A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Porçini Mantarı Nasıl Yetiştirilir
Porçini Mantarı Nasıl Yetiştirilir

Porçini Mantarı Nasıl Yetiştirilir

Porçini Mantarı Nasıl Yetiştirilir

Porçini Mantarı Yetiştiriciliği Kazandırıyor! Mantarcılık sektörüne giriş yapmak isteyenlere hususi sektördeki yeni iş fırsatlarını ve yetiştirilecek en karlı mantar türlerini araştırmaya devam ediyoruz. Porçini mantarları İtalyan mutfağında bol miktarda kullanılan oldukça leziz bir mantar türüdür. Ağızda bıraktığı kuvvetli tat yardımıyla birçok gurmenin menüsünde kendisine her geçen gün daha da fazla yer bulmaktadır.

Öteki birçok yenilebilir mantarlar benzer biçimde, porçiniler de kökmantarlar grubuna dahildir. Bu da mantarın yer altında gelişmeye başlayarak (yerin altında kalan kısmına miselyum denmektir) başka bitkilerin kökleri ile simbiyotik bir ilişki içine girmesi anlamına gelir. Peki bilhassa aşçılar için bu durum niçin bu kadar mühim dersiniz? Sebebi doğada meydana gelen karmaşık ilişkiler sebebiyle porçinileri kolayca yetiştirmenin mümkün olmamasıdır. Bu yüzden yaşadığınız yerde taze porçiniler bulmak zor olsa gerek ve satın almaya kalktığınızda bu size oldukça pahalıya mal olabilir.

Porçini mantarlarını yakından tanımak için bu yazı size fazlaca destek olacaktır. Ilkin bazı temel bilgilerle başlayacağız, sonrasında ise bu mantarları iyi mi yetiştireceğinize ilişkin mühim ipuçları sunmaya çalışacağız. Şimdiden bolca kazançlar!

Porçini mantarının kilosu ne kadar?

Vatanımızda taze porçini mantarının kilosu 50 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yurtdışında ise oldukça daha yüksek fiyatlara alıcı bulabilmektedir. Porçini mantarları ek olarak kurutularak da satılabilmektedir. Kurutulmuş şekilde satılan mantarların kilosu ise devletimizde 200 TL civarındadır.

Porçini Mantarı Hakkında Temel Bilgiler

Porçini İtalyanca’da “domuz yavrusu” anlamına geliyor. Ek olarak, “kral bolete” olarak bilinmesinin yanında, Fransa’da kuzu mantarı (cèpe), Almanya’da taş mantarı (steinpilz) ve Türkiye’de ise ayı mantarı olarak biliniyor. Latince adı ise “boletus edulis”tir.

“Porçini mantarı” adı aslen birkaç değişik türe işaret eder. Fakat en fazla ilgi gören tür boletus edulis ya da öteki ismiyle king boletedir. Genel olarak porçini dendiğinde akla ilk bu tür gelir.

Porçini mantarlarının şapka kısımları oldukça geniştir ve yarıçapı 15 santimetre’ye kadar ulaşabilir. Çoğu zaman bu kısımlar kahverengi ya da kırmızı-kahverengi renktedir ve hafifçe nemli bir dokuya haizdir.

Şapkanın alt kısmının gözenekli bir yapısı vardır. Daha yakından bakıldığında içinden havaya sporların salındığı tüpe benzer ince oluşumlar görünür. Şundan dolayı bolete sınıfına mensup türlerin spor salınımı için kullandığı yapılar çoğu zaman birer solungaç yerine tüpü çağrıştırır. Spor yatağı ise koyu yeşil-kahverengi renktedir.

Porçini mantarları daha oldukça kalınca gövdeleri ile bilinir.

Daha oldukça çam ağaçlarının altında kökmantarı olarak yetişirler. Kökmantarları çoğu zaman nebat ya da ağaçların kökleri ile yararlı ve simbiyotik bir ilişki içerisindedir: Nebat ya da ağaçlar mantarın miselyum denen bölgesinin geniş yüzeyi yardımıyla suya ve besleyici minerallere daha kolay ulaşım sağlarken, mantarlar ise bu ağaç ya da bitkilerin ürettiği şekeri kullanır.

Porçini mantarları ormanlık alanlarda, çam, alaçam, kestane ve ladin ağaçlarının yanında bulunur. Toplanabilecekleri en uygun dönem ise yaz mevsiminden başlayıp kışa kadar devam eder.

Çoğu zaman İtalya’da olmasına karşın Türkiye, Avrupa, Şimal ABD, Yeni Zelanda ve Cenup Afrika benzer biçimde dünyanın bazı bölgelerinde de bu mantarlarla karşılaşmak mümkündür.

Porçini mantarları olgunlaştıklarında ağırlıkları 1 kilo’a kadar çıkabilir.

Poçini Mantarı Iyi mi Yetiştirilir?

Porçini mantarları İtalya’da sofraların olmazsa olmaz yiyeceklerinden biri olmasının yanı sıra bazı regülasyonlarla da sıkı bir halde denetim altında tutulur. En leziz mantar çeşitlerinden biri olarak kabul edilen porçinileri günümüzde yiyecek tariflerinin birçoğunda bulmak mümkün. Oldukça hacimli olan bu mantarların bununla birlikte fındığa benzeyen son aşama hoş bir tadı vardır. Doğada porçini mantarlarına rastlamak oldukça güç olsa da porçini sporlarını kullanarak bu mantarları ev ortamında da yetiştirebilirsiniz. Nemli bir ortam sağladığınız takdirde, bu sporlardan son aşama leziz porçini mantarlar elde edebilirsiniz.

Birinci Adım

Mantarları yetiştireceğiniz geniş sadece oldukça derin olmayan saksılar ya da kaplar bulun. Ve içlerini humuslu toprak ile doldurun.

İkinci Adım

Toprağın üst kısmını ormandan toplamış olduğunuz çoğu zaman meşe yapraklarından oluşan nemli nebat tabakası ile kaplayın. Porçini sporlarını bu nebat tabasıyla karıştırın. Her bir alanın tamamen bu karışımla kaplandığından güvenilir olun. Şundan dolayı ihmal etmeyin, mantarların büyüyebilmesi için bu nebat tabakasına ve sporlara ihtiyacı vardır.

Üçüncü Adım

3. adım olarak üzerlerini humuslu toprak ile örtün.

Dördüncü Adım

Sporları sıcaklığı 15-18 aşama olan uygun bir ortama koyun. Porçini mantarları nemli ortamları oldukça sever, bu yüzden alanın %95 rutubet oranına haiz olduğundan güvenilir olun. Dışarıdaki ısı 15-18 aşama ise saksılarınızı bahçede uygun bir yere de

Beşinci Adım

Mantarları nemli tutabilmek için her gün üstüne bir miktar su serpiştirin. Ihmal etmeyin, mantarlarınızın büyümek için neme ihtiyacı vardır.

Altıncı Adım

Porçinilerinizin uygun büyüklüğe gelmesini bekleyin. Porçini mantarlar ortamala 8-12 hafta içinde istenen büyüklüğe ulaşmaktadır. Bu süreden sonrasında mantarlarınızı toplamaya başlayabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın