A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Mantar Üretimi Karlı mı?
Mantar Üretimi Karlı mı?

Mantar Üretimi Karlı mı?

Mantar Üretimi Karlı mı?

Evet yapılabilir ben uzun senelerdir bu işle meşgulüm. Başarısız olunabiliyordu elbet verilen önergeye bağlı kalmayan üreticilerimiz elbet oluyor o vakit zarar kaçınılmaz oluyor. Söylediğimizin dışına çıkmayan üreticilerimiz istiridye mantarı yetiştiriciliğinden kazanç elde edebiliyorlar.

İstiridye mantarı için satın alacağınız komposto hasat evresi bittikten sonrasında da kullanabiliyorsunuz. Sözgelişi, bunu hayvan yemi olarak kullanabilir, çiftçilere gübre olarak satabilir ya da tarımsal faaliyetlerde bulunan firmalara pazarlayabilirsiniz. Kısaca bu alanda da kazançlı çıkıyorsunuz. Sonuçta 50 metrekarelik bir alanda istiridye mantarı yetiştiriciliğine adım atmak için aşağı yukarı 5.000 lira harcamanız gerekiyor. Sadece birkaç ay içinde, verime bağlı olarak 8.000 ila 12.000 lira içinde gelir elde edebiliyorsunuz.

Ve burada verimi belirleyecek olan tamamen sizsiniz. Mantarlarınıza ne kadar fazlaca itina gösterirseniz o denli fazlaca verim alırsınız. Sözgelişi, havalandırma istiridye mantarları için eğer olmazsa olmaz yaşam koşullarından biridir. İşte siz de havalandırma şeklinde koşullara ihtiyaç duyulan önemi gösterirseniz, mantar yetiştiriciliğinden iyi kazanç elde edersiniz.

Trüf mantarı yetiştiriciliğini epey kazançlı iş alanlarından biri haline getirmiştir. Mesela; 5 dönüm büyüklüğünde bir alanda trüf mantarı yetiştiriciliği işine başladınız. Bunun için averaj 15-16 bin lira ana para ayırmanız gerekmektedir. Öteki taraftan, senelik kazancınızın sermayenizi katlayacağını söyleyebilirim.

Mantar Üretimi Karlı mı?
mantar yetiştiriciliği karlımı

Doğal ihtiyaç duyulan tüm koşulları sağlar ve trüf mantarı yetiştiriciliği hakkında öğrenmeniz ihtiyaç duyulan tüm teknik detayları öğrenirseniz. Sözgelişi trüf mantarları için uygun araziyi seçmeli ve nemi sağlamak için ağaçlarınızı tertipli olarak sulamanız şeklinde.

Kompost nedir? Kaliteli kompost niçin önemlidir?

Mantar yetiştirme ortamına şu demek oluyor ki kabaca mantar toprağına kompost denir. Ph’ının dengelenmiş ve uygun besi ortamı hazırlanmış, dezenfekte edilmiş ortam hazırlanıyor ve Misel ekimi gerçekleşiyor. Misel mantar tohumuna verilen isimdir. İlk çıkan mantar taslaklarına Pin denir.

Kaliteli kompost veriminizle direkt alakalıdır elde edeceğiniz kazanç buna bağlıdır.

Sakın beni kompostu kendim yapmak isterim iyi mi yapabilirim diye aramayın.

Kendi ameliyatını yapmak isteyen hasta şeklinde bir duruma düşersiniz. Hepimiz bilmiş olduğu işi layıkıyla yapsın.

100 m2 de üretim hane demirbaş maliyetleri nedir?
Sırayla ele alacak olursak.

Mantarhane’ye Yapılacakların Sıralaması

MANTARHANE KURULUM MALİYETLERİ

Full Yalıtımlı İstiridye Mantar Çadırı 98 m2 7×14 metre

Zemin Betonu 1.000 TL (Size Ilişik)
Sigorta ve Elektrik panosu  2.000 TL (Size Ilişik)
14 tane Lamba 1.000 TL
Demir Ranzalar 4.000 TL
48.000 BTU Tavan tipi Klima 7.650 TL
2400 santimetre x 150 santimetre Petek 1.050 TL
1 m x 1 m Fan 950 TL
98 m2 için Fıskiye 400 TL
98 m2 Yalıtımlı Çadır 4.550 TL
Montaj işçiliği 3.000 TL
15 TON Kompost 12.000 TL
TOPLAM 34.600 TL

Fiyatlara KDV ve nakliye dahil değildir.

100 m2’lik bir Mantarhane alanı için ortalama 34,600 TL şeklinde bir yatırım yapmak lüzumlu.

Bu şekilde bir mantar üretim deposuna ortalama 15 Ton İstiridye pamuk kompostu koymak mümkün.

Kısaca sarımı eksikleri olan 15 Ton Kompost 12.000 TL demek. (Nakliye dâhil değildir)
Bu alana maksimum 15 ton kapasiteyle ürün yerleştirebilirsiniz.

Bu maliyetler vakit içinde değişmektedir.

Ek olarak bu işi yapmak isteyen girişimci yâda üreticilere kurulum esnasında danışmanlık hizmeti vermekteyiz ve bunu parasız yapmaktayız.

Not: Bu maliyetler piyasasına nazaran yükselip düşebilmektedir. Ek olarak bu işi yapmak isteyen girişimci yâda üreticilere bizzat site yönetimi olarak en uygun fiyatlı anahtar teslim mantarhane kurulumu yapılmaktadır. Sitemizin yazışma kısmından direkt telefon ile detaylı informasyon alabilir yâda yazışma formunu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz. Aynı gün dönüş yapmaktayız.

100 m2 de kazanç durumu averajı nedir?

Bu şekilde bir odadan elde edeceğiniz 8 Ton mantar bunu da 5 TL den sattığınızı ele alırsak 60. günün sonunda 40.000 TL yatırımınızın demirbaşlarını bile amorti etmiş sayılırsınız ki bu dünya tecim kurallarına aykırıdır.

Mantarınızı nereye satacaksınız bu mevzuda size alıcıları biz bulacağız. En güzel noktaya geldik riskleriniz neler?

Riskleriniz yok! ! !

  • Eğer sarmamış Kompost alsaydınız Kompost iç ısısına dikkat etmeniz lüzumlu olacaktı. Fakat biz sarımı tamamlamış sıfır riskli kompost satıyoruz ürün size geldikten 1 hafta sonrasında mantarlarınız çıkıyor.
  • Kompost bizim tesislerimizde sarımını şu demek oluyor ki kuluçkasını tamamlıyor.
  • Hastalanan ve enfekte olan kompostlar atılarak size sevk edilen net miktarın bedelini ödüyorsunuz.
  • Kuluçka’da meydana gelebilecek hastalık problem ve problemleriniz olmuyor.
  • Kuluçka’da kullanacağınız elektrik, kira, işçi ve su harcamasından kurtuluyorsunuz.
  • Kuluçkaya aldığınız 10 ton Kompost sarım süresiniz (35 gün ) sonunda 7,5 ton kalır. Fakat siz bizlere 7,5 Tonun bedelini ödersiniz.
  • Kuluçka’da meydana gelen ısı dalgalanmaları düşük mantar hasadına niçin olur. Bizim ürünlerde bu problem yaşanmaz ve %40 verimler hasat süresini tamamlar.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın