A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / İnternetten Para Kazan / PrestaShop – Alışveriş Sitesi Kurmak
PrestaShop - Alışveriş Sitesi Kurmak
Prestashop e-ticaret sistemi

PrestaShop – Alışveriş Sitesi Kurmak

PrestaShop – Alışveriş Sitesi Kurmak

PrestaShop Nedir? Prestashop adından da anlaşılaçağı gibi presta alışveriş anlamına gelmektedir. E-ticaret scriptleri arasında ücretsiz kaliteli ve gelişmiş bir satış sitesi yapabileceğiniz yazılım diyebiliriz. PrestaShop, PHP ve MySQL tabanlı, açık kaynak kodları ile sunulduğundan kullanıcılarına düzenleme ve geliştirme imkanı veren ücretsiz bir e-ticaret yönetim sistemidir. 2011 yılının en iyi open source e-ticaret yazılımı seçilen ve bugüne kadar 1.750.000’den fazla indirilen Prestashop’ın dünya üzerinde 115.000 kullanıcısı vardır. Hızlı kurulum ve 275’den fazla modül sayesinde Prestashop kolaylıkla düzenlenebilir ve geliştirilebilir. Hazır tema ve modülleri sayesinde e-ticaret sitenizi kolayca geliştirebilirsiniz.

Özellikler:

– Prestashop ömür boyu ücretsizdir.
– Gelişmiş yönetim paneli mevcuttur
– %100 Seo yapısına sahiptir
– Ücretsiz ücretli profesyonel temaları mevcuttur
– Sanal pos ile kredi kartı kulanbilirsiniz
– Kredi kartına taksitli satış yapabilirsiniz
– Paypal ve benzeri sistemlerden ödeme kabul edebilirsiniz
– Kapıda Ödeme ve Havale EFT Modülleri mevcuttur
– Gelişmiş ürün ekleme paneli ve özellikleri vardır
– Gelişmiş kargo seçeneklerimevcuttur
– Belli bir miktara kargo ücreti ekleme özelliği
– Özel sayfa oluşturma imkanı
– Modüllerle kolayca yeni özellikler ekleme

Kendinize ait bir e-ticaret siteniz olsun istiyorsunuz ve nereden ve nasıl başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız sorun değil! Bu makalede size en çok kullanılan ve ücretsiz indirip sunucunuza kurabileceğiniz, açık kaynak kodlu alışveriş sistemi olan Prestashop‘u tanıtacağım. Prestashop konusunda tecrübe edinmiş web tasarımcıların ve site sahiplerinin de ilgisini çekecek bir şeyler var elbette; Prestashop ile yapılmış e-ticaret sitelerini inceleyerek kendi sitenizi gözden geçirip daha profesyonel bir görünüş için düzenleme yapabilirsiniz. Çünkü bu siteler Prestashop’la yapıldığına inanılmayacak kadar iyi görünüyorlar.

PrestaShop - Alışveriş Sitesi Kurmak
Prestashop e-ticaret sistemi

Önce bu işe yeni başlayacaklar için Prestashop’un ne olduğu ile başlamakta fayda görüyorum.

Prestashop nedir?

Prestashop, ücretsiz indirip kullanabileceğiniz ve aynı zamanda açık kaynak kodlu olduğu için istediğiniz gibi düzenleyip geliştirebileceğiniz, PHP tabanlı bir e-ticaret yönetim sistemidir. Bana kalırsa en iyi açık kaynak kodlu e-ticaret sistemi de diyebilirim. Şu ana kadar 50.000‘in üzerinde üyesi, 33.000 civarı da Prestashop kullanan alışveriş sitesi bulunuyor. Ki bu rakamlar açık kaynak kodlu bir sistem için hiç de azımsanacak küçüklükte değil.

Bir çok insanın bu sistemi kullanma sebebi ise aynı: Hızlı ve kolay kurulumu ve modül yapısı ile kolaylıkla düzenlenebilir ve geliştirilebilir olması. Birazcık Php, Html ve CSS bilgisiyle sistemi istediğiniz gibi düzenleyebilir, kendi temanızı oluşturabilirsiniz. Eğer düzenleme konusunda hiç bir teknik bilginiz ve deneyiminiz yoksa hazır temalarıyla ve modülleriyle zaten işinizi rahatlıkla görebilecek bir alışveriş sitesi hazırlayabiliyorsunuz.

Prestashop’un sadece ön planda değil, arka planda da aynı derecede kullanışlı bir yapıya sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ürün girişi ve düzenlemesi, sipariş yönetimi, kategori düzenlemesi, modül yönetimi gibi ayarları olan çok kolay ve kullanışlı bir yönetim paneli var.

Şimdi genel olarak hem sitedeki hem de yönetim panelindeki özellikleri sıralayalım.

Arayüz özellikleri

 • Anasayfada “yeni ürünler”, “en çok satanlar” gibi özel ürün bölümleri
 • Ürün detay sayfaları
 • Alışveriş sepeti yönetimi
 • Müşteri kaydı ve üyelik hesabı yönetimi
 • Sınırsız ödeme yöntemleri (Kredi kartı, taksit seçenekleri, havala-eft vs)
 • İletişim formu
 • Bilgilendirme sayfaları (Kullanıcı sözleşmesi, site kuralları, hakkımızda vs)
 • RSS Özelliği

Yönetim Paneli özellikleri

 1. Gelişmiş metin editörü
 2. Sınırsız kategori ve alt kategori ekleme
 3. Sınırsız para birimi ekleme
 4. Kullanıcı yönetimi
 5. Sipariş yönetimi
 6. Modül yönetimi
 7. SMS ve mail ile bilgilendirme
 8. Düzenlenebilir sipariş durumu ve teslimat duyuruları
 9. Satış raporları
 10. Farklı dil seçenekleri
 11. Permalink ve Friendly URL özelliği
 12. SSL Şifreleme

Sistemi, hem görünüşüyle hem de yönetim paneli ile birlikte test edebileceğiniz demo sayfası da var. Yönetim panelini test edebileceğiniz kullanıcı bilgileri:

Username: demo@prestashop.com

Password: prestashop_demo

Detaylı bir giriş bölümünden sonra artık Prestashop kurulumu ile ilgili rehber bölümüne geçebiliriz. Ama öncelikle Prestashop’u kurmak için hosting kiralamadan önce sunucu ile ilgili sistem gereksinimlerini dikkate almanızda fayda var.

 1. Prestashop İçin Sistem Gereksinimleri
 2. Linux, Unix or Windows OS
 3. Apache 1.3 or IIS 6 web server
 4. PHP 5.0 ya da daha üstü
 5. MySQL 5 ya da daha üstü
 6. Prestashop Kurulumu

Prestashop kurulumu için sistem gereksinimlerini sağlayan bir sunucu kiraladıktan sonra yapmanız gereken ilk şey Prestashop sistemini ücretsiz olarak indirmek. Prestashop’un son Türkçe sürümünü bu adresten indirebilirsiniz.

Daha sonra da PDF formatındaki ayrıntılı ve Türkçe Prestashop Kurulum rehberini bu linkten indirebilirsiniz. Rehberde anlatılan bütün adımları sırasıyla uyguladıktan sonra Prestashop’u sunucunuza sorunsuz olarak kurmuş olacaksınız. Bundan sonrasında geriye, modül ve tema yüklemek gibi istediğiniz değişiklikleri yaparak yönetim panelinden etkinleştirmek kalıyor.

Modül yüklemek

Prestashop’ta bütün uygulamalar ve bölümler modül sistemi ile çalıştığı için kendi sitenize uygun modüllere ihtiyacınız olacak. Modülleri Prestashop.com, Presta-tr.com gibi sitelerden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Gerekli modüllerin yüklenmesi çok basit bir işlemden oluşuyor. Aşağıdaki işlem sırasını uygulamanız yeterli.

Bilgisiyarınıza indirdiğiniz modülü klasör halinde sunucunuzdaki /modules klasörüne FTP aracılığıyla kopyalayın.
Yönetim paneline girin ve “Modüller” sekmesinden modülü bulup “yükle” butonuna basın.
Bazı modülleri yükledikten sonra “Düzenle” (ya da “Konfigure”) linki belirir. O linki tıklayarak modülle ilgili gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.
Hepsi bu kadar.

Tema Yüklemek

Prestashop kurduktan sonra sitenizin daha güzel bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız internette ücretsiz yayınlanan Prestashop Temaları’ndan faydalanabilirsiniz. Türkçe Prestashop temaları için prestashopturkiye.com ve presta-tr.com sitelerini tavsiye ederim. Tema yüklemek te modül yüklemek kadar basittir. Aşağıdaki işlem sırasını izleyin, yeter.

 1. Temayı bilgisayarınıza indirin ve klasörü zip dosyasından çıkarın.
 2. Temayı klasör halinde sunucunuzdaki /themes klasörüne kopyalayın.
 3. Yönetim panelinde bulunan Ayarlar sayfasından Görünüş sekmesine tıklayın.
 4. Açılan sayfada yüklediğiniz temaları görebilirsiniz. İstediğiniz temayı seçerek “Kaydet” butonuna basın.
 5. Böylelikle alışveriş siteniz daha güzel bir görünüme sahip olacaktır.

Yine de bence Prestashop’un tek zayıf noktası arayüz tasarımı ve internette gezinen hazır temaların yetersiz tasarımlara sahip olması. Profesyonel görünen tema bulmak da malesef çok zor. Bu noktada daha iyi bir arayüz tasarımı için Php ve Html bilgisi olan birilerinden yardım alabilirsiniz. Zira bazı Prestashop kullanıcılarının sitelerini ne kadar profesyonel düzenlediğini gördükçe kendi siteniz için de aynı düzenlemeyi yapmak isteyebilirsiniz. Böylece daha fazla müşteri kazanma ve daha çok satış yapmak için doğru bir adım atmış olursunuz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın