A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Sızma Zeytinyağı Üretmek ve Satmak
Sızma Zeytinyağı Üretmek ve Satmak
Sızma Zeytinyağı

Sızma Zeytinyağı Üretmek ve Satmak

Sızma Zeytinyağı Üretmek ve Satmak

Sızma Zeytinyağı Nedir? Sızma Zeytinyağı dünyanın en kaliteli ve en pahalı zeytinyağı sınıfıdır. Zeytinler en taze haliyle toplanır, en kısa sürede preslenir ve derhal depolanır. Sadece mekanik yöntemlerle ve en çok 28 derece sıcaklık altında üretilir, hiçbir kimyasal işlem içermez. Hasat maliyeti oldukça yüksektir çünkü erken hasatta zeytinlerden elde edilen yağ miktarı geç hasata kıyasla %40-70 arası düşük olur. Dünya genelinde sızma zeytinyağın henüz ambalajlanmadan hasat maliyeti, 3,5 USD ile 8 USD arasındadır.

Türkiye’de üretilen zeytinyağlarının sadece %3’ü gerçek sızma zeytinyağıdır. Sızma zeytinyağı olgunlaşmış 100 gr yağda en fazla 0,08 gram serbest asiditeye sahiptir ve kilo başına 366 mg fenol içerir. Tüm zeytinyağlarını ana hatlarıyla natürel, rafine ve prina olarak ayırırsak, sızma zeytinyağı natürel zeytinyağı sınıfının en üstünde kalan, birinci sınıf zeytinyağıdır.

Sızma Zeytinyağı Üretmek ve Satmak
Sızma Zeytinyağı

Sızma Zeytinyağı nedirAsit oranı bakımından sızma zeytinyağı nedir?

Her natürel zeytinyağı sızma zeytinyağı değildir! Natürel zeytinyağı kategorisinin en üstünde bulunan sızma, diğer natürel yağlardan asit oranıyla ve buna mukabil lezzetiyle ayrılır. Eğer 100 gr zeytinyağı, 1 gr ile 2 gr arası asit içerirse natürel birinci zeytinyağı, 2 gr ile 3,3 gr arasında asit barındırırsa natürel ikinci zeytinyağı olarak adlandırılır. 3,3 gr üzeri asit taşıyan zeytinyağlara lampant yağ denir ki tadı son derece sıradandır.

Lezzet bakımından sızma zeytinyağı nedir?

Sıkma meyve suyu gibi hazırlanan sızma zeytinyağı herhangi bir katkı maddesi içermez. Haliyle lezzetiyle diğer tüm yağlardan ayrılır. Bir tatlı kaşığı zeytinyağını ağzınızda hafifçe gezdirdiğinizde, meyvemsi tadı ve kokuyu yavaşça hissedebiliyor olmalısınız. Yavaşça yutarken doğal aroması genzinize doğru yayılmalı. Yağ genzinize geldiğinde çok hafif bir acılık hissetmelisiniz ancak bu acılık boğazınıza yayılmamalı ve kısa sürede etkisini kaybetmeli.
sızma zeytinyağı nedir.

Görünüm açısında sızma zeytinyağı nedir?

Sızma zeytinyağları erken hasat edilen zeytinlerden oluşur. Ekim-Kasım aylarında yapılan hasata erken hasat denir. Bu dönemlerdeki hasattan elde edilen verim düşük olmakla beraber, lezzeti ve kalitesi yüksek zeytinyağı elde edilir. Erken hasat zeytinyağı dinlendirilmeden ambalajlandığında hafif bulanık ve dibinde tortulu olur, ancak yoğun meyvemsi tadı nedeniyle en çok aranılan ürünlerdendir.

Kokusu açısından sızma zeytinyağı nedir?

Göz ve dilden sonra diğer bir duyu organımız olan burun devreye girer. Zeytinyağı koklandığı zaman çeşitli aromaların farkına varılır. Uzmanlar 77 ayrı molekülü tanıyabilirler. Sızma zeytinyağlardan bahsedilirken çiçek, ot, yeşil elma, marul, badem gibi kokular alındığı ifade edilir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın