A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Rüzgar Enerjisi Santrali Kurmak
Rüzgar Enerjisi Santrali Kurmak
Rüzgar Enerjisi Santrali

Rüzgar Enerjisi Santrali Kurmak

Rüzgar Enerjisi Santrali Kurmak

Rüzgar enerjisi, son yıllarda enerji sektörünün en süratli büyüyen kolu. Günümüzde rüzgar enerjisinden üretilen elektrik senelik 5 bin 70 mw ile toplam üretimin bir tek %7,3’ünü oluştururken bunun 2023 yılı itibariyle senelik 20 bin mw üretimle %15’e çıkarılması hedefleniyor. Bu sebeple devletin vermiş olduğu teşviklerle beraber rüzgar enerjisi tesisi kurmanın maliyeti gittikçe azalmış durumda.

Yenilenebilir enerji alanına yatırım yapmak istiyorsanız rüzgar santrali oluşturmayı düşünebilirsiniz. Kent haricinde bolca rüzgar alan bir araziniz var ise rüzgar santralinden elektrik üretebilir ve iyi kazançlar elde edebilirsiniz.Ilk olarak, gelin beraber rüzgar santrallerinin faydalarına bir göz atalım..

Rüzgar Enerjisinin Avantajları

Rüzgar enerjisi ekonomiye katkı sağlar. Rüzgarın esişi jeopolitik ve siyasal gelişmelere bağlı değildir. Ek olarak petrol, doğalgaz benzer biçimde sonlu da değildir. Bigün toprak altındaki petrol tükenecek, fakat dünya var olduğundan beri rüzgar esmeye devam ediyor ve bundan sonrasında da devam edecek.

Rüzgar enerjisi çevre dostudur. Rüzgar türbinleri kullanmak, elektrik enerjisi üretmenin en çevreci yoludur. Termik santrallerden farkı olarak doğaya hiçbir zarar vermez, coğrafyanın yapısını bozmaz. Gaz ve petrolden değişik olarak hava ve suyu kirletmez. Rüzgar santralinin işlemesi için bir tek su gerekir.

Rüzgar enerjisi iyi bir yatırımdır. Zira rüzgar türbinleri bir kere monte edildikten sonrasında parasız enerji üretirsiniz. Elbet belli bakım harcamaları olacaktır, sadece üretilen enerji miktarı bu harcamaları misliyle amorti edebilecek miktardadır. Yatırımın geri dönüş süresi rüzgar türbinlerinin konumladığı bölgenin senelik rüzgar verilerine nazaran değişmekle beraber çoğu zaman 5,5-7 yıl içinde değişmektedir.

Bunlara ek olarak bolca rüzgarlı bir yere rüzgar türbinleri yerleştirmek kulağa fazlaca rahat benzer biçimde gelse de aslen bu süreç fazlaca iyi bir planlama ve araştırma gerektirir, zira minik bir rüzgar türbini bile binlerce dolar değerindedir.

1. Arazinizin rüzgar sertliğini ölçün.

Bir araziye rüzgar türbinleri yerleştirmek için o arazinin saatte minimum 20 kilometre hızla esen rüzgarlara haiz olması gerekir. Rüzgar hızını ölçmek için anemometre isminde olan bir aygıt bulunur. Bu aleti internetten kiralayabilirsiniz. Rüzgarın hızı mevsime ve saate nazaran değişim gösterir. Bundan dolayı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı Rüzgar Atlası’na buraya tıklayarak ulaşabilir ve bulunduğunuz bölgenin genel rüzgar profilini görebilirsiniz.

Rüzgar Enerjisi Santrali Kurmak
Rüzgar Enerjisi Santrali

2. Araziniz elektrik iletim hatlarına yakın olmalı.

Rüzgar türbinlerinden kazanmış olduğunuz elektriği satmak istiyorsanız elektrik aktarma maliyetlerini göz önünde bulundurmanız lazım. Bir kilometre elektrik hattı döşemek binlerce dolar maliyete haiz olabilir. Sadece türbinleriniz elektrik aktarma hatlarına yakın bir yerdeyse bu maliyet oldukça düşük olacaktır.

3. Doğabilecek sorunları araştırın.

Rüzgar enerjisi son aşama çevre dostu olsa bile doğaya bazı zararları söz mevzusu olabilir. Mesela türü çekince altında olan kuşların yaşamış olduğu bir bölgede rüzgar türbini oluşturmak, bu kuşların yok olmasına niçin olabilir. Bundan dolayı kuşların göç yolları üstüne türbin kurmamak gerekir. Bu mevzu hakkında il çevre ve orman müdürlüklerinden informasyon alınabilir. Ek olarak türbinin gürültü kirliliği yapacağı mevzusunda size tepki gösteren kişilere, averaj bir rüzgar türbininin en fazla buzdolabı kadar ses çıkardığı mevzusunda güvence vermelisiniz. Buna ek olarak bazı bölgelerde binalara ve yapılara yükseklik sınırı konulmaktadır. Belediye ile irtibata geçerek rüzgar türbinlerinizin bu sınırı dikkatsizlik edip etmediğini denetim ettirin.

4. Projenin türüne karar verin.

Rüzgar türbini oluşturmak için üç değişik yöntem vardır.

Arazinizi kiraya vermek, ortak proje ya da kendi türbinlerinizi oluşturmak.

Araziyi kiraya vermek: Rüzgar santrali oluşturmak için uygun araziniz olmasına karşın türbin satın almak için bütçeniz yoksa arazinizi bu işi meydana getiren kişilere kiralayabilirsiniz. Rüzgar enerjisi şirketleri ile meydana getirilen antak kalma sonrası bu firmalar sizin arazinizi kullanır ve üretilen elektrikten size kar oranı verir. Bu süreç araştırma ve mühendislik faaliyetlerini şirkete devretmek anlamına gelir. Sadece kazancınız şirketten kar oranı almak şeklinde olacağı için de düşer.

Ortak proje yapmak: Ortak proje ile kastedilen şudur: Mesela köyde yaşadığınızı düşünün. Köyün ortak bir arazisi var ise köyde yaşayanlar olarak köy bütçesiyle küçük bir rüzgar santrali kurabilirsiniz. Bu santral üretilen elektrik miktarına nazaran ya köy içinde kullanılır ya da elektrik dağıtım şirketlerine satılır.

Kendi türbinlerinizi oluşturmak: Birkaç dönümlük araziniz ve hatrı sayılır bir bütçeniz var ise kendi türbinlerinizi de kurabilirsiniz. Bu türbin yardımıyla hem kendi elektriğinizi üretir hem de artan miktarı pazarlayabilirsiniz.

5. Rüzgar türbini satın alın.

Türbin alırken iyi araştırma yapmanız gerekir. Mevzuyla ilgili bilgili kişilerden yardım alın, zira rüzgar türbinleri kalite mevzusunda birbirinden fazlaca farklıdır. Sağlam ve uzun ömürlü bir yatırım yapmanız gerekir özetlemek gerekirse. Averaj bir rüzgar türbinin kullanım süresi 25 yıla kadar çıkmaktadır. 25 yıldan sonrasında verim büyük oranda düştüğünden kullanımı uygun olmamaktadır.

6. Devlet desteği alın.

KOSGEB, Enerji Bakanlığı, TOBB benzer biçimde kuruluşlar yenilenebilir enerji deposu ile ilgili projelere teşvik desteği sağlamaktadır. Eğer aklınızdan rüzgar türbini işi geçiyorsa bu kurumlara müracaat ederek daha detaylı informasyon almalısınız.

7. Tahmini kazancınızı hesaplayın.

Rüzgar enerjisi işine giriyorsanız bu işten ne olursa olsun kazanç elde etmeniz gerekiyor. Bundan dolayı maliyet ve getiri hesaplamalarını detaylı olarak hazırlamalısınız.

Arazinizi kiraya verirseniz tüm düzenlemeleri ve mühendislik işlerini kiraya vereceğiniz şirket üstlenecektir, bu angaryadan kurtulursunuz. Şirket ile yapacağınız sözleşmede kar payını tespit etmelisiniz. Firmalar genel anlamda toplam kazançlarının %2-4’ünü verir arazi kiraladıkları kişiye.

Ortak proje yaptığınız yapmış olursanız ticari ebatlardaki bir rüzgar türbininin 1 milyon dolar ettiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Sadece harcama bir tek türbini monte etmekle de bitmiyor. Sigorta, bakım, yatırım, çalışanların maaşı derken harcamalar büyür. Eğer ortak bir proje yapıyorsanız kazancın iyi mi bölüşüleceğini de detaylı olarak belirlemeli ve bunu sözleşmeyle resmileştirmelisiniz.

Kendi rüzgar türbininize haiz olmak isterseniz de hane kullanımı için tasarlanan türbinlerin averaj 35-50 bin dolar bulunduğunu dikkate almalınız. Sadece bu sefer tüm mesuliyet ve riskler sizin üstünüzdedir. Kendi hususi mülkünüz olduğundan getirileriyle olmasıyla birlikte götürüleriyle de siz meşgul olmuş olursunuz.

Ne kadar kazanırım? : Meydana getirilen yatırımın geri dönüş süresinin 5,5 – 7 yıl içinde bulunduğunu düşünecek olursak 100 bin TL’lik bir yatırım yaptığınızda aylık kazancınız averaj 1.500 TL civarında olacaktır.

8. Projenize kaynak bulun.

Tüm projeyi kendi cebinizden karşılamak zorunda değilsiniz. Bu pek de olası değildir aslına bakarsanız. Tahmini kazancınızı hesapladıktan sonrasında projeniz için çevrenizde yatırım arayın . Projenize ortak olacak mahalli yatırımcılarla görüşüp teklif götürebilirsiniz. Kendi türbininizi kuracaksanız uzun vadeli ve düşük faizli banka kredisi çekmeyi düşünebilirsiniz.

9. Devletten izin alın.

Türbin projenize hemen hemen inşaat halindeyken mühür vurulmasını istemiyorsanız başlangıçta araştırmanızı iyi yapın ve tüm resmi mercilerden lüzumlu izinleri alın.

10. Sözleşme yapmayı asla ihmal etmeyin.

Bu tür maliyetli bir proje için pek fazlaca evrak işi gerekir. Bundan dolayı yapacağınız anlaşmaları ne olursa olsun resmileştirin.

Arazinizi kiraya verirken, rüzgar enerjisi şirketiyle sözleşme yapmanız gerekir.

Ortak proje yaparken mevzuyla ilgili uzmanlardan ve avukatlardan yardım alın. Havuzda biriken paranın iyi mi harcanacağı ve kazancın iyi mi paylaşılacağı benzer biçimde mevzuları resmiyete dökün.

Kendi türbininizi oluşturmayı düşünüyorsanız kimselerle sözleşme yapmak zorunda değilsiniz. Sadece oldukça maliyetli bir iş yaptığınız için hırsızlığa, afetlere, yangına karşı sigorta yaptırmanız son aşama yararlı olur.

11. Kolları sıvayıp başlayın.

Tüm bu hususlara dikkat ettikten sonrasında yenilenebilir ve çevre dostu enerji hareketine dahil olmak olmak için hazırsınız anlamına gelir.

Lisanssız Elektrik Üretimi İçin Lüzumlu Şartlar

-Üretim tesisinin kurulacağı yerin kullanım hakkına haiz olmak,

-Kaynağın (rüzgar ve güneş hariç olmak suretiyle) kullanım hakkına haiz bulunduğunu belgelemek,

-Kojenerasyon tesisleri için tesis verimliliğine ilişkin bilgiler ve Bağlantı Müracaat Formu ile beraber bölgedeki dağıtım şirketine başvurmak.

-Dağıtım şirketi, 1 ay içinde başvuruları toplu olarak değerlendirecek.

Bu değerlendirme esnasında:

Başvurunun, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olması,
Başvurunun tüketim tesisi ile aynı yerde olması,
Müracaat sahibinin öncesinden uygun bulunmuş bir başvurusunun olmaması ölçütlerinde öncelik sıralaması yapılacak.
Uygun bulunan başvulara dağıtım şirketleri tarafınca geri dönüş yapılacak.
Lisanssız elektrik yönetmeliği hakkında detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Rüzgar Enerjisi Satış Fiyatı Ne Kadar?

Devlete satmış olduğunuz 1 kw elektrik için 7,3 cent ödeme yapılmaktadır. Bu kullanmış olduğunuz yerli ürünler teşviğiyle beraber 9,3 cente kadar çıkabilmektedir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın