. Kümes tabanı kaba kum ve talaşla kapatılarak altlık oluşturulmalıdır. Yavrular 3-4 haftalık olduklarında gezinme bölümlerine çıkarılabilir. Civcivlerin erken dönem beslenmesinde hindi başlama yemleri uygundur. İlk 4 hafta süresince %24-29 proteinli başlangıç yemleri gerekmektedir. Civcivlere ilk birkaç gün gazete kağıdı ya da ufak yumurta viyollerinde yem verilebilir.

Büyütme döneminde bakım ve besleme

Büyütme kümeslerinde lüzumlu ısı mevzusunda değişik tavsiyeler vardır. İlk haftaya radyan altında ve civciv sırt yüksekliğinde ölçülen sıcaklığın 35-37 0C olması ve her hafta 2.8-4 0C azaltılması önerilmektedir. Kümes sıcaklığı ise 25 0C olmalıdır. Sülün yavruları ısı istemleri değişik durumlara bakılırsa farklılık gösterebilmektedir. Tavuk civcivlerinin büyütülmesindeki benzer biçimde temel ilkeler sülün yavruları içinde geçerlidir.

Gerek büyütme kümeslerinin gezinme yerlerinde gerekse uçuş bölmelerinde değişik nebat tohumları ekilerek yeşillik sağlanır. Barındırmada temel kurallar, kuşlukların sakin bir yerde yapılması, rüzgar, soğuk ve yağmurdan korunması; tabanın kuru olması ve kum serilmesidir. Tabanın bir bölümünde organik nebat örtüsü bulunması da yararlı olur. Kuşluklarda ek olarak tünek, yemlik, suluk ve folluk bulunur. Sulukların organik ortama benzer şekilde akar suluk olması önerilir. Sülünler her dönemde sessizlik ister. Herhangi bir koku, uçmalarına ve tellere çarpmalarına niçin olur. Bunun sonucunda incinmeler, hatta ölümler meydana gelebilir. Tünek bulundurulması sülünlerin organik gereksinimlerini karşılama bakımından yararlı olur. Sadece tünek yokluğunda mühim bir sakınca ortaya çıkmaz. Yumurtlama periyodu kısa olduğundan bu zamanda sınırı olan besleme yapılmaz. Mart başından başlayarak damızlıklara damızlık yemi verilmelidir. Ek olarak vitamin ve mineral madde katkısı embriyo gelişimi bakımından pozitif netice verir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın