A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Otomat Makinaları Kiralama
Otomat Makinaları Kiralama
otomat makinaları kiralama

Otomat Makinaları Kiralama

Otomat Makinaları Kiralama

Tutarları 2 bin ile 10 bin YTL içinde değişen otomat makineleri girişimciler için yeni fırsat kapısı oldu. Yiyecek, sıcak-soğuk içecek, kağıt mendil, çorap, hanım pedi, kozmetik, telefon takıları ve yaratıcılığınıza kalmış daha bir fazlaca sektörde otomatlar aracılığı ile para kazanmak mümkün. Yapmanız ihtiyaç duyulan, uygun bir yer ve kazandıracağına inandığınız sektörü belirlemek. Otomatların bakımı için haftada birkaç saatinizi ayırmak kafi.

1000 –3000 YTL ARASI GELİR

Otomat sektörü bilhassa yeni girişimciler açısından fazlaca avantajlı. Öteki yatırımlarda olduğu şeklinde, işin kurulumu için ciddi ve maliyetli alt yapı gerekmiyor. Ek olarak minik bir yatırımla başlanabildiği şeklinde kısa vadede yatırım miktarını çoğaltmak mümkün. Otomat başına aylık gelir bin YTL ile 3 bin YTL içinde değişiyor. Buradaki en belirleyici unsur, yer seçimi ve sattığınız ürün. Kalabalık bir caddede yada avmsinde doğru ürünü satmayı başardığınızda aylık gelirinizin 3 bin YTL’nin üstüne çıkması hayal değil.

DOĞRU SEKTÖRÜ BULMAK ŞART

Bugün onlarca ürün otomat makinelerinde satılıyor. Sadece yeni ve yaratıcı ürünleri de bu makineler ile pazarlayabilirsiniz. Mesela; dondurma, hanım pedi, prezervatif, kuruyemiş, oyuncak, DVD, şeker, oje parfüm, makyaj temizleme mendili, aseton, bluetooth kulaklık setleri, vasıta şarj cihazları son dönemde girişimcisini üzmeyen sektörlerden bir kaçı.
Öte taraftan ürün satmak yerine boy-kilo ölçümü, hatta masaj icra eden otomatların da kazancı oldukça yüksek.

BÜYÜK FİRMALAR DA GİRMEYE BAŞLADI

Kozmetikten gıdaya, cep telefonundan tekstil sektörüne kadar, dünyada birçok büyük şirket de pazarlama aracı olarak artık otomat makinelerini seçmeye başladı. Bunun başlıca sebebi otomatların getirmiş olduğu maliyet pozitif yanları. Bir mağazanın kira, elektrik, çalışanlar şeklinde eğer olmazsa olmaz harcamalarına rağmen otomatlar, fazlaca düşük maliyetlerde 7 gün 24 saat hizmet verebiliyor.

ÖDEME SEÇENEKLERİ SİZE BAĞLI

Otomatlarda paranın yanı sıra değişik ödeme sistemleri de kullanılıyor. Bilhassa şirketlere bulunan ve ağırlıklı çay kahve satışı icra eden otomatlarda akıllı kart sistemi tercih ediliyor. Ayın belirli günleri şirket çalışanları kartlarına nakit para yükleyerek, otomatlardan alış veriş yapıyor. Avmleri ya da caddelerde ise bozuk para yada kredi kartı ile satış gerçekleşiyor.

SEKTÖR 10 KAT BÜYÜYECEK

Otomat makineleri kullanımı Türkiye’de yeni gelişmeye süregelen bir sektör. Dünyada ise 30 milyar dolarlık işlem hacmi bulunuyor. Kârlılık oranının yüksekliği, gelişime açık olması ve sunmuş olduğu yenilikler ile sektörün Türkiye’de hızla yükselmesi umut ediliyor. Bugün Avrupa’da 15 milyon civarında otomat mevcut. Yalnız Fransa’da bu sayı 400 bin. Türkiye’deki otomat sayısı ise 40 bin civarında.

Otomat Makinaları Kiralama
otomat makinaları kiralama

ULUSLARARASI ZİNCİRLERE KATILABİRSİNİZ

Türkiye’de bu alanda en büyük firmalardan biri ABD kökenli International Vending Center (IVC) adlı şirket. 1997 senesinde faaliyetine süregelen firmanın Türkiye’de bir fazlaca ilde yatırımları bulunuyor. IVC, etkinlik gösterdiği ülkelerde pazar payları oldukça yüksek olan şeker, sakız, çikolata, oyuncak top, kapsül ve kuruyemiş otomatlarının ithalatını ve satışını yapıyor. Franchise modeli ile büyüyen şirket yeni girişimcilere açık. Firmanın bir halkası olunduğunda satılan makine ve içindeki ürünler tek bir merkezden geliyor. IVC bugüne dek öğrenciden şirket yöneticisine kadar 2 bin 500 kişiyi girişimci yapmış oldu. IVC’nin 2008 planı 25 bin otomata ulaşmak. Şirket, geliştirdiği iş modeliyle girişimcilerin metrekare fiyatının 50 doları bulmuş olduğu alışveriş merkezlerinin yanı sıra oteller ve mağazalarda da kira ödemeden satış yapmasını sağlıyor

OTOMATTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Türkiye’de otomat makineleri yapım eden firmaların yanı sıra ithalatını icra eden 50’ye yakın şirket bulunuyor
  2. Alınacak makineler uzun ömürlü ve 2. el değerleri yüksek olmalı.
  3. Eğer bir partner ile iş yapılacak ise bu partner yedek parça ve teknik servis sağlayabilecek yeterlilikte olmalı.
  4. Yer seçimi fazlaca mühim. Yanlış yere kurulan her makine girişimcinin aleyhine çalışır.
  5. Yatırım yapılacak bölge hakkında fazlaca titiz bir çözümleme yapılmalı.

YER SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ

* Metro, tren istasyonları, avmleri, havalimanları, firmalar, hastaneler, oteller, caddeler şeklinde insanların kalabalık olduğu bölgeler en fazla tercih edilmeli.
*Temiz, toz ve nemden uzak, direkt güneş ışığı almayacak, havadar bir yer seçilmeli.
* Mekânda haşarat var ise bina evvelinde kesinlikle ilaçlanmalı. Bu işlem rutin olarak yapılmalı.
* Otomatlar yetkili servis elemanları tarafınca yerleştirilmeli ve taşınmalı.
* Güvenlik kameralarının olduğu yada devamlı nezaret altındaki noktalar seçilmeli.
* Mekânda topraklama tertibatlı, tertipli akım ve ayrı sigortalı elektrik tesisatı olmalı.
* Kullanılan modele nazaran değişmekle birlikte bir otomat averaj olarak, standart bir ev tipi buzdolabından daha çok elektrik tüketmez.

Otomat makineleri ile minik yatırımlarla kendi işinizi kurabilirsiniz. Otomat işi girişimciler için süratli para kazanmak yollarından birisi. Yatırım tutarlarına nazaran kazanç oranları değişen otomat makineleri artık fazlaca değişik ürünleri içeriyor.

Eskiden bir tek bir kaç mevzuda olan otomat makinelerinin hızla gelişen teknolojinin gelişmesi ve ihtiyaçların artmasıyla artık fazlaca değişik modelleri bulunuyor. A’dan Z’ye bir fazlaca değişik mevzuda otomat makinesi bulmak mümkün. Moda olan iş planı ise 5-10 içinde otomat makinesinin değişik noktalarda işletilmesi ve haftalık olarak denetim edilmesi.

Bilhassa oyuncak otomatları her yerde iş yapıyor. Evlatların ilgisi için hazırlanan makineler günde 50 ila 200 liraya kadar anında nakit para kazandırabiliyorlar. Avmlerini gezerken görmüşsünüzdür bir fazlaca yerde tartı otomatı, masaj otomatı ve oyuncak otomatları bulunuyor. Bu otomatlar alışveriş merkez içinde küçük yerlerin aylık kiralanması ile yada ortak işletme yapılmasıyla para kazandırıyorlar.

Otomat İşi Yapmak

Perakende dükkanlar, sinemalar, fabrikalar, havaalanları, okullar, tiyatrolar, hastaneler, atari salonları, süpermarketler, restoranlar, iş merkezleri, rekreasyon merkezleri ve daha fazlasının ortak özelliği nedir? Hepsi otomat işi yapmak için mükemmel noktalardır. Herhangi bir noktada, siz olmadan 24 saat süresince satış yapmak istiyorsanız otomat işi sizin için mükemmel bir seçim olacaktır.

Otomat makinası sektörünün senelik satışları milyar liraları bulmaktadır. Ve günümüzde otomat makinelerinde bir tek içecekler ve yiyecekler satılmıyor. Bugünlerde masajdan telefon şarjına, patlamış mısırdan parfümlere ve ayakkabılara kadar birçok ürün ve hizmet otomat makinaları vesilesiyle satılıyor.

Tam zamanlı işinizi bırakmakla ilgili endişeleriniz var ise sadece kendi işinizi de yapmak istiyorsanız otomat işi size bu fırsatı verecektir. Minik ölçekli ve yarı zamanlı başlayabilirsiniz. Başlangıçta tam zamanlı işinize devam ederken bir yada birkaç otomat makinasına yatırım yapabilir ve onları yakınlardaki satış noktalarına yerleştirebilirsiniz. Geceleri ve hafta sonları da kontrollerini ve bakımlarını yapabilirsiniz.

Otomat işine iyi mi başlanır?

Yatırım yapmadan ilkin otomat makinası piyasasını araştırın. “Otomat Makinaları” kategorimizi ziyaret ederek mevzuyla informasyon alın. Sektör dergilerini okuyun. Rekabetin olmadığı ortamlarda otomat makinası sahipleriyle biraya gelin ve onlardan informasyon almaya çalışın.

Ölçeğinize uygun, hedeflerinizin ve amaçlarınızın yer almış olduğu bir iş planı hazırlayın. Yatırımınızın toplam maliyetini, lüzumlu olan emek harcama sermayesini, nakit akışı tahminlerini, pazardaki konumunuzu ve gelecekle ilgili gelişme stratejilerinizi ayrıntılarıyla planlayın.

Otomat makinelerini almadan ilkin makineleri koyacağınız bölgeleri keşfedin. Satacağınız ürünleri satın alacak olan müşterileri nerelerde bulabileceğinizi düşünün. Sonrasında birkaç hafta süresince değişik zamanlarda belirlediğiniz noktaları ziyaret ederek müşterilerin demografik özelliklerini ve yaya trafiğini gözlemleyin.

Başlangıç maliyetinize, lokasyon masraflarınızı eklemeyi ihmal etmeyin. Otomat makinanızı koyacağınız bir çok yerde sizden kira yada satışların belli bir yüzdesi istenir.

Otomat makinalarını tek tek ziyaret etme süreniz yatırım yaptığınız makineye bağlı olarak günlük yada aylık olarak değişecektir. Satın alan tabanınız arttıkça daha çok satış otomatına yatırım yapabilirsiniz ve girişiminizi istediğiniz kadar büyütebilirsiniz.

Otomat işinde başarı göstermiş olmak için nelere dikkat etmeli?

Başarının en mühim anahtarı perakende dükkanlarda da olduğu şeklinde seçtiğiniz satış noktasıdır. Doğru yeri bulun ve otomatınızdan uzun seneler süresince kazanç sağlayın. Trafiğin yoğun olduğu bölgeler doğal ki avantajlıdır. Sadece birden fazla otomat makinanız olursa alana dikkat etmeniz gerekir. Otomat makinalarının bulunmuş olduğu bölgeler birbirinden uzaksa süre kaybedersiniz ve ulaşım maliyetleriniz yükselir. Öteki taraftan otomat makinaları birbirine fazlaca yakın olursa da her makinenin kar potansiyelini riske atmış olmuş olursunuz.

Otomat makina çeşitlerini ve makina üreticilerinin itibarını araştırın. Otomatlar yüksek kalitede üretilmiyorsa bakım süresi ve harcamaları için fazladan para harcamanız gerekir. Bu da karlılığınızı belli oranda azaltacaktır.

Satış otomatlarını onarım edebilecek mekanik becerileriniz var mı yada tedarikçi şirket ile telefonda görüşerek verilen talimatları uygulayabilir misiniz? Tornavida ve pense şeklinde birkaç alet alarak arabanızda saklayın. Ek olarak tedarikçilerinize teknik destek verip vermediklerini problem.

Karınızı en yüksek seviyeye çıkarmak için yönetimsel gereksinimlerinizi minimuma indirin. Bunu işinizi evden yürüterek yapabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın