A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Oto Yıkama ve Oto Kuaför Dükkanı Açma
Oto Yıkama ve Oto Kuaför Dükkanı Açma

Oto Yıkama ve Oto Kuaför Dükkanı Açma

Oto Yıkama ve Oto Kuaför Dükkanı Açma

Doğru bir yerde işini bilen kişilerle yapıldığı zaman çokta güzel paralar kazanılacak az yatırım gereken işlerden biridir. Özelikle yüksek gelirli insanlar araç temizliğine çok önem verirler ve otomobili olan her insan orta ve üst gelirli olduğundan dolayı aracını ayda bir kez iç, dış temizliği, yılda bir de oto kuaför ve pasta cila yaptırıp üzerine boya koruma uygulaması talep ediyor. Bazı araç tutkunları aracını eşinden daha çok sevenler var.
Nitekim temiz ve markalı araç kişinin eğitim durumunu, eğitimini ve kültür seviyesini belirleyen en önemli unsurdur. Bazı insanların araçları yağmurlu zamanda bile tertemiz olmazı onların işine ve kendilerini verdikleri önemin açık bir göstergesidir.
Oto yıkama sektöründe birçok ürün ile bayilik verenler ve franchising sistemi kurarak temsilcilik veren yerli ve yapancı birçok firma var. Para kazanmak için çok detaylı işletme bilgisi olmadan az yatırımla yüksek kar oranlarından kazanç sağlamak istiyorsanız sizlerde oto yıkama açarak, araç temizleme hizmeti verebilirsiniz. Özelikle büyük şehirler de ve turistik yerler de bu işleri yapmanızı tavsiye ederim. Oto yıkama işinde az sermaye ihtiyacı olup daha çok emek yoğunluklu işlerin başında geliyor. O nedenle elinde 5 ile 10,000 TL Olan insanlar işletme açarak para kazanma için işletme acıyorlar.
Oto Yıkama ve Oto Kuaför Dükkanı Açma
Oto Yıkama ve Oto Kuaför

Oto yıkamalarda araç temizliğine çok önem verilmeli ve müşterisinin söylenmesine gerek kalmayacak kadar titiz bir işçilik yapılmalıdır. Üstün körü yarım yamalak iş yapan, güvensiz kimselere kimse aracını teslim etmek istemez onun için işletmeler sistemli ve elamanlar işini titiz yaparak güvenilir ve güler yüzlü olmalı.

Nitekim oto yıkama başta olmak üzere berber hizmetleri, temizlik hizmetleri, konfeksiyon gibi müşterilerin elamanlarla bire bir irtibatta olan işlerde gelmeyen müşterilerin yüzde %80 elamanlardan dolayı oluyor.

 Sadece müşterileri karşılayacak elamanlara aracı teslim ederek ikram bulunun ve sonra aracı müşteriye teslim ederek, ödemeyi alacak aynı zamanda aracı ileri geri alma işlerine bakacak sadece biri olmalıdır. Bu kişi işletmeyi temsil edecek kadar eğitimli ve insan ilişkilerinde başarılı olması size avantaj sağlar. Hizmet sektöründe beli bir kural ve standart olmadığından dolayı her zaman aynı hizmeti vermek mümkün olmadığından müşteri memnuniyeti en zor işlerden biridir. Zaman zaman şikâyetler, hizmetten memnun olmama durumu ortaya çıkar böyle bir durumda tekrar ücretsiz hizmet vererek gereksiz münakasaya girilmemeli ve tartışma olmamalıdır.
 Araç tesliminde aracın bilgileri yazılı bir kart verilerek araç ancak onunla teslim edilmeli ve giren araçlar tek tek Aracın plakası, araçlarım markaları ve modelleri, giriş saati, çıkış saati verilen hizmet ile alınan ücret yazılmalıdır. Böylelikle yapılan iş ve toplam hasılat daha net bulunur ve günlerde ne kadar iş yapılacağı beli olduğundan dolayı da planlama ona göre yapılır ve kacakların önüne geçilmiş olur. Oto yıkamalarda genelde böyle bir kayıt ve düzen yok. Ve En önemli konuda müşteri aracı yıkatmak için beklerken kesinlikle rahatsız olmayacağı kapalı bir alanı olmalıdır. Özelikle bayan müşteriler rahat olmadıkları bir ortamda hizmet ne olursa olsun rahatsız olurlarsa oraya bir daha gelmezler.
Araç temizliği yaparak para kazanıp geçimini sağlamak yada zengin olmak isteyenlere tavsiyem işlerinin başında bire bir durmalarıdır. Bu sektörde işinin başında durmasanız para kazanamasanız ve yeri geldiğinde çizmeleri giyerek araç temizliğini kendiniz yapacak kadar işi bilmenizi tavsiye ediyorum. Böylelikle gerekli ve umulmadık zamanlarda işinde aksama olmadan devam edersiniz ve aynı zamanda yapılan durumunu analiz ederek beklenen şekilde yapılmadığında yapılamasını sağlarsınız.
Oto yıkamada kendi işinin basında durmanız yanında kesinlikle doğru yerde ve en az 300 m2 civarında bir yerde, bol konutlu sitelerde, alışveriş merkezlerinde, Büyük otellerde, sitelerin ve iş yerlerin yakın konumunda olmalıdır. Günde 20 araç yıkayarak ne uzar nede kısalırsınız amacınız sadece geçiminizi sağlamaksa ona sözüm olmaz yeterli mekânda yeterli elamanlarla iş yapılmalıdır. Az elaman müşterinin gitmesine çok elamanda size maliyet olarak yansır. Onun için az elamanlar en uygun oranda verim alınmalıdır bunun için aylık artı prim olduğu gibi sadece aylıkta olabilir o zaman her elaman için beli bir araç yıkama kotası olmalıdır. Elemanlarda standart giyinmesi çok önemlidir.
Oto yıkamaların kurulum maliyeti yerine ve verilecek hizmete, kullanılacak ekipmana göre değişkenlik söz konusudur. Bir yerde oto yıkama hizmeti verilecekse belediyeden izin verilecek mi diye gidip sorun. Bazı belediyeler bölgeye ve yere göre izin vermeye bilir. Gerekli belgeler ve ruhsatlar alındıktan sonra işletmede verilecek hizmetlere karar verilmeli. Genelde otomobil iç, dış temizlik, Motor yıkama ve koruma, pasta ve cila uygulaması boya koruma, Boya parlatma, oto kuaför hizmetleridir. Ekipman olarak da Basınçlı oto yıkama makinası, Köpük tankı, Hava için kompresör, pasta uygulaması için polisaj makinası, Kurulama bezleri ile gerekli kimyasallardır.
İnsanların oto temizlik anlayışını değiştirmeniz gerekiyor. Onun içinde kendinize şu soruyu iyi sorup samimi olarak cevap verin insanlar neden bize gelerek araç temizletirler. Farklı olanlar karlı çıkar, Kesinlikle sizi onlardan ayıracak net bir çizginiz olmalıdır. Oto yıkama franchise verenlerden temsilcilik alma veya almama durumu sizin işle ne kadar bilginize ve kendiniz ile birlikte ekibinize iş öğretmenize bağlıdır.
Kesinlikle işe yeni aldığınız bir kişiyi eğitime bir hafta kadar alın ve ondan sonra araçları teslim edin. Otomobillere pasta, cila uygulaması ile oto kuaför, motor yıkama, cam filmi hizmetleri ustalık isteyen işlerdir. Kesinlikle işinin profesyonelleri tarafından yapılmalı ve en az 6 ay kadar eğitime tabi tutulmalı yanlış bir hareket motorun arıza açmasına, elektronik ortama, radyo, cd çalar, otomatik vites araçların bozulmasına, pasta cila uygulamalarında aracın kaportasında hareler, yanmalara ve hasarına neden olur.  Daha detaylı bilgi için yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın