A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Kümeste Tavuk Yetiştirmek
Kümeste Tavuk Yetiştirmek
Kümeste Tavuk Yetiştirmek

Kümeste Tavuk Yetiştirmek

Kümeste Tavuk Yetiştirmek

Kümes denince insanların tavuk beslediği barınaklar diye düşünülür ama yanlıştır. Kümes tavuk beslemek için değildir. Tavuk yetiştirmek için değildir. Tavuk evi değildir. Tavuklar evlerde yaşamaz. Tavuk evi olmaz. Kümes, insanların beslediği tavuklar için sadece geceleri güvenli bir yerde uyumak ve gündüzleri yumurtlamak amaçlı barınaklardır. Büyüklüğü tavuk sayısına göre değişir.

Kümesler tavuk yetiştirme tarzınıza göre üçe ayrılır.

1) Gurk tavuklar için: Basit ama geniş ve ferah olur. Tavuk burada hem kuluçkaya yatacağı zamanı hem civcivleri 1,5 ay süreyle büyüteceği zamanı geçirecek. Bu kümeste tünek olmaz. Ortalama 1,5 m² civarında geniş olmalı. Civcivler 1,5 ayı tamamladıktan sonra, eğer mevsim kış değilse ya da gece sıcaklık 16’dan aşağı düşmüyorsa normal bir kümese alınmalılar. Civcviler artık tünekte uyumaya alışmalı.

2) Eğer tavukları çevrede sokakta açıkta tamamen özgür bırakarak yetiştiriyorsanız kümes sadece geceleme ve yumurtlama alanıdır. Bu durumda, kümesin iç kısmının genişliği, metrekareye en fazla üç tavuk düşecek şekilde geniş düşünülmeli. Daha çok tavuk, daha geniş kümes.. Böyle kümeslerin tavan yüksekliği ise
en az 1,5 metre olmalı. Daha alçak olmamalı.

3) Özgür bırakmadan devamlı dar alanda beslenilen tavuklar için: Bu durumda, kümesin dışında bir gezinti alanı yapmak zorundasınız. Yine de tavuklar için o alan yetersiz kalır. Kümesin içinde de daima dolaşırlar. İçeri dışarı gidip gelerek devamlı araştırmalar yaparlar. Yani gezinti alanı ne kadar geniş olursa olsun kümesin içi de
geniş ve ferah olmak zorundadır. Böyle kümesler, yukarda anlattığım kümeslerden daha geniş ve daha yüksek
olmalıdır.

İç kısmın genişliği ve aydınlık olması: Kümes içinde metrekareye en fazla iki tavuk düşecek şekilde geniş
düşünülmeli. Tavan yüksekliği en az 2 metre olmalı. Dış ortamdaki gün ışığının içerde de aynı derecede etkili
olması ayrıca şart. Bunun için kümese yeterince geniş pancereler yapmalısınız.

İç kısmın zemini: Toprak zemin en iyisidir. Ayak sağlığı için bu önemlidir. Ayak sağlığı tavuklar için en başta dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Ayak sağlığını kaybeden tavuğun yaşama şansı yoktur. Özel bakımla bir süre yaşatabilirsiniz o kadar.

Zemin toprak olsun olmasın, kesinlikle ince saman veya talaş yayılmış olmalı. Kümesin iç duvarları en az iki ayda bir kireçle badana edilmelidir. Bunun hem sağlık hem ışık için büyük önemi var. Kireç ve kuvvetli ışık etkisi, birçok parazitlerin kümeste barınmalarını zorlaştırır. Her badanada birçok parazit ölür. Beyaz kireç içeriyi iyi aydınlık eder. Bununla beraber kümesin sabahları dışardaki gün ışığını aynen alabilecek derecede geniş penceresi olmalı. Tavuklarınızın sabahları güne serçelerle güvercinlerle aynı vakitte başlamalarının, akşamları da onlarla aynı vakitte uykuya çekilmelerinin hem yumurta verimliliğine
hem gurk olabilmelerine çok olumlu etkisi vardır.

Kümeste Tavuk Yetiştirmek
Kümeste Tavuk Yetiştirmek

Kümesin önünde, çevresi tel örgülerle kapalı gezinti alanı 3m²ye en fazla “1” tavuk düşecek şekilde düşünülmeli. Bundan sonra, bu ölçüye, bir tavuk karşılığında 1m² ekleyerek düşünün. Bunlar en az ölçüdür. Kısaca, 20 m² alan için tavuk sayısı en fazla 10 olmalıdır. Bir de horoz, 11 eder. Ama bana sorarsanız 20 m² alana 5 – 6 tavuk idealdir. Sınırları belli gezinti alanları ne kadar geniş olursa olsun tavuklar için çok dar alanlardır. Peki ne yapmalı? 20 m² alanı örnek vereyim. Birinci çözüm “cazip” eşinme alanları oluşturmakta.. Dolaştıkları alanın en az iki metrekarelik bir kısmını eşinme, toprak banyosu yapma alanı olarak düzenleyip toprağını iki veya üç ayda bir “farklı cinsten topraklarla” yenilemenizi tavsiye ederim.

Farklı toprakları keşfetmek tavukların sağlığı için büyük önem taşıyor. Toprakta çok şey bulup yerler. Buna bünyelerinin hayati önem taşıyan derecede ihtiyacı var. Toprak temiz yerlerden alınmalı. kırmızı toprak, sarı toprak, kara toprak.. Toprak banyosu her mevsim şart bir ihtiyaç: Kışın ıslak günlerde geniş bir leğen içinde kül ve kuru toprak karışımını yağmur almayan bir köşede bulundurmalısınız ki gözle görülmesi zor parazitleri varsa onun içinde eşinip debelenip kurtulsunlar.

İkinci çözüm: elbette çok zengin çeşitlilikte katı ve sıvı yiyecekler sağlamanız. Çeşit sayısı çok olmakla birlikte farklı besleyici özellikleri de olmalı.

Üçüncü çözüm: Hareketsiz tavukların ömrü kısa olur. Gezinti alanına boydan boya geniş bir kalas uzatın. Meraklı tavuklar onun üstünde de gezinsin böylece gezinti alanı genişlemiş olur. Hem tavuklar kanat egzersizlerini daima yapabilirler daha fazla hareket imkanı bulurlar. Kalasın yerden yüksekliği etlik tavuklar için 50 cm, ligorinler için 1 metre, kısa kanatlı yumurta tavukları için 70 cm kadar olmalı. Karışık tavuklarınız varsa üç ayrı yükseklikte, alanın üç kenarına kalaslar uzatın. Kalın ağaç dalları: Yumurta tavukları çok hareketli oldukları için üstünde cambazlık yapacakları kalın ağaç dallarını yerden yüksekte köşeden köşeye tutturabilirsiniz. Tabii gezinti alanının üstü de tel örgüyle kaplı olmalı ki telleri aşıp kaçmasınlar.

Kümeste Tavuk Yetiştirmek
Kümeste Tavuk Yetiştirmek

Kümes içinde tünekler hayati önem taşır: Tavuklarınızı geceleri kesinlikle tüneklerde uyumaya alıştırmalısınız. Bu da elbette geniş ve ferah kümesler sayesinde olur. Böyle bir ortamda, karanlık basınca tavukların gözü yükseklerdedir. Daha yükseğe çıkıp orada uyumak tavukların içgüdülerinde var. Ama daha zayıf bir içgüdü, tavşanlar gibi kuytu dehlizlerde uyumak şeklinde kendini gösterebiliyor. Bunun tavuk sağlığını çeşitli zararları var. Ayak ve bacak sağlıkları tehlikeye girer. İç organlarının da kötü etkilenmesine sebep olur. Bit kene gibi parazitlerin tavukları kolayca istila etmelerine sebep olur.

Ayakların tam olarak kavrayıp tutunabileceği uygun kalınlıkta ağaç dalı benzeri sopalardan tünekler yapacaksınız. Yerden yükseklik seçenekleri de oluşturun. Mesela tavuklar follukların üstüne atlayıp oradan da birinci tüneğe, ondan sonra daha yüksekteki ikinci tüneğe ulaşabilsinler. Kümesin genişliğine göre ortalama olarak birbirinden 40 cm – 60 cm gibi mesafelerde üç tünek olmalı. Her biri daha yüksekte olarak. Ve bir tünekte oturan bir tavuğun kakası alt tünekte oturan tavuğa düşmemeli. O şekilde mesafeleri ayarlamalısınız.

Kümeste Tavuk Yetiştirmek
Kümeste Tavuk Yetiştirmek

Folluklar: 2 – 3 tavuğa iki folluk, 4 – 5 tavuğa üç folluk, 6 – 7 tavuğa dört folluk, 8 – 10 tavuğa beş folluk…Böyle hesap edin. Folluklar sadece bir tavuğun sığabileceği üstü ve önü açık, arkası ve yanları kapalı şekilde olmalı. Folluk zeminine saman veya talaş uygun değildir. Kuruması yüzde doksan gerçekleşmiş uzun otlar en iyisidir. Tavuklar bunu daha çok benimser. 15 günde veya ayda bir değiştirilmesi iyi olur. Tavukları folluklara alıştırmak için bir süre özendirici yumurta koymalısınız. Yine de benimsemiyorlarsa follukların yerleri yanlıştır.

Kümesin en kuytu en güvenli köşesinde olmaları gerekir. Follukların sadece ön kısmı açık sandık gibi olması
tavukların benimsemesine yardımcı olur. Genişliği sadece bir tavuğun sığacağı kadar olmalı, bu önemli. Eğer folluğun üstü kapalı olacaksa, yüksekliği ise bir tavuğun rahatça ayakta durabilmesine yetecek kadar yüksek olmalı.

Günlük Temizlik: Eşinme bölgesi dışındaki alanın zemini ve kümesin zemini ince samanla veya talaşla örtülmeli. Haftada en az iki defa saman yaygısı temiziyle değiştirilmeli. Bu temizliği ne kadar sık yaparsanız o kadar iyidir. En az ölçüsü haftada iki defa yapılması.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın