A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Solucan Gübresi Üretim Tesisi
Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Bu proje için kapasite hesapları toplam 500 baş büyükbaş sığır üzerinden yapılmıştır. 500 baş kapasite üzerinden çiftlikte toplanan ortalama ham gübre miktarının günlük 30 ton olması beklenmektedir.

Söz konusu proje Separasyon Sistemi ile çiftlikteki hayvansal gübreyi organik komposta (organik gübreye) dönüştürmeyi ve bu gübreyi solucanların sindirim sisteminden geçirerek ekonomik bir değer oluşturmayı hedeflemektedir.

Solucan gübresi tesis işletmesinin mevcut plan ve görüntüsü aşağıdaki gibidir:

Solucan Gübresi

1) Gübre Ayrıştırma Havuzu

2) Sıvı Gübre Havuzu

3) İndor Sistem Pastörize Holleri

4) Solucanlar için Sürekli Akış Raf Havuzları

5) İdari bina

Bu proje için kapasite hesapları toplam 500 baş büyükbaş sığır üzerinden yapılmıştır. 500 baş kapasite üzerinden çiftlikte toplanan ortalama ham gübre miktarının günlük 30 ton olması beklenmektedir.

Söz konusu proje Separasyon Sistemi ile çiftlikteki hayvansal gübreyi organik komposta (organik gübreye) dönüştürmeyi ve bu gübreyi solucanların sindirim sisteminden geçirerek ekonomik bir değer oluşturmayı hedeflemektedir.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi
solucan gübresi üretim tesisi

30 ton ham gübre separasyon sisteminde yaklaşık 21 ton katı gübre olarak ayrıştırılacak, bu katılar da fermantasyona ve pastörizasyona tabi tutulduktan sonra yaklaşık 14 ton solucanların yiyebileceği özellikte komposta (organik gübreye) dönüştürülecektir.

1) Gübre Ayrıştırma Havuzu

Gübre Ayrıştırma Havuzu

Havuzlardaki gübrenin karıştırılması ve pompalanması şemadaki sıralamaya göre aşağıda teknik özellikleri belirtilen makine ve techizatla yapılacaktır:

1.a) Mix-Pump ile havuzlardaki gübrenin karıştırılması ve pompalanması

Mix-Pump’ın Teknik Özellikleri:

Güç: 15kW
Hm: 6m, Debi: 180 m3/h
3 m derinliğe kadar olan havuzlar için tasarlanmıştır.
Aynı anda hem pompalama hem de karıştırma yapabilir.
Karıştırıcı pervanesi malzemeyi itecek yönde dönerek karıştırır.
Pompa fanında ve karıştırıcı pervanesinde kesici bıçaklar ile havuz içerisindeki istenmeyen malzemelerin parçalanması sağlanır.
Havuz dışındaki greslik hattından tüm yataklama elemanlarının greslenerek bakımı kolaylıkla yapılabilir.

Solucan Gübresi Dalgıç Karıştırıcı1-b) Havuzlardaki gübrenin Dalgıç Karıştırıcı ile karıştırılması

Dalgıç Karıştırıcı’nın Teknik Özellikleri:

Güç: 11kW
Derinliği 2.5m’den fazla olan havuzlar için tasarlanmıştır.
Havuzun istenilen derinliğinde karıştırma işlemi yapar.
Karıştırıcı pervanesi malzemeyi hem itecek hem de çekecek şekilde iki yönlü karıştırma işlemi yapar.
Elektrikli calaskallı sistemi ile, çalışması bittikten sonra tamamen havuz dışına çıkartılarak temizliği ve bakımı kolaylıkla yapılabilir.

Havuz içerisinde sağa ve sola döndürülerek, her yönde karıştırma işlemi sağlanır.
Havuz içine monte edilen galvaniz profil direk üzerinde dikey eksende hareket edebilir.
Solucan Gübresi Dalgıç Pompa1-c) Havuzlardaki gübrenin Dalgıç Pompa ile pompalanması

Dalgıç Pompa’nın Teknik Özellikleri:

Güç: 7.5kW
Hm: 6m, Debi: 80m3/h
Zemindeki taş vs gibi malzemelerin, pompaya zarar vermemesi için, elektrikli calaskallı kaidesi ile havuzun istenilen derinliğinde çalışabilir özelliktedir.
Kolaylıkla havuz içerisinden çıkartılarak bakımı yapılabilir.
Pompa fanı ön kısmındaki kesici bıçaklar ile havuz içerisindeki istenmeyen malzemelerin parçalanması sağlanır.

Solucan Gübresi Separatör1-d) Gübrenin Separator ile Susuzlaştırılması

Separatorün Teknik Özellikleri :

Gübre Ayrıştırma havuzunda toplanan gübrenin Seperatör ile susuzlaştırılması öngörülmektedir. Separatör, lifli yapıdaki katı- sıvı karışık atıkları susuzlaştırır. Seperatörün ortalama kapasitesi normal şartlar altında 25-30 m3/saat‘dir. Gübre ile temas eden tüm yüzeyler AISI304 kalite paslanmazdır.

Ham gübrenin içerisinde %5-%10 aralığında değişen miktarlarda TS (“Total Solids” – %0 nemde toplam katılar) bulunması beklenir. – Seperatör ile susuzlaştırılan bu gübre hacimsel olarak yaklaşık 1/3 oranında pres kek (katı gübre) ve 2/3 oranında sıvı gübreye ayrıştırılır. Seperatör elde edilen pres kek %70-75 oranında bağıl nem içerir. Genel olarak bir seperasyon sistemi; seperatör, karıştırıcı, pompa, kontrol panosu, sistemi taşıyan ayaklı platform ve çeşitli hortum ve bağlantı elemanlarından oluşmaktadır. İşletmenin ihtiyaçları ve mevcut/planlanmış altyapısı doğrultusunda bu komponentlerin sayıları değişiklik gösterebilmektedir. Mevcut projede 1 adet seperatör için bir adet pompa ve dalgıç karıştırıcı sisteme dahil olacaktır.

5,5kW motor gücü ile tahrik edilen – Separatorun AISI304/316 SS (paslanmaz) malzemeden eleği, tıkanmalara karşı özel tasarlanmıştır. Separator ile %70-75 aralığında mutlak nem içeren pres kek elde edilir. Bu değerler kompost gübre oluşumu için uygundur. Makine, uzun süre korozif etkilere karşı dayanıklı olan elektrostatik toz boya ile boyanmıştır.

2-) Sıvı Gübre Havuzu

Gübre Ayrıştırma Havuzunda kuru ve sıvı olarak ayrıştırılan gübrenin sıvı olanı dalgıç pompa ile bu havuza pompalanarak aktarılıp biriktirilecektir.

3-) İndoor Sistem Olgunlaştırma ve Pastörize Holleri

Gübre ayrıştırma havuzlarında ayrıştırılan ahır gübresinin katı bölümünü bu hollere aktarıp 75 – 80°de pastörize edip solucanlara yem olarak hazırlanır aşağıdaki resimlerde hollerin makine ve ekipmanlarının yerleri belirtilmiştir.

Solucan Gübresi İndoor SistemiSolucan Gübresi İndoor Odası

4-) Üretim Hangarı Solucanlar için Sürekli Akış Raf Havuzları

Üretim hangarı 11,80 x 24,90 ölçüsündedir makine ve techizat yerleşimi aşağıdaki resim ve krokide belirtildiği gibidir:

Solucan Gübresi Sürekli Akış Sistem DizlimiSolucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi

a) Rafların zemini 15×5 lik gözenekleri olan hasır galvaniz metaldendir.

b) Raf kenarları poliüretan lambirilerle kaplanmıştır.

c) Raf ayakları ve bağlantıları galvaniz ve paslanmaz metaldendir.

d) Gübre kesme bıçakları çeliktendir

e) Her rafta chiller sistem iklimlendierme ünitesi mevcuttur.

f) Raflardaki gübre kesici bıçaklar 8 mm’lik çelik halatlarla çekilir.

g) Çekici vinçler 250/h devirli redüktörle destek

h) Prüvize sulama sistemi

Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi

4-) Eleme ve Paketleme Ünitesi

Kurutma ve Eleme ünitesinde hazır olan gübre bir traktör kepçe veya römork ile paketleme hattına taşınır. Aşağıdaki resim paketleme sürecini göstermektedir. Sistemin işleyişi resimler üzerindeki rakamsal sıralamaya göre aşağıda belirtilmektedir.

Solucan Gübresi Eleme ve Paketleme Ünitesi

Solucan Gübresi Eleme ve Paketleme ÜnitesiBurada ön hazneye (1) boşaltılan gübre, bantlı konveyör (2) ile paketleme haznesine (3) aktarılır. Paketleme haznesi altına geçirilen çuvalın içine boşalan gübrenin ağırlığı, çuval altında bulunan elektronik tartı (4) ile tartılır. Elektronik tartı ile 30 – 50 kg’lık paketleme yapma imkânı vardır. Bu ayarlar, tartının yanında bulunan elektrik panosu (5) üzerinden yapılır. Çuval içerisine dökülen malzeme istenilen miktara yaklaştığında bandın hızı yavaşlar ve hassas ayar hızına geçilir. İstenilen ağırlığa ulaşıldığında bant durur. Çuvalın ağız kısmı sisteme dâhil olan özel dikiş tabancası ile dikilerek paketleme işlemi tamamlanır. Paketin altındaki paketleme koltuğu pedalına (6) basarak koltuk aşağı iner. Çuval kenara alınarak yeni çuval paketleme haznesine geçirilir ve çuval hazne ağzındaki tutucu bir mekanizma tarafından asılı kalır. Pedala basılarak paketleme koltuğu yeniden yükseltilir. Kumanda panosundan başlama butonuna basılarak bantlı konveyör çalışır ve işlem yeniden başlar. Sonuç olarak paketlenmiş son ürün pazarlanmaya hazırdır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın