A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Pastane Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler
Pastane Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler
pastane nasıl açılır?

Pastane Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler

Pastane Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler

Eğer aileniz ve arkadaşlarınızdan defalarca yaptıklarınızla ilgili övgü aldıysanız belki de pastane sahibi olmanın zamanı gelmiştir. Pastane açmak ciddi bir adımdır ve ciddi bir yatırım yapmanız gerekir. Bir hevesle hazırladığınız pastalardan fazlasıdır. İş programı hazırlamanız, siparişler almanız ve müşterilerin nazını çekmeniz gerekecektir. Pastacılık konusunda eğitiminiz olmasa bile bir pastane açabilirsiniz. Mücadeleye hazırsanız sevdiğiniz işi yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

Özel bir araştırma firmasına göre 2013’te küçük işletmelerde unlu mamuller ve pastacılık en hızlı büyüyen ilk on iş kolundan biri. Bu nedenle, eğer pastacılıkta marifetliyseniz ve girişimcilik ruhunuz da varsa pastane açmak karlı bir iş olabilir. Yeterli geliri sağlayarak bu işte kalıcı olabilmek ve geçinebilmek istiyorsanız başlangıcı nasıl planlayacağınızı ve şirketi etkili bir şekilde nasıl yöneteceğinizi anlamanız gerekiyor. Bir pastaneyi nasıl açacağınızı öğrenmek için aşağıdaki adımları dikkatle okumanızı öneririz. İş kurma sürecinde size elimizden geldiğince rehberlik etmeye çalışacağız.

İçinde bulunduğunuz toplumu ve yerel kurallarını değerlendirin. Çevrenizdeki dükkanları inceleyin. İş yerinizin bulunduğu yerde iş yapacağından emin olun. Lokasyon seçmek çok önemlidir. Örneğin var olan bir pastaneyi devralmayı düşünürseniz, bu sizin için pek çok şeyi daha kolay hale getirecektir.

Pastane Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler
pastane nasıl açılır?

Lokasyonunuzu belirledikten sonra, işyerini kiralayın veya satın alın. Bir emlak komisyoncusundan veya emlak avukatından bu konuda destek alabilirsiniz. Aynı zamanda yerel sağlık müfettişlerinden, işyerinin mutfak olarak düzenlenmek üzere uygun olup olmadığı konusunda görüş de almanız gerekecektir. Bunun yanı sıra gerekli araç gerecin, pastanenin yeri konusunda da onay alınması gerekecektir.

Bir iş planı oluşturun. Potansiyel kar marjı, pazarlama faaliyetleriniz, planlarınız, beklenen harcamalar vs. Hepsini iş planınıza ekleyerek hem uzun vadeli planlarınızı oluşturabilir hem de satışını gerçekleştireceğiniz mamülleri belirleyebilirsiniz. Eğer ürünlerinizi yerel pazarlarda, internette ve farklı dükkanlarda da satmayı düşünüyorsanız, bunu planlarınıza eklemelisiniz.

Promosyon ürünler hazırlayıp, yeni pastane işiniz için web sitesi düzenleyin. Tüm gerekli yasal izinleri aldıktan sonra işletmeniz için uygun bir isim ve logo bulmanız gerekecektir. Üzerinde irtibat bilgilerinizin ve ürünlerinizin yer aldığı iş kartları, broşürler ve bir web sitesi kurun. Eğer herhangi özel, farklı bir servisiniz varsa, bunu da mutlaka belirtin. Kutularınız, etiketleriniz ve poşetlerinizin üstünde mutlaka logonuzu kullanın, böylece müşterileriniz logonuzu gördüğünde sizi ve lezzetli ürünlerinizi hatırlasınlar.

Mali durumunuzu değerlendirin. işinizi kurmak, iş yerinizi kiralamak ya da satın almak için borca girecekseniz , iyi bir krediye ihtiyacınız var demektir, aynı zamanda elinizde bir miktar nakit bulundurmak da size yardımcı olacaktır. Yeni bir işi finanse etmenin değişik yolları vardır. Çeşitli devlet desteklerinden faydalanabilir, ailenizden yardım alabilir ya da başka yatırımcıların desteğini kullanabilirsiniz

Neler pişirmeyi sevdiğinizi kendinize sorun. Pek çok pastane sadece kek veya belli bazı şekerlemelerde uzmanlaşmıştır, bazıları ise her şeyi pişirir. Eğer her türde hizmet vermek sizi zorlamayacaksa, devam edin. Ancak eğer sizin uzmanlığınız pasta süslemek ise, öncelikle bu şekilde başlayıp, zaman geçtikçe, yetenekleriniz geliştikçe, yeni elemanlar işe alındıkça, işinizi genişletebilirsiniz.

Mutfak ekipmanlarının tedariğini sağlayın. Ekipmanları bir şekilde finanse etmeye veya nakten satın almaya ihtiyacınız olacaktır. Eğer bütçeniz kısıtlıysa, kapanmakta olan restoranlar ile görüşebilirsiniz. Aynı zamanda, internet size bu tür ekipman bulmanızda yardımcı olacaktır. Ekipmanlarınızı da tedarik ettikten sonra, artık son teftiş için hazırsınız demektir.

Yerel işletmeciler ve dernek yöneticileri ile görüşün. Ticaret odasının etkinliklerine ve toplantılarına katılın. Hatta bu toplantılara gelirken yanınızda bir kek, pasta vs.. getirin. Ürünlerinizi promosyon olarak ücretsiz dağıtıp, herkesin denemesini sağlayın.

Çevre halkının yeni iş yeriniz hakkında, büyük açılışınızdan önce haberdar olmasını sağlayın. Yerel basına el broşürleri göndererek yeni işyerinizden bahsedin ve indirimleriniz, yeni servislerinizi vs. de ekleyerek bunu sürekli hale getirin.

Sağlık kontrolünden geçin. Bazı ülkelerde , mutfak açmak için sağlık kontrolüne girip, çeşitli onay ve izinleri almak gerekmektedir. Eğer zaten var olan bir işletmeyi devralıyorsanız, sağlık kontrolünüz ile işyerinin eski izninin süresinin uzatılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer portatif bir gıda ünitesi kuracacaksınız (fuarlardaki yiyecek standları gibi) bu durumda bu portatif gıda ünitesi için de ayrıca izine başvurmanız gerekecektir. Yerel idareniz ile irtibata geçerek ihtiyacınız olan tüm izinleri öğrenin.

Pastane açmanın maliyeti nedir?

Her şehre,konuma ve büyüklüğe göre değişkenlik gösterse de 40.000- 100.000 TL arasında değişmektedir.

Pastane açmak için gerekli belgeler nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi .(muhtarlık tasdikli)
 • 2 adet fotoğraf
 • Tapu fotokopisi
 • Yapı kullanma izni kağıdı
 • Kiralıksa Kira mukavelesi aslı veya Noter tasdikli sureti
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi
 • Ustalık belgesi meslek dalına göre
 • Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi
 • Çöp konteynır alınacak ve faturası
 • İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak
 • Aynı adrese daha önce verilmiş Açma ruhsatı varsa Belediyeye geri iade edilecek
 • İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek
 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi
 • İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )
 • C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

not: Gerekli belgeler bilgi amaçlıdır. Net bilgiler için bulunduğunuz belediyenin ilgili yerlerine başvurunuz

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın