A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Petek ve Kombi Temizliği İşi Yapmak
Petek ve Kombi Temizliği İşi Yapmak
Petek ve Kombi Temizliği İşi Yapmak

Petek ve Kombi Temizliği İşi Yapmak

Petek ve Kombi Temizliği İşi Yapmak

Petek temizleme işlemleri, ustalaşmış firmaların kontrolünde gerçekleşen bir bakım çalışmasından ibarettir. Su tesisatı firmaları petek temizliği işlerinizde oldukca mühim bir rol oynamakta ve sektörün birçok ihtiyacına yanıt verebilecek seviyededir. Bu sebeple petek temizliği ya da kombi tesisatı temizliği yaptıracağınızda bu işi halletmeye çalışan kombi bakım firmalarından daha oldukca döşem firmalarını tercih etmeniz gerekecektir.

Kombi bağlantılarından sonrasında ısıtma sistemini ilgilendiren döşem, boru ve bağlantı elemanlarında uzmanlık gerektiren bölüm döşem ustalarını ilgilendirmektedir. Isınmada yaşadığınız problemler petek temizleme işlemleriyle çözülmediğinde probleminin ana kaynağına inilmesi gerekir. Bu mevzuda data birikimi olmayan firmaların, bu biçim işlere soyunmaları sektörün büyümesinde negatif sonuçlar doğurmaktadır.

Petek ve Döşem Temizliği Iyi mi Yapılır?

Bu soruya yanıt vermeden ilkin petek temizliğinin bir bakım emek harcaması bulunduğunu altını çizmeliyiz. Petek ve döşem temizliği yapılırken, asit içinde ne olduğu olmayan kimyasal ve makine kullanmak şarttır. Petek temizliği için makineyi kombi tesisatına bağlarken evindeki en doğru noktanın seçilmesi gerekir. Bağlantının doğru yapılması evin kirlenmesini önleyip, dışarıya atılacak tortu ve kireç parçalarının uzun yol almasını engelleyecektir. Genel anlamda bağlantı için tercih edilen bölgeler kombinin altı ya da banyodaki havlupan vanalarıdır.

Kullanılan makinenin hava ve suyla emek harcaması en mühim konulardan biridir. Kalorifer borularının hacim olarak minik olduğu ısıtma tesisatlarında, sıkıştırılmış hava ve su, radyatörün içine girmiş olduğu anda geniş bir alanla karşılaşır. Peteğin altına oturmuş tortuları aniden havalandırarak sistemden dışarı atmayı elde eden makineler 2 ila 3 bar arası iş koşturmacasındadır. Çıkış borusundan temiz su gelene kadar petek temizleme işi sonlandırılamaz. Radyatör temizliği yapıldıktan sonrasında, kalorifer tesisatının büyüklüğü bakımından bazik özelliğe haiz koruma ve temizleme kimyasalı atılarak sökülen parçalar yerine takılır. Kombinin su seviyesi ayarlanıp peteklerin havası alındıktan sonrasında sistemi çalıştırabilirsiniz.

Petek Bakımı Ne Vakit Yapılır?

Firmaların reklam politikaları içinde petek bakımlarının her yıl yapılması icap ettiğini söyleseler de bu data tam olarak doğru değil. Tertipli olarak 2 yılda bir yapılacak petek bakımı kombi tesisatınız için yeterlidir. Evinizde bulunan kalorifer petekleri eskisi kadar performanslı bir halde yanmadığında aşağıda yazılı şikâyetleri yaşıyorsanız döşem borularında ve radyatörlerde tıkanma var anlamına gelir. Peteklerin azca ısınma sebeplerinin %85`i kullananların her yıl kombi bakımı yaptırırken petek ve döşem temizliği yaptırmadıklarından oluşur. İşte o emareler;

  • Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise
  • Petekler asla ısıtmadığında ya da kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde
  • Peteklerin altı ısıtmıyorsa
  • Son olarak petek asla yanmıyorsa
  • Kombi devamlı kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa
  • Kalorifer peteklerinin 2 yıl yada daha uzun süredir asla temizliği yapılmamış ise
  • Kombi filtresi devamlı tıkanıyorsa

Peki Niçin Petek Temizliği Yaptırmalıyım!

Uzmanlar kombi bakımına verdikleri önemi tesisata göstermiyorlar Oysaki döşem bakımındaki ısrarı tesisata da göstermek gerekiyor. Günümüzde kombi bakım emekleri maalesef elektrik süpürgesiyle içinin tozunu almaktan ibarettir. Ek olarak kombi bakımı yaptırdığınızda kombiniz arıza yapmayacak diye bir kural yok.

Kimi döşem firmalarının abarttığı şeklinde petek temizliği yapıldığında yakıttan %30 tutum etmezsiniz. Rahat bir örnekle açıklarsak çay demliklerinde alttaki demliğin dibini kireç bağlarken üstteki küçük demliğin niçin kireç tutmadığını biliyor musunuz? Bunun sebebi kirecin ısıyla temas eden noktada daha çok oluşmasından oluşur.

Niçin petek temizliği yaptırmalıyım sorusuna gelirsek eğer; Kombi tesisatında en fazla kireç oluşan nokta, suyun ısınmış olduğu eşanjördür. Kombi bakımı esnasında bir tek süpürgeyle toz alındığından eşanjör temizliği yapılmamaktadır. Kalorifer tesisatlarında petek temizleme yapılırken kullandığımız koruyucu kimyasal, suyun geçmiş olduğu tüm kombi parçalarını ayna şeklinde tertemiz yapar. Bu işlem kirlilikten kaynaklı kombi parçalarında oluşacak arızaları tamamen yok eder. Bu sayede extra ücret ödemeden kombi temizliğiniz de yapılmış olur. Suyu peteklere gönderen kombi olduğundan, muntazam bir halde iletimi sağlandığında aldığınız ısı verimi oldukça artacaktır.

“Petek temizliği sanıldığının aksine %30 yakıt tasarrufu sağlamaz. Yalnız peteklerden aldığınız ısı performansını artırır.”

Koruyucu Sıvının Önemi

Kirli tesisatlar temizlendiğinde çoğu zaman bazı noktalarda kireç tamamen yok olmaz. Petek temizleme işlemi yapıldıktan sonrasında, tesisatın içine ne olursa olsun koruyucu sıvı atılması gerekir. Peki koruyucu sıvı niçin kombi tesisatı için mühim? Evinize petek bakımı için gelen şirket hangisi olursa olsun 1 saat içinde bir tek tesisatınızdaki kaba pislikleri temizleyebilir. Koruyucu sıvının temizleme kimyasalından farkı, tesisatın içinde kalmasıdır. Isıya en oldukca maruz kalan bölge olan kombi eşanjörleri en oldukca kireç bağlayan yerdir. Sadece temizleme sıvısı asidik özellikte bir sıvı olduğundan, petek temizliği esnasında kimyasalın asit içinde ne olduğu kombinin contalarına ve alüminyum parçalara zarar vereceğinden kombinin içine göndermek birazcık tehlikelidir. Bahsedilen bu zarar temizlik yapıldıktan 10 ile 30 gün sonrasında, şu demek oluyor ki zaman içinde ortaya çıkar. Kombi eşanjör delikleri kirece maruz kaldığında tıkanır ve sıcak su çıkışı zayıflamaya adım atar.

Petek ve Kombi Temizliği İşi Yapmak
Petek ve Kombi Temizliği İşi Yapmak

Fakat petek temizliği bittikten sonrasında tesisata 1 litre koruma sıvısı ilave edildiğinde, kombi çalıştırılmaya başladığı andan itibaren suya karışarak peteklerin ve kombinin tüm noktalarını dolaşır. Koruyucu Sıvı radyatör musluk aralarını, kolektör vanalarını metalik renge çevirir. Bu koruyucu araç-gereç yardımıyla döşem sistemi neredeyse ilk kurulduğu günkü haline dönmektedir. Koruyucu petek sıvısı bazik özellikte bir kimyasal olduğundan, ısıtma sisteminin içinde 10 yıl kalsa bile zarar vermez. Metal malzemelerin içinden geçmiş olduğu süre süresince her tarafı ayna şeklinde yapar.

Koruyucu sıvının tesirini kireç tutmuş çaydanlığınızda deneyerek etkilerini görmeniz mümkün. Çaydanlıktaki kireçleri hiçbir kazıma yapmadan 1 saat şeklinde kısa sürede tertemiz yapmış olacaktır. Kombiniz çalmış olduğu sürece hareket halinde olan koruyucu sıvı su sirkülasyon yaptıkça sürtünme kanalıyla değdiği her metal parçayı ilk günkü haline çevirecektir. Tamamlanmış bir döşem temizliği yaptırmak istiyorsanız sistemin içine ne olursa olsun koruyucu sıvı atın. Koruyucu sıvı kullanılan tesisatlarda ısı farkı açıkça görülmektedir. Hem temizlik hem de muhteşem bir koruma elde eden Koruyucu ilaç hakkında ya da aklınıza takılan herhangi bir soruda petek temizliği firmamızı telefonla arayarak daha detaylı data alabilirsiniz.

Uzmanından Petek Temizliği Ne işe Yarar?

Yeni tesisatların petek iç yüzeyleri havayla temas halinde olduğundan herhangi bir koruyucu maddeyle kaplanmamış ise alüminyumlar alüminyum oksit, demirler demir oksit, bakır malzemelerde ise bakır oksit oluşacaktır. Büyük depolarda bekleyen hemen hemen tesisata bağlanmamış petekler, kombiler havayla temas halinde olduğundan oksitlenme daha araç-gereç size ulaşmadan başlayacaktır. Dolasıyla ısıtma sistemini kurulum aşamasından itibaren korumaya adım atmak en doğru işlemdir.

Korozyona uğramış, çürümeye yakın olan sisteme döşem temizliği yapmak ve sonrasında koruyucu koymak yararlı bir işlem olsa da doğru değildir. Isıtma sisteminin sorunsuz bir halde uzun süre çalışmasını sağlamak istiyorsanız, koruyucu ilaçlar kullanmak kafi olacaktır. Eski üretim radyatörlerde genel anlamda makinelerden çıkan atık yağlar incelterek iç yüzeye sürülürdü. Bu yağ radyatörleri korozyona ve çürümeye karşı engellerdi. Hatta eski petek bulunan evlerde temizlik yapıldığında, kombinin suyunu dışarı çıkartılırken yağlı simsiyah bir suyla karşılaşılır. Tesisatlarda sudaki laminar akış oldukca önemlidir.

Pompa devreye girmiş olduğu anda, suyun borulardaki ve radyatörlerdeki akışı oldukca önemlidir. Suyun akışkanlığını negatif etkileyen faktörler daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde metal yüzeylerden kopan partiküllerin birleşmesinden meydana gelmektedir. Sistemde yoğun halde dolaşan tortular, suyun spiral çizerek dönen su ısı iletim kat sayısını ve pompa verimini düşürür. Dolayısıyla yakıt harcamasını da artırır. Mesela bir radyatörden alınan kalori 700 iken 500 kaloriye düşerek, bunun sonucunda kombi daha çok çalışıp gaz tüketimini artıracaktır. Bu sebepten dolayı partikül oluşumunu engellemek için, sistem sıfırken bu kimyasalı koymak daha yararlı olacaktır. İstanbul Döşem olarak kullandığımız kimyasalın en mühim özelliği; kalorifer suyu içinde dolaşan pas parçalarını mikro düzeye indirip, birleşmesini engellemesidir..

Kapalı dönem sistemlere bu ilaç uygulama edildiğinde filtreye gerek duyulmamaktadır. Kalorifer tesisatında petek bakımı yapıldıktan sonrasında içine koyduğumuz bu kimyasal koruyucuda temizleme ve koruma özelliği bir arada bulunmaktadır.

Doğalgaz Faturanızda Enerji Tutum Şekilleri

Oldukça sıcak olan odaların radyatör vanalarını termostatik radyatör vanaları ile değiştirin.
• Peteklerin önünü oldukca uzun perdelerle kapatmayın. Ek olarak radyatörlerin önüne mobilya koltuk şeklinde ev eşyaları koymayın. Odada bulunan sıcak ve soğuk hava sirkülasyonunu engellersiniz.
• Ev alırken ucuz olsun mantığıyla yaklaşıp şimal cephe konut almaktan kaçının.
• Kombi mesela balkon şeklinde bir dış mekânda bulunuyorsa ne olursa olsun etrafını bir dolap ile kapatın.
• Devamlı arıza çıkaran kombi ya da kazanları, yoğuşmalı, azca enerji harcayan modeller ile değiştirin.
• Merkezi sistem kalorifer tesisatı bulunan evlerde ne olursa olsun termostatik vana kullanın.
• Banka, kamu binaları, hastaneler ve büyük çaplı iş yerlerinde, ortam sıcaklığı günün
hareketli trafiğinden fark edilmediği için bu şeklinde yerlerde kombiye bağlı ısı termostatı
ne olursa olsun kullanılmalıdır.
• Kalorifer tesisatı döşenirken belli bir merkezden her odaya ayrı boruların gittiği ve
ısının her radyatöre eşit dağıtıldığı sistem tercih edilmelidir.
• Konut satın alırken binanın ısı yalıtımı yapılmış mı diye ne olursa olsun deneyin. Isı yalıtımı yapılmış binalarda doğalgaz faturalarından averaj %30 ile %50 içinde değişen tutum edilmektedir.
• Radyatör, kalorifer döşem boruları ve buna bağlı olarak pislik tutucu filtrelerin bakımını 2 yılda bir yaptırın.

Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi ısıtma sistemiyle ısınan dairelerin, ödediği faturaların giderek kabarması, ısınmayan odaların sayısında artış gözlenmesi, bir şeylerin ters gittiğine işaret olarak görülebilir. Yalnız kazan ya da kombilerde bakım anlaşması imzalayan işletmeleri, ilerde oldukca büyük harcamalar beklemektedir. Kâğıt üstünde gösterilen bakım, yılda bir kere döşem içinde dolaşan suyun dışarı atılması sisteminizi korumaz. Yukarıda resimlerde görülen korozyon miktarı, 3 senelik bir ısıtma sistemine haiz otel tesisatına aittir. 3 yılda bu hale gelen kalorifer boruları, temizlik yapılmadığı takdirde ileriki zamanlarda oldukca daha fena bir görünüme haiz olacaktır.

Kazan dairesi bakımı yapılırken, mevcut otomatik hava purjörleri, sökülmesi zorluk derecesi yüksek tortu tutucular ve pislik tutucular, her yıl temizlenip doğru bir halde çalışıp çalışmadığı denetim edilmelidir. Oluşan kireç, hava purjör deliklerini tıkamaya başladığında odalarda ısınmama şeklinde problemler ortaya çıkacaktır. Sistemin doğalgaz temizliği yapılırken, korozyon oranına bağlı olarak ilaç miktarı hesaplanmalı ve ona bakılırsa kalorifer ısıtma sistemi topyekün elden geçmelidir. İstanbul Döşem’ın tecrübeli usta ekibi yardımıyla tüm tetkikler yapıldıktan sonrasında eskisinden daha iyi ısı performansını yakalamak bizim için çok da fazla zor bir vaka değil.

Dikkatli bir emek verme ile hiçbir yeri atlamadan meydana getirilen petek bakımı, sizi minimum 2 yıl korumaya alır. Merkezi ısıtma sistemlerinde, döşem temizleme işlemi bireysel olarak yapılmaz. 3 yılı aşan ısıtma sistemlerinde ne olursa olsun temizlik yapılmalıdır. Döşem yıkama işlemleri toplu olarak yapıldığında pompa çarkları, kazan, suyu taşıyıcı ana kolon boruları tamamen temizlenmiş olur. Toplu ısıtma sistemi kullanan binalarda, kazanın temizliği yapılmadığı sürece radyatör temizliği yapılmış sayılmaz. Bu sebeple kireç tabakası en fazla kazan ve ana kolon borularında meydana gelir. Kazanın deposundaki su ve alev yanında bir de kireç tabakası var ise, ısınma birazcık daha geç olacaktır. Bunun sonucunda temizlenmeyen merkezi tesisatlar daha çok yakıt tüketimine sebep olur.

Döşem Temizleme

Kombi Bakımı Yaptırdım Sanmayın!

Sözde kombi bakımı adı altında, elektrik süpürgesi ile kombinin kabinini açıp parçaların tozunun alınması parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece bir işe yaramayacaktır. Bu şekilde meydana getirilen kombi temizliği karşılaşacağınız olası arızaları engellemeyecektir. Parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece, ne kadar bakım yapılırsa yapılsın kombi arıza verecektir. Hatta bazı kombilerde parçalanıp sökülerek tozları alındıktan sonrasında ayar tutmamaktadır. Bu şekilde bakım yaptırmak kesinlikle kominizin ömrünü uzatmayacaktır. Kombiyi parçalayıp tozunu aldırtmak yerine içindeki eşanjörün kirecini temizlettirin. Bunun haricinde kombinizin içine koruyucu sıvı döktürmeniz her tarafını pırıl pırıl edecektir. İnternette yer edinen petek yada kombi bakımı videolarındaki uzmanların anahtar tutuşlarına bakarsanız eğer ustalık şöyleki dursun 1 aylık eğitim ile işe başladıkları görülmektedir. Bu yüzden kombi bakımı yaptıracaksanız deneyim sahibi bir şirket ile çalışmanız oldukca önemlidir.

Ek olarak bu kombi bakımcılarının söylediği suretiyle bir kombinin ömrü 10 senedir ve bu süreden sonrasında devamlı arıza vermeye adım atar. Kombiler de tıpkı otomobiller gibidir. 200 bin kilometre yapmış arabanın motoru ile sıfır arabanın motoru ne kadar bakım yapılırsa yapılsın gene arıza verecektir. Kombi bakımı yaptırdığınızda bir yıl süresince kombiniz arıza yapmayacak diye bir şey söz mevzusu değildir. İşini muntazam meydana getiren kombi bakım ustalarını bir tarafa ayırırsak eğer, 15 dakikada meydana getirilen bakımlardan bir hayır gelmez. Yakıt tasarrufu etmek için, petek temizleme ve kombi bakımlarını işinin ehli ustalara bırakın ve rahat edin.

Makineyle Petek Temizliği

Petek bakımı için tasarlanmamış makinelerin içine kimyasal atılarak meydana getirilen petek bakımlarında kirecin çözüldüğünü görmek neredeyse imkânsızdır. Temizlik için üretilen çeşitli makinelerin amacına uygun bir halde kullanılması gerekir. Şunu ihmal etmeyin ki; tazyik değerleri yüksek olan makinelere döşem bağlantısı kesinlikle yapılmaz.

Niçin İstanbul Döşem’ı Tercih Etmeliyim

Piyasada yüzlerce petek temizleme şirketi varken niçin bizi tercih etmelisiniz, sorusuna gelirsek; İstanbul Döşem, radyatör temizleme sektörüne girmeden ilkin 4 tane kimyasal denemesi gerçekleştirmiştir. Bunun amacı ise içlerinden en iyi temizliği meydana getiren ilacı bulmaktır. Maalesef içeriğine bakmadan en ucuz ilacı almayı yeğleyen firmalar da mevcut. Petek temizleme işini kulaktan duyma bilgilerle halletmeye çalışan bu firmalar tecim amaç güderek parayı ön planda tutmaktadırlar. Bu şeklinde firmalardan en büyük farkımız döşem temizliği mevzusunda 9 senelik bir geçmişe haiz olmamızdır. Bu tecrübemiz yüzlerce ısınma problemiyle karşılaştığımız anlamına gelmektedir. Petek sorunlarını çözüme kavuşturduğumuz her evde, deneyim ediniyoruz. Karşılaştığımız problemler ne olursa olsun, şimdiye kadar ısıtamadığımız bir ev, arızanın çözümünü bulamadığımız bir kalorifer tesisatı çıkmamıştır.

Biz bir tek petek bakım hizmeti vermekle kalmıyor müşteriye peteklerin niçin yanmadığı hakkında çözümler sunuyoruz. Döşem temizliğini en iyi şekilde yapmak için, averaj 2 yıl devam eden bir ARGE (araştırma geliştirme) sürecinden geçtik. ARGE çalışmalarımızın sonucunda yukarıda sizlere de sunduğumuz petekler iyi mi temizlenir bilgisine ulaştık. ARGE faaliyetlerimiz yardımıyla petek temizliğinin iyi mi yapıldığı mevzusunda başka firmalardan data almak yerine, piyasada bulunan onlarca firmaya bu işin iyi mi yapılacağı hakkında eğitimler verdik.

“Biz bu işi kulaktan duyma bilgilerle değil, kendi geliştirdiğimiz petek temizlik makinesi ve kimyasal ilaçlarla yapıyoruz.”

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın