A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Para Biriktirmek ve Tasarruf Etmenin Yolları
Para Biriktirmek ve Tasarruf Etmenin Yolları
Para Biriktirmek ve Tasarruf Etmenin Yolları

Para Biriktirmek ve Tasarruf Etmenin Yolları

Para Biriktirmek ve Tasarruf Etmenin Yolları

Para biriktirmek zor şeklinde gözükse de aslen geleceğe dönük yatırım planlarınızda mühim bir etkiye haizdir. Ev almak, yatırım yapmak ve birikimlerinizi değerlendirmek için ne olursa olsun lüzumlu olan tutum tedbirleri aslen yaşamınızı daha da kolaylaştırıyor. Günümüzde bir oldukca harcama aslen mecburi giderlerden oldukca eğlence ve keyif amaçlı yapılıyor. İlerisini düşünmeden meydana getirilen bu harcamaların sonucunda ise para biriktirmek iyice zor hale geliyor. İşte size para biriktirmenin 10 yolu

Giderlerinizi not edin

Para biriktirmeye karar verdiğiniz anda ilk yapmanız ihtiyaç duyulan aylık giderlerinizi tertipli olarak yazmanızda geçerlidir. Giderleri yazarak paranızın nerelerde bittiğini daha acele anlayabilirsiniz. Mesela işi dolayısıyla her gün ofisine dışarıdan yiyecek söyleyen birisinin aylık gideri averaj 400 Tl içinde tutuyor. Oysa ki öğlen yemeği ihtiyacını evinden karşılayan birisinde bu oran aylık 150 liraya kadar düşebilir. Bir öteki örnek ise harcamalarınızı yazdığınızda genel ihtiyaçlarınız haricinde ne kadar paranızı eğlenceye ayırdığınızı görebileceksiniz böylece hangi ihtiyacınız olan şeyleri kısmanız icap ettiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Gereksiz harcamaları ortadan kaldırın

Gereksiz para harcama demek bir plan yapmadan gün içinde size çıkan harici masraflarınızı düşünmemektir. Mesela hafta sonunu iyi planlamazsanız gün içinde yaptığınız harcama plan yapılmadığı için düzgüsel harcamanızın yüzde 50 daha üstünde olacaktır.Rahat bir örnek olarak beyazperdeye gittiğinizde eğer beyaz perdenin büfesinden kola alıyorsanız dışarıda 1 Tl olan ürünü 5 Tl’ye alıyorsunuz anlamına gelir. Bu oldukca küçük bir örnek birde gün boyu düşünün, kim bilir nelere olması gerekenden daha çok para ödüyorsunuz.

Para Biriktirmek ve Tasarruf Etmenin Yolları
Para Biriktirmek ve Tutum Etmenin Yolları

Kredi kartı kullanırken taksitten kaçının

Kredi kartı en fazla paramızı tüketen unsurlardan birisi. Uzun taksitler demek bir sonraki 9 ayın giderlerine ek ilaveler yapmak demek. Maalesef günümüzde dinlence planını bile önümüzdeki 9 aydan yiyecek olan bir oldukca şahıs bulunuyor. Oysa para biriktirme vakasına girilseydi tatilini biriktirdiği paralar ile yapabilirdiniz. Aynı şekilde bir ürün alırken hesabınızda paranız varken durduk yere 9 taksit yaptırıyorsanız burada da bir sorun var anlamına gelir. Bu harcamada size ileride gider arttırıcı olarak karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden ya peşin almaya çalışın ya da kısa taksitler ile harcamalar hayata geçirmeye çalışın.

Alışveriş merkez planı yapın

Alışveriş merkez ziyaretleri bir çok süre para harcamanın üst noktalara ulaştığını göstermektedir. Mağazaların indirim kampanyaları ve ailenizin bilincinde olamayacağınız istekleri göz önüne alındığında eğer plan yapmadıysanız ihtimaller içinde yüklü harcamalar sizi bekliyor olacaktır. Eğer alışveriş merkez’leri alışkanlık haline getirdiyseniz ne olursa olsun kendinize harcama sınırı koymalısınız. Alışverişlerde en oldukca harcama yaptıran ise indirimlerin bolca olmasıdır. Burada bilhassa uyanık olmalısınız indirimli ürünler kimi zaman web alışveriş sitelerinde daha da ucuz olabiliyor.

Sıfır ürün yerine ikinci elleri araştırın

Para biriktirmenin püf noktalarından biriside sıfır ürün almak yerine ikinci el ürün almak. Mesela Galaxy Note 4 almak istiyorsanız gelin fiyatlara bir bakalım. Note 4 Vatan bilgisayar’da 1.999 Tl. Vodafone’da düşük tarife ile 24 ay taksitle 2400 TL. Sahibinden.com’da ise 1-2 aylık Note 4 (Garantisi devam eden) 1500 lira . Şimdi aradaki farka bakalım 900 Tl. Neredeyse ikinci bir telefon alacak kadar fark var. Aynı şekilde elektronik bir oldukca üründe durum aynı. Öteki ürünlerde ise fiyatı daha da aşağı çekebiliyorsunuz. Özetlemek gerekirse para biriktirmek istiyorsanız paranızı denetim etmeyi de öğrenmelisiniz

Gelirinizin bir kısmını tertipli olarak ayırın

Mühim maddelerden biriside bu. Her ay belli bir oranı kenara ayırmak ve küçük yatırımlar yapmak para biriktirmenin en garantili yoludur. Mesela 3000 lira maaş alan birisi her ay 300 lirayı kenara atabilmeli ve bu parayı yok olarak görmeli. Bunu yapabilirse 10 ay sonrasında ek maaş almış şeklinde kenarda 3000 liranız olur. Küçük yatırımlar ise dolar, euro ve çeyrek altın şeklinde uzun dönemde kar edebileceğiniz yatırım araçlarıdır. Borsa ve Forex şeklinde riskli mevzuları ise para biriktirmek isteyenlere tavsiye etmiyoruz.

Ek iş yaparak ek gelir elde edin

Para biriktirmenin bir öteki yolu ise ek iş yaparak geliri arttırmaktır. Yazı yazmak, Blog açmak, network pazarlama işleri yapmak şeklinde işler ile her ay hem boş vakitlerinizi değerlendirebilir hemde kenara atacağınız para oranını fazlalaştırabilirsiniz. Mesela Oriflame firmasının ürünleri katalog ile satılıyor. Her ay 1000 liralık ürün satan birisi ise ayda 300 lira kazanır. Aynı şekilde bu iş için fazla zaman ayırıp ayda 5000 liralık satış yapabilirseniz düzgüsel işinizden ayrı olarak ayda 1500 lira kadar kazanmanız mümkün.

Market sıralaması yapın

Markete gitmeden ilkin alışveriş sıralaması yapmak ve bu listeye sadık kalmak tutum etmek için oldukca önemlidir. Bunu yapmıyorsanız her ay tahmini olarak marketlere 300 lira fazladan para harcıyorsunuz anlamına gelir. Bilhassa sizi buna yönelten ise Bim ve A101 şeklinde marketlerin indirimli ürünleri olacaktır. Asla ihtiyacınız olmadığı halde Şarj Edilebilir USB Kart Okuyuculu Hoparlör almak şeklinde.

Faturalarınızı düşürmeye çalışın

Elektrik, su, dsmart, digitürk, doğalgaz ve web şeklinde faturalarınızdan tutum etmeyi başarabilirsiniz. Mesela elektrik ile faturanızı düşürmek için iyi mi tutum edeceğiniz ile bir oldukca yazı var. Kısa bir alıntı ise durumu özetliyor. “Evlerde sağlanacak %10 enerji tasarrufu ile 132 milyon dolar ülke ekonomisine geri kazandırılabilir.” Doğalgaz ile ilgilide kısa bir uyarı yapalım. “Kapı ve pencerelerinizi tekrardan yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. ” Bu şekilde daha bir oldukca tutum önlemleri internette yer ediniyor. Bir düşünün her ay 500 lira olan satmaca harcamalarınızı %20 azaltabilirseniz buda aylık 100 lira birikim yapmanıza olanak elde edecektir.

Aracınızdan tutum edin

Tehlikeli sonuç noktalardan biriside aracınız ile ilgili meydana getirilen harcamalar. Otopark parası ise en oldukca para harcanan yerlerden birisi ayda 25 gün işe giden birisi minimum 125 lira otopark parası ödüyor. Hem de ayda 4 kez aracını oto yıkamaya veren birisi ayda 100 lira yalnız oto yıkamaya harcıyor. Harcanan benzin, mazot ve tüp ise ayrı bir gider. Bu mevzuda ilk önerebileceğimiz ise eğer işiniz size yakın ise toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer olmuyorsa Günlük park parası yerine aylık abonelikleri tercih edin. Yakıt giderleri için daha azca yakan araçları tercih edin. Son olarak da vasıta yıkama işini arada bir petrol istasyonlarında ki 1 Tl köpük 1 Tl yıkama makinelerinde yıkayabilirsiniz. Bir tek bunu ayda 4 kere yapmak bile 100 Tl yerine 8 Tl harcamak anlamına geliyor.

Sitemizde Türkiye’den ve dünyanın bir oldukca yerinden iş fikirleri, bayilikler ve girişimcilik üstüne makaleler yayınlanmaktadır.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın