A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Solucan Gübresi İşi
Solucan Gübresi İşi

Solucan Gübresi İşi

Solucan Gübresi İşi

Solucan çiftliği kurmak ve işletmek Türkiye’de, dünyanın diğer ülkelerine göre farklı bir seviyede işlemektedir. Bugün dünyanın başarılı bir şekilde solucan çiftliği işleten ülkelerinde süreç şöyle işlemiştir: Bundan yüz yıldan fazla bir zaman önce bilimsel araştırmalarla solucanlar literatüre önemli bir canlı olarak girmiştir. Sonraki aşamada, insanlar öncelikle olta balıkçılığı için solucan yetiştirmeye başlamış ve ardından küçük ölçekli olarak hobi amaçlı solucan gübresi yetiştirmeye başlamışlardır.

Teknolojinin gelişmesi, artan tüketim ve buna bağlı olarak ortaya çıkan atık sorunu, toprakların zayıflaması ve kimyasallarla kirlenmesi (bknz: Solucanlar, Hayvan Gübresi ve Biyokatılar), artan gıda talebi vb gerekçeler, hem organik hem de alternatif üretim yöntemleri arayışının ortaya çıkmasına neden oldu.

Solucan Gübresi İşi
solucan gübresi işi

İşte tam da bu aşamada solucan gübresi üretimi büyük ölçekli olarak düşünülmeye başlandı. Ancak vermikültür Türkiye’ye zamanlama açısından çok daha olmakla beraber ayrıca da dünyanın diğer ülkelerine nazaran tamamen farklı bir süreçle girdi. Solucan Çiftçiliği Türkiye’de, olta balıkçılığı veya hobi amaçlı üretim süreçleri yaşanmadan, doğrudan büyük ölçekli üretim olarak başladı. Bu nedenle de sektörün zaman içerisinde Türkiye’de önü açıktır ve yepyeni iş kollarının doğmasına ön ayak etmesi öngörülebilmektedir. Solucan

Peki solucan çiftliği kurmak kâr getirecek bir faaliyet midir? Solucan

Şunu unutmamak lazım, her malın bir alıcısı vardır. Eğer bir de bu mal, yani ticari söylemle meta, kaliteli ve ihtiyacı karşılayan bir ürün ise birden fazla alıcısı olacaktır. Bu nedenle ticaretin tüm kuralları doğru bir şekilde yerine getirildiği takdirde evet solucan çiftliği kurmak kârlı bir iştir, diyebiliriz.

Sektörel açıdan bakıldığında yeni bir alan olan Solucan Çiftliği işletmenliği için henüz öğrenilmesi gereken bir çok şey bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda solucan çiftliği tesis etmekle ilgili daha ayrıntılı bilgileri paylaşıncaya kadar şimdilik yeni başlayanlar için bazı noktaları tekrar hatırlayalım: Solucan

solucan

1) Solucanlar için en uygun konumu ve ortamı sağlayın. Eğer solucanlarla birlikte yaşamak sizin için sorun değilse, evinizin bodrum katı solucanlar için en ideal yerlerden biridir. Ilık, karanlık ve kuru bir yer en iyisidir; bununla beraber solucanlar aslında oldukça dayanıklıdırlar, örneğin türden türe değişmekle beraber genel olarak söyleyecek olursak 4 – 27 C aralığındaki sıcaklığa dayanabilirler. Tabi içinde yaşayacakalrı yataklamanın da yeterince nemli olması gerekmektedir. Çok fazla ıslak olmaması gerekir. Bu nedenle yağmur gibi doğal olaylardan solucan kabınızın etkilenmesini engelemelisiniz. Aynı şekilde solucan kabınızı direk güneş ışığından da sakınmalısınız. Eğer üretim kabınızı yeterince izole ederseniz solucanlarınız serin ortamda rahatlıkla yaşayacaklardır. Tabi bakımlarını ihmal etmemek koşuluyla.

solucan

2) Şimdi sırada solucanlar için bir ev inşa etmeye geldi.

Bunun için hazır yapıl kaplar satın alıp kullanabileceğiniz gibi kendiniz de bir şeyler yapabilirsiniz. Solucan kabınızın çok özel bir şey olmasına gerek yoktur. Bu anlamda dilerseniz plastik malzemelerden yapılma kaplar kullanabileceğini gibi ahşap malzeme de tercih edebilirsiniz. Ahşap malzeme kullandığınız zaman, süreç içinde çürüme gibi bir sounla karşı karşıya kalabilirsiniz, ancak diğer taraftan ahşap malzemenin çok iyi bir nem tutma ve izolasyon gücü vardır. Plastik malzemede ise zaman zaman solucan kabınızın içinin fazla ıslak kalma durumu söz konusu olabilir. Plastik malzeme kullanacaksanız, yeterince geniş yüzey alanı olan herhangi bir kutu kullanabilirsiniz. Önemli olan kabın çok derin olmamasıdır. Kompost solucanları yüzeyde yaşayıp beslenen türlerdir. Bu nedenle derinlikten ziyade yüzey genişliği onlar için önemlidir. Kabınızın alt kısmına drenaj delikleri açmalısınız. Bu deliklerin iki ayrı işlevi vardır. Birincisi kabın içinde biriken fazla suyu dışarı atar, ikincisi ise kabın içinde hava girişini sağlayarak sirkülasyonu sağlar. Unutmayın eğer kabın içinde su birikmesi meydana gelirse hem kapta zararlı mikroorganizmalar yaşamaya başlar, hem de solucanların boğulma riski ortaya çıkar.

solucan

3) Solucan kabımızı doldurmaya geldi sıra.

Solucan kabınızın içine koymak için güzel bir yataklama malzemesi hazırlayın. Bu anlamda kullanabileceğiniz en iyi malzeme doğranmış gazete kağıtlarıdır. Gazete sayfalarının siyah beyaz olmasına dikkat edin. Gazete basımında kullanılan renkli mürekkep eğer petrol türevli ise solucanlar açısından zararlı kimyasallar içerebilmektedir. Gelişen teknoloji ile kullanılan mürekkeplerin artık petrol türevli olarak değil de, soya türevli olduğu söylenmektedir. Ancak yine biz riske girmiyoruz ve siyah-beyaz sayfaları kullanıyoruz.

Gazete kağıtlarının haricinde yataklama olarak kullanabileceğiniz diğer malzemeler ise şunlar olabilir: sonbaharda dökülen kuru ağaç yaprakları, doğranmış oluklu mukavva kağıtları, çok fazla olmamakla beraber kuru çim kırpıntıları, peat moss olarak bilinen hazır Hindistan cevizi lifi vb. Kabınıza bir avuç kadar iyi ve temiz bahçe toprağı eklemeniz de faydalı olacaktır. Toprağın iki faydası olur; içerdiği mikroorganizmalar atıkların ayrışma sürecini hızlandırır ve ayrıca solucanlar toprağı taşlıkları için kullanırlar. Solucanlar aynen tavuklar gibi taşlıkları olan canlılardır. Yedikleri atıkları taşlıklarında ufak parçalara ayırırlar. Eğer ticari boyutta bir üretim yapıyorsanız sisteme taşlık eklemenize gerek yoktur, çünkü solucanlar yem ve aynı zamanda yataklama malzemesi olarak verilen komposttan bu ihtiyacı zaten sağlarlar. Ancak ev tipi bir üretim yapıyorsanız her yeni kap kurulumunda bir avuç kadar toprak kullanmanız fayda sağlar.

Yataklama malzemesini sadece kağıtla sabit tutmayın. Zaman zaman farklı malzemeler de katın. Örneğin çok fazla olmamakla beraber önceden ıslatılmış ve mümkünde çürümeye yüz tutmuş saman veya reçinesi az olan talaş; daha önceden hazırlamış olduğunuz ve kullanıma hazır kompostunuz varsa onu da ekleyebilirsiniz. Yataklama malzemesi ne kadar çok çeşitli olursa solucanlar kaliteli ve bol gübre olarak size ödülünüzü vereceklerdir. Ancak kullanacağınız yataklama malzemesi ne olursa olsun organik kökenli ve toksik madde içermediğinden emin olun. Örneğin fidecilerde satılan çiftlik gübresine zaman zaman, bekleme süresinde çimlenme olmaması bazı ilaçlama yapılabilmektedir. Bu durum solucanlarınıza zarar verebilir.

ıslak kağıt

Hazırlayacağınız yataklama malzemesinin, sıktığınız zaman su damlamayacak kadar nemli olması gerekir. Örneğin gazete kağıtlarını suya daldırın ve 10-15 dk bekletin. Sonra sudan çıkarıp bir süzgece koyun ve suyunun kendi halinde süzülmesini bekleyin. Daha sonra hazırlamış olduğunuz bu yataklamayı solucan kabına doldurun. Kabın 3/4’üne kadar doldurabilirsiniz. Kaba koyduğunuz kağıtları kabartarak koyun ki, aralarında hava kalsın. Bu sayede solucanlar yeterli oksijen alarak yataklama içinde rahatça gezinebilecekler ve ayrıca sisteme ekleyeceğiniz atıklar yataklama malzemesiyle karıştığında kötü koku oluşma olasılığı kalmayacaktır.

solucan

4) Sıra geldi sisteme ekleyeceğiniz solucanları seçmeye.

Kaba hangi tür solucanı ekleyeceğize karar verin. (Hemen belirtelim, bu kısım ilerleyen zamanlar göz önüne alınarak eklenmiştir. Çünkü Türkiye’de vermikültür henüz çok yeni olduğu için vermikompost üretiminde kullanılan solucan türü Eisenia Foetida ve bazı firmaların belirttiklerine göre Eisenia Andrei türlerinden ibaretttir. Oysa dünyada vermikompost üretimi için genel olarak 10 farklı tür kullanılmaktadır.)

Kabınıza ekleyecek türü belirlerken şunu göz önünde bulundurun; ne amaçla solucan çiftliği kuracaksınız? Yani mevcut durum için ne amaçla solucan gübresi kabı inşa edeceksiniz diye de sorabiliriz. Örneğin eğer olta balıkçılığı içinde daha şişman ve iri olan türleri tercih etmeniz gerekir. Bu tür solucanlar kırmızı solucanlar kadar gübre üretmezler ancak oltaya gelecek kadar iri ve tombul türlerdir. Eğer amacınız solucan gübresi üretmek ise o zaman söylemeye bile gerek yoktur, kırmızı solucanı, yani Eisenia Foetida türünü kullanmalısınız.

solucan

5) Şimdi sıra solucanları kaba eklemede. Solucan

Solucan kabına ekleyeceğiniz solucanların doğru miktarda olmasına dikkat edin. Doğru oranda yataklama, yem ve solucan dengesi kurulmalıdır. Çok temel bir bilgi olarak belirtmek gerekirse solucanlar günlük olarak kendi ağırlıklarının yarısı kadar atık tüketirler. Ancak bu oran birçok durumda değişkenlik gösterebilir. Örneğin, verilen yiyecekler henüz ayrışma durumuna gelmemişse solucanlar o atıkları hemen tüketmeye başlayamazlar. Ya da eğer solucanlarınızın tamamı erişkin değillerse doğal olarak verilen yemi farklı miktarlarda tüketeceklerdir. Netice itibariyle solucan gübresi kabınızın büyüklüğünü tasarlarken, içereceği yataklama malzemesi, yem ve solucan sayısını göz önünde bulundurun. Kırmızı solucanlar yüzeyde yaşayan türlerdir ve aynı zamanda serbest gezmeyi pek severler. Bazen yiyecek aramak, bazen eş aramak ve bazen de öylesine bir kır gezisi yapmak için sürekli olarak bir yerden diğer bir yere hareket eder dururlar. Yerlerinin bol olması gerekir. Solucan

solucan

6) Solucanlarınızı düzenli olarak besleyin.

Kaba düzenli atık ekleme konusunu biraz daha detaylı olarak açıklayalım. Solucanlara o an için tüketebileceklerinden fazla yem vermeniz kokuşma ve kötü mikroorganizmaların üreme riskini arttırır. En ideali solucanların tüketim hızını takip edip, bittikçe eklemek olacaktır. Eğer kabınız yeterince büyükse ve kapta yeterince solucan varsa günlük olarak bile yem verebilirsiniz. Vereceğiniz yemi önceden bir kaç gün bir kapta bekleterek yumuşamasını ve çürümeye başlamasını sağlarsanız solucanlara hazır gıda sunmuş olursunuz. Solucan

Çekirdek bir aile mutfağından günlük olarak yeterince organik atık çıkarır. Bu atıklar solucanlarınızı beslemek için yeterli olacaktır. Et, süt, yağlı ve asitli gıdalar hariç hemen her türlü gıda atığını yem olarak kullanabilirsiniz. Bazı kaynaklar tahıl ve tahıl ürünlerini eklememeyi tavsiye eder. Örneğin pirinç ve ekmek çürümeye başladığında alkol üretebilmektedir. Bu da solucanlara zarar verebilir. Bu nedenle ticari amaçlı büyük ölçekli bir üretim yapmıyorsanız hiç riske girmeyip sakınılması gereken atıklardan sakınmanız en doğrusu olacaktır. Konulmaması gereken gıdaların kaba konması aynı zamanda kötü kokuya ve sineklere de davetiye çıkarır. Solucan

Kahve telvesi solucanlar için mükemmel bir yemdir. Ancak gerek sistem pH’ını gerekse de sistemin kompostlaşma ısısını etkileyeceği için azar azar ve dikkatlice eklenmesinde fayda olur. Olabildiğince ince parçalanmış yumurta kabuğu sistemin pH dengesi için ve solucanlar için faydalı olur. Aynı zamanda elde edeceğiniz gübrenizin kalsiyum içeriğini arttırır. Solucan

Mutfağınızdan çıkan bu atıklar tüm şehri düşündüğünüzde kentin çöplük alanını rahatlıkla dolduran atıklardır. Siz bunları faydalı bir gübreye dönüştürerek çok büyük bir sevap işlemiş, dünyaya fayda sağlamış olacaksınız. Bunu unutmayın, çünkü bu işin düsturu esas olarak budur. Tekrar konuya dönelim; meyve ve sebze kabukları da kaba ekleyebileceğiniz yem türleridir. Asit karakterli sebze ve/veya meyve eklememeye dikkat edin.

solucan

7) Son olarak yem verme tekniğinden ve gübre hasadından bahsedelim.

Solucanlarınıza yem verirken her defasında kabın bir köşesine yem eklemeye dikkat edin. Yemi nereye koyarsanız solucanlar o yere doğru hareket edip yemi bulur ve tüketirler. Yemi kabın tamamına yaymanıza gerek yoktur. Bunun bir faydası ise şudur, bir şekilde eklediğiniz atık yemde bir sıkıntı olursa solucanlar yem olmayan diğer köşelere kaçarak hayatta kalma şanslarını arttırabileceklerdir. Solucan

Kabınız zamanla tamamen gübre ile dolduğunda hasat zamanı gelmiş demektir. Artık kabı boşaltıp solucanları başka bir kaba aktarma zamanı gelmiş demektir. Hasat işlemlerinin nasıl yapıldığına dair detaylı bilgi için Vermikompost Hasadı bölümüne bakınız. Eğer solucanların rahatsız olmasını istemiyorsanız kabı tamamen boşaltıp aktarma yapmak yerine EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI IV adlı başlıktaki gibi iç içe geçmeli bir sistem de kullanabilirsiniz.

Gübrenizi hasat ettikten sonra gölge bir yerde zaman zaman karıştırarak bir kaç gün bekletin ve fazla nemini alın. Son olarak eleme kıvamında kurumuş olan gübreyi eleyerek tüketilememiş fazlalıklardan ayırın. Solucan

Artık elde ettiğiniz gübre satışa hazırdır. Nemini yitirmeden mümkün olan en kısa zamanda kullanılmalıdır. Bu küçük ölçekli üretimi biraz daha farklı detaylarıyla birlikte büyütebilir ve daha kârlı bir yatırıma doğru yol alabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

İlk Yorum

 1. Avatar of Admin

  ORGANİK TARIM SEKTÖRÜNE SİZDE KATILMAK İSTİYORSANIZ SİZ DEĞERLİ GİRİŞİMCİLERİMİZE ÖZEL KAÇIRILMAYACAK FIRSATLAR
  HAKSOL ORGANİK TARIM olarak siz değerli müşterilerimize özel kaçırılmayacak fırsatlar sunuyoruz.
  Peki nedir bu fırsatlar;
  1) SAYIM GARANTİSİ (+%5)
  a-) Solucan siparişlerinizi doğru sayım teknikleri ile solucanlara zarar vermeden uygun koşullar altında siparişe hazır hale getiriyoruz
  b-) Solucan sayınızın azda olsa eksik çıkması ihtimalini göz önünde bulundurarak verdiğiniz siparişin % 5 daha fazlasını siparişinize ekliyoruz
  2) %10 DAHA FAZLASI BİZDEN SİZE HEDİYE
  a-) Siparişinizi bizden vermeniz kaydıyla istediğiniz solucan miktarının tam %10 daha fazlasını veriyoruz.
  b-) Örneğin; 100.000 adet solucan siparişi verdiniz biz siparişinizi sayıp yukarıda bahsettiğimiz sayım garantisi ile %5 daha fazlasını yani 5.000 adet solucanı ekliyoruz. Daha sonra %10 yani 10.000 adet solucanı da sizlere HEDİYE olarak gönderiyoruz. Yani vermiş olduğunuz 100.000 adet solucan elinize tam 115.000 solucan olarak geçiyor.
  3) ÜCRETSİZ NAKLİYE
  a-) Vermiş olduğunuz solucan veya solucan gübresi siparişinizi Türkiye’nin neresinde olursanız olun istediğiniz adrese, özel araçlarımızla teslim ediyoruz.
  4) ÜCRETSİZ KURULUM
  a-) İstek halinde solucanları bakacağınız kasaları hiçbir ücret talep etmeden kendimiz temin edip, adresinizde kurulumunu yapıyoruz.
  5) ÜCRETSİZ EKİPMAN
  a-) Solucan siparişinizle birlikte özel sıcaklık ve nem ölçme cihazı solucan adedinize göre de 1-2 aylık fermante edilmiş solucan maması tarafımızdan hiçbir ücret talep edilmeden karşılanacaktır.
  6) SİTEMİZDE REKLAM
  a-) Solucanlarınız bizden almanız koşuluyla sitemizde özel olarak isim, soyisim, telefon numarası ve adres gibi bilgilerinizi hiçbir ücret talep etmeden yayınlanacaktır.
  7) ÜCRETSİZ TEKNİK DESTEK
  a) Isıtma sistemi, sulama sistemi, kendi imalatımız olan ve piyasa altı bir fiyatla sürekli akış sistemi vs. gibi konularda teknik destek ve bilgi verilir
  8) MÜŞTERİ DESTEĞİ
  a-) Solucanlarınızı bizden almanız koşulu ile bu işi yaptığınız bölgeden bizi arayıp solucan ve solucan gübresi almak isteyen müşteriler hiçbir komisyon ücreti talep etmeden size yönlendirilecektir(Bu konuda kafa karışıklığı ve güvensizlik hissi oluşabilir lakin bizle iletişime geçmeniz durumunda herşeyi detaylı bir şekilde anlatılacaktır)
  BU FIRSATI SAKIN KAÇIRMAYIN
  YAPMANIZ GEREKEN TEK ŞEY BİZİ ARAYIP SOLUCAN SİPARİŞİ VERMEK
  GERİSİNİ BİZE BIRAKIN
  İLETİŞİM
  haksoltarim@gmail.com
  0543 356 7899 0542 524 9407

Bir cevap yazın