A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Organik Sabun Yapımı
Organik Sabun Yapımı
Evde Sabun Üretimi

Organik Sabun Yapımı

Organik Sabun Yapımı

Ek gelir kapısı olarak evde organik sabun yapıp satabilir, veya kokulu süs sabunları yaparak hediyelik sabun olarak, süs aksesuarı olarak satabilirsiniz. Günümüzde sıvı sabun ne kadar popüler olsa da her evde mutlaka sabun kullanılmakta veya süs olarak banyonun bir köşesinde mutlaka yer almaktadır.

Bu nedenle hazır olarak üretilmiş sabunlar yerine farklı desen ve kokulara sahip sabunları evlerinizde yaparak satabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz. Evde sabun yapmak biraz dikkat isteyen bir iş olduğu için ham madde seçimi ve üretim aşaması azami dikkat göstermelisiniz.

Evde Ek İş Fikirleri Organik Sabun Yapımı

Evde organik sabun yapmak için gerekli olan malzemeler:
Evde organik sabun yapılması için sabun bileşiminde bulunan kostik soda çözeltisi ( Na OH ) , isteğe göre sızma zeytin yağı, defne yağı, cacao yağı, hint yağı, aloevera yağı , hurma yağı ( bize bu yağ çeşitlerinden birisi lazım olacak ), bal mumu, hindistan cevizi yağı, blander, eldiven, koruyucu gözlük, kku ve renk için E vitamini, gıda boyaları, farklı bitki aromaları, derece, ph ölçer, derin bir kap, hassas bir tartı, değişik şekiller vermek için kalıplar ve karıştırmak için uzun saplı bir kaşık.

Evde organik sabun yapılışı; sabun yapmak için önce ısıtılarak akışkanlığı artırılmış sızma zeytin yağı ve hurma yağını bir kap içine alarak karıştırıyoruz. Karıştırma işlemi bittikten sonra kostik soda çözeltisini zeytin yağının üzerine döküyoruz.. Kimyasal NaOH nedeniyle etkileşim oluşacak ve karışımın rengi koyu sarı bir renk alacaktır. Önce uzun saplı kaşık ile bu karışımı iyice karıştıracak sonra blander ile 5 ile 10 dakika arasında karışımı iyice karıştırın. Karıştırma işleminden sonra karışımın içerisine bal mumu ve istediğiniz rengi alması için gıda boyasını, istediğiniz kokuyu alması içinde bitki aromasını ekleyin, blander ile 5 dakika kadar daha karıştırın. Karıştırma işleminden sonra istediğiniz rengi alan karışımınızı istediğiniz kalıpların içerisine dökün, üzerine bir miktar bitki yaprağı koyun ve sabaha kadar bu şekilde bekletin. Sabah olduğunda sertleşen sabunları kalıplarından çıkarın ve iyice sertleşmesi için 2 gün daha üzerine yağlı kayıt koyarak bekletin. 2 gün sonra sabunlarınız artık kullanıma hazır hale gelmiş olacak ve satabileceksiniz.

Organik Sabun Yapımı
organik sabun

Evde Organik Sabun İşi Veren Firmalar

Evde organik sabun yapılması için kullanacağınız malzemelerin ölçülerine dikkat etmeli belirli ölçülerinin dışında ölçülerde karışım yapmamalısınız. Bir bileşeni fazla koyduğunuzda sabun köpürmeyecek, temizleyici özelliği azalacak, kayganlığını kaybedecektir. Bu nedenle karışımı şu oranlarda hazırlamalısınız:

  • Kostik soda çözeltisi ( NaOH ) 87 gr,
  • Sızma zeytin yağı 300 gr,
  • Hindistan cevizi veya hurma yağı 100 gr,
  • Bal mumu 15 gr,
  • Ayçiçek yağı 100 gr,
  • Gıda boyası 10 gr,
  • Bitki aroması 10 gr şeklinde olmalıdır.

Organik Sabun Maliyeti

Organik sabunları evde kendiniz yaptığınız için, malzemeleri az az aldığınız dan birim maliyeti fazla olacağı için, az miktarda üretim yapacağınızdan uzun uzun uğraşacağınız için tanesi 1.5 TL ile 2.5 TL arasında olacaktır. Siz hediyelik ve süs aksesuarı olarak satacağınız için 7.5 TL ile 15 TL arasına satarak kar elde edebilirsiniz. Fabrikasyon sabunlarda maliyet 30 kuruşa gelmekte ve evde yapacağınız sabuna göre daha düşük maliyet ile üretilmektedir. Ancak fabrika kurulması ve sabun üretilmesi için yapılan ilk yatırım maliyeti düşünüldüğünde sizin yapacağınız sabun daha karlı olacaktır.

Organik Sabun Satışı

Kalıplardan çıkardığınız sabunları kalıplardan çıkarıp yağlı kağıtlar ile yüzey temizliği yaptıktan sonra satışa hazır hale getirmiş olursunuz. Bu sabunları renkli tüllerin içine koyarak, şeffaf poşetlerin içine yerleştirerek veya etraflarına renkli kurdelalar bağlayarak ambalajlayıp kozmetik ürünleri satan, hediyelik eşya satan dükkanlara, eczanelere, kırtasiyelere, satabilirsiniz. Ayrıca organik ürün pazarlarına, fuarlara, temizlik ürünü satan büyük işletmelere tanıtabilir ve toplu halde satış yapabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın