A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Sizi Zengin Edecek 15 İpucu
Sizi Zengin Edecek 15 İpucu
Sizi Zengin Edecek İpucları

Sizi Zengin Edecek 15 İpucu

Sizi Zengin Edecek 15 İpucu

2017 yılını kendiniz adına güzel bir yıl yapabilmeniz için geçmişte yaptığınız şeyleri farklı bir biçimde yapmaya başlamak zorundasınız.İşte önümüzdeki yıl ve ötesinde her ne olursa olsun, maddi açıdan size refah sağlayabilecek 15 ipucu:

1. Kendi Mali İşler Müdürünüz Olun

Nedenini bilmediğiniz bir sorunu çözemezsiniz, bu yüzden yapmanız gereken ilk şey finansal durumunuz ve paranızın nereye gittiği hakkında bilinçli olmanızdır.

Mevcut maddi durumunuzu detaylı olarak anlayabilmeye başladıktan sonra sorunlarınıza basit çözümler bulabileceksiniz ve bu da uzun vadede size çok yardımcı olacaktır.

Kimse, sizin maddi durumunu sizin kadar önemsemez (muhasebeciniz bile), bu yüzden finansal geleceğinizi kontrolünüz altına almalısınız ve nasıl olmasını istiyorsanız, o yöne doğru yönlendirmelisiniz.

2. Diyet Yapın

Burada bahsettiğim yediğiniz şeyleri sınırlandırmak değil. Hedeflerinize ulaşmaktan sizi alıkoyan giderlerinizi belirleyin ve 30 günlüğüne bunları gerçekleştirmeyin.

En basit giderlerden bir tanesi çeşitli firmalara ödediğimiz uydu ücretleridir. Her Türk vatandaşı günlük ortalama 5 saatini televizyon karşısında geçiriyor. Bu, her yıl boyunca neredeyse ortalama bin liraya yakın para ediyor.

30 günlüğüne TV (veya benzeri başka giderleriniz) diyetine girin ve televizyon için harcamış olduğunuz vakti ve parayı daha yararlı şeylerde kullanın. Eminim ki, hiçbir zorlukla karşılaşmadan bunu gerçekleştirebilirsiniz.

3. Bencil Olun

Bir uçağa bindiğinizde güvenlik önlemleri anlatılırken, size ne söyleniyor? “Önce kendi maskenizi takın ve ardından yanınızdaki kişilere maskelerini takmaları için yardım edin.”

Bu durum, vaktiniz ve mali durumunuz için de en makul seçim olacaktır. Bencil olun ve önce kendi sorunlarınızı giderin. Ardından diğer insanlara yardım edebilmek için hem vaktiniz hem de gücünüz olacaktır. Sorun şu ki, hepimiz ilk sıraya başkalarını koyarız ve ardından kendimize bile yardım edemeyecek bir durumda kalırız.

4. Özverili Olun

Her ne kadar vaktiniz ve paranız için ilk başlarda bencil olmak zorunda olsanız da, davranışlarınızla da özverili olmaya çalışmalısınız. Bilinen en zengin girişimciler her zaman verir, verir, verir ve diğerlerine yardımcı olmaya çalışır. Bunu yaparak kendilerine çok daha fazla paranın dönmesini garanti altına alırlar.

Yardım etmeye odaklanın ve sonrasında sonuçlar kendiliğinden gelecektir.

5. Kredi Puanınızı Yükseltin

Krediler can sıkıcıdır ve onlar hakkında konuşmaktan bile nefret ediyorum ancak kimi zaman fark yaratabiliyorlar. Düşünsenize, ev satın almak gibi en büyük harcamaları kredi kullanarak yapıyoruz. Şimdiden kredi puanınızı önemsemek çok önemli çünkü gelecekte acil bir ihtiyacınız olduğunda kötü bir kredi puanı pişmanlık duymanıza neden olabilir.

Sizi Zengin Edecek 15 İpucu
Sizi Zengin Edecek İpucları

Kredi puanınızı artırmak yine farkındalık sahibi olmaktan geçer. Her yıl bankanız ile görüşerek kredi puanınızı ve dökümünüzü öğrenin ve bankalara olan tüm borçlarınızı her zaman vaktinde ödeyin. Böyle yaparak kredi alma konusunda kendinize çok büyük bir kolaylık sağlamış olursunuz.

6. Gerçek Zenginliğin Sizin İçin Ne Olduğuna Karar Verin

Sözlükte zenginliğin tanımı “çok miktarda para ve varlığa sahip olmak” olarak geçiyor. Ancak gerçekten zengin olan birine zenginliğin tanımını sorduğunuzda çok farklı bir yanıt alırsınız.

Yapılan bir araştırmada, 75 girişimciye zenginliğin tanımı soruldu ve verdikleri yanıtlar arasında özgürlük, amaç, aile, sağlık ve deneyim gibi paradan çok daha fazla şeyler ifade eden kavramlar bulunuyordu.

Para tüm bu şeyleri elde etmeyi kolaylaştıran çok önemli bir araçtır ancak hedefinizde doğrudan para olmak zorunda değil. Bunu fark etmek, hayalinizdeki hayatı çok daha kısa süre içerisinde elde edebilmenize yardımcı olur.

7. Paranızı Otomatiğe Bağlayın

Finansal durumunuz ile ilgili önemli şeylerden birisi de onu mümkün olduğunca kolay bir hale getirmektir. Bunu yapabilmenin en iyi yolu ise finansal durumunuzu mümkün olduğunca otomatikleştirmektir. Bu şu anlama geliyor, para elinize ulaşırulaşmaz onu otomatik olarak diğer hesaplarınıza veya giderlerinize göndermeyi sağlamalısınız.

Örneğin bankanız ile görüşebilirsiniz ve bu sayede hesabınıza yatan paranın belirli bir kısmı otomatik olarak emekliliğiniz için yatırım hesabınıza aktarılabilinir veya internet ya da uydu gibi sabit faturalarınız ödenebilir. Paranızın akıbeti hakkında ne kadar az endişelenmek zorunda kalırsanız paranızı en iyi şekilde kontrol edebilmede o kadar daha başarılı olursunuz.

Bunun işe yaramasının en büyük sebebi sadece size boş vakit sağlayacak olması değil aynı zamanda paranızı gereksiz yere harcamanızı da engellemesidir. Hesabımızda fazladan bir para gördüğümüzde bir şekilde onu harcamanın yolunu kolaylıkla bulabiliyoruz. Sonuç olarak kendimiz ya da geleceğimiz için elimizde pek bir şey kalmayabiliyor. İşlemlerinizi otomatikleştirmek önceliklerimizi doğru sırada tutmamızı ve duygularımıza yenilip gereksiz harcamalar yapmamızı engeller.

8. Ek Gelir Kaynağı Bulun

Bu sene zengin insanlarda defalarca gördüğüm bir şey varsa o da, asla tek bir gelir kaynağına güvenmemeleridir. Kendilerini ekonomik dalgalanmalardan korumalarını sağlayan sayısız kaynakları var ve her gün yeni fırsatlar yaratmak için çalışıyorlar.

Eğer 2017 yılının sizin için gelmiş, geçmiş en verimli yıl olmasını istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey kendiniz için ek gelir kapıları yaratmanızdır.

9. Pasif Gelirinize Odaklanın

Her gün verimli olabildiğimiz saatlerin miktarı kısıtlıdır ve vaktinizi para için harcıyorsanız zengin olmak sizin için biraz zor olacaktır. Bunun yerine zengin insanlar, işletmeleri için harcadıkları çabalar üzerinden veya paralarının onlar için çalışmasını sağlayarak kendilerine pasif gelir akışları yaratmaya odaklanırlar.

Buna örnek olarak yatırım, gayrimenkul satın alımı, çevrimiçi işletmeler ve kitap yazmak verilebilir. Çok çalışın ama akıllıca çalışmayı da ihmal etmeyin. Bu sayede hayal ettiğiniz özgürlüğe çok kısa bir süre içerisinde kavuşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Daha çok para kazanmak için çoğaltma etkisini kullanın

10. Kütüphane Kartı Çıkartın

Dünyadaki en zengin ve en akıllı insanların ortak bir paydaları bulunuyor: Hepsi de hırslı okuyuculardır.

Dünyanın gelmiş geçmiş en parlak ve ilham verici insanlarının yazmış olduğu metinlere çok ucuza ve hatta bedavaya erişebilirsiniz. Kendinize yatırım yapmak, yapabileceğiniz en iyi yatırımdır ve okuyarak da tam olarak bunu yaparsınız.

İster basılı olsun ister sesli, kitaplar hayatınızda ve banka hesabınızda büyük değişiklikler yaratabilirler.

11. Yatırımlarınızın Sıkıcı Olduğundan Emin Olun

Yoğun olarak yatırım yaptığım dönemlerde çok heyecanlıydım. Birden fazla ekranda grafikler akıp, gidiyordu. Televizyonumda ekonomi kanalları hep açık olurdu ve sayısız hisse senedi fiyatını takip ederdim. Nihayetinde başarılı yatırımların bu şekilde yapıldığına inanıyordum.

Şöyle bir sorunum vardı ki, para kazanamıyordum.

Sonunda neyin işe yaradığını öğrenmeye başladım ve duygularımı bu işten komple söküp, attım. Bunu yaptığımda otomatik olarak duyduğum heyecan (ve tabi stres) uçu gitti ancak aldığım sonuçlar da aniden tavan yapmaya başladı.

“Yatırım yapmak bir boyanın kurumasını veya bir çimenin büyümesini izlemek gibidir. Eğer heyecan arıyorsanız paranızı alın ve at yarışı oynayın.” – Paul Samuelson

12. Sürecinizi Takip Edin

Ne kadar para kazandığınız önemli değil. Ne kadar para harcadığınız da önemli değil. Önemli olan şey elinizde ne kadar para tutabildiğinizdir.

Aylık olarak elinizde kalan net parayı hesaplayın. Bu, gelirden gidere, yatırımlardan vergilere kadar, büyük resmin tamamını görmenize yardımcı olur. Bu şekilde odaklanarak sonunda finansal durumunuz üzerinde büyük bir etki yaratabilirsiniz.

13. %10’u Kesin

En tutumlu insanlar bile isterlerse harcamalarında %10’luk bir tasarruf yapabilirler. Eğer bu %10’u alıp kendi eğitiminize, yatırıma veya yeni bir iş kurmaya ayırabilirseniz, sizin için her şey çok daha iyi olacaktır.

Bunu deneyin. Tek tek tüm giderlerinizi gözden geçirin ve hangilerinden komple kurtulabileceğinizi veya azaltabileceğinizi bulun. Bunu işleri yolunda tutmak için yılda iki sefer yapıyorum ve her seferinde yüzlerce lira kenara koyabiliyorum.

14. Zengin İnsanlarla Takılın

Çevreniz sizin en değerli mal varlığınızdır. Gerçekten.

Jim Rohn’un söylediği gibi: “Aslında hayatınızda en çok vakit geçirdiğiniz beş kişinin ortalaması olursunuz.” Mutluluk, sağlık, güven veya geliriniz hakkında konuşabilirsiniz. Beraber takıldığınız insanlar, hayatınızı büyük ölçüde etkilerler.

Bu yüzden 2017 yılı için bir yapılacaklar listeniz var ise takıldığınız çevrenin kalitesini yükseltmek ilk hedefiniz olmalıdır. Bu tam bir domino etkisi yaratacak ve hayatınızın her alanını etkileyecektir.

15. Hedeflerinizi Azaltın

Birçok insan kendisine bir hedef bile koymaz ancak kendilerine hedef koyanlar da genelde aşırıya kaçar ve çok fazla hedef belirlerler. Başarılı olan insanlar her zaman görevlerini mümkün olduğunca basit tutar ve her seferinde tek bir hedef üzerinde çalışırlar.

Daha çok yol alabilmenizin tek yolu daha az şeye odaklanmaktır. Az dikkat dağıtıcı, daha az stres ve daha az hedef, gelirinizin ve yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olacaktır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın