A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Oto Yıkama Ne Kadar Kazandırır?
Oto Yıkama Ne Kadar Kazandırır?
oto yıkama ne kadar kazandırır

Oto Yıkama Ne Kadar Kazandırır?

Oto Yıkama Ne Kadar Kazandırır?

Oto yıkama açmak her ne kadar karlı bir iş olsa da detaylı araştırma, bir sürü öncü emek harcama ve hatırı sayılır bir yatırım gerektirir. Bu yatırım ne tür ve ne büyüklükte bir yıkamacı açacağınız da ve mülk sahibi olup olmamanıza bağlı olarak değişmiş olur. Oto yıkama yerinin inşaatını tamamlama süresi aşağı yukarı 3 ay sürer. Bundan dolayı yönetim ve öteki işletme harcamaları için paraya ve gelir elde etmediğiniz fakat çalıştığınız halde zamana ihtiyacınız olacak.

Otomobil Yıkama İşi Karlı mı?

Oto yıkama, karlı bir iş olarak görülür. Türkiye genelinde iç dış oto yıkama averaj 20 liradır. Bu yer, bölge, kent ve dükkanına bakılırsa değişim göstermekte, fiyatlar 10 lira ile 30 lira içinde değişmektedir. 15 lira aslına bakarsak şuan bu hizmet için ideal fiyattır. 15 liranın nerede ise 10 lirası kar olarak görülür. Öte taraftan oto yıkamalarda; yağ bakımı da yapılabilir ve bundan da maddi gelir elde etmek mümkündür. Bazı oto yıkamacılar bu hizmeti de vermektedir.

İşletme Yeri

Eğer oto yıkamacınız için yeriniz yoksa boş bir arsa satın almalısınız. Bu sizi herhangi bir bina inşaatını yıkma harcamalarından kurtaracaktır. Boş arazinin maliyeti ebatlarına ve yerine bakılırsa değişecektir. Büyük bir avmsinin, sıra sıra alışveriş dükkânlarının olduğu bir yerin ve birçok yerleşim bölgesinin tarafındaki kalabalık bir sokakta bir yer bulmanız sizin için yararlı olacaktır. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerdeki emlak tutarları daha yüksektir sadece daha karlıdır. Fiyatlar bölgeden bölgeye farklılık gösterir.

İnşaat

Oto yıkama maliyetleri inşaatın büyüklüğünden ve tipinden etkilenir. Averaj inşaat 100 metrekare olmalıdır fakat 250 metrekare kadar geniş olmalıdır. İnşaatın ebatlarına karar verirken maliyetler mühim bir unsur olmasına karşın gelişme potansiyeliniz düşünülmesi ihtiyaç duyulan daha mühim bir mevzudur. En iyisi ihtiyacınız olandan büyük bir inşaat yapmanızdır. Bu sayede ileride gelişme ve genişleme imkânınız olur. İnşaat harcamaları için düşünebileceğiniz daha iyi bir fikirse prefabrik oto yıkama inşaatçılarıyla çalışmak yada daha evvelde oto yıkama yeri icra eden mahalli mimarlara danışmaktır. Oto yıkamacınız uzun süre inşaat halinde olursa bunun sonucunda başlangıç yatırımınız zarar görür ve rakipleriniz daha büyük ve daha güzel tesisler inşa ederek müşterilerinizi elinizden alırlar.

Gerekenler

Bütçenizi mümkün olmasıyla birlikte doğru planlamaya çalışan. Aslen bu genel bir kılavuzdur ve ekipmanların değerleri markasına, ekipman türüne ve otomatik yada kendi kendine yıkama ekipmanlarınıza göre farklılık gösterir. Ekipman fiyatlarını değerlendirmenin en iyi yolu istediğiniz ekipmanlarla ilgili çeşitli mahalli bayilerle görüşerek tutarları karşılaştırmaktır. Web sayfaları vasıtasıyla bayilerle kontakt kurabilirsiniz.

Maliyet Tahmini

Oto yıkama maliyetleri arsa, ekipmanlar ve bina inşaatını kapsar. Bazı işletme sahipleri aşağı yukarı 15.ooo TL’lik başlangıç sermayesi ile işe başlarlar. Sadece bu fiyata inşaatı hazır oto yıkama alanı dahildir. Aksi takdirde arsa ve inşaat harcamaları içinde aşağı yukarı 50.000 TL’lik yatırım yapmanız gerekir. Isterseniz bayilik veren firmalardan bayilik alarak da işinizi kurabilirsiniz. Birazcık daha maliyetli olsa da ufak detaylar ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Daha detaylı maliyet hesaplaması için yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Oto Yıkamacı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Oto yıkama dükkanı açmak, endüstri sektöründe, detay gerektirmeyen, azca maliyetli işlerden biridir. Genel anlamda bu
tür işyerleri oto sanayilerde olduğu şeklinde, çarşı merkezlerinde otoparklarda da hizmet vermekte olanlar
mevcuttur. Peki oto yıkama iyi mi açılır, oto yıkama açmanın şartları nedir, kar oranı nasıldır, mantıklı mı?

Oto Yıkamacı Açmak

Oto yıkama işi yapabilmek için uygun bir dükkan bulmanız birinci önceliktir. Dükkanın yeri o şekilde önemlidir ki,
satın alan potansiyeliniz buna bağlıdır. Genel itibariyle oto yıkamacıların verdikleri hizmet aşağı yukarı aynıdır. İç
yıkama, dış yıkama, motor yıkama, vasıta altı yıkama vb. Bu sebeple her ne kadar tanıdığınız sürekli
müşterileriniz olsa da, sizi tanımayan sadece yakın olması, avmsinde olması, zamanı değerlendirme
amacıyla dükkanınıza ilk kez gelen bir oldukça müşterinizin olması dükkanın yerine bağlıdır.

Oto Yıkama Ne Kadar Kazandırır?
oto yıkama ne kadar kazandırır

Oto yıkama dükkanı açmak;

Bazı avmlerinde parasız otopark hizmeti verildiği şeklinde, bu hizmetin yanı sıra, ücretli oto yıkama
hizmeti de verilmektedir. Bilinmiş olduğu suretiyle bu tür işletmelerin oto yıkama hizmeti ihale usulü ilermalara
verilmektedir. İşyerinizi açmadan ikamet ettiğiniz bölgeyi araştırarak, bu şekilde bir olanak olup olmadığını
incelemenizde yarar var.

Endüstri bölgelerinde bulunan oto yıkama dükkanlarının kiraları, sanayinin durumuna ve bölgeye bakılırsa değişmektedir. Mesela oldukça müşterisi olan büyük şehirlerdeki sanayilerde dükkan kiraları 10.000 TL den başlamasına karşın, ufak yerlerde 300, 500 TL civarında dükkan kiralayabilirsiniz. Doğal olarak dükkanın büyüklüğü, aynı anda kaç vasıta yıkanabileceği de, kiraya tesir eden faktörlerdendir.

Oto yıkamacıların dükkanında kullanılan malzemeler

Oto yıkama köpük tabancaları,kompresör aleti, süpürgeler, sabunlar, parlatıcılar, parfümler, motor temizleme
spreyleri, bolca oranda mikrohiber temizlik bezleri, reklam ürünleri genel itibariyle kullanılan malzemeler
arasındadır.

Oto yıkama dükkanı açmak; Averaj olarak eğer olmazsa olmaz ihtiyacınız olan;

  • Basınçlı yıkama makinesi : 5000 – 10.000 TL.
  • Köpük makinesi : 1500 TL.
  • Süpürge : 2000 TL. civarındadır. Marka ve kaliteye bakılırsa deyatlar değişkenlik göstermektedir.

1. Dükkanınızı oldukça iyi seçin. Ucuz diye kimsenin uğramadığı saçma sapan bir yerde dükkan açmayın. Yakınında 1 tl karşılığında yıkama yapılabilen benzin istasyonu bulunan bölgelerde ki dükkanları seçmemeniz yararınızadır.

2. İş yerinizde kullanacağınız yıkama ve köpük tabancaları kompresör ve benzeri aletlerin en iyilerini alın, haftada bir kere yıkama yapanlar için satılan 150 TL. lik yıkama tabancalarını seçmeyin.

3. Yıkama sonrası paspas üstüne konulmuş olan reklamlı kurutma kağıdı, aynaya asılan reklamlı parfüm, temizleme bezi vb. reklamlı ürünleri kesinlikle yaptırın. Reklam daima önemlidir.

4. Dükkanınızda vasıta dolu dahi olsa, yıkama için gelen müşterinizi kibar bir halde karşılayın ve kendisine bekleme süresi hakkında bilgiler verin. Güleryüz mühim ve hiçkimse olmazsa olmaz değildir.

5. İş planı yaparken, Genel olarak ~ 1 kişinin averaj iç dış bir arabayı 20-25 dakikada yıkadığını, oto yıkama işyerlerinin averaj saat 10:00 11:00 arası açıldığını, daha erken saatlerde azca satın alan geldiğini, averaj ilk altı ay müşterilerinizin azca olabileceğini, dükkan giderlerinin averaj aylık 3000 Tl. civarında olabileceğini, bu durumda günlük minimum 20 otomobil yıkamanız icap ettiğini, hafta sonları da çalışmak zorunda olduğunuz ihmal etmeyin.

6. İşinde uzman personel çalıştırın. Eğer personeliniz ilk kere bu işi yapıyor ise, eğitin. Bilhassa motor yıkamak riskli bir iştir. İşinde uzman olmayan personelinize her aracın motorunu yıkatmayın. Pahalı araçların yıkanması esnasında oluşabilecek hasarları göz önüne alarak lüzumlu tedbirleri alın. Hayırlı kazançlar dileğiyle..

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın