A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Mantar Yetiştiriciliği Karlı Mı
Mantar Yetiştiriciliği Karlı Mı

Mantar Yetiştiriciliği Karlı Mı

Mantar Yetiştiriciliği Karlı Mı

21 yüzyıldayız! Bilim, teknoloji, endüstri, sanat, kısacası aklınıza gelebilecek her şeyin, her kavramın çağ atlamış olduğu bir zamanda… Zaman içinde beraber, insanların hayata bakış açıları ve yaşayışları da değişti. Bu değişimin en rahat örneğini para odaklı fikir şeklimizde açıkça görebiliriz. Tamam, para yüzyıllar ilkin bulunmuş olabilir, elbet bunun farkındayım. Sadece şimdiye kadar asla bu kadar mühim olmamıştı. Şu demek oluyor ki para şu anda bir nevi altın çağını yaşıyor. İnsanlara hükmetmenin verdiği keyifle kim bilir 4 köşe olmuş durumda.

Yoksa abarttığımı mı düşünüyorsunuz? Etrafınıza bir bakın, insanların paraya iyi mi tutsak bulunduğunu, bu gücün altında iyi mi boyun eğdiklerini… Inanırım, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Günümüzün yaşam şartlarına uyum sağlayabilmek için tamamımız bir şeyler üstüne yoğunlaşıyor ve para kazanmaya çalışıyoruz. Şu demek oluyor ki bunu yapmak zorundayız! Sadece yukarıda demek istediğim şey, paranın size değil, sizin paraya hükmetmeniz gerektiği. Onu sizin fazlaca fazlaca üstünüzde olan bir güç olarak görmeyi bırakıp, yalnızca isteklerinize ulaşmak için kullanacağınız bir aracı olarak düşünmeniz. Burada parayı kötülemiyorum. Sakın ola bu şekilde düşünmeyin. Bir tek paraya olan bakış açısının değiştirilmesi icap ettiğini savunuyorum. Daha iyi yaşamak için para kazanmanız icap ettiğini bilir ve paranın ulaşılamayacak bir şey bulunduğunu düşünmekten vazgeçerseniz, söylediğim noktaya varmışsınız anlama gelir.

İyi hoş konuşuyorsun da netice ne, diye düşünüyor olabilirsiniz. Merak etmeyin, derhal cevaplıyorum. Ilk olarak, bu mutlak güce iyi mi hükmedeceğinize, onu iyi mi yöneteceğinize karar vermelisiniz. Şu demek oluyor ki para kazanma yönteminizi zekice belirlemelisiniz. Size lazım olanın ek gelir mi yoksa yeni ve sağlam bir iş mi olduğuna karar vermeli, buna uygun olarak araştırma yapmalısınız. Elinizde olanlar, yetenekleriniz, kazanç yönteminiz için gerekenler, nitelikleriniz şeklinde faktörlerin hepsini tek tek düşünmelisiniz. Mesela çiçekleri fazlaca seviyor, onlarla ilgilenmekten zevk alıyorsanız; çiçek yetiştiriciliği yaparak para kazanmak mümkündür. Aynı şekilde ilgi alanlarınızı belirleyerek bir kazanç kapısına çevirebilirsiniz.

Sonuçta, 21. yüzyılın bir tek dezavantajlarını değil, avantajlarını da kullanmalısınız. Demek istediğim, elinizin altında sınırsız kaynak bulunuyor. Kolay yoldan sermayesiz para kazanmak isteyenler için bile birçok yöntem bulunuyor. Bundan dolayı çağımızın bu yönünü kendi yararınıza kullanmayı öğrenmelisiniz. Şu sebeple aklınıza gelebilecek derhal her iş hakkında detayı kolaylıkla öğrenebilecekken, paraya boyun eğenler kervanına katılmak zekice bir seçim değil! Sözgelişi, bugün bir çok kişinin kullanabileceği bir para kazanma yönteminden bahsedeceğim. Kim bilir şu ana kadar aklınıza asla gelmemiş bir yöntemden! Nedir bu yöntem?

Mantar Yetiştiriciliği Karlı Mı
mantar yetiştiriciliği karlı mı

Sevilen ve son zamanlarda popülaritesini arttıran bir besinin yetiştiriciliğini yapmak! Hımm, ne olabilir? Minik, şirin yiyecekler desem? Halk içinde yağmurdan sonrasında ortaya çıkan ve birbiri ardına üreyen şeyler desem? Bir zamanlar kim bilir hala sevmiş olarak seyrettiğimiz Şirinler’in evleri desem? Sanırım artık anladınız. Evet, mantarlardan bahsediyorum. Bir çok insanoğlunun sevmiş olarak tükettiği, pizzaların, makarnaların, sosların baş kahramanlarından kabul edilen mantarlar. Bu gıda, yüzyıllardır doğada olmasına karşın, son zamanlarda gözle görülür şekilde ehemmiyet kazanmıştır. Şu sebeple mantarda bulunan yağ oranı fazlaca düşüktür ve bu besinler en mühim protein depolarımızdan biri olarak gösterilmektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren mantarlar ek olarak yoğun bir antioksidan deposudur. İlaveten; birazdan detaylı olarak bahsedeceğim istiridye mantarının, fena kolesterolü düşürmeye destek olduğu kanıtlanmıştır. Tüm bu özelliklerine ek olarak mantarlar rejim yapanlar için de bir kurtarıcı olmuştur.

Hangi Tür ve Yöntemle Mantar Yetiştirilerek Para Kazanılır?

Besleyici olmasına karşın azca oranda kalori içeren mantar, lezzetiyle de sofralarımızın en sevilen yiyecekleri arasındadır. E doğal, bir yiyecek bu kadar sıhhatli ve leziz olunca, bunu gösterilen talep de aynı oranda artmış ve mantar yetiştiriciliği sektörünün doğumuna sebebiyet vermiştir. Para kazanmak isteyenler için de mühim bir ekmek kapısı olmuştur.

Gelelim, bu ekmek kapısının iyi mi açılacağına. Neticede her işin bir inceliği var değil mi? Mantar yetiştiriciliğinden para kazanmak için nelere dikkat etmeni gerekiyor? Vatanımızda hangi tür mantarlar yetiştiriliyor? Bu işi yapmak için ne kadar ana paraya ihtiyacınız olacak? Mantar yetiştiriciliği ne kadar kazançlı? İşte bu ve bunla şeklinde soruların cevaplarını derhal şimdi inceleyeceğiz. Bakalım, siz de mantar yetiştiriciliğinden para kazananlar arasına girebilecek misiniz?

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Evet, hepimizin bilmiş olduğu kültür mantarı. Marketlerde paket paket satılan, birçok değişik yemeği lezzetlendiren, kimi zaman ana yiyecek olarak sofralarımızı süsleyen beyaz mantarlar. Mantar yetiştiriciliği alanında ilk olarak anlatmak istediğim, vatanımızda fazlaca popüler olan kültür mantarı. Pizzalardan, makarnalara, soslardan ana yiyeceklere kadar birçok alanda kullanılan en bilindik mantar türü. Kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında ilk olarak şunu söyleyeyim. Bu besinlere gösterilen talep fazlaca fazla olsa da minik işletmelerin büyük firmalarla rekabet içine girmesi epey zor olsa gerek. Ya da bu işten iyi kazanç elde etmek istiyorsanız, altyapı tesislerinize ciddi oranda yatırım yapmanız gerekmektedir. Mesela; öncelikle mantarlarınız için uygun bir alan bulmalı, burayı ihtiyaç duyulan ekipmanlarla donatmalısınız.

Bildiğiniz gibi, mantar yetiştirmek için eğer olmazsa olmaz koşullar vardır. Isı, rutubet, havalandırma koşulları şeklinde. Ek olarak kültür mantarlarının yetiştirilmesi için mantar örtü toprağı ve kompost şeklinde donanımlara gereksinim duyacaksınız. Sözgelişi; bir ton kompost satın alırsanız, averaj olarak elde edeceğiniz mantar miktarı 200-250 kilogram olacaktır. Neticede kültür mantarı işinde iyi kazanç elde etmek isterseniz, minik değil büyük ölçekli bir girişimde bulunmalısınız.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Gelelim, istiridye mantarı yetiştiriciliği yaparak para kazanmak hakkında öğrenmeniz ihtiyaç duyulan temel hususlara. Bir ihtimal istiridye mantarını daha ilkin asla duymamış olabilirsiniz. Sadece bu tür, mantarların içinde en leziz olanlardan bir tanesidir. Ek olarak istiridye mantarları yalnızca midenizi değil cebinizi de şenlendirecek niteliklere haizdir. İstiridye şeklinde olması sebebiyle bu şekilde adlandırılan mantar türü, dünyanın birçok yerinde yaprak döken ağaçlar üstünde katlanmış salkım biçiminde büyür. Talaş ya da saman şeklinde ortamlarda kolaylıkla büyüyebilen istiridye mantarı, kavak mantarı olarak da bilinmektedir. Ve bu mantar türünü yetiştirmek, yeni bir girişimde bulunmak isteyen kişiler için fazlaca daha uygundur. Sebebi mi? Gelin sıralayalım.

Ilk olarak istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak için ayıracağınız sermeyenin, kültür mantarına oranla fazlaca daha düşük bulunduğunu belirteyim. Ek olarak istiridye mantarının satış fiyatı kültür mantarından daha yüksektir. Şu demek oluyor ki hem sermeyesi düşük hem de kazancı yüksek. Bu istiridye mantarı yetiştiriciliğinin en mühim özelliklerinden biriydi. Gelelim diğerlerine. İstiridye mantarını yetiştirmek oldukça kolaydır. Şu demek oluyor ki bu işi isteyen ve mevzu hakkında araştırma meydana getiren hepimiz yapabilir. Öte taraftan, istiridye mantarı kısa sürede yetiştiği için fazlaca fazla beklemeden kazanç elde etmeye başlarsınız. Ve bu mantar türüne devamlı alıcı bulabilirsiniz. İster büyük firmalarla anlaşır isterseniz de kendi pazarınızı oluşturabilirsiniz. Yeri gelmişken, istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak için nelere ihtiyacınız olacağından da bahsedelim.

Ilk olarak istiridye mantarı yetiştirmek için uygun bir yer bulmalısınız. Ve bunun için açık alanlardan daha fazlaca, bodrum kat, kullanılmayan apartmanlar, hatta kullanılmayan soğuk hava depolarını bile kullanabilirsiniz. Sonrasında bu alanı istiridye mantarı yetiştirmek için uygun hale getirmelisiniz. Sözgelişi, istiridye mantarı yetiştirmek için uygun ısı ölçüleri 10 ila 25 aşama arasıdır. Ek olarak istiridye mantarının yetişmesi için uygun rutubet oranı sağlanmalıdır. Bunu yapmak için de piyasadaki sera buğusu ya da sis makinesi şeklinde aletlerden faydalanmalısınız. Doğal, satın aldığınız makinelerin eski değil yeni modeller olmasına itina göstermelisiniz. Şu sebeple eski tip makineler fazlaca daha çok enerji harcayacak ve daha yüksek faturalar ödemenize niçin olacaktır.

İstiridye mantarı için satın alacağınız komposto hasat evresi bittikten sonrasında da kullanabiliyorsunuz. Sözgelişi, bunu hayvan yemi olarak kullanabilir, çiftçilere gübre olarak satabilir ya da tarımsal faaliyetlerde bulunan firmalara pazarlayabilirsiniz. Şu demek oluyor ki bu alanda da kazançlı çıkıyorsunuz. Sonuçta 50 metrekarelik bir alanda istiridye mantarı yetiştiriciliğine adım atmak için aşağı yukarı 5.000 lira harcamanız gerekiyor. Sadece birkaç ay içinde, verime bağlı olarak 8.000 ila 12.000 lira içinde gelir elde edebiliyorsunuz. Ve burada verimi belirleyecek olan tamamen sizsiniz. Mantarlarınıza ne kadar fazlaca itina gösterirseniz o denli fazlaca verim alırsınız. Sözgelişi, havalandırma istiridye mantarları için eğer olmazsa olmaz yaşam koşullarından biridir. İşte siz de havalandırma şeklinde koşullara ihtiyaç duyulan önemi gösterirseniz, mantar yetiştiriciliğinden iyi kazanç elde edersiniz.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Evet, trüf mantarı. Bu mantarın adını daha ilkin duydunuz mu bilmiyorum, fakat trüf mantarı yetiştiriciliğinin de oldukça kazançlı bir iş alanı bulunduğunu söyleyeyim. Oldukca leziz olan trüf mantarları, meşelik alanlarda, ağaç köklerinde yetişmekte ve dünyanın birçok bölgesinde bulunmaktadır. Buna ek olarak organik orman alanlarından toplanan trüf mantarına gösterilen talep gittikçe artmaktadır. Vatanımızda Akdeniz iklim bölgesinde organik olarak yetişen trüf mantarı, lüks otel ve restoranların masalarını şenlendiren lezzetlerden! Trüf mantarı büyük bir tecim potansiyeline haiz.

Sonuçta bu mantar türünün pek bilinmeyen bir mantar türü olması, trüf mantarı yetiştiriciliğini epey kazançlı iş alanlarından biri haline getirmiştir. Mesela; 5 dönüm büyüklüğünde bir alanda trüf mantarı yetiştiriciliği işine başladınız. Bunun için averaj 15-16 bin lira ana para ayırmanız gerekmektedir. Öteki taraftan, senelik kazancınızın sermayenizi katlayacağını söyleyebilirim. Doğal ihtiyaç duyulan tüm koşulları sağlar ve trüf mantarı yetiştiriciliği hakkında öğrenmeniz ihtiyaç duyulan tüm teknik detayları öğrenirseniz. Sözgelişi trüf mantarları için uygun araziyi seçmeli ve nemi sağlamak için ağaçlarınızı tertipli olarak sulamanız şeklinde.

Kimler Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanabilir?

Aslına bakarsak bu probleminin cevabına isteyen hepimiz olarak cevap verebiliriz. Şu sebeple mantar yetiştiriciliği alanında deneyebileceğiniz birçok değişik yöntem var. Sözgelişi isterseniz bahçenizin minik bir köşesinde ya da balkonunuzda mantar yetiştirebilir isterseniz de bu işi temel kazanç kaynağınız olarak kullanabilirsiniz. Bu para kazanma yöntemini ne amaçla kullanacağınıza kendiniz kara vereceksiniz. Kısacası mantar yetiştiriciliği yapmak için herhangi hususi bir kritere haiz olmanıza gerek yok. Bu işin bir okulu ya da hususi bir sertifikası yok. Doğal ki mantar yetiştiriciliği alanında verilen kurslar, seminerler var. Fakat bunlara katılıp katılmamak tamamen tercih meselesi. Bu işe başlarken yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, mantar yetiştiriciliğini ne kadar büyük ölçekli yapacağınıza karar vermek olmalı. Gerisi kendiliğinden gelecektir. Mantar yetiştiriciliği yaparken kullanacağınız yöntemi belirledikten sonrasında, uygun şartları sağlayarak, şapka görünümlü sıhhatli yiyecekleri yetiştirmek için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Girişimciler, yeni kazanç kapıları ardında koşanlar mantar yetiştiriciliği yaparak para kazanabilir. Bu işte mühim olan, hangi mantar türü üstüne yoğunlaşacağınız. Sözgelişi, kültür mantarı yetiştiriciliği yüksek oranda sermeye gerektirirken, istiridye mantarı için ihtiyaç duyulan ana para fazlaca daha azdır. Ya da kültür mantarı yetiştiriciliğinde fazlaca sayıda rakibiniz olacağını hesaba katmalısınız. Bu hususta size istiridye mantarı ya da trüf mantarı yetiştiriciliğini önerebilirim.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın