A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Romanov Koyunu Çiftliği Kurmak
Romanov Koyunu Çiftliği Kurmak
romanov koyunu

Romanov Koyunu Çiftliği Kurmak

Romanov Koyunu Çiftliği Oluşturmak

Koyun etinin koktuğu sebebi öne sürülerek pek tercih edilmemesi ve kırmızı et tüketiminin yüzde 92’sinin büyükbaş hayvanlardan karşılanması, ülkedeki et problemininin temelini oluşturuyor. Peki, kuzu makinesi olarak da malum ve vatanımızda son yıllarda yetiştiricilerin dikkatini çekmeye başlamış olan Romanov koyunu etinin kokmaması, Türkiye’de et tüketiminde tercihleri değiştirebilir mi?

Romanov koyunun en mühim özelliği olan yüksek döl verimi ve üstün analık kabiliyeti ile birçok ülkede melezleme çalışmalarında kullanılıyor. Yüksek döl verimine haiz bu ırk, koyun ırkları içinde 3- 4 aylık yaş benzer biçimde en erken cinsel olgunluğa ulaşan özelliği ile dikkat çekiyor. Bununla beraber mevsime bağlı kızgınlık göstermeyen bu ırkın senenin her mevsiminde çiftleştirilebilmesi, üçüz dördüz yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen ırk olarak önümüze çıkıyor. En mühim özelliklerinden birisi de eti eşi olmayan lezzette ve koyun eti kokusundan hoşlanmayanlar için idealdir, koyun eti kokusu yoktur.

KUZU MAKİNESİ

‘Kuzu makinesi’ olarak dünya literatürüne geçen Romanov ırkını öteki prolifik (doğurgan) koyun ırklarından (Fin, Doğu Friz, Dorset Horn ve Booroola Merinosu) ayıran ve avantajlı kılan özelliklerinden birisi de, kuzlarında yaşama gücünün yüksek olmasıdır. Romanov koyununun kuzu büyütme kabiliyetinin iyi olması, sürü koyunculuğuna uygunluğu, uzun mesafelere (12-13km) adım atma kabiliyetlerinin iyi olması, uzun süre(12 yıl) damızlıkta tutulabilmeleri ,yaşadıkları bölgelere uyarlama kabiliyetlerinin yüksek olması Romanov koyun ırkını olmazsa olmaz ve karlı bir koyunculuk için avantajlı kılıyor.

ROMANOV SAF IRK

Romanov koyunu herhangi bir başka ırkın kanını taşımayan saf bir ırktır. Bu özelliği sebebiyle melezlemede arzulanan melez azmanlığı ile artan kuzu sayısı ve yüksek yaşama gücü ile dünyanın birçok ülkesinde melezleme çalışmalarında kullanılıyor.

Çift kaslılık genini taşıyan Romanov ırkı, melezlemelerde bilhassa ilk jenerasyondaki kuzularda yemden yaralanmayı iki kat iyileştirdiği, yüksek kalitede karkas üretip karkasta kıymetli parçalarda belirgin artış sağlamış olduğu tespit edilmiştir.

ANAVATANI RUSYA

Anavatanı Rusya olan Romanov koyunu kanaatkâr bir ırk olup soğuk ve sıcak iklime uyum elde etmiş kısa kuyruklu, değişik tonda gri renkli yapağıya haizdir. Çift kattan oluşan (Double coated) yapağı örtüsüne haiz olan Romanov ırkında yapağı içinde yerleşik kılçık kıllar, mevsime gore değişik özellikler göstererek, muhteşem bir ısı izolasyonu sağlamaktadır. Maviye çalan şık ve zarif postu ile tanınmakla kalmayıp deri kalitesi bakımından büyük bir üne haizdir. Romanov koyunu bu eşi olmayan deri ve yapağı özelliği ile, Fransa ve İngiltere’de düzenlenen dericilik fuarlarında ödüller almıştır .

ROMANOV KOYUNUN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

Romanov Koyunu yılda iki kez doğum yapıyor. Her doğumda iki yada üç tane doğuruyor. O nedenle de halk arasındaki adı Kuzu Makinası olarak anılıyor.

Romanov Koyunu besicilik yapmak isteyenler için ideal karlılık sağlamış olduğu için tercih ediliyor.

Romanov Koyunu’nun anavatanı Rusya’dır. Genel olarak Volga bölgesindedir. Romanov kenti adını Romoanov koyunlarından almıştır. Romanov Koyunu ilk olarak 18. yüzyılda Rusya’da farkedildi. Hemen sonra Almanya ve Fransa Romonov Koyunları’nı ithal etti.1980 senesinde Kanada Hükümeti 14 koyun ve 4 koç ithal ederek, 5 yıl süreyle karantinaya aldı.

Meydana getirilen testlerden sonrasında ABD’ye getirildi. Hemen sonra birçok ülke Romanov Koyunlarına ilgi gösterdi. Romanov Koyun Çiftliği Türkiye’de hemen hemen yaygın değil. Oysa Romanov cinsel koyunların çoğalması akıllara durgunluk verecek kadar hızlıdır.

Romanov Koyunu Çiftliği Kurmak
romanov koyunu

ROMANOV KOYUNU YILDA KAÇ DOĞUM YAPIYOR?

Yılda iki kez doğuran Romanov Koyunları bir seferde, 2-3-4-5-6 adede kadar kuzu vermektedir. Beslenme durumuna gore kuzu sayısı artmaktadır.

ETİ KOKMUYOR

Romanov Koyunlarının eti fazlaca leziz ve kokusuzdur. Genel olarak eti için yetiştirilmektedir.

Romanov Koyunları’nın Türkiye’de yaygınlaşması et fiyatlarının makul seviyeye gelmesi anlamına da gelecektir.

ROMANOV KOYUNUN DIŞ GÖRÜNÜŞÜNÜ

Romanov Koyunları genel olarak karasal ve soğuk iklime dayanıklıdır. Çiftlik ve mahalli beslenme imkanlarına uygundur. Romanov kısa kuyruklu bir koyun ırkıdır. Doğduklarında renkleri saf siyahtır, sonrasında rengi hızla giriye dönüşmektedir.Adam Romanov Koyunu’nun averaj ağırlı 55 -80 kilogram iken, dişilerinin ağırlığı 40-50 kilogram arasındadır.

ROMANOV KOYUNU ÜREME

Romanov Koyunları 3-4 aylık iken hamile kalabilmektedir. Sadece 6 aylık iken hamile kalması önerilmektedir. Romanov Koyunlar senenin her hangi bir döneminde hamile kalabilmektedir.

Bir doğumda 3 -4 -5-6 kuzu verebilmektedir.

ROMANOV KOYUNUN YÜN KALİTESİ

Romanov Koyunları’nın yünü de verimli ve niteliklidir. Başta yatak, yorgan olmak suretiyle bir fazlaca alanda kullanılabiliyor.

ROMANOV KOYUNU NERELERDE YAŞAR?

Romanov Koyunları’nın her ülkeye ve iklime adaptasyonu kolaydır. 12 yaşına kadar damızlık olarak tutulabilemektedir.

Çiftleşmesi herhangi bir ay ve mevsime bağlı değildir. Senenin her ayı çiftleşebilmektedir. Koyun ırkları içinde en anaç koyun cinsel olduğu belirtilmektedir.

Kuzu verimi yüksektir. Bakıma gore aynı anda 6 kuzuya kadar doğurabilmektedir.

Eti eşi olmayan lezzette ve koyun eti kokusundan hoşlanmayanlar için idealdir, koyun eti kokusu yoktur.

Romanov Koyunu doğum yaptıktan 35-40 gün içinde tekrardan döllenebilir. Kuzular da 3 – 4 aylıkken döllenebilmektedir. Sadece 6 aylıkken çiftleştirilmesi daha verimli sonuçlar vermektedir.

Romanov Koyunlarının bir öteki özelliği de 3- 4 yavruyu besleyebilmesidir. 5-6 kuzu doğurması halinde acilen biberonla inek sütü verilmelidir. Aksi halde yavru kuzuları yitirme riski ortaya çıkar.

Romanov Koyunu’nun dünya genelinde üne kavuşmasının sebebi, kuvvetli ve dengeli bir vücut yapısının yanında strese dayanıklı olması, yem ve mera’da rahatça beslenebilmesidir…

Romanov Koyunu hastalıklara ve negatif şartlara karşı oldukça dirençlidir. Oldukca narin bir tür olduğu söylenemez…

Türkiye şartlarında rahatça bakılabilir. Oldukca kar getiren bir tür olması sebebiyle Türkiye dışındaki ülkelerde ciddi ilgi görmektedir.

Türkiye Romanov Koyunu mevzusunda fazlasıyla bakir görünüyor.

Türkiye’nin tüm illerinde bakımı ve üretimi mümkündür…

ROMANOV KOYUNU HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Yazları sabah akşam otlamaya çıkarılması gerekir. Otlamaya götürüp getirirken hayvanlar dikkatli takip edilmelidir.

Arazide ayağına taş ve diken batmış olabilir. Bundan dolayı oluşması olası iltihaplar için Zifiranlı suyla dezenfekte edilerek mantar türü hastalıkların bulaşması ve gelişmesi engellenmelidir.

Bu tür hayvanların yürüyüşünde mesele olabilir. Sektörün içinden olanlar bu tür durumları anında farkına varır.

Sürü içinde öksüren hayvanlar mevzusunda da dikkatli olunmalı, öksüren hayvan karantinaya alınarak, acilen veterinere gösterilmelidir.

Göz ve burunlarında akıntı olan hayvanlara da dikkat edilmelidir. Bu tür durumlarda veterinere gösterilmelidir. Bu tür vakalar genel olarak sonbaharda ortaya çıkar ve sebebi sineklerin taşımış olduğu bakterilerdir.

Kimi zaman hayvanların ağız çevrelerinde yaralar oluşur. Bu yaralar genel olarak dikenli otlar ve paslı suluklardan su içerken yaşanmış olan metal zehirlenmesidir.

Yeni doğan kuzuların 6 ay dolduktan sonrasında koça verilmesi gerekir. Daha önceki teşebbüsler verimli üretim sonucu vermez.

Kuzular Koç’a verilmeden bir ay öncesinde hususi beslenmeye alınmalıdır. Hergün 1 kilo ot, 500 gram yem takviyesi idealdir.

Romanov Koyunu’nun Koç’a iştirakından sonraki 20 gün daha hususi gıda takviyesine devam edilmelidir. Bu durum 2-3-4-5-6 kuzu doğurmasında etkili olacaktır.

Koyunlar doğurduktan sonraki bir aylık süreçte de yem ve ot takviyesi yapılmalıdır. Zira yavru kuzular kafi beslenmezlerse ölüm riski kaçınılmazdır.

Yeni doğan kuzular ilk üç gün anne sütü ile beslenmelidir. Anne besleyemiyorsa acilen biberon yardımıyla inek sütü verilmelidir.

Bir öteki mühim mevzuda yeni doğan kuzuların göbek bağlarıdır.

Göbek bağları kurumaya başladığında veterineriniz tarafınca vitamin aşısı yapılmalıdır. Kuzuların sıhhatli gelişimi için önemlidir.

Yeni doğan kuzular iki ay süresinde hiçbir ek katkı verilmemeli, iki ay süre ile süt emmelidir.

Altı aylık Saf Romanov Koyunu’nun Koç’a verilmesi halinde averaj 2-3 yavru alınır. Sonraki yavrulamalarda bu sayı 3 ve 4’e çıkar.

3-4 yaşındaki Saf Romanov Koyunu rahatça 4-6 kuzu verebilir.

Koç’a verilmeden önceki bir aylık bakım sürecinde kafes sistemi uygulanırsa verim yükselir. Saf Romanov Koyunu cömerttir… Siz ne kadar ilgi gösterirseniz o da o denli fazlaca yavru verir…

100 Saf Romanov Koyunu averaj 250 yavru verir.

Koç’a verilmeden ilkin ve sonrasında yem olarak arpa, mısır ve buğday verilebilir. Ek olarak silaj ve ot da takviyesi de gereklidir.

2.5 aylık bir kuzunun canlı ağırlığı genel olarak 20 kilo, bir yaşlarında 45-50 kilo’dır. Bir yaşlarında koçlar ise 70-80 kilo gelir.

Saf Romanov Koyunu aynı anda 4-5 kuzuya rahatça bakabilmektedir. 2.5 aylık bir kuzunun 20 kilo ağırlığa yetişmesi et verimliliğinin hızı ve standardını göstermektedir.

Saf Romanov Koyunu’nda yün verimi de averaj 4-5 kilo’dır.

İyi bakılırsa Saf Romanov Koyunu’nda ölüm oranı düşüktür. Saf Romanov Koyunu’nun her ortama kolay adaptasyonu ve strese dayanıklı olması sebebiyle üretim başarılıdır.

Saf Romanov Koyunu’na doğum öncesi tuz verilmemelidir. Her üç ayda bir iç ve dış parazitlere karşı baytar kontrolünden geçirilmelidir.

Aşıları ve verilmesi ihtiyaç duyulan vitaminler dikkatsizlik edilmemeli, hiçbir ortamda yaş zeminde yatırılmamalıdır.

Yazları 3-4 kez banyo yaptırılmalıdır.

Ağıl giriş çıkışlarında kapılar geniş olmalı hayvanlar tedirgin edilerek kuzu düşüklerine niçin olunmamalıdır.

Koyunlar aşı ve yün kırkımlarında teker teker incitmeden bakımları yapılmalıdır.

Ağılların dezenfektesi her ay tertipli yapılmalıdır.

ROMANOV KOYUNU NASIL BESLENİR?

Arpa samanı verilebilir. Taze yonca şişkinlik yapmış olduğu için yedirilmez. Emziren anneye Tuzsuz Slaç verilir.

Kış aylarında naturel ot samanı, soya otu samanı, bezelye samanı, fiy samanı ve sudan otu samanı verilebilir.

Kuru yem olarak Arpa, Mısır, Yulaf ve Soya kesinlikle kırılmadan verilmelidir.

Yalama tuzu protein katkısı için iyi bir fırsattır. Mulaka değerlendirilmelidir.

Kaynak: romanovkoyunu.name.tr

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın