A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Mükemmel İş Fikirlerinde 5 Temel Özellik
Mükemmel İş Fikirlerinde 5 Temel Özellik
AB Yeni Bir Şirket Kurmak

Mükemmel İş Fikirlerinde 5 Temel Özellik

Mükemmel İş Fikirlerinde 5 Temel Özellik

Mükemmel iş fikrinin 5 önemli bileşeni; Dünyayı değiştirebilecek tutkuya sahip bir girişimcisiniz. Başarılı olmak için gerekli olan zihniyete ve araçlara sahip olduğunuzu biliyorsunuz. Bunu hissediyorsunuz…

Tek bir problem var – bir iş fikrine ihtiyacınız var. Ve bu fikrin iyi olması gerekiyor.

Peki, mükemmel iş fikri nasıl seçilir?

Çoğu zaman en iyi iş fikirleri rastlantısal bir şekilde gelir. Hoş, sıcak bir duş alırken, en sevdiğiniz şarkıyı dinlerken ve…

BAM!

Zuckerburg’de Facebook’u böyle bulmadı mı?

Peki, iyi iş fikirlerini kötü iş fikirlerinden nasıl ayıracaksınız? Tek başınıza çalışıyorsanız veya bu ilk girişiminiz olacaksa, sürekli olarak iş fikrinizin uygulanabilirliğini düşüneceksiniz.

Para kazandıracak mı?
İnsanlar nasıl karşılık verecek?
Başarısız olma ihtimali ne?
Fark yaratacak mı?
Bilinçaltınızın kusur bulmasına neden olan bütün bu sorular harekete geçmenizi engelleyecektir.

Neyse ki, her mükemmel iş fikrinin sahip olması gereken unsurları sizlerle paylaşacağız. Bu unsurlar tahmini sonuçlardansa, iş fikrinizi objektif bir biçimde değerlendirmenizi sağlayacak.

Mükemmel İş Fikirlerinde 5 Temel Özellik

1 – Hevesli hedef kitle

İlk ve en önemli unsur hevesli müşterilerdir. Başka bir ifadeyle, iş fikriniz gerçekten değiştirebileceğiniz bir grup insana hizmet etmelidir. Hedef kitleniz belirli bir hedef doğrultusunda harekete geçmelidir.

Örneğin OkCupid isimli inanılmaz derecede başarılı olan bir girişimden bahsetmek istiyorum sizlere. OkCupid yerel randevulaşmaya odaklanan bir çöpçatanlık hizmeti ve OkCupid ‘in otomatik olarak tanışma randevusu ayarlayan bir uygulaması var. Yerel verileri kullanmaları online randevulaşmayı hiç olmadığı kadar kolay ve otantik bir hale getiriyor. İşte bu nedenle 3.8 milyon kullanıcısı var ve bunların 1 milyonu her gün aktif. 2004 yılından beri her yıl %33 büyüyorlar.

Açıkça söylemek gerekirse, bu başarılı bir iş. Birçoğunuz OkCupid gibi yüksek etkili bir iş fikrini asla bulamayacağınızı düşünebilirsiniz.

Ancak yapabilirsiniz!

Yenilik, kolaylık ve dikkat OkCupid’in başarısında büyük rol oynasa da, bu büyüme patlamasının arkasındaki gerçek katalizör hizmet sundukları hevesli kitledir.

Sadece şunu düşünün – birisiyle çıkmak isteyen bekar bir insandan daha hevesli kim olabilir?

Şimdi aşağıda yer alan soruları cevaplamanız gerekiyor:

İş fikrinizden kimler etkilenecek?
Hedef kitleniz fikrinize karşılık verecek motivasyona sahip mi?

2 – Benzersiz satış noktası

Pazarlama veya metin yazarlığı ile ilgili herhangi bir şey biliyorsanız, o zaman bu unsuru daha önceden duymuşsunuzdur. Benzersiz satış noktası, sizi pazardaki rakiplerinizden farklılaştıracak olan şeydir.

Eşsiz olmak önemlidir ancak farklı olmak uğruna farklı olmayın. Sizi rakiplerinizden ayıran şey hedef kitlenize ciddi anlamda faydalı olmanız olmalıdır. Farklı olmak için farklı olmak amatör görünmenize neden olur.

3 – Net bir şekilde tanımlanmış hedefleri olan gerçekçi bir iş planı

Bu bileşen kendi kendini açıklıyor ancak yine de söylenecek birkaç söz var. Başarılı girişimcilerin en önemli özelliklerinden biri kararlı olmalarıdır. Bütün girişimciler başarısız olurlar ve onları ayağa kaldıran şey kararlılıktır.

Burada önemli olan şey faaliyete geçmeden önce gerçekçi bir iş planı hazırlamanızdır. Ve ilerlemenin niceliğini belirlemek için önceden net hedefler belirlemeniz çok önemlidir. Okulda öğretilenler gibi dört dörtlük bir planı hazırlayın demiyoruz. Ancak en azından işletmenizi nasıl yöneteceğinize ve işletmenizi nasıl büyüteceğinize dair bir fikriniz olsun. Ancak iş planı ve hedeflerin iş fikrinizle evrim geçireceğini aklınızdan çıkarmayın. Uyum sağlamak için plan yapın.

Bu unsurun önemini küçümsemeyin. Hedefleri planlamak ve dönüm noktalarını belirlemek başarılı olmak isteyen herkes için en önemli kısımdır.

4 – Harcayacağınız zaman ve para

Her işte başarılı bir çıkış yapmak için ciddi anlamda zaman, enerji ve para harcamanız gerekecektir. Başlangıç aşamasından sonra göstereceğiniz çaba ciddi anlamda azalır ve her şey otomatiğe bağlanır. Daha az bir emekle daha fazla para kazanırsınız.

Yapacağınız işin, uzun vadede zamana ve paraya bağlı olmadığından veya ilerleme şansının kısıtlı olmadığından emin olmalısınız. Maliyeti ve zamanı etkili bir biçimde yönetmek için plan yapmak zorundasınız.

5 – Kişisel heyecan

İş fikrinizle alakalı son unsur tamamen sübjektiftir çünkü herkesin beğendiği ve beğenmediği şeyler farklıdır.

İş fikrinizin sizi heyecanlandırması çok önemlidir.

Örneğin “tutkunuzun peşinden gidin” diyen Steve Jobs yenilikçi bir teknoloji dehası olarak doğmamıştır. Üniversitede çıplak ayakla dolaşmasıyla bilinir ve genç bir adam olarak spritüel yolculuk için aylarca Hindistan’da kalmıştır.

Anlatmak istediğimiz:

Steve Jobs girişimci olarak doğmuştur ve tutkuyla bağlı olduğu herhangi bir fikrin dünyayı değiştireceğine inanmıştır. Benzer şekilde, iş fikriniz sizi heyecanlandırmalıdır. Kendinizi %100 hazır hissetmelisiniz. Fikriniz sizi heyecanlandırmıyorsa, bir şeyleri nasıl değiştirebileceğinizi göremiyorsanız tahtanın başına yeniden oturmalısınız.

Diğer taraftan, iş fikriniz bu 4 unsuru kapsıyorsa harekete geçmenin zamanı gelmiştir. Muhtemelen insanların gerçekten seveceği bir şey yaratacak ve başarılı olacaksınız.

Girişimci; Toplumun gereksinim duyduğu, Ürünleri üreterek, Hizmetleri sunarak, Ticaret yaparak, maddi-manevi kazanç sağlamayı hedefleyen ve bu doğrultuda kendi işini kurmak için harekete geçen;İş Fikrini gerçekleştirmek için, Araştırma, Planlama, Örgütlenme, Koordinasyon çalışmaları yapan, sonuçta gerekli bilgi-beceri, işyeri, eleman, ekipman v.b. girdileri ile finansman kaynaklarını, bir araya getirerek, Kendi işini kuran KİŞİDİR.

Yeni İş Fikirleri, OSGEB destekleri, kredileri, hibeleri, ve teşviklerini içeren, girişimcilere ve KOBİ, Koskeb Hive ve Kredileleri, AB Hibe Kredi İmkanları, Girişimci Kredi İmkanları, Yeni İş Kurmak, Yeni Girişimcilik Fikirleri, Ev Hanımlarına İş İmkanları, Yeni İş Fikirleri, Para Kazandıran İşler, Sermayesiz İş Fikirleri, Evde Ek İşler, Bayilik, İş kurmak, Girişimcilik, Meslekler Hakkında..

KOBİ Nedir?; KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler), yıllık 250 kişiden az işçi istihdam eden ve yıllık mali bilançosu 40.000.000TL’yi aşmayan ve bu yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birim.

KOSGEB Nedir?; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş kamu kurumu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan KOSGEB, 12 Nisan 1990 tarihli ve 3624 sayılı yasayla kuruldu.

AB Hibe Kredileri Programı Nedir? AB­Türkiye Mali İşbirliği kapsamında hibe programı uygulaması olan projeler öncelikli olarak desteklenmektedir. Bu hibe projeleri genelde bölgesel kalkınma
programlarında belirlenir. Bu projeler şartlara uygunluk derecesine göre yarışma ortamında sonuçlanır. Seçilen bu projeler hibeden yararlandırılır. Hibe programları hazırlık ve uygulama aşamasında DPT koordinasyonu ve yönetimindedir. İhale aşamasına gelindiğinde ise Merkezi Finans ve İhale Birimi devreye girmektedir.

İş-Kur Ne İşe Yarar?; Görevleri Nelerdir?Ülkenin istihdam politikasının oluşturulması, korunması ve geliştirilmesi, işsizliğin önlenmesi, iş kurun en önemli görev alanlarından birisidir. İşsizlik için ortaya çıkan sigorta işlemleri ile ilgilenen kurum iş gücü piyasasında etkin olan verileri ulusal bazda derleyerek analiz eder ve gerekli ortamlarda yayınlar.

Leasing Nedir?; Ülkemizde uygulandığı şekliyle Leasing’in kelime anlamı “Finansal Kiralama” dır. Leasing, bir malın yatırımcı tarafından satın alınması yerine, bir leasing şirketi tarafından alınıp, yatırımcıya belirli bir dönem kiralanmasıdır.

Franchise Nedir?; Franchise (veya franchising), bir sistem ve markanın imtiyaz hakkı sahibinin, belirli süre, koşul ve sınırlar içinde, işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin sürekli disiplin ve destek sağlayarak, belirli bir bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara sistem ve markasını kullandırmasına dayanan, uzun vadeli ve sürekli bir iş ilişkisidir. Franchise, başarılı bir iş fikri etrafında toplanmış küçük girişimcilerin, büyük firma gibi davranmasını sağlar.

Girişimci Kredileri Nedir?; Yeni iş fikirleri ve buluşlar “Girişimci Kredileri” ile hayat buluyor! Farklı deneyimlere sahip ve farklı alanlarda iş fikirlerine sahip girişimcilere özel kredi seçenekleri sunuyoruz. Girişimci Kredilerimiz ile, girişimcileri, üniversite mezunu genç girişimcilerden, teknokentlerde faaliyet gösteren teknolojik girişimcilere kadar geniş bir yelpaze ile destekliyoruz.

Kredi Seçenekleri; Girişimcinin eğitimi ve tecrübesine göre; Genç Girişimci Kredisi, Cesur Girişimci Kredisi, Usta Girişimci Kredisi ve Mucit Girişimci Kredilerini uygun vade, faiz ve ödemesiz dönemli geri ödeme imkanı ile sağlanmaktadır. Halk Banksı, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Akbank, Şeker Bank, Finans Bank, Denizbank, ING Bank, Kuveyttürk, Türkiye Finans gibi bir çok bankanın bu konuda kredileri bulunmaktadır. Ayrıntılar için banka şubelerinden bilgi edinebilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın