A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Kurutulmuş Portakal Kabuğu Üretimi
Kurutulmuş Portakal Kabuğu Üretimi
Kurutulmuş Portakal Kabuğu Üretimi

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Üretimi

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Üretimi

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Üretimi İşi Ne Kadar Kazandırır; Geçtiğimiz yıl gündeme gelen portakal kabuğu üretimi bu yıl satış alanını biraz daha genişletmiş bulunuyor. Narenciyenin ana vatanı Çukurova Bölgesi portakal ağaçlarının fazlaca ürün vermesiyle fiyatları 50 kuruşa kadar inmiş.

Durum böyle olunca da portakal sahipleri isyan bayrağını çekmişti fakat bu isyan hiç bir şeyi değiştirmedi. Portakal kabuğunun satışı 1 TL’den yapılınca herkes kurutulmuş kabuğa yönelmeye başladı..
Çukurova’nın yeni umudu kurutulmuş portakal kabuğu işi portakal satışına oranla daha iyi bir kazanç sağlamaktadır.

Adana, Kozan, Kadirli ve çevre ilçelerde portakal kabuğu satışı yapılmaktadır. Narenciyeyle uğraşanlar için portakal kabuğu, iyi para getiren bir iştir. Peki portakal kabuğu nasıl kurutuluyor, niçin satılıyor, faydası neler, hangi ülkelere satılıyor gibi soruların cevabını hemen verip sizi aydınlatalım…

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Nerelere Satılıyor?

Yurt içi ve yurt dışında alıcı bulan portakal kabukları Avrupa Ülkeleri, Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkelere ihraç ediliyor. Talep yüksek olduğu için portakaldan çok portakal kabuğu ihraç edilmektedir.

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Hangi Amaç İçin Kullanılıyor?

Sağlığa faydalı olan vitamin deposu portakalın bütün vitamini kabuğunda bulunmaktadır. Fakat biz tüketirken portakal kabuğunu çöpe atmaktayız. Kabuğun çok faydalı olması ilaç sektörüne fikir vermiştir. Yeme isteği uyandıran turuncu, portakal kokulu güzel haplar bu kabuklardan üretilmektedir.

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Üretimi
Kurutulmuş Portakal Kabuğu Üretimi

Kullanım alanı oldukça fazla olan kurutulmuş kabuklar pastahanelerde (daha çok yaş kabuklar tercih edilmekte) unlu mamulleri süslemek, tatlandırmak için de kullanılmaktadır.
Özellikle kozmetik ürünlerde kurutulmuş portakal kabuğuna yer verilmesi alımı artırmıştır. Kremlerde, nemlendiricilerde ve daha bir çok üründe bu organik sağlık deposunun kullanılması kozmetik ürün alıcılarının hiç şüphe duymadan bu ürünlerden yana tercihini yapmasını sağlıyor.

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Nasıl Üretiliyor?

Tüketilen portakal kabuğunun toplanmasıyla biriken kabuklar kavurucu güneşte üç gün aralıksız durarak kurumaktadır. Hava şartlarının pek iyi olmaması portakal kabuklarını fırınlarda kurutmaya itmektedir. Fakat bu yöntem pek sağlıklı kabul edilmez ve kabukların kurutulması için hava şartlarının çok iyi olması beklenmelidir. Kurutulmuş portakal kabuğu çöpünden, çürüğünden artırılarak çuvallara dolduruluyor. El yordamı ile yapılan bu iş sanayi yolunda ilerlemektedir. Her yıl biraz daha ilgi gören portakal kabuğu sektörü böyle giderse en büyük sektör haline gelecek gibi görünüyor.

Peki Portakal Kabuğu Ne Kadar Kazandırıyor?

Bu işi düşünenlerin ilk sorduğu şey kurutulmuş kabuğun ne kadar kazandırdığıdır. Türk milleti işe verdiği önemden çok işin getirdiği kazanca önem verir. “Ekmek aslanın ağzında” deyimi çok doğru söylenmiştir özellikle de bu dönem için… Lakin portakal kabuğu gibi bir çok sektör kazancın artmasını iyi yönden etkilemektedir. Portakalın kilosu 50 kuruştan satılırken kabuğunun 1 TL’den satılması kazancının da yüksek olduğunu kanıtlıyor. Tüketilen kabukların çöpe atılması yerine kurutulup satılması hem kazançlı hem de zahmetsizdir… Fakat şu da unutulmamalıdır: Portakal kabuğu kurutulduğunda gramacı düşecektir. Kuruduğunda hafifleşen kabuklar hayal kırıklığına neden olmaması için bu bilginin unutulmaması gerekir.

Portakal Kabuğunun Faydaları

  • Portakal kabuğu bünyesinde barındırdığı citrus avrantium sayesinde damar tıkanıklığı ve kansere karşı koruyucu kalkan olmaktadır.
  • B, E vitaminlerinin kabukta bulunması cilde bir çok yarar sağlamaktadır.
  • Portakal kabuğu sivilce, siyah noktalar gibi bir çok kişinin şikayetçi olduğu sorunlarda da sizi yalnız bırakmıyor.
  • Bir çok şeye iyi geldiği gibi böbrek taşlarının oluşumunu engellemede faydalıdır.
  • Deriye parlaklık veren portakal kabuğu cildi aydınlatma özelliğine de sahiptir.
  • Selülitleri yakmada bir numara olan portakal kabuğunun faydaları bunlarla sınırlı değildir. Daha bir çok faydasının bulunması portakal kabuğunun tercih edilmesini arttırmaktadır…

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın