A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Oto Kirala & Rent A Car İşi Yapmak
Oto Kirala & Rent A Car İşi Yapmak
Rent a Car İşi Kurmak

Oto Kirala & Rent A Car İşi Yapmak

Oto Kirala & Rent A Car İşi Yapmak

Oto kiralama şirketi açmak için öncelikle müşteri potansiyelinin yüksek olduğu turizm bölgeleri hava alanları çevresi, otogar çevresi gibi yerler tercih edilmelidir. Ayrıca her türlü kullanım alanı düşünülerek araç seçimi yapmakta gerekir. Bunların dışında en önemli konu ise yakıt ekonomisi iyi olan araçların seçilmesidir. Eğer yeni bir iş kurmak yeterli sermayeniz var ise rent a car açmak sizin için oldukça kazançlı olabilir. Bu makale rent a car işine girerken size yardımcı olarak bir rehber niteliğindedir.

Rent a car nasıl açılır?

1- Mevcut olan seçenekleri düşünün. Araç kiralama sektörü yoğun rekabetin yaşandığı bir sektörüdür ancak doğru planlamayla ve ileri görüşlülüğünüz sayesinde risklerinizi en aza indirebilirsiniz. Unutmayın hazırlık aşamasında başarısız olursanız başarısızlığı da hazırlıklı olmanız gerekir. Başlangıç aşamasında araştırma yapmanız çok önemlidir ve bu nedenle bu makale sizin için iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Doğru araştırma sayesinde her zaman talep gören bir firma haline gelirsiniz ve iyi paralar kazanabilirsiniz.

2- Ne tür bir satış operasyonu gerçekleştireceğinize karar verin. Uygulayabileceğiniz başlıca iki yol vardır. Birincisinde müşteriler – genellikle şirketler- araçları belli süreliğine kiralarlar. İkincisinde müşteriler – genellikle bireyler – araçları günlük veya daha fazla süreli olarak kiralarlar.

Oto Kirala & Rent A Car İşi Yapmak
Oto Kiralama

3- Araç filonuzu kurun. Burada düşünmeniz gereken en önemli nokta araçları satın mı alacaksınız yoksa kiralayacak mısınız? Başlangıç aşamasında filonuzun büyük olmasına gerek yoktur ancak şunu aklınızdan çıkarmayın ki filonuz ne kadar büyük olursa kazancınızda o kadar büyük olacaktır. Kendinizi her zaman müşterilerinizin yerine koyun. Filonuz iyi korunmalıdır ve yüksek ciro sağlamalıdır. Bakım personeliniz doğru çözümler bulmalı ve iyi iş çıkarmalıdır aksi taktirde yerel tamircilerle çalışmak zorunda kalırsınız.

4- Rent a car dükkanınız için yer bulun. Bu kilit faktördür. Çevrenizdeki pazarı iyi araştırın ve rekabeti mümkün olduğu kadar iyi anlayın. Bağımsız bir işletme olarak kendinizi rakiplerinizden farklı şekilde konumlandırmanız gerekir. Uluslararası bazı markalar araçları oldukça ucuza kiraya verirler bu nedenle bu firmalarla rekabet edebilmek için kendinizi farklılaştırmalı ve kendi yerel müşteri tabanınızı oluşturmalısınız. Havaalanları, oteller ve tren istasyonlarının yakınlarında bir yer bulun. Unutmayın bulduğunuz yerin emniyetli olması çok önemlidir. CCTV kameralara ve alarm sistemlerine yatırım yapmak iyi bir fikirdir.

5- Sigorta yaptırın. Rent a car firmaları için en önemli konulardan biri de sigortalardır. Filo sigortası yaptırmadan bu işin ticaretini yapmak yasalara uygun olmaz. İlgili sigorta acentelerine başvurarak ne tür işlemler yaptırmanız gerektiğini öğrenin.

6- Günlük işlerinizi planlayın. Geçmişte işlerin tamamı kayıt defterleri ve kalın günlüklere yazılırdı. Bu sistem kısa vadede işe yarar ancak bu sistemin dezavantajları avantajlarından fazladır. Manüel sistemler zaman kaybına neden olur ve sık sık kâğıtlar kaybolur bu nedenle de veriminiz düşer. Hangi araçların giriş çıkış yapacağı karışır ve fatura işlerini halletmek kâbusa dönüşür. Verimliliğinizi arttırmak ve bu tür gizli tehlikelerden kurtulmak için filo yönetimi yazılımı kullanmanız gerekir.

7- İnternet sitesi açın. İşlerinizin doğru düzgün ilerlemesini istiyorsanız mutlaka ve mutlaka bir internet siteniz olmalıdır. İnterneti kullanan ve hizmet satın almak isteyecek maddi gücü yeterli bir sürü insan vardır. Günümüzde bir sürü insan özellikle Google da arama yaparak ürünler ve hizmetler satın alıyor. Bir internet siteniz olursa insanlar çalışma saatleriniz haricinde de 7/24 işletmenizle ilgili bilgi sahibi olabilir. Özellikle yeni kurulan işletmeler kendilerini tanıtmak isterler. Eğer bir internet siteniz yoksa olası müşteriler başka firmaların kapısını çalarlar. İnsanlara iletişim bilgilerinizle fiyatlarınızdan birkaç tanesini gönderip sonrasında iyi sonuçlar beklemeyin. 21. yüzyıl insanı sabırsızdır ve kendileri için uygun bir fırsat yakaladıklarında hemen kullanmak isterler. Örneğin online olarak hemen aracı ayırtıp ödeme yapmak isterler. İşte bu nedenle internet sitenize ( vitrininiz ) giren müşteriler için online araç ayırtma sistemi olmalıdır. Bir web tasarımcı ile anlaşarak bu işi halledebilirsiniz ancak unutmayın ki bu iş pahalı olacaktır. Var olan internet sitesine bir saat içinde web rezervasyon sistemi tamamen kurulur. Yapılması gereken sadece internet sitenize bir kod girmektir. Sonrasında tarifeleri ve grupları düzenlemek kolay olacaktır. Müşterilere otomatik rezervasyon onayları ve e-mail anımsatıcıları gönderilecektir ve bu sayede siz de karışıklıklardan kurtulacaksınız.

Rent a car açma şartları

a)En az 80 m2 kapalı alanı olacak.

b)Ve bina çekme mesafeleri ile yola araç konulmayacak.(Bisiklet,Motorsiklet dahil)

c)Rent’a car larda yanıcı patlayıcı madde bulundurulmayacak

d)Detaylı İşyeri yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye.

e)Bu yerleşimi izinsiz değiştiremeyecek.

Kapalı mekanlarda LPG li araç bulundurulması yasaktır.

Rent a car açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

Rent a car açma maliyeti

Başlangıç olarak filonuzda ne kadar araç bulunduracağınız ve araçları nasıl temin edeceğiniz maliyeti çok değişken kılabilmektedir. Bunun dışında dükkanınızın büyüklüğü ve bulunacağı lokasyon da maliyeti etkileyen önemli faktörlerdendir. Sermaye bulma konusunda sıkıntı yaşarsanız tanıdıklarınızla anlaşıp ilk etapta onlara da belli bir pay vererek onların araçlarını kiralayabilirsiniz. Maliyet için kesin bir rakam vermek doğru değildir. Sağlıklı bir maliyet hesaplaması için açmak istediğiniz rent a car dükkanı hakkında bize detaylı bilgi sunmalısınız. Bu konuda yazımıza yorum yaparsanız uzman kişiler sizin için bir maliyet hesaplaması yapacaktır.

Rent a car açmak, otomobil sektöründe iş kurmak isteyen girişimciler göz ardı edilmemesi gereken bir iş fikri. Herkese ve her bütçeye uygun en cazip iş kurma fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın