A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Orkide Yetiştiriciliği
Orkide Yetiştiriciliği
Orkide

Orkide Yetiştiriciliği

Orkide Yetiştiriciliği

Sizde makalemizin detayları okuyarak ve orkide yetiştiriciliği hakkında detaylı araştırma yaparak uygun bir alanda hatta evinizde orkide üreterek mali kazanç elde edebilirsiniz. Maliyeti çok yüksek olmayan bu üretim ile oldukça yüksek kazanç elde edebilir. Orkideleri kendiniz veya çevrenizde ki çiçekçiler aracılığı ile satış yapabilirsiniz. Orkide üretiminin bir kaç değişik yolu var. Laboratuvar ortamına ihtiyaç duyan üretim şekilleri gerçekten çok güç ortamlar. Ev için en uygun üretim yöntemleri vejetatif üretim yolları. Hem daha hızlı çiçekli bitkiler elde edilebiliyor hemde uygulaması kolay yollar.

Tohumla üretim

Dünyanın en küçük tohumlu bitkisi orkideler. Bir aspirin ağırlığına yüz bin orkide tohumu sığdığı düşünülürse boyutları daha net hayal edilebilir. Kendi besinlerini karşılayamadıkları için bazı mantar türleriyle simbiyotik ilişkiye girip çimlenme için gerekli enerjiyi sağlamaları gerekiyor. Laboratuvar şartlarında mantarla aşılanan tohumlar kavanozlara ekilerek çimlenmesi sağlanıyor. Bazı orkide türlerinin çimlenmesi için 10-12 yıl gibi uzun bir süre gerekli, orkidelerin nesillerinin tehlike de olmasının başlıca sebebi çimlemesinde ki güçlüktür.

Orkide Yetiştiriciliği
Orkide

Doku kültürü ile üretim

Bitkinin çeşitli yerlerinden kesilen parçalarının steril kavanozlar içerisinde ihtiyacı olan tüm şartların yerine getirildiği özel beslenme solüsyonlarında çoğaltılıp köklendirilmesi işlemidir. Bu yolla elde edilen bitkiler anne bitkinin genetik olarak tıpa tıp aynısı olduğu için üstün melez orkide türlerinin üretilmesinde bu yol tercih ediliyor.

Ayırma İle Üretim

Sympodial Orkidelerin Çoğaltılması

Bu tür orkideler tek bir gövdeden yan yana simpodial olarak gelişim gösterirler. Ne kadar çok bitki gövdesi olursa olsun hepsi tek kök sistemine bağlı yani aynı bitkidir. Bu yüzden az sayıda gövdeli bitkiler ayrılırsa gelecek yıl kendini tam toparlayamayacağı için çiçeklenme gerçekleşmeyecektir. Büyüme mevsimine doğru ve çiçeksizken yapılan ayırma işlemleri daha başarılı olmaktadır.

Ayırma İşlemi

Saksı değişim zamanın da ayırma işlemi yapmak en iyi yoldur. 8 den fazla gövdesi bulunan orkideler ikiye bölünebilir. Bunun için saksıdan çıkarılan bitki köklerindeki saksı harcından tamamen temizlenir. Bitki temiz ve steril bir bıçak ile eşit şekilde iki bölüme ayrılır. Buruşmuş yapraklar ve ölü kökler temizlendikten sonra yeni harçla saksıya dikilir.

Dikim işleminde söküldüğü saksı harcı seviyesi ile aynı seviyeden dikilmelidir. Gölge ve nemli bir yere kaldırılan orkideler bir hafta bekletildikten sonra normal bakım yerine alınır. 4-6 Hafta içinde yeni sürgünler görülecektir.

Keiki ile Üretim
Keiki

Orkide Yetiştiriciliği Hawai dilinde keiki bebek anlamına gelir. Orkideler bazen kendiliklerinden bazende yeterli bakım koşulları sağlanmadığında veya bakım periyotları bozulduğunda yavru üreterek çoğalma eğilimine girerler. Çiçek sapında önce yeni yapraklar gelişir daha sonra bu yapraklardan kökler çıkmaya başlar. Anne bitkinin genetik olarak tıpa tıp aynısı olan yavru orkideler yeterli büyüklüğe geldiklerinde başka bir saksıya ayrılarak yeni orkideler üretilebilir. Bu tür gelişim görülen en bilinen türler Dendrobium, Phalaenopsis, Oncidium, ve Epidendrum dur.
Bebek Orkidelerin Ayrılması

Bunun için keikinin bulunduğu çiçek sapı altta ve üstte bulunan gözlere yakın yerlerinden yaklaşık olarak 5-6 cm uzaklıktan kesip çıkarın. Keskin ve steril bir bıçak kullanmayı ihmal etmeyin. Kökleri ılık su içinde iyice yıkayın. Su kökleri yumuşatacak, elastikiyet kazandıracak ve köklerin saksı içine zarar görmeden daha rahat oturtulmasını sağlayacaktır.

Köklerin rahat sığacağı anne bitkiden biraz daha küçük bir saksıya yerleştirin. Anne bitkinin saksı harcına benzer ancak biraz daha küçük tane boyutlarından oluşan saksı harcına dikin. Dikim esnasında kökler saksı harcından altta, büyüme noktaları ve kesilen çiçek saplarının ise saksı harcından üstte olmasına dikkat edin.

Gölge ve sıcak bir yere alın. Bebek orkideler anne orkidelerden biraz daha sıcaktan ve yüksek nemden hoşlanırlar.
Çok sayıda orkideniz varsa üzerine bakım kartı yerleştirip, bitkinin adını, saksı değişim tarihi gibi bilgileri not edin.
Keikiler alındığı yerde ilk büyüme belirtilerini gösterdiklerinde anne orkidenin yanına alınarak anneyle aynı bakım uygulamarı yapılarak yetiştirilmeye devam edilir. Yaklaşık olarak keikiler 18 – 24 ay sonra ilk çiçeklerini vereceklerdir.

Orkide Fidelerinin Yetiştirilmesi

Doku kültürü ile üretilen orkide fidelerinin yetiştirilmesi

Doku kültürü bitkilerin yaprak, sap, gövde, büyüme ucu gibi çeşitli parçalarının alınıp steril koşullar altın da üretilmesi işlemidir. Bu yöntemle üretilen bitkiler virüsden ari olarak isimlendirilen yani virüssüz bitkilerdir. Bazı virüsler bitkiyi ne öldürür ne yaşatır hatta siz onun virüslü olduğunu bile anlamadan uzun yıllar yetiştirebilirsiniz.. Bu açıdan bakıldığın da doku kültürü ile virüssüz fideler elde etmek önemlidir. Doku kültürünün bir diğer avantajı kaliteli damızlıkları kısa süre de çok sayıda üretme imkanı tanımasıdır. Alacağınız orkide fideleri büyük ihtimalle türünün sağlıklı bireylerinden seçilmiş özel melez anaçlardan üretilmiştir. Bazı üreticilerin iddia ettiğine göre virüssüz fidelerle üretim yapıldığın da %30 daha hızlı büyüme gerçekleştiği söylenmektedir.

Daha önce ebay den orkide siparişi nasıl olur anlatmıştık. Genel de gelen siparişlerin şişeler içerisin de doku kültürüyle üretilmiş orkideler olduğu düşünülürse bebek orkidelerin yaşatılması ve dış ortama aktarılması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Denizi geçip dere de boğulmamak için adım adım bebek orkideler dış ortama nasıl alıştırılır onu açıklayalım.

1.Adım Gelen şişeyi dış ortama almadan bir gün önce ağzını açın. Bunu yapmamızın nedeni olası şoklara karşı orkide fidelerini dış ortama alıştırmaktır.

2.Adım Şişeye 2-2,5 cm yüksekliğin de su doldurun. Spatula vb. bir alet yardımıyla fideleri agar dan kurtararak şişeden çıkarın. Eğer gelen şişe plastikse ağzını kesip bitkileri kolayca çıkarabilirsiniz. Cam şişeyse ve özellikle dar ağızlıysa çıkarmak biraz çetrefilli olabilir. Bunun için gazete kağıdına şişeyi sarıp çekiçle şişeyi kırmanız gerekecek. Şişenin zayıf tarafından ve yavru orkidelerin az olduğu bir yerden kırarsanız en az hasarla atlatabilirsiniz. Şişe kırıldıktan sonra ince cam kırıklarına dikkat etmelisiniz hem size, hem bitkilere zarar verebilir.

3.Adım Çıkardığınız minik orkide yavrularını derin bir kaba alın. Burada suyla iyice yıkayıp agarla bitkilerin ayrılmasını sağlayın.

4.Adım Yıkama işlemi bittikten sonra plastik bir sepete alıp fideleri durulayın. Fideler uzun süre ıslak kalırsa mantari hastalıklara yakalanma riski artacaktır. Bu nedenle suyunu süzüp dikime hazırlayın.

5.Adım Fideleri boy boy ayırın zayıf köklü veya köklenmemiş fideler varsa atabilirsiniz. Büyümeleri çok uzun zaman alacaktır.

6.Adım Fideleri minik viyollere veya plastik bardaklara dikin. Plastik bardağa dikerseniz altını delmeyi ihmal etmeyin. Fideler için genellikle en iyi ortam sphagnum yosunu ancak bulunmaması durumun da sterilize edilmiş ince taneli orkide karışımları veya perlit kullanabilirsiniz.

7.Adım Toplu bakım işlemini kolaylaştırmak için bulaşık sepeti gibi bir sepete yerleştirin.

Orkide Doku Kültürü

8-Adım Orkide türünün normal yaşam koşullarına uygun bir alana yerleştirin. Gübreleme, sulama gibi bakım işlemlerini yetişkin orkidelerin bakımı gibi aynen yapabilirsiniz. Orkide fideleri yetişkin orkidelerden biraz daha yüksek nem ve ısıya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle ortam nemi ve ısısı fideler gelişene kadar yüksek tutulmalıdır. Yüksek nem hastalıkları ortama çekebilir ortam sık sık kontrol edilerek böcek saldırıları ve hastalıklara karşı korunmalıdır.

Not: Doku kültürüyle yetişen bitkiler hastalıksız ortamlar da yetiştiklerinden dış ortama alınırken çok hassas olurlar. Aktarım esnasın da kullandığımız aletler, gelen şişe ve hazırlık ortamı sterilizasyon prosedürüne uygun temizlenmelidir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın