A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Oto – Araba Yıkamacı Nasıl Açılır
Oto - Araba Yıkamacı Nasıl Açılır

Oto – Araba Yıkamacı Nasıl Açılır

Oto – Araba Yıkamacı Nasıl Açılır

İşletme zekası ve sabrı olan biri için oto yıkama dükkanı açmak eğlenceli, ilginç ve kazançlı bir iş olacaktır. Doğru yer seçimiyle, iyi pazarlamayla ve birinci sınıf hizmetle arabalarının hızlıca, etkili ve uygun bir fiyatla yıkanmasını isteyen çok sayıda müşteriyi kendinize çekebilirsiniz.

İşletmenizi karlı hale getirebilmek için oto yıkama dükkanı açarken güzel bir yatırım ve iyi planlama yapmanız gerekir. Aşağıdaki adımları okuyarak oto yıkama dükkanının nasıl açılacağını öğrenebilirsiniz.

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

Oto yıkama sektörünü araştırın. Daha önceden oto yıkama işinde çalışmış olsanız bile sektöre hakim olabilmek için son trendler ve teknolojilerle ilgili en son gelişmelerden haberdar olmalısınız.

Oto - Araba Yıkamacı Nasıl Açılır
Oto – Araba Yıkama

İnternetten trend raporlarını ve sektör yayınlarını okuyun. Bölgenizdeki tüketicilerin demografik özelliklerini öğrenin. Benzer demografik özelliklere hizmet eden oto yıkama işletmelerinin neler yaptığını araştırın.
En yeni ekipman ve malzemelerin neler olduğunu öğrenmek için sektör yayınlarını okuyun. Oto yıkama endüstrisi enerji tasarruflu ve çevre dostu malzemeler konusunda her geçen gün ilerlemektedir. Bu nedenle yeni gelişmelere ayak uydurmanız çok önemlidir. Bölgenizdeki rekabeti araştırın. Rakiplerin nerede olduğunu, hangi hizmetleri sunduklarını, bu hizmetler karşılığında ne kadar ücret aldıklarını ve müşterilerin ilgisini nasıl çektiklerini öğrenin.

Detaylı bir iş planı hazırlayın. İş planınız yatırımınızın ayrıntılarını ve hedeflediğiniz kazançları içersin. Aynı zamanda emlak, vergi, işçi, ekipman, malzeme, sigorta, ruhsat, muhasebeci ve pazarlama maliyetlerini de içermelidir.

Oto yıkama işletmenizi açmak için gerekli olan yatırım sermayesi bulun. Bunu yapmanın en iyi yolu bir bankaya veya özel bir yatırımcıya iş planınızı sunmak ve işletme fikrinizin uygulanabilir olduğunu göstermektir.

Oto yıkama işletmeniz için uygun bir yer bulun.

Oto yıkamacınızın yerleşim yerlerine yakın olduğundan ve oto yıkama tabelanızın fark edilebilir olduğundan emin olun. Otomobiller trafik kurallarına uygun bir şekilde belli bir hızda gittiklerinden tabelanızı önceden görerek anlık bir kararla arabalarını yıkatmaya karar verebilirler. Arabalar için bölmeler, pompa odaları, vakum ve kurulama alanları ve ofis yerleşimi için yeterli büyüklükte bir mekân seçin.
İmar mevzuatlarına göre seçtiğiniz bölgede oto yıkama dükkânı açmaya izin veriliyor mu öğrenin. Eğer özel izinler almanız gerekiyorsa yerinizi kiralamadan veya satın almadan önce bu belgeleri alın. Oto yıkama dükkanınız için gerekli olan ekipmanları satın alın. İhtiyacınız olan ekipmanlar arabaları hangi makinelerle yıkayacağınıza ve hangi hizmetleri sunacağınıza bağlı olarak değişir.

İşletmenize dakik, etkili, yetenekli ve kibar çalışanlar alın.

Yol tabelalarıyla, el ilanlarıyla, posterlerle ve yerel basılı yayınlarla oto yıkama dükkanınızın reklamını yapın.

Oto yıkama dükkanınız için ses getirecek bir açılış töreni düzenleyin.

İpuçları

Müşterileriniz çoğunlukla yerel olacaktır bu nedenle pazarlama kampanyanızda öncelikli olarak bulunduğunuz bölgeye odaklandığınızdan emin olun.

Yoğun olmayan saatlerde müşterilerin tekrar gelmesini sağlamak için düzenli tarifeler planlayın.

Uyarılar

Oto yıkama dükkanınızda ekipmanlarınıza iyi bakın. Bunlara tesis içindeki çamaşır olanakları da dahildir. ( kurulama hizmetlerinde kullanılan havluların yıkanması vb.)

Gerekenler Nelerdir?

İş planı

Sermaye

Dükkan yeri

İzinler

Ekipmanlar

Tabela

Oto Yıkama Açma Şartları

a) Otopark olarak düzenlenen işyeri asgari 400 m2 kapalı alana sahip olacaktır.

b) Oto yıkama yapılacak yer imar planlarında Sanayi, Ticaret veya Ticaret+Konut lejantında olacaktır.

c)Oto yıkama yerlerinde araç otoparkı, büro ve bekleme salonu olacaktır.

ç) Suyun akım eğimi ızgaraya verilecek, çevreye sular akıtılmayacaktır.

d) Oto yıkama yerinin ses ve gürültü yalıtımı standartlara uygun olarak yapılacaktır.

e) Oto yıkama yerlerinde kesinlikle yağ değişimi, araç bakım ve tamiri, yedek parça satışı yapılmayacaktır.

f) Oto yıkama yapılacak olan işyerinin Yapı Ruhsatı, Yapı Kullanma İzin Belgesi ve Projesinde otopark olarak düzenlenmiş olması gerekir.

Oto Yıkama Açmak İçin Gerekli Belgeler

a) Başvuru dilekçesi,

b)İlgili yere ait tapu veya kira sözleşmesi,

c) Kat mülkiyetine tabi yerlerde Kat Mülkiyeti Kanununa uygun olarak alınmış kat malikleri kurulu kararı,

ç)Kamuya ait mülkler söz konusu olduğunda izin/tahsis veya kira sözleşmesi,

d)İlgili yere ait ölçekli vaziyet planı,

e) İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik ekindeki başvuru sahibince doldurulmuş Gayrisıhhi Müessese Açma Ruhsatı Başvuru/Beyan Formu,

f) Fen İşleri Müdürlüğünden kanalizasyon hattına bağlantı için izin ve uygunluk belgesi.

g) İtfaiye raporu

h) Nüfus cüzdan sureti

i) 2 adet fotograf

Not: Bu belgeler ve şartlar belediyeden belediyeye farklılık göstereceğinden kesin bilgiler için ilgili belediyeye başvurmanızı öneririz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın