A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Leasing – Kiralama Nedir?
Leasing - Kiralama Nedir?
leasing nedir

Leasing – Kiralama Nedir?

Leasing – Kiralama Nedir?

Ülkemizde uygulandığı şekliyle Leasing’in kelime anlamı “Finansal Kiralama” dır. Leasing, bir malın yatırımcı tarafından satın alınması yerine, bir leasing şirketi tarafından alınıp, yatırımcıya belirli bir dönem kiralanmasıdır. Belirlenen kira planı çerçevesinde yatırımcının leasing firmasına kiralarını taksitler halinde ödemesidir.

Günümüzün sürekli gelişen teknolojisi, pazarda her geçen gün artan rekabet, yatırımların finansman modeli seçimine çok büyük önem kazandırmıştır. Firmaların gelişmeleri ve karlılıkları ancak yatırımlarında doğru finansman seçimi ve yönetimlerindeki verimliliğin artırılması ile mümkün olabilmektedir.

Tüm dünyada yatırımların orta vadeli finansmanında yaygın olarak kullanılan leasing, kuruluşların her geçen gün artan işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamada büyük avantajlar sağlanmaktadır.

MALİYET AVANTAJI

SABİT KİRA ÖDEMELERİ
Leasing işlemlerinde sözleşme süresi boyunca kiralar sabit kalmaktadır, ödeme planları kiracının talebi doğrultusunda TL veya Döviz bazında düzenlenebilmektedir.

ORTA VE UZUN VADE
Yatırım projelerinde, yatırımın geri dönüş süresine uygun orta ve uzun vadeli kira planları sunulabilmektedir.

NAKİT YÖNETİMİ
Leasing işlemlerinde ödeme planı ve vade müşterinin ihtiyaçlarına göre belirlenebilir. kiralar; aylık , yıllık ve mevsimsel olarak müşterinin nakit akışına göre ayarlanabilmektedir.

% 100 FİNANSMAN İMKANI
Leasing yolu ile yatırım projelerinin tamamı finanse edilebilir. Malın bedelinin yanında, nakliyesi, sigortası, ithalat masraflarını v.s. kredilendirebilmekteyiz.

Leasing - Kiralama Nedir?
leasing nedir

SÜREÇ AVANTAJI

HIZLI KREDİ SÜRECİ

Leasing firmalarının kredi süreci, alternatif finansman yöntemlerine göre daha kısadır.

ASGARİ TEMİNAT
Leasinge konu edilen malın 2. el değerinin yüksek olduğu işlemlerde, firmanın moralitesi ve kredibilitesine göre ilave teminata ihtiyaç duyulmadan kefaletle işlem yapılabilmektedir.

OPERASYONEL KOLAYLIK
Leasing aracılığı ile finansman sağlanmasının yanı sıra malın, satın alınması, ithalatı, nakliyesi,sigortası leasing şirketi tarafından yapılmaktadır.

VERGİSEL AVANTAJI

KDV İSTİSNASI
Tarım makinaları, iş makinaları vb bazı makinelerin leasing ile satın alınması durumunda KDV %1’dir. Bknz. Kdv Tebligatı

GİDER GÖSTERME İMKANI
Kiracı tarafından ödenen anapara ve faizi içeren kiralar için Ziraat Leasing tarafından fatura düzenlenmekte, Kiracı tarafından bu faturaların faiz kısmı gider gösterilerek vergi matrahından indirilebilmektedir.

YENİDEN DEĞERLEME VE AMORTİSMAN AYIRMA İMKANI
Leasing ile alımı gerçekleştirilen mallar , kiracının bilançosunda yer alır, Kiracı tarafından aktifleştirilir, yeniden değerleme ve amortismana tabi tutulur.

VERGİ FON VE HARÇ MUHAFİYETİ 
Leasing sözleşmeleri ve bu sözleşmeler için alınan teminatlar , vergi, fon ve harçtan muaftır.

LEASING’E KONU MALLAR

Finansal Kiralama Kanununa göre; her türlü taşınır veya taşınmaz mal leasing konusu olabilir. Leasinge konu malın bağımsız ve üzerinden amortisman ayrılabilecek bir özellik taşıması gerekmektedir.

• Fabrika,iş yeri, depo, tarla, arsa gibi ticari amaçlı kullanılacak gayrimenkuller,
• Traktör, biçerdöver, pamuk toplama makinesi, balyalama makinesi gibi tarım makineleri,
• İş ve inşaat makineleri,
• Üretim hatları ve imalat makineleri,
• Otomobil, minibüs, panelvan, otobüs, kamyonet ve kamyonlar,
• Bilgisayar ve ofis ekipmanları,
• Matbaa ve ambalaj makineleri,
• Tıbbi cihazlar ve hastane donanımları,
• Tekstil makineleri vb.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın