A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Popüler İş Fikirleri
Popüler İş Fikirleri

Popüler İş Fikirleri

Popüler İş Fikirleri

Zincir mağaza sayısı 2 bin 500’e, sektörün hacmi 43 milyar dolara ulaştı. Girişim uzmanlarına gore piyasa kendini düzeltiyor. Bu yıl franchise sektörüne 10 bin yeni girişimcinin girmesi umut ediliyor. İşte, 2017’de öne çıkacak iş fikirleri FRANCHİSE sektörü güvenilir adımlarla büyümesini sürdürüyor ve bu dinamizmiyle Türkiye ekonomisinin en süratli gelişen sektörlerinden biri haline dönüşüyor.

Kalite ve alan kişi odaklı hizmet anlayışı ile artık sektörde iddialı bir marka haline gelen binlerce şirketimiz var. Zincir mağaza sayısı 2 bin 500’e, franchise veren şirket sayısı ise bin 500’e terfi etti. Bunların 150’si yurtdışmda franchising sistemiyle mağazalar açmayı başardılar.

Evet, bir dönem bir tek sınırı olan sayıda besin şirketlerinin tercih etmiş olduğu franchising sistemi artık her sektöre yayıldı. Ulusal Franchise Derneği (UFRAD) verilerine gore, 2016’da 43 milyar dolara yükselen franchising sektörünün hacmi bu yıl 50 milyar dolara ulaşacak. Bizde bu gerçeklerden yola çıkarak 2017’de gelişme potansiyeli yüksek, girişimcilere cazip bir iş imkanı yaratacak alanları araştırdık. Girişim uzmanlan ve sektör temsilcileri ile beraber hazırlamış olduğumuz bu emek verme ile ilk kez kendi işini kuracaklar, mikro-küçük-orta ya da büyük ölçekli firmaların yatırım yapabilecekleri alanları ortaya çıkardık.

CADDE VE SOKAK MAĞAZALARI

Girişim uzmanlan oldukca mühim bir ayrıntıya dikkat çekiyor; AVM’ler birbirinin aynı markalarla dolması, yüksek kiraların etiket fiyatlarına yansıması sonucunda alan kişi AVM’de gezer, sokakta alışveriş yapar hale geliyor, işte bu durum yeni fırsatların kapılarını aralıyor.

Belediyelerin sokakları trafiğe kapatıp aydınlatması, kafelerin kaldırıma taşması sokakları canlandırdı. Duyumlarımıza gore bilhassa büyükşehir belediyeleri bu ve benzeri yeni alanların açılması için projeler hazırlıyor. Ayrıca perakendeciler sokaklara çıkınca kiralar da arttı. Esnaf ise arka sokaklara çekildi. Adeta çarşıların yüzleri değişiyor. Büyükşehirleri gören minik belediyelerin başkanları da kendi sokaklarını canlandırmaya hazırlanıyor.

KOZMETİK HER DÖNEM İŞ YAPIYOR

Türkiye kozmetik pazarının hacmi 8 milyar TL’ye ulaştı. Sektör temsilcilerine gore, pazar önümüzdeki üç yılda 13 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşacak. Yüksek gelişme hızını yakalayan pazarda adeta kabuk değişimi yaşanıyor. Bir dönem bir tek eczane köşelerinde ya da oldukca kattan oluşan mağazalarda kendine yer bulabilen kozmetik reyonları şimdi deyim yerindeyse altın çağını yaşıyor. Artık oldukca kattan oluşan mağazaların girişlerinin oldukca mühim bir alanını kozmetik rafları ve tezgahları kaplıyor. AVM’lerin prestijli bölümlerinde ve şehirlerin işlek caddelerinde birbiri ardına oluşturulan kozmetik mağazalarına rastlamak mümkün. Bunun sebebi, Türkiye’de kişisel bakım ürünlerine talebin her geçen gün artması. Büyüyen pazara yeni oyuncular giriyor. Girişim uzmanlarına gore bu alanda etkinlik gösteren şirketlerden franchise almak karlı bir yatırım olabilir.

FAST FOOD HALEN CAZİP

Fast food zincirleri fazlasıyla gelişti. Sadece pazarda hala fırsat var. Uzmanlara gore önümüzdeki dönemde yeni yabancı oyuncular bu pazarda boy gösterecek. Son yıllarda yerli fast food’çular yüksek kazanç periyodunu yaşıyor. Geleneksel mutfağımızın ürünleri, fast food zincirleriyle ülke geneline yayılıyor. Yabancılara gore daha uygun koşullarda franchise veren yerli zincirler, yüksek ciro potansiyelleri sebebiyle girişimcilerden yoğun talep görüyor. Geleneksel mutfağımızın birçok ürünü lokanta köşelerinden çıkarak fast food zincirlerine dönüştü. Köfteciler, pişmemiş köfteciler, dönerciler, mantıcılar, pideciler müthiş bir gelişme hızı elde etti.

ORGANİK ÜRÜNLER YAYGINLAŞTI

Organik ürünler pazarımız İsviçre, Fransa, Almanya şeklinde Avrupa ülkelerinin halen oldukca arkasında. Sektör gerek ürün tutarları ile ilgili tüketici tarafındaki önyargılar gerekse tanıtım eksikliği yüzünden hemen hemen beklenen çıkışı yapamadı. Sadece İstanbul, İzmir, Diyarbakır şeklinde büyük kentlerde kurulan organik pazarların öteki kentlere yayılması ve raflarında organik ürünlere yer veren zincir marketlerin sayısında artış var. Bu durumun devam etmesi halinde 2017 senesinde organik ürün sektöründeki gelişme oranı yüzde 10’un üstüne çıkacak.

Bilhassa mamul ve yarı mamul ürünler için bazı hammaddelere ulaşmak oldukca zor. Mesela organik şeker, renklendirici amaçlı kullanılabilecek organÖr siyah havuç, kırmızı turp, hayvan beslenmesinde kullanılacak organik kaba yem, tarımsal atıkların geri dönüşümünü sağlayacak toprak ve nebat yönetimine ilişkin preparatlar… Önümüzdeki dönemde işlenmiş organik sertifikalı ürünlere talep artacak. Bu yüzden işlenmiş organik ürünler için kullanılan tüm hammaddenin organik sertifikalı üretilmiş olması gerekecek.

HELAL PAZARI BÜYÜYECEK

Et, peynir, zeytin, süt, yumurta, meyve suyu, diş macunu, şampuan, krem, çamaşır makinesi deterjanı… Islami usullere uygunluk anlamına gelen “helal sertifikası” alan ürün sayısı hızla artıyor. Söz mevzusu ürünleri üreten firmalar Türkiye genelinde franchise ya da bayilik veriyor.

Helal sertifikası Türkiye’de 2009 yılından itibaren ehemmiyet kazanmaya başladı. Bu alandaki ilk adımı Aytaç Besin atmıştı. O dönemde Türkiye’de ilgili kurum olmadığı için yurtdışmdan sertifika alınıyordu. 2011’den bu yana Türkiye’de de sertifika veriliyor. İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) tarafınca hazırlanan “Helal Besin Standartları”, TSE’nin (Türk Standartları Enstitüsü) Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle oluşturduğu “Adapte Türk Standardı” olarak kabul edildi ve Temmuz 2011’den itibaren helal besin belgelendirmesine başlandı. TSE’nin yanı sıra bazı hususi kuruluşlar da helal besin sertifikası verebiliyor.

OTO-BAKIM İSTASYONLARI

Sektör temsilcilerine gore oto bakım zincirleri pazarı 2017’yi oldukça iyi geçirecek. Zira ikinci el otomobil pazarına olan talep artacak. Bu yüzden oto bakım ve onarım hizmetleri veren firmalara olan ilgi artacak. Bu yıl oto bakım ve koruma hizmeti sunan firmalar bayilik ya da franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Şimdiye kadar büyük şehirlerle sınırı olan kalan firmalar şimdi Türkiye’nin her bölgesinde bayi arıyor. Bir dönem “oto kuaför” olarak anılan işletmeler şimdi vasıta temizlik, bakım ve koruma hizmetlerinin ustalaşmış bir halde yapıldığı mekanlara dönüştü. Bilhassa yabancı menşeli firmaların öncülüğünde belli bir standarda kavuşan pazarın Türkiye’de gelişme potansiyeli hala oldukça yüksek.

KİOSK’LARDA İŞ VAR

AVM’lerdeki stant ya da kiosk’lar bilhassa minik yatırımcıların gözdesi haline geldi. Şu sebeple yatırım maliyetleri, kira ve personel giderleri mağazalara gore oldukca daha minik. Üstelik iyi lokasyonlarda oluşturulan stantlar oldukça yüksek cirolar elde edebiliyor. AVM’lerde stant açıp istikrarlı bir halde büyüyen markaların sayısı giderek artıyor. Bunlar içinde franchising ya da bayilik sistemiyle Türkiye geneline yayılmayı başaran firmalar da var. Cadde konseptiyle başlayıp sonrasında AVM’lere hususi stant geliştirip markasını bu şekilde büyüten şirketlere rastlamak mümkün. Mesela Mantı Tadı, İstanbul Beykoz’daki merkez mutfağında hazırladığı mantıları AVM’lerdeki şubelerine gönderiyor. Tek bir merkezde standart bir kaliteyi yakalamayı başaran şirket, yeni stantlar açarak büyümesini sürdürüyor. Girişimcilere anahtar teslimi ergonomik bir iş imkanı sunan şirket, hizmet sektöründen etkinlik gösterecek kafi finansmana haiz kişilerle franchise görüşmeleri yapıyor.

YEREL MARKALAR HIZLI BÜYÜYOR

Adana, Kilis, Antalya, Ordu, Samsun… Bulundukları illerde ortaya koydukları müthiş girişimcilik başarıları onları ulusal pazara açtı. Büyük çoğunluğu genç girişimciler tarafınca kurulan bu firmalar şimdi başta büyükşehirler olmak suretiyle Türkiye genelinde iş ortakları arıyor. Mesela Antalya merkezli Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi, 2009’da kuruldu. İlk şubelerini Antalya ve çevre illerde açan şirket, 2013’te franchising sistemine geçtikten sonrasında süratli bir gelişme trendi elde etti. Firmanın şimdi Türkiye genelinde 131 şubesi bulunuyor. Şirket 2017’de şube sayısını 200’e çıkarmayı hedefliyor.

İzmir Bornova’da 2013’te kurulan Bre-adli, müşterilerine kendine özgü ekmeğinde tavuklu ya da köfteli sandviçler sunuyor. Dördü franchise olmak suretiyle beş şubesi var. 2017’de 10 yeni şube daha açmak istiyor.

İzmir menşeli Dönerci Orhan ise 41 senelik bir şirket. Şirket, son üç senedir şubeleşmeye başladı. Firmanın şimdi tamamı İzmir’de 11 şubesi bulunuyor. Bunların sekizi franchising sistemiyle açılmış. Öteki üç restoran şirket tarafınca işletiliyor. Firmanın İzmir’de döner üretim tesisi var. Burada aylık 1.2 ton döner üretiliyor. Dönerci Orhan, 2017’de yedi yeni şube daha açarak şube sayısını 18’e çıkarmayı hedefliyor.

Mersinli Göksel Tantuni, 1977’de kurulmuş. İlk kez bu yıl franchise vermeye başlamış olan firmanın şimdi beşi franchise, yedisi kendilerine ilişkin olmak suretiyle 12 şubesi var. Şirket, 2017’de franchising sistemiyle 20 şube daha açmayı hedefliyor.

Bafra pidecileri içinde en yeni markalardan kabul edilen Turan Usta Bafra Pidecisi, 2007’de kurulmuş. Hemen hemen iki şubesi bulunuyor. Önümüzdeki bir yıl içinde franchising sistemiyle beş şube açmayı hedefliyor.

YURTDIŞINDA ORTAK ARAYANLAR

Yerli zincirler yurtdışma açılmakta artık daha yürekli davranıyor. Her denemeden bir şeyler öğreniyor, değişik pazarlara giriyorlar. Bölge ülkelerinin girişimcileri Türk franchise zincirlerini tanıyor, ürünlerini güvenerek alıyorlar. Hatta birçok yabancı yatırımcı Türk markalarını kendi ülkelerine ilk getiren olmak istiyor. Örnek mi istiyorsunuz?

Ev tekstili markası Haremlique İstanbul yurtdışmda Suudi Arabistan, Kuveyt, Dubai, ABD, Japonya, İsveç, Fransa’da mağaza ve satış noktalarıyla etkinlik gösteriyor. Şirket başka ülkelerde de mağazalar açma çalışmalarım sürdürüyor. ‘Se-lamlique İstanbul’ da benzer bir halde yurtdışmda mağazalar açıyor.

KKTC, Irak, Rusya, Hollanda, Bulgaristan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan şeklinde birçok ülkede şubeleri bulunan Mado, yurtdışmda şube sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyor.

Yurtdışmda oldukca süratli büyüyen markalardan biri de Simit Sarayı. Firmanın yurtdışı mağaza sayısını 2017 yılsonunda Türkiye’deki mağaza sayısının geçmesi umut ediliyor. Buna gore 2017’de yurtdışı mağaza sayısı 250-300 civarında olacak. Uzakdoğu’da beş yıl içinde açılması hedeflenen bin mağaza için, üç değişik master franchise talibi ile görüşmeler devam ediyor. Simit Sarayı, 2020’de toplam 2 bin 900 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Yurtdışında oluşturulan Simit Sarayı’nın konsepti çoğunlukla aynı. Sadece bazen lokasyona gore o ülkeye hitap eden hususi görsel ve pazarlama emek harcamaları yapılabiliyor.

Doğtaş da öteki firmalar şeklinde yurtdışında franchising sistemiyle şubeler açıyor. Bunun için o ülkedeki yatırımcı girişimcilerle franchise anlaşmaları yapılıyor. Sadece öteki şirketlerden değişik bir yönü var. Doğtaş’ın Türkiye’deki bayileri yurtdışında beraber mağaza açmak için yoğun bir talep içinde.

TÜRKİYE PAZARINA İLK SİZ GİRİN

Jamaika köftesi, ufaklıklara hususi sanat teknikleri, evde bakım hizmetli, ergonomik garaj kapısı, çevre dostu halı yıkama, Meksika mutfağı… Bu ve benzeri ürün ya da hizmetleri sunan yabancı menşeli firmaların Türkiye’de yatırım planları var. Bunlar arasmda Türkiye’de yatırımcı bulma şansı yüksek işler dikkat çekiyor.

ABD ve Kanada’da şubeleri bulunan Oxi Fresh Carpet Cleaning (çevre dostu halı yıkama hizmeti sunuyor), Precision Door Service (yenilikçi garaj kapıları üretiyor), Five Yıldız Painting (konut ve ticari müşteriler için iç ve dış boya hizmetleri sunuyor) bunlardan bir tek birkaçı.

STEAK HOUSE FURYASI

Eti seven bir milletiz. Dolayısıyla steak house’ların ilgi görmesi oldukça düzgüsel. Hususi eti, ekmeği ve soslarıyla büyük ilgi gören steak house’ların sayısı hızla artıyor. Nusr-Et, Big Chef s ve Iyi sabahlar Et markaların öncülüğünde büyüyen pazarda iş potansiyeli oldukça yüksek.

Türkiye’de şahıs başına senelik 12 kilo et tüketiliyor. Avrupa’da ise bu sayı 62 kilo. Ekonomik koşulları göz önüne alsak bile aradaki tüketim farkı oldukca ciddi. Bu bile pazarın potansiyelinin ne kadar büyük bulunduğunu gösteriyor. Steak ve gurme burger’in her geçen gün daha da yayılması umut ediliyor.

KAFELERİN ALTIN DÖNEMİ

Gençler, yaşlılar, çiftler, bayanlar, erkekler, dost grupları, iş insanları, artık hepimiz kafelerde buluşuyor. Marka olarak algılanmayı başaran mekanlar buluşma noktası oluyor. Bu algıyı oluştura-mayanlarınsa aynı dekoru yapsa, aynı ürünü satsa bile boş kalmış olduğu görülüyor. Bu sektör dolu şeklinde görünse de işini iyi yapmayı bilenlere daima yer var. Öte taraftan, kafe işletmeciliğinde yüksek kar marjı olabilir fakat işletme giderleri de yüksek oluyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep merkezli yerli kahve markaları, her geçen gün büyüyen bu pazardan daha çok hisse alabilmek için şube açma yarışma girmiş durumda.

YENİ NESİL RESTORANLAR

Geleneksel kafe-bar-restoran devri kapanıyor. Her anı rahat yaşatan, evinizdeymiş şeklinde hissettiren, kaliteli yemekler sunan mekanlar Türkiye’nin her yerini sarmaya başladı. Bu biçim işletmelere ilgi oldukca fazla. Bilhassa dışa dönük yaşam tarzına haiz, trendleri takip eden kesimin konut tuttuğu kafe-bar-restoran zincirlerinin her geçen gün yeni şubelerle büyüdüğüne şahit oluyoruz. Hatta işletmeler şu sıralar Türkiye sınırlarını da zorlamaya başladı. Pek bir çok yurtdışına yatırım yapma hazırlığı içinde.

ÇOCUK KONSEPTİ YAYILIYOR

Bir tek çocuk ve gençlere yönelik konsept mağaza açan şirketlerin sayısının arttığını görüyoruz. Artık organik kıyafetlerden yaratıcı yeni nesil oyuncaklara, çocuk mobilyasından krem ve bakım ürünlerine birçok değişik konseptte mağaza görmek mümkün. Bebek ve ufaklıklara hususi ürünleriyle uzmanlaşan markalar franchising sistemiyle yeni şubeler açıyor. Sektör temsilcilerine gore, çocuk ve genç segmentinde gelişme potansiyeli bayağı fazla.

Özetle genele seslenmek yerine değişik yaş, cinsiyet ve yaşam tarzına haiz ufaklıklara ve gençlere yönelik hususi tasarımlı kon-septler geliştiren şirketlerin ürünlerine olan ilgi artıyor.

DOĞA SEVERLERİN BÜYÜTTÜĞÜ PAZAR

Internasyonal araştırma müesseselerinin raporlarına gore, Türkiye tabiat sporları pazarının en parlak ülkelerinden biri olacak. Türkiye’nin genç nüfusu, gelişen ekonomisi ve coğrafyamızın tabiat sporlarına uygunluğu bu pazarın büyümesindeki en mühim etkenler içinde gösteriliyor. Oldukca değil 10-15 yıl öncesine kadar Türkiye’de azca sayıda insan etken olarak sporla ilgileniyordu. Tabiat sporları ve alternatif aktivitelere sınırı olan sayıda insan katılıyordu. Değişen yaşam koşullarıyla beraber artık öğrencisinden işadamına, ev hanımından sanatçısına derhal her kesimden oldukca sayıda insan “outdoor” tabir edilen tabiat sporlarına yoğun ilgi gösteriyor. Gelişmiş ülkelerde outdoor pazarı doyuma ulaşırken, Türkiye’de bu alanda büyük bir potansiyelden söz ediliyor. Bunu biz değil, spor endüstrisinin en büyük ve internasyonal alanda kabul gören araştırma kuruluşları söylüyor. Meydana getirilen araştırmalara gore Türkiye, gelişmekte olan ülkeler içinde, tabiat sporları ve malzemeleri alanında en süratli büyüyen pazarların başlangıcında geliyor. Evet, Türkiye, tabiat sporu malzemeleri alanında en süratli büyüyen pazarlarından biri. Bu alanda etkinlik gösteren firmalar bayilik ve franchising sistemiyle Anadolu’da oldukca sayıda şube açmaya hazırlanıyor.

E-TİCARET FIRSATLARI

2016’da derhal her sektörden markalar online sitelerini ön plana çıkarmaya çalıştı. Zira e-ticaret şirketlere mühim oranda maliyet pozitif yanları sağlıyor. Peki, ilk kez bu alana yatırım planları olan genç girişimciler, mahalli markalar ya da minik firmalar nasıl yapılır bir yol izlemeli?

Ankara Ostim merkezli Sono Yazılım bu ve benzeri arayışı olanlara yönelik, yenilikçi bir yazılım geliştirdi ve web mağazacılık çözümünü bir paket halinde Türkiye pazarına sundu. Çözümü benzerlerinden ayıran en mühim özellik kurulumunun ve kullanılmasının oldukca kolay olması.

Niyeo.com adlı yazılımla ürünlerini web üstünden pazarlamak isteyen girişimciler teknik detaylarla uğraşmadan anında web mağazalarını açabiliyor. Söz mevzusu paketin giriş seviyesinin senelik kullanım tutarı 219 dolar olarak belirlenmiş. Sınırsız paketin senelik abonelik tutarı ise 799 dolar. Herhangi bir teknik detayla uğraşmaya gerek kalmadan oldukca kısa sürede kurulabilen Niyeo web mağazacılığı çözümü, değişik arka plan temaları, kullanıcının ihtiyacına gore planlara ilave edilebilecek toplu e-posta, toplu kısa bildiri ve bayi yönetim modülü şeklinde ek özellikler sunuyor.

100 kişiden 42’si girişimci olmak istiyor; Amway tarafınca hazırlanan Global Girişimcilik (AGER) 2016 Raporu’na gore Türk halkının yüzde 42’si girişimci olmak istiyor. Türkiye ile beraber 45 ülkede girişimciliğin nabzını tutan raporun neticeleri mühim ipuçları veriyor. Amvvay Avrupa Dış ilişkiler Kıdemli Bölge Müdürü Candan Çorbacıoğlu, “Dünyada girişimcilik trendlerini ortaya koyan rapor 50 binden fazla kişiyle birebir görüşülerek yapılmış oldu. AGER tüm dünyada kendi işine haiz olma ve girişimcilik mevzusunda kıymetli veriler elde eden bir araştırma. Yanıt verenlerin yüzde 77’si girişimciliğe karşı pozitif bir tutum içinde.

Tüm dünyada Y kuşağının ve 35-49 yaş grubunun girişimciliğe olan pozitif tavrı yüzde 80 şeklinde oldukça yüksek bir oranda. Dünya çapındaki çalışmamıza yanıt verenlerin yüzde 39’u önümüzdeki beş yıl içinde kendi işine haiz olmayı arzuluyor. Bunların da yüzde 56’sı alan kişi arama ve edinme mevzusunda kendisini oldukça rahat hissediyor. Bu sonuçlar değişen emek verme dünyasının emareleri olarak görünürken cinsiyet fark etmeksizin hem adamların hem de bayanların girişimciliğe pozitif bakmış olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Fakat erkekler bayanlara gore bağımsız bir iş başlatmayı daha oldukca istiyor” diyor. Amvvay Türkiye Genel Müdürü Tayfun Ergün ise, Türkiye’deki çalışmaya katılanların yüzde 42’sinin pozitif bir tutum sergilediğine dikkat çekiyor.

Türkiye’de ankete yanıt verenlerin yüzde 23’ü girişimcilik mevzusunda ‘arzu eden, yeni işe başlama kabiliyeti bulunduğunu düşünen, toplumsal baskıya karşı direnen’ bir yapıya haiz. Buna gore Türkiye neticeleri AB’den yüksek ve yüzde 24 olan dünya averajından yalnızca 1 puan düşük. Kısaca Türk girişimciliği mevzusunda hala ümitliyiz” diyor.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın