A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Seracılık Nasıl Yapılır
Seracılık Nasıl Yapılır
Seracılık

Seracılık Nasıl Yapılır

Seracılık Nasıl Yapılır

Türkiye’de yetiştirilen sebzelerin yüzde on sekizi seracılık yöntemi ile yetiştirilir. Ekonomi ve gıda sektörüne büyük katkı sağlamaktadır. Seracılık kış aylarının soğuk olmasından dolayı ülkemizin belli yerlerinde yapılır. İhtiyacımız olan sebzeleri kış aylarında dışarıda yetiştiremeyeceğimiz için seralarda üretiriz. Seraların ağırlıklı olduğu bölgeler ise karın çok az yağdığı ve kışın ılıman geçtiği yerlerdir. Bu bölgelerin başında Akdeniz bölgesi gelir.

Seracılık yapımında rüzgar faktörü etkilidir. Rüzgarın yönüne ve şiddetine göre yer seçilir. Burada rüzgarın şiddetiniz az olması önem arz eder. Seranın kurulacağı bölge genel itibarı ile düz bir coğrafyada hafif doğal ya da yapay engebeler ile belirlenir. Bu doğal ya da yapay engebelerin özelliği ise kış aylarında yağmurun, suyun sera üzerinde birikmesini engellemektir. Çünkü akım olmazsa su seranın üzerinde birikir ve seranın çökmesine sebep olur. Bu çökmeler, maddi hasarları beraberinde getirir. Toprağı düzledikten sonra kışın sel sularının toprağın akıp gitmesini engellemek için duvarlar yapılır etrafına.

Seracılık Nasıl Yapılır
Seracılık

Serada yetiştireceğimiz ürünlere bakarak seanın çapını ve yüksekliğini ayarlarız. Sera içerisinde yetiştirilen sebzeler genellikle sıcak iklim sebzeleridir. Bu sebzeler kış soğuğunda yetiştirilemeyeceği için serada yetiştirilir. Bu sebzeler: domates, salatalık, patlıcan,biber, lahana, marul, taze fasülye gibi sebzelerdir. Erkencilik amacıyla bazı meyveler de yetiştirilir. Bu meyvere örnek olarak muz, muşmula, şeftali, kayısı, kiraz, erik verilebilir. Bu meyverin fiyatları kış ayında ve zor şartlarda masraflı olarak yetiştirildiği için fiyatları biraz yüksektir.

Seranın sıcaklık değeri kesinlikle 0 derecenin altına inmemelidir. Aksi halde bitki gelişimez. Don yaparsa bitkiden ürün alamayız. Bu da bize maddi hasarlar getirir. Bu donları önlemek için seralar içinde sobalar yakılır, ışıklama sistemleri kurulur, sıcak su borularıyla buharlama yöntemitle sera içini sıcak tutarız. Sera dışında da ateş yakarak dışarıdan da ısıtmaya çalışabiliriz. Bu gibi işlemlerle yetiştireceğimiz ürünün donmasını engelleriz.

Seranın bakım işlemleri zor ve zahmetlidir. Çok ağır işçilikler gerektirir. Hastalıklara ve zararlı böceklere mücadele zordur. Bu mücadele için ziraii ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlarla hastalıklar ve böcekler engellenmeye çalışılır. Bu süreç tecrübeli ve bilen bir kişi tarafından iyi takip edilmelidir. Bitkinin ekim aşamasından sonra çapalama, budama, askıya alma gibi işlemler de yapılmaktadır. Bu işlemlerle de bitkinin gelişimi desteklenmektedir. Bitki yetiştirikten sonra havanın sıcaklık durumu, o günün ürün fiyatı ve ürünün dayanma süresine göre toplama işlemleri yapılır. Toplanan ürünler ise ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın