A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Saanen Keçisi Satışı ve Yetiştiriciliği
Saanen Keçisi Satışı ve Yetiştiriciliği
Keçi Sütü Üretimi

Saanen Keçisi Satışı ve Yetiştiriciliği

Saanen Keçisi Satışı ve Yetiştiriciliği

Anavatanı Alp Dağları olan Saanen keçileri hem etinden hem sütünden çok kazandırıyor. Yerli ırk keçilerden tam 6 kat daha fazla süt verimine sahip. Saanen keçi sütünün besin değeri yüksek olduğu için çok talep görüyor. Ekonomik değeri, yerli ırk keçilere kıyasla daha fazla.Türkiye’de iklim ve yer şekilleri nedeniyle Ege ve Akdeniz Bölgesi bu keçi ırkı için uygun bölgeler.Bir Saanen keçi çiftliği kurmak karlı bir iş fikri olabilir. Büyükbaş hayvancılığa göre de daha kazançlı ve iyi verim alınabilen bir iş fırsatı. 7 Saanen keçisinin maliyeti bir ineğin maliyetine eşit. Saanen keçisi alırken saf ırk olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Her beyaz keçi Saanen ırkı değildir.
İki keçi ile başlanan bir yatırımda 6 yıl sonunda 70 keçiye ulaşılabiliyor. Saanen keçi sütünün kilosu 1-1.5 TL arasında alıcı buluyor. Damızlık olarakta satışı yapılabilen Saanen keçileri yatırımcısını üzmüyor tam aksine sevindiriyor.

Saanen Keçisi Satışı ve Yetiştiriciliği
Saanen Keçisi

Saanen Keçi Çiftliği

Saanen keçileri soğuk iklim bölgelerinde daha fazla süt veriyor. Manavgat Tarım İlçe Müdürlüğü, ilçede kültür mantarı yetiştiriciliğinden sonra saanen keçi yetiştiriciliği hakkında bilgilendirme yapıyor. Kırsal alanda köylüler, saanen keçilerinin ikiz ve üçüz yavru dünyaya getirmesi Akdeniz Bölgesi bölgesinde yetiştirilmesine sıcak bakıyor.

İsviçre kökenli saanen keçileri yaş, bakım ve vücut yapılarına 800 liradan 2 bin lira arasında alıcı buluyor. Keçiler, beslenmelerine göre günlük 2,5 ile 5 litre arasında süt veriyor. Keçi sütünün litresi ise bölgede 1,5 liradan alıcı buluyor.

Manavgat Tarım İlçe Müdürü Hakan Eski, ilçede alternatif tarım ürünleri yetiştiriciliğinde mantardan sonra küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde insanların en fazla süt verimi fazla olan saanen keçi türü olduğunu söyledi. Manavgat’ın kırsal kesimlerinde yaşayan köylülerin saanen keçisi yetiştirmesine ilgi duyduğunu belirten Eski, yetiştirecek olan yetiştiricelere eğitim seminerleriyle doğru bilgilendirme yaptıklarını söyledi. Eski, “Son yıllarda bölgemizde İsviçre kökenli saannen keçi üretimine karşı yoğun ilgi var. Tarım İlçe Müdürlüğü’ne başvuruda bulunanlara soğuk iklim bölgesi olan keçi türünün yetiştirilmesi hakkında bilgilendirme yapıyoruz.” diye konuştu.

Manavgat’ın Çeltikçi köyünde saanen keçisi yetiştiriciliğini yapan Serdar Belyurt, İsviçre kökenli keçilerinin genelde ikiz ve üçüz yavru dünyaya getirdiğini söyledi. Dişi 6 aylık çebişleri 450 liradan sattıklarını belirten Belyurt, anne keçiyi ise yaşına göre 850 liradan bin 500 lira arasında sattıklarını ifade etti. Saanen keçilerinin günlük ortalama 3 litre süt verdiğini belirten Belyurt, denizden yükseklik arttıkça süt verme oranının 5 litreye kadar ulaştığını kaydetti. Belyurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Saanen keçisinin sütün litresi 1,2 liradan alıcı buluyor. Sütün alıcısı çok. Saannen keçisi soğuk bölgelerde sütü dafa fazla veriyor. Antalya’nın Elmalı, Korkuteli, İbradı, Akseki ve Gündoğmuş illerinde saanen keçisi daha fazla süt veriyor.”

Çevre ve Orman Bakanlığı 2007 yılında ormanlık alanlara zarar veriyor gerekçesiyle ülke genelinde 6 milyon 200 bin olan kıl keçisi sayısını 2012 yılına kadar 2 milyona düşürmeyi hedeflediğini bildirmişti. Bakanlık, kıl keçisi yerine saanen keçi türünü yetiştirilmesini tavsiye etmişti.

Bu Keçiler Bir Ton Süt Veriyor

Üniversiteler tarafından melezleme yöntemiyle yetiştirilen Saanen Keçisi bir inek kadar süt veriyor.
Türkiye’de inek sütü ortalaması yaklaşık 2 ton seviyesinde seyrederken, Saanen keçileri yılda bir tonun üzerinde süt veriyor. İzmir Işıkkent’te keçi besiciliği yapan İbrahim Sarıoğlu, yetiştirdiği keçilerden yılda 1 tona varan süt elde ettiğini belirterek, 15 keçinin verdiği sütü tek başına veren Saanen keçilerine daha iyi otlama imkânı sağlandığı takdirde daha fazla süt alınabileceğini söyledi. 120 Saanen keçisi besleyen Sarıoğlu sabah ve akşam olarak 2 kez sağma işlemi yapıldığını ve her sağmada 2-2.5 kilo süt alındığını vurgulayarak, hayvanların özel koşullarda beslendiği takdirde daha fazla süt alınabileceğini ifade etti.

Saanen keçisi projesi

Örneğin “Saanen Keçisi Projesi” üzerinde bir yılı aşkın zamandır araştırma yaptığım halde, bilgi eksiklerim karşısında şaşkınlıktan küçük dilimi yutacak gibi oluyorum.
Bugüne kadar keçi yetiştiren üniversitelerin denemelerini, ticari anlamda üretim amaçlayan tesislerin duyduklarımın hepsini gördüm. En iyi Saanen keçisi sürüsüne Seferhisar’da Özer Türer’in sahip olduğunu söyleyebilirim.

Seferhisar’a son ziyaretimi 22 Ocak ’10 Cuma günü yaptım. Özer Türer’le iki saate yakın görüştük, sürüyü inceledik, doğumları gördük, ırkta saflaşmada alınan mesafeye tanıklık ettik, sürü sayısındaki artış heyecanımızı artırdı; ama asıl önemlisi, ikinci aşamada 5 bin baş hayvan hedefiyle ilgili heyecandı..

Bakanlardan bürokratlara, medya mensuplarından küçük baş hayvancılık yatırımı yapmak isteyen girişimcilere herkese Özer Türer’le görüşmelerini, heyecanıyla yelkenlerini şişirmelerini, bilgisinden beslenmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Özer Bey’den aldığım yeni bilgileri eskileriyle harmanlayarak, Saanen keçisi yatırımı yapmak isteyenlere bazı uyarılar yapma hakkını kendimde görüyorum:

1. Saanen keçisi üreticiliği, bizim dededen ve babadan gördüğümüz usullerle yapılacak bir iş değil. Bu hayvanlar sürekli geliştirilmiş, süt veriminde performansları artırılmış, yavru verimi yüksek bir ırkı temsil ediyorlar. Her bir hayvanı, pahalı bir makine gibi göremeyenlerin bu işe soyunmamaları gerekir.

2. Saanen keçisi yetiştiriciliğini bir “yan iş” gibi görenlerin başarılı olma şansı yok. Bu hayvanlar sürekli gözlenmesi, durumlarını anlayacak kadar onları tanıyan bir bakıcı ve yönetici gerektiren hassasiyete sahip. O nedenle, İngilizlerin, “Başında bulunmadığın iş, senin işin değildir” sözü Saanen keçisi yetiştiriciliği için aynen geçerlidir.

3. Türkiye koşullarında süt satarak, küçük mandıraların tutsağı olmuş Saanen keçisi üreticilerinin para kazanma şansı da yok gibi. O nedenle, pastorize sütten peynire, dondurmadan çocuk mamasına yüksek katma değerli ürünlerle birlikte düşünmek gerekiyor.

4. Türkiye koşullarında bir sürünün “saf ırka” ulaşması, en az 5 yıllık “geçiş dönemi” gerektiriyor. Bu “zaman boyutunu” dikkate almadan işe koyulmak, olumsuz sonuçlar yaratabilir.

5. Saanen keçisi sürüsünün geçiş döneminde “meradan yararlanması” mümkündür.Ama oturmuş bir sürünün ” meraya çıkmaması” gerektiğini; en azından deneyim kazanmış rakip ülkelerin uygulamalarından biliyoruz.

6. “Sürü ölçeğini” belirleyen ülke koşullarıdır. Bizim yaptığımız hesaplarda tek bir çiftlikte ya da çiftlikler arasında işbirliği ile en az bin baş hayvana erişmemiz gerekiyor.Sürü ölçeği konusunu tartışarak bir netliğe ulaştırmalıyız.

7. Özer Türer’in verdiği bilgiye göre Almanya 1892’den bu yana 118 yıllık bir dönemdir saanen deneyimini geliştiriyor. Ülkemiz işin daha başında bille değildir; ama yeniden keşiflere zaman ve kaynak harcamayalım; rakip ülkelerin uygulamalarını iyi analiz etmeden yatırım yapanların düşük verim düzeyinde kaldıklarını unutmayalım.

Ön inceleme ve fizibilitesiz yola çıkılmamalı

Bir fikir verebilmek için size çok kaba bir “fizibilite” sunacağım. Bu hesaplamada, bakıcı konutu, yarı açık sistem ağıllarını, doğum dönemlerinde özel yerlerin yapımını hesaba katmadım. Sadece işletme döneminde olası gelir-gider dengesi ile ilgili fikir vermeye çalıştım.

Temel varsayımım şöyle: 100 baş sağılır keçi için 150 hayvandan oluşan bir sürü modeli alıyorum.

Kesif yem hesaplarken (30 Tl/çuval: 50kg= 60 kuruşX 800 gram/gün tüketim x365 günx 150 baş hayvan) formülüne göre yıllık gideriniz 26 bin 289 lira olacaktır.

Kaba yem hesaplarken, ( kaliteli yonca 1 kg/gün tüketim x 365 gün x.32 kuruş x150 baş hayvan) esasına göre toplam gider 17 bin 520 liraya ulaşacaktır. İyi bir bakıcının yıllık giderini 14 bin lira almak gerekiyor. Isıtma ve sağlık giderleri için çok farklı hesaplamalar yapılabilir ama, yıllık harcamanın 10 bin liradan az olmayacağını düşünmeliyiz.Amortisman ve beklenmeyen giderler için en azından 10 bin lira öngörmeliyiz…

Toplam giderlerimiz 82 bin lira dolayında olabilir…Keçi başına ortalama 600 kg süt alırsak, yüz keçi 60 ton süt verir… Dişi ve erkek oğlak satılması, gübrenin değerlendirilmesi vb. gelirler de hesaplamalıyız. Kesif yem ve kaba yemin kendi olanaklarımızla üretilmesinin yaratacağı maliyet avantajlarını hesaplamalıyız.Bu hesapları vermemin sebebi bir yaklaşım ortaya koymaktır; yoksa bu formülün herkese uyacağını iddia etmek değil…

Bildiklerimizin “doğruluğu” koşullara göre değişiyor… Eksik bilgiyle yanlış beklentiler yaratmak ise önemli bir “sorumluluk” olarak karşımıza çıkıyor…

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın