A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Serada Salatalık ( Hıyar ) Yetiştiriciliği
Serada Salatalık ( Hıyar ) Yetiştiriciliği
Serada Salatalık ( Hıyar ) Üretimi

Serada Salatalık ( Hıyar ) Yetiştiriciliği

Serada Salatalık ( Hıyar ) Yetiştiriciliği

Hıyar türünün anavatanı Hindistan’dır. Yetiştiriciliği ılıman ve subtropikal iklim kuşağı arasındaki geniş bir bölgede yayılım gösterir.

Hıyarın insan beslenmesindeki önemi ilk bakışta pek göz alıcı değildir. Hıyar kalorisi düşük sebzelerden birisidir, bu nedenle şişman insanların beslenme rejiminde ön sırada yer alır.

Protein, karbonhidrat ve yağ bakımından fakirdir. Ancak vitaminler, enzimler, mineral maddelerce zengindir. % 97’si su olduğundan susuzluğu giderir. Bazik yapılı olduğundan yemeklerde hayvansal gıdaların oluşturduğu asitliği giderir. Damarlarda aminoasit birikimini engeller ve damar sertliğinin önüne geçer. 100 g hıyarda; 8 kcal, 0,2 g yağ, 0,6 gr protein, 1 gr karbonhidrat, 0,04 mg A vitamini, 0,01 mg B vitamini, 8 mg C vitamini, 20 mg Ca, 0,3 mg Fe, 24 mg P ve 15 mg Mg bulunur.

Botanik Özellikleri

Tohum ekiminden 4-8 gün sonra çimlenir. Bitki ana gövdesi 60-70 cm olduğunda alttan yan sürgünler gelişir ve bitki hızla yanlara doğru yayılır. Gynoik çeşitlerde 3.-4. boğumdan itibaren dişi çiçekler görülmeye başlanır, daha sonra her koltuktan bir veya birden fazla dişi çiçek oluşur. Bu çeşitlerde arı kullanmaya gerek yoktur, çünkü tozlanma-döllenme olmadan meyve tutar. Kökleri diğer kabakgil bitkilerine göre daha zayıftır. Ana kökü kazık köktür ve ortalama 5-10 cm arasıdır, ana kök üzerinde bol miktarda yan kök oluşumu gerçekleşir, yan köklerde hızla gelişerek saçak görünümlü kökleri oluşturur, bu köklerde 50-100 cm yana gelişir. Kök gelişimi toprak yapısı, sulama, açıkta veya örtüaltında yetiştiriciliğe göre değişkenlik gösterebilir. Köklerin % 60-70’i 10-20 cm’de, geriye kalanı 1 m’ye kadar olan kısımda yer alır.Gövdesi köşeli olduğundan fide veya genç bitki aşamasında kavundan kolaylıkla ayırt edilebilir.

Ekolojik İstekleri

Hıyar bitkisi fazla soğuk ve sıcaklarda hastalanmayan bir yapısı vardır. Aşırı soğuklarda verim kaybı ve donma belirtileri ortaya çıkar. Yüksek sıcaklıklarda bitkilerde mantarsal hastalıkların artması ve terlemenin artması görülür. Bitki gelişmesini 15 oC’nin üzerindeki sıcaklıklarda sürdürmektedir. Yetiştirme sıcaklığı gece optimum 15-18 oC olmakla beraber gündüz ise 20-25 oC’dir. 25 oC’nin üzerindeki sıcaklıklarda bitki boyu hızla uzar, boğum araları uzar ve birim alana alınan verim azalır. Bunun nedeni meyvelerin boğumlardan alınmasıdır. Sıcaklık 30 oC’nin üzerine çıkınca bitkilerde geçici solgunluklar başlar, 40 oC’nin üzerinde ise yanıklar şeklinde bitki elden çıkar. Işık isteği kavun, karpuza göre daha azdır. 6000-8000 lüx ışık şiddeti hıyar için yeterlidir. Optimum ışık gereksinimi 15.000 lüx’tür. Nem bakımından pek seçici değildir. %90’a kadar olan nem koşullarında rahatlıkla gelişir. Nedenide hıyarın kökleri yüzlek, geniş yapraklı olduğundan, topraktan alınan su terleme ile kaybolan suya eşit olmamasıdır. Taze meyvesi tüketildiğinden meyvesi gevrek olabilmesi için %90’nın üzerindeki ortam nemini istemez. Yüksek nemde başta mildiyö, botrytis gibi mantarsal hastalıklar çok iyi gelişir. %50’nin altındaki nem hıyar için istenmez. Nem düşüklüğünde bitkide solgunluklar başlar, meyveler kartlaşır ve yeme değerini kaybeder. Toprak bakımından seçicidir. Nemli topraklarda iyi yetişir. Toprak yapısının tınlı-kumlu, kumlu-tınlı bünyeye sahip olması, tuz içeriğinin çok yüksek olmaması, PH nında hafif asidik (5,5-7,5) olması istenir. Toprak derin (40-50 cm), gevşek bünyeli, fazla kireç içermeyen, organik madde içeriği en az %5 olan topraklardan hoşlanır.

Serada Salatalık ( Hıyar ) Yetiştiriciliği
Serada Salatalık ( Hıyar ) Üretimi

Yetiştirme Tekniği

Hıyarın çoğaltılabilmesi doğrudan tohum ekimi yapılmakla birlikte, erkenciliğin düşünüldüğü seralarda fide üretimi ile yapılmaktadır. 5-6 gerçek yaprağa ulaşınca fideler serada hazırlanan yerlere dikilir. Dikim; 100 x 50 x 50 cm (2666 bitki/da) aralık ve mesafelerle dikilir.

Budama

Serada yapılan yetiştiricilikte mutlak gereklidir. Çeşitlerin mono verim ve multi verim olmasına göre farklı budama yapıyoruz. Her iki bitkide de topraktan itibaren ilk 30-35 cm’lik kısmında boğumlardaki yaprakların koltuklarında bulunan koltuk sürgünleri temizlenmelidir. Aşağıdaki ilk 30-35 cm’lik kısmındaki koltukları temizlememizin sebebi iyi, kuvvetli, bir bitki gelişimini sağlamaktır.Varsa oluşmuş olan çiçekler çıkartılmalıdır. Mono verimli çeşitlerde bitkinin büyüme gücüne göre koltuk sürgünleri 2. veya 3. yaprak koltuğundan budanır. 6. boğumdan sonra tepe vurup büyümeyi durdurabileceğimiz gibi tek ürün yetiştiriciliğinde 6 ay boyunca bitkinin serbest büyümesine izin verilebilir.Multi verimliler de koltuk sürgünlerini temizliyoruz, hiç koltuk sürgünü kalmıyor. Bu çeşitlerde de istediğimiz zaman ana gövdenin büyümesini durdurabiliriz. Belli bir süre sonra her iki çeşitte de alttaki yapraklar sararmaya başlıyor ve çok büyüyorlar ise bunların aşırı şekilde besin maddesi tüketmesini engellemek amacıyla temizlenmeleri gerekmektedir

Sulama

Hıyarda susuz yetiştiricilik mümkün değildir. Her gün hasat edilebilir, hasadın hemen ardından sulama yapılmalıdır. Salatalığın kökleri çok yüzlek olduğundan sulama sık ve azar azar verilmelidir. Susuzluk durumunda geçici solgunluklar görülebilir. Rekor Gelişim ile daha az sulayabilir ve sulama peryodu uzayabilir.

Gübreleme

Gübrelemede Rekor Gelişim en önemli noktadır. Rekor Gelişim kullandıktan sonra toprak analizi yapılarak ihtiyaç duyulan gübreler verilmelidir.

Hasat

Çeşitlere göre değişmekle beraber 10-30 cm uzunluğa varınca hasat edilir. Meyveler hasat edilmezse iri, sarı kabuklu, sert ve hatta üstü çatlamaya, parlak kabuk rengi kaybolur.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın