A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Satış Yapmanın Yolları
Satış Yapmanın Yolları

Satış Yapmanın Yolları

Satış Yapmanın Yolları

İster müşterilere ürün pazarlayın, ister patronunuza fikrinizi kabul ettirmeye çalışıyor olun, isterseniz de kendinizi işverene beğendirmeye çabalayın, çoğumuz bir şeyler satmak için uğraşıyoruz. Ve satış yapabilme kabiliyetiniz hayatta başarıya ulaşmanız noktasında büyük bir rol oynuyor. İşte bunu nasıl yapılır yapabileceğinize dair altın değerinde tavsiyeler…

Ne yazık ki birçok insan satışçı genleriyle doğmuyor. Yalnız bununla kalsa iyi, üzerine üstlük bir de satıcılığın fena bir itibarı var. Ortalama on yıl mühendislik yönetimi yaptıktan sonrasında satış sektörüne geçme sonucu aldığımı ve bunu annemle babama söylemek için onlara telefon açtığımı hâlâ hatırlıyorum. Kararımı duyurduktan sonrasında telefonda bir ölüm sessizliği olmuş, birazcık vakit geçtikten sonrasında babam şu şekilde demişti: “Doğrusu otomobil satıcılığı benzer biçimde bir şey mi diyorsun?”

Şimdi geçmişe dönerek baktığımda, bu kararın tüm kariyerimde yaptığım en iyi şey bulunduğunu görüyorum. Satıcılık bana başkalarıyla kontakt oluşturmayı, onlara bir fikri kabul ettirmeyi, pazarlık yapmayı ve sonucunda bir anlaşmayı sonuca kavuşturmayı öğretti. Üst düzey yöneticilik ve yönetim danışmanlığı yaparak geçirdiğim kariyerim süresince tüm bu edinimlerimden yararlanmasını bildim. İnanın aynısını siz de yapabilirsiniz.

Her insana her şeyi satabilmek için anlamanız ihtiyaç duyulan dört temel konsept var. Bu tarz şeyleri öğrenir, uygular ve en önemlisi kendi DNA’nıza, durumunuza ve hedeflerinize uyacak şekilde ayarlarsanız başarıya ulaşacaksınız. İlginizi çekmeyi başardım mı? Yanıt evetse mükemmel, aslına bakarsanız tüm gayem da buydu.

Ödevinizi yapın.

Müşterinizi, paydaşınızı, seyircinizi ya da kime satış yapıyorsanız onu fazlaca iyi tanıyın. Bu kişilerin rollerini, sorumluluklarını ve amaçlarını detaylı bir şekilde bilin. Satış yaptığınız şeyin karşı taraf için ne ifade ettiğini anlamaya çalışın. Verdiğiniz mücadelenin bilincinde olun ve yüzleşebileceğiniz olası zorluklara hazırlanın.

Şunu da asla aklınızdan çıkarmayın: Satış yaptığınız şeyin ne işe yaradığını fazlaca iyi bilin. Hem de fazlaca iyi. Bu ister bir düşünce, ister bir ürün isterse de bir plan olsun, her şeyi hakkında en küçük ayrıntısına kadar data sahibi olun. Özetlemek gerekirse sattığınız şey hakkında etrafınızdaki herkesten daha bilgili olun, bilhassa de satışı yaptığınız kişilerden.

Ödevinizi iyi yapmadığınız ve kıymetli vakitlerini harcadığınız için müşterilerinizden, patronunuzdan yada başkan yardımcısından azar yiyecek kadar fena bir şey yoktur. Sizi temin ederim ki o yollardan geçtim. Bu hakikaten çok kötü bir durum. Öyleki ki, kimi zaman sonsuza dek hayalinize veda etmek zorunda kalabilirsiniz.

Sual problem ve cevapları kulak verin.

Evet, biliyorum. Ödevinizi yaptınız ve mevzuya oldukça hakimsiniz. Öylesine hazırlıklı ve tutkulusunuz ki bir an ilkin konuşmaya adım atmak için kendinizi zor tutuyorsunuz. Sakın ola iradeli duruşunuzdan vazgeçmeyin. Sebebi son aşama açık: Eğer derhal konuşmaya başlarsanız fena bir izlenim uyandırma ihtimaliniz artacaktır. Fazla baskıcı görüneceksiniz. Sanki her şey sizinle alakalıymış benzer biçimde duracak. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki vaka sizinle ilgili değil. Aksine, mühim olan masanın karşı tarafındakilerin beklentileri. Her şey onların gereksinimleri ve hedeflerine bağlı.

Öyleyse sual problem. Onlara nasıl yapılır destek olabileceğinizi öğrenmeye çalışın. Hedefleri ve endişeleri hakkında data sahibi olmak istediğinizi açıklayın. Sonrasında da kulak verin. Anlattıklarıyla bağlantılı başka sorular problem ve birazcık daha kulak verin. Büyük resmi iyice görene kadar da dinlemeye devam edin.

Hayır, bu tarz şeyleri söylerken “yakalarına yapışın” demek istemiyorum. Kimi zaman birazcık dinleyip birazcık da önerilerde bulunup bunu birkaç görüşme süresince tekrarlayabilirsiniz. Bu son aşama düzgüsel bir durum. Esnek davranıp baskıcı olmamak işinize yarayacaktır. Karşı tarafı konuşturacak bir yöntem bulmaya çalışmanız kafi. Ihmal etmeyin, ne kadar fazlaca şey bilirseniz o denli kuvvetli olacaksınız.

Ek olarak, karşı taraf için neyin gerçek anlamda mühim bulunduğunu anlamaya çalışın. Fazlaca şey söyleyebilirler. Fakat eğer onları hakikaten dinlerseniz ehemmiyet arz eden şeyin ne bulunduğunun ve üstesinden gelmeniz ihtiyaç duyulan zorlukların farkına varabilirsiniz. Bunu fındık kırmaya benzetebiliriz. Kaba kuvvet kullanırsanız elinizde fındık ve kabuk parçaları kalacaktır. Fakat eğer doğru noktayı bulup doğru yöntemi kullanırsanız elinizde tek parça bir fındık olacaktır. Bunun ne kadar tatminkar bir şey bulunduğunu anımsayın; satışta da işler ayrımsız.

Hakiki bir bağ kurun.

Eğer dünyanın en iyi ürününe yada fikrine sahipseniz görkemli, inanırım size kimse hayır diyemeyecektir. Fakat eğer elinizde bu biçim bir şey yoksa şunu bilmelisiniz: Her iş alışverişi, bireyler içinde hakiki bir bağ olmasını gerektiriyor. Bu devamlı derin bir ilişki olmasa da, gene de asla yoktan bir ilişki…

İnsanlarla bağ kurabilmek için bazı şeyleri onlara çağrışım yapacağı şekilde açıklamanız gerekiyor. Eğer ödevinizi yaptıysanız doğru soruları sorduysanız ve cevapları dikkatle dinlediyseniz karşı tarafın aramış olduğu şeyleri ve süreç süresince yüzleşeceğiniz zorlukları biliyor olmalısınız.

Bu aşamada yapılacak iki şey var: Karşı tarafla hakiki bir bağ kurup onlarda çağrışım uyandıracak anekdotlar ve analojiler kullanarak iletişimi sağlamak. Ihmal etmeyin, insanoğlu yalnız mantık ve data ile değil, ek olarak duygularıyla ve ilkel gereksinimleriyle da hareket ederler.

İnsanlar değişik fikirler, özellikler ve performanslar hakkında data sahibi olmayı severler. Bir şeyin onlara ne benzer biçimde faydalar sağlayacağını duymaları gerekiyor. Fakat tüm ayrıntılar paylaşılıp karar verme süreci başladığında hatırlayacakları şeyler güvenli olun hikâyeye ve insanlara yükledikleri duygusal anlamlar olacak. Neticesinde, sadece bu duygusal yeterliliği hissederlerse sizle çalışmaya devam edecekler.

Kimin tarafında olduğunuzu bilin.

Bu, insanların birazcık zor kavradıkları bir konsept fakat fazlaca mühim, o yüzden söyleyeceklerime iyice kulak verin. Birine karşı, masanın diğer tarafında oturuyor olabilirsiniz. Fakat bu fizyolojik karşılık, aynı tarafta bulunmadığınız anlamına gelmiyor. Bu zihniyeti ne kadar acele benimserseniz başarıya o denli acele ulaşacaksınız.

İşte bazı satıcılar bu yüzden başarıya ulaşmış olamıyor. Satın alan yada satış yaptığınız insan her kimse o şahıs için çalıştığınızı anlamanız gerekiyor. İşiniz, hizmet verdiğiniz kişinin gereksinimlerini idrak etmek ve amaçlarına erişmeleri mevzusunda onlara destek olmak. İşinizin bu bulunduğunu aklınızdan asla çıkarmayın.

Şunu da ihmal etmeyin: Müşterilerinizin onlar için çalıştığınızı bilmeleri gerekiyor. Onlara hedeflerine yetişme mevzusunda destek olacağınızı, süreç süresince ortak olduğunuzu ve gerekirse onlar için dağları yerinden oynatacağınızı göstermeniz gerekiyor. Bir çok vakit, anlaşmayı sadece bu yolla sağlayacaksınız.

Büyük şirketlerde bile işler bu şekilde yürüyor. Satış departmanı, müşterinin avukatıdır. Yönetim kurulu toplantılarında satış başkanı daima alan kişi tarafını temsil eder. Elbet satış müdürü sonucunda kendi şirketi için çalışıyor. Fakat müşterilerin gereksinimlerini karşılamak adına yönetime lüzumlu önerilerde bulunamıyorsa sizi temin ederim müşterilerin hiçbir beklentisi yerine getirilemez.

Peki, insanoğlu hakiki hevesinizi ve onları başarıya götürme yolunda her zorluğu aşabileceğinizi gördüğünde ne oluyor dersiniz? Yanıt kolay, başarıya ulaşıyorsunuz. Karşınızdakileri başarıya ulaşmış yapabileceğinize ve hatta yapacağınıza ikna edip uygulamaya koyulursanız, kendi kariyerinizde de başarının kapılarını aralamış olacaksınız.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın