A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Solucan Gübresi Üretimi
Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi Üretimi

Kaliforniya solucanları oldukca süratli üreme kabiliyetine haiz canlılar oldukları için solucan gübresi üretim projesi kendiliğinden hızla büyüyen bir yapıya haizdir. Bu sebeple tesis oluşturmak isteyen yeni girişimcilerin oldukca büyük bir yatırım yapmasına asla gerek kalmamıştır.

Solucan gübresi üretim tesisi iyi mi kurulur?

Nelere ihtiyacımız var;

1. Kapalı alan

Solucanların direkt güneş ışığına maruz kalmayacağı kapalı bir alanda barınması gerekiyor. Eğer bu alan betonarme bir yapıda olursa soğuk ve sıcağa karşı korunaklı olacağı için oldukca daha elverişli bir üretim sahasına haiz olmuş olursunuz. Eğer bu şekilde bir yapıya haiz olma şansınız yoksa izolasyonlu çadır işinizi görecektir.

M2’ye 10 bin Kaliforniya solucanı bırakıyoruz. Bu durumda 100 m2’lik bir kapalı alan 1 milyon solucana ev sahipliği yapabilir.

2. Yerden yüksek üretim havuzları

Üretim havuzları sert plastik olmalıdır. Metal kaplarda solucan beslemek mümkün değildir. En rahat olarak aşağıdaki resimde gördüğünüz benzer biçimde su tankını üstten keserek solucan beslemek için kap olarak kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki su takının ölçüleri;
(u – g – y) 1.200 mm x 1.000 mm x 1.160 mm
Kaplayacağı alan: 1.20 santimetre kare

IBC-su-tanki

Bu kaba 10 bin Kaliforniya solucanı bırakabilirsiniz. Üretimi ne olursa olsun yerden yüksek kasalarda yapmak zorunda değilsiniz. Eğer zemin betonsa direkt beton zeminde uzun yığınlar yaparak solucanları yerde besleyebilirsiniz.

3. Kırmızı Kaliforniya solucanı

Safkan Kaliforniya solucanı satışı yapıyoruz. Buradan sipariş verebilirsiniz.

100 bin tane solucan ile başladığınız varsayımı üstüne hareket edecek olursak;

100 bin tane safkan Kaliforniya solucanı tane olarak bir yıl sonunda 16 katına çıkacaktır.
Bunlar kültür solucanı oldukları için 3 ayda bir sayılarını ikiye katlayacak bir hızla ürerler.
100 bin tane Kaliforniya solucanı bir yıl sonrasında 1.600.000 tane olur.

Kaliforniya solucanları ne kadar mama tüketip ne kadar solucan gübresi üretirler?

100 bin tane solucan bir ay içinde averaj 1.800 kilo mama tüketir.
100 bin tane solucan bir ay içinde 900 kilo solucan humusu üretir.
Hasat edilen solucan humusu 1-2 ay kapalı bir alana yayılarak kendi halinde olgunlaşmaya bırakılır. Solucan humusu bu olgunlaşma sürecinde ciddi oranda rutubet kaybedeceği için ortalama olarak 3/2 oranında bir yitik olacaktır.
100 bin tane Kaliforniya solucanı 1 ay içinde paketlenmeye hazır hale gelmiş 300 kilo solucan gübresi üretir.

Netice olarak solucan gübresi üretim tesisi oluşturmak isteyen bir girişimci 100 bin solucan ile bu işe başladığında bir yıl sonrasında 1.600.000 solucana haiz olacaktır.
1.600.000 solucan bir ayda averaj 5 ton satışa hazır solucan gübresi üretir.
Paketlenmiş solucan gübresinin averaj satış fiyatı 2 TL’dir.
5 ton solucan gübresinin piyasa fiyatı 10 bin TL’dir.

Kısacası 100 bin tane solucan ile solucan gübresi üretim tesisi oluşturmak isteyen biri yıl sonunda aylık 10 bin TL kazanç getiren bir işe haiz olabilir. Üstelik solucan sayısı her üç ayda bir ikiye katlanacağı için paralel olarak üretilen gübre miktarı da iki katına çıkacaktır. Böylece elde edilmiş kazanç aynı oranda 3 ayda bir ikiye katlanır.

Solucan Gübresi Üretimi
solucan gübresi üretimi

Maliyet hesaplama

Kapalı alan: Bu her bölge için farklılık gösterdiği için fiyat vermek mümkün değil, sadece kırsal kesimde oldukca ucuza kiralamak yada satın almak mümkün.

Üretim havuzu: 100 bin tane solucan için 10 m2’lik üretim havuzuna ihtiyacınız var.
Üretim havuzunun uzunluğa alanın yapısına bakılırsa uygun ölçülerde belirlenebilir.
Örnek;

Uzunluk 7 metre,
En 1,5 metre,
Yükseklik 60-70 santimetre ideal ölçülerdir.
Maliyeti 1.000 TL.

Kaliforniya solucanı: 100 bin tane safkan Kaliforniya solucanı fiyatımız 10 bin TL.
Solucan gübresi üretim tesisi oluşturmak için ne olursa olsun 100 bin solucan ile başlangıç yapmak zorunda değilsiniz. Eğer fazla sermayeniz yoksa 10 bin tane ile başlayıp projeyi zaman içinde büyütürsünüz.

Kaliforniya solucanları iyi mi beslenir?

Solucanları beslemek için ana materyal olarak taze sığır gübresine ihtiyacımız var.

Kompost (mama) yapımına uygun materyaller;

 • Çimen, ot,
 • Ağaç yaprakları,
 • Mısır sapı, yaprakları, koçan yaprakları yada öğütülmüş koçan,
 • Buğday, arpa yada yulaf samanı,
 • Talaş, kağıt, karton parçaları (kuşe kağıt olmaz),
 • Yonca,
 • Fındık, fıstık, ay çekirdeği yada ceviz kabukları (öğütülmüş),
 • Fabrikaların bitkisel atıkları,
 • Çay posası,
 • Yumurta kabukları,
 • Pancar yaprakları,
 • Mutfak yada hal atıkları (sebze, meyve kalıntıları yada kabukları).

Daha burada adını sayamadığımız pek oldukca bitkisel atık kompost yapımında kullanılabilir. Mühim olan tuz, asit ya da kimyasal içerikli olmasın.
Kompsot ve solucan maması aynı şeydir.

Kompost iyi mi hazırlanmış olur?

Malzemeler;

1.200 kilo taze sığır gübresi,
600 kilo yukarıda yazdığımız materyallerden herhangi biri yada hepsinden katabilirsiniz. Elinizin altında ne var ise kullanmakta özgürsünüz.

Eğer hiçbir şey bulamazsanız en iyi çözüm çay posası kullanmaktır. Solucanların en sevilmiş olduğu bitkisel atıklardan biridir ve elde edeceğiniz gübrenin standardını ciddi seviyede arttırır.

Karışımı %70 taze ağır gübresi %30 bitkisel atıklar olarak hazırlamak idealdir. Böylece hasat edilecek solucan gübresi A kalite olacaktır.

Çay posasını çevrenizde bulunan kahvehane yada çay ocaklarından temin edebilirsiniz. Rica ederseniz çöpe atmak yerine sizin için bir kenarda biriktireceklerdir. İş meydana getiren bir kahvehane bir ayda 200 kilo çay posasını çöpe atıyor. Bunlara büyük boy çöp poşetleri dağıtırsanız hem kaliteli kompost için en varlıklı bitkisel atığa parasız ulaşmış olmuş olursunuz hem de çöpe gidecek kıymetli bir atığın geri dönüşümüne katkı elde etmiş olmuş olursunuz.

Şimdi bu bitkisel atıklardan solucan maması iyi mi hazırlanmış olur onu açıklayalım;
1.200 kilo taze ağır gübresi ve 600 kilo çay posasını mümkünse direkt güneş görmeyen kapalı bir alanda uzun bir yığın yaparak karıştırın. Eğer bu karışımı kapalı bir alanda yapma şansınız yoksa bir ağaç gölgesinin altına naylon serip onun üstünde yapabilirsiniz.

Hazırladığınız bu karışım 4 günde bir kere karıştırılır ve averaj olarak 40 günde fermente olur. 40 gün sonunda bu karışımı mama olarak solucanları beslemek için kullanabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz 1.800 kilo’lık bu kompost 100 bin tane solucanı 1 ay beslemek için yeterlidir.

Kompost fermente edilirken devamlı %80 nemli olmalıdır. Her karıştırma esnasında karışımdan elinize bir miktar alıp avucunuzda sıkın, su çıksın sadece damlamasın. Eğer rutubet kafi değilse karışıma bir miktar su verin. Eğer fazla ıslaksa esasen zaman içinde fazla rutubet buharlaşacaktır.

Mühim; kompost kesinlikle toprak ile temas etmemeli yada karışımda yanmış hayvan gübresi kullanılmamalıdır. Bunun sebebi ise kompost içine bayağı toprak solucanlarının sızmasını engellemektir. Solucan ırkının safkan kalması için toprak ile teması kesmek gerekiyor. Aynı şekilde kenarda uzun süre beklemiş, halk dilince malum adıyla yanmış hayvan gübresinin içinde bayağı toprak solucanları vardır. Ek olarak yanmış hayvan gübresi milyonlarca bakteri ve haşere tarafınca salgın edilip içindeki besinler bunlar tarafınca tüketilir. Yanmış hayvan gübresinde solucanlara gıda olacak bir materyal kalmaz.

Tüm her şeyi hazırladık;

Kapalı alana sahibiz, solucanların barınacağı 10 m2’lik bir üretim havuzu hazırladık, solucan maması hazır ve 100 tane Kaliforniya solucanı satın aldık.
Satın aldığınız solucanları size 1 hafta kafi gelecek kompost içinde gönderiyoruz. Geldikleri benzer biçimde üretim havuzuna almanız ve üstlerine hazırladığınız mamadan 4 parmak kadar vermeniz yeterlidir. Onlar taze mamayı tükettikçe yukarı doğru hareket edecek ve siz averaj 4-5 günde bir üretim havuzuna 4 parmak mama takviyesi yapacaksınız.

Solucan gübresi üretiminde hasat iyi mi yapılır?

Üretim havuzu solucan humusu ile dolduğunda altı delikli olan meyve kasalarına taze mama doldurup en üste bırakırsanız tüm solucanlar kısa zamanda bu kasaların içine girer. Böylece solucanları kasalar ile beraber bir kenara alıp humus ile dolan üretim havuzunu boşaltabilirsiniz. Hemen sonra solucanları yeniden üretim havuzuna geri dökebilir ve besleme sürecini baştan başlatırsınız.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın