A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Kule Vinç Kiralama
Kule Vinç Kiralama
kule vinç kiralama

Kule Vinç Kiralama

Kule Vinç Kiralama

Son dönemde en gözde yatırım araçlarından birisi de kule vinçler oldu. Artık neredeyse her inşaatta kullanılan ve fiyatları 110 bin eurodan başlayan kule vinçlere ev hanımlarından kuyumculara kadar bir çok yatırımcı ilgi gösteriyor. Hatta sanatçı Bülent Ersoy’un bile 22 tane kule vinci bulunuyor. Bu vinçleri alanlar kiralama için firmalara vererek yatırımlarını 36-48 ay arasında geri alabiliyor.

Türkiye’de inşaat sektöründe son yıllarda yaşanan hareket yeni alt dalları da beraberinde getiriyor. 10 yıl öncesine kadar sadece çok büyük inşaatlarda o da tek tük görülen kule vinçler şimdilerde neredeyse her inşaata girdi. Özellikle yoğun olarak inşaat faaliyetlerin yürütüldüğü Ümraniye, Kartal, Halkalı, Bağcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü gibi semtlerde uzunluğu 200 metreye kadar çıkabilen bu vinçlerden bol bol görmek mümkün.

Vinç fiyatları 1 milyon euroya kadar çıkıyor

Büyüklüğüne göre 20 ila 50 işçinin yapabildiği işi tek başına yapan ve ciddi bir zaman tasarrufu sağlayan bu devasa aletlerin fiyatları ise 110 bin eurodan başlayıp 1 milyon euroya kadar gidiyor. Fiyatlar hem yüksekliğine hem de taşıma kapasitesine göre değişiklik gösteriyor.

AYLIK 8-10 BİN TL

FM Gru Türkiye ve Bölge Distribitörü olan ADV Kule Vinç Genel Müdürü Betül Bıyık, sektörün son yıllarda hızla büyümesini hem inşaatlardaki artışa hem de teknolojinin değişimine bağlıyor. Müteahhitlerin sürat, güvenlik, zaman tasarrufu ve işçi sayısını azaltmak için kule vinçlere yöneldiğini anlatan Bıyık, “Şu anda ciddi bir taleple karşı karşıyayız. Artık daha ufak inşaatlarda bile kule vinçler kullanılmaya başlandı. Türkiye’de her yıl 400’e yakın kule vinç satışı gerçekleşiyor. Kiralama ise 1000 civarında. Dolayısıyla yıllık 1400 adetlik bir pazardan bahsedebiliriz”

Kule Vinç Kiralama
kule vinç kiralama

Vinçler maliyetlerini 36-48 ayda çıkarabiliyor

Bu vinçlerin aylık kiralarının 8-10 bin TL aralığında olduğunu anlatan ve yatırımcılar açısından da çok cazip olduğunu belirten Bıyık, şöyle devam etti:

“Vinçler genelde 8-10 aylığına kiralanıyor. Biter bitmez de başka bir inşaata gidiyor. Boşta duran vinç sayısı neredeyse yok gibi. Ancak burada can güvenliği ve standartlar çok önemli. Sektör kendi içindeki kurumsallığını tam olarak yakalayamadı. Ayrıca kule vinç operatörü konusu da sıkıntılı. Yüksek risk grubunda yer aldığı için makinanın güvenliği ve mesleki yeterlilik çok hayati, çünkü kazaların geri dönüşü yok. Burada eğitim konusu henüz tam oturmadı. Resmi bir eğitim kurumu yok. İsteyenlere 2.5-3 ayda ehliyet veriliyor. Bu konudaki eğitimlerin kesinlikle düzenlenmesi gerekiyor.”

Ünlü sanatçı Bülent Ersoy da sektörde yatırımı olanlardan. Ersoy’un önceki yatırımları halen devam ediyor

BÜLENT ERSOY’IN VİNÇLERİ

Ünlü sanatçı Bülent Ersoy’un iş makinaları sektörüne girdiği ve 20 civarında vincinin olduğu basına yansımıştı. Sektörden edinilen bilgilere göre Ersoy’un sektördeki yatırımı devam ediyor. Sektör yetkilileri Ersoy’un 22 vinç ve dozerinin oldupunu ve bunların çeşitli firmalar tarafından inşaatlara kiralandığını belirtiyor.

VİNCİ OLMAYANA İŞ DE YOK

Portekiz firması Soima’nın Türkiye ve Ortadoğu temsilciliğini yürüten BEMTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Candar Can, kule vinçlere artan talepte prestijin de etili olduğunu söyledi. Artık büyük firmaların kule vinci olmayan taşerona iş vermeme noktasına geldiğini anlatan Can,” Ana firmalar ya kendisi alıp taşeronuna kiralıyor ya da kule vinci olanları tercih ediyor. Bir kule vinç orta ölçekli bir şantiyede 20-25 personelin işini yapıp kendi parasını çıkarıyor. Kiralamada da satın almada da amorti ediyor” diye konuştu.

Kentsel dönüşümlerin de artan talepte çok etkili olduğunun altını çizen Can, “Sadece Fikirtepe bölgesinde bizim 17 vincimiz çalışıyor. Sürekli talep var. Gelen makina anında inşaatlara gidiyor” dedi.
Türkiye’de genelde 55-60 m uzunluğundaki vinçler kullanılıyor

BİR PATLAMA DAHA OLABİLİR

Kamu projelerinin de çok etkili olduğunu söyleyen Can, sadece şehir hastaneleri projesi için 40 vinç talep edildiğini, Kanal İstanbul’un yapılmaya başlanması halinde ise etrafındaki yapılarla sektörde çok büyük bir patlama olacağını ifade etti.

Türkiye’de daha çok 55-60 metre uzunluğunda, 6-8 ton kapasiteli ve fiyatları 110 bin euro ile 150 bin euro arasında değişen makinaların kullanıldığını anlatan Can, şöyle devam etti:

“Yatırımcılar açısından da çok cazip bir sektör. Bir vinç kendisini 36-48 ayda amorti edip parasını çıkarıyor. Bu vinçlerde metal yorgunluğu ise 14 yıldan sonra başlıyor. Sektörde 20-22 yıllık çok vinç var. Sektörle alakası olmayan bir çok insanın yavaş yavaş pazara girdiğini görüyoruz. Örneğin geçen yıl bir ev hanımı arayıp eşiyle birlikte birikimlerini değerlendirmek için vinç almak istediklerini söyledi. Kuyumcular, inşaatçılar, biraz birikimi olanlar… Her kesimden insan var. Bunların en bilineni ise Bülent Ersoy. Hatta firmamızın baş harfleri nedeniyle bizim şirketi Bülent Ersoy’un şirketi bile zannettikleri oluyor.”

Yatırımcıların son gözdesi kule vinçler
Standart dışı üretim sektörün sorunlarından biri

BİR VİNÇ NEDEN DEVRİLİR

Kule vinçlerde güvenlik çok önemli bir unsur. Çünkü kazalar genelde ölümle sonuçlanıyor. Örneğin geçenlerde Beylikdüzü’nde yaşanan olayda bir inşaat firmasının 40 metre yüksekliğindeki vincinin devrimesi sonucu, 1 işçi yaşamını yitirirken, 2 işçi de ağır yaralandı. ADV Kule Vinç Genel Müdürü Betül Bıyık, bu tip devrilmelerin en önemli nedeninin standart dışı üretim olduğuna dikkat çekiyor. Vincin altına yapılan taşıyıcı çelik şasenin yeteri kadar kaliteli olmadığını söyleyen Bıyık, vincin ağırlığına dayanamayıp kırıldığını ve maalsef ölümlü bir kazanın yaşadığını söyledi.
Sektördeki en önemli sıkıntılardan birisi de eğitim. Vinç operatörlerine eğitim veren resmi bir kurum yok. Benzer şekilde bu vinçlerin montajı sırasında da işçiler bilgileri sadece kendilerinden öncekilerden öğrenebiliyor. Sektörde kalifiye ve tecrübeli eleman sıkıntısı çok ciddi bir problem.

6-7 SENEDİR BÜYÜYOR

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği’nden (İMDER) sektördeki gelişmelerle ilgili yapılan açıklama şöyle Kule vinç sektörü kiralama pazarı, 6-7 senedir devam eden büyüme hızını 2013 yılında da korudu. Bununla birlikte satış rakamları son iki yıl itibari ile inşaat sektörünün göz bebeği olan 2007 yılını yakalamıştır diyebiliriz.

2014 yılı için kiralama ve satış pazarında beklentiler 2013 ile aynı olsa da siyasi gelişmeler her zaman için riskler içermektedir. Kısaca global pazarda kule vinç sektörüne göz attığımızda iş makinaları sektöründeki büyüme hızına ancak 2013 yılında ulaştı. 3-4 senedir Uzak Doğu’da kurulu fabrikaların üretim kapasiteleri %95’lerin üzerinde seyrederken 2013 yılında Avrupa ve Amerika’daki fabrikaların üretim kapasiteleri %65-70 seviyelerini gösteriyor. İş makinaları sektöründe var olan yetişmiş kalifiye eleman sıkıntısı, diğer iş makinalarına nazaran çok ciddi bilgi, birikim ve deneyim gerektirmesi nedeniyle, kule vinç sektörü için artarak devam ediyor. . Bu açıdan sektör, İMDER ve eğitim kurumlarının öncülük edeceği her türlü eğitim projesine destek vermeye 2014 yılında da devam etti.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın