A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Küçük Ölçekli Sera Kurmak
Küçük Ölçekli Sera Kurmak

Küçük Ölçekli Sera Kurmak

Küçük Ölçekli Sera Kurmak

Yıllardır bahçenizde sebze, meyve ve çiçekler yetiştiriyorsanız küçük bir sera açarak hobinizi işe dönüştürebilirsiniz. Ticari seralar pahalıdır ve yoğun işgücü gerektirir. Ancak küçük ölçekli bir sera açmak büyük sermaye gerektirmez. Yetiştiriciler için yüzlerce online kaynak vardır ve seranızı daha düşük maliyete inşa etmenin ve pazarlamanın düzinelerce yolu vardır.

İşte sizlere küçük çaplı sera işinize nasıl başlayabileceğinizle ilgili ipuçları:

Küçük ölçekli sera nasıl kurulur?

1 – Yerel pazarın başka bir serayı kaldıracak büyüklükte olup olmadığını öğrenmek için fizibilite çalışması yapın

Nüfusu, öngörülen büyümeyi, gelir seviyelerini, topluluk üyelerinin yaşını ve işsizlik oranını araştırın. Yerel marketlerin ve çiftçilerin sayısını da hesaba katın.

2 – Yetiştirmek istediğiniz ürünlere karar verin

Bulunduğunuz bölgedeki popüler ürünleri öğrenmek için pazar araştırması yapın. Güncel sektör trendlerini öğrenmek için sektör dergilerini gözden geçirin. Doldurabileceğiniz pazar boşluklarını belirlemek için rakiplerinizi araştırın. Daha sonra ideal yetiştirme koşullarını, toprağı ve ekim zamanlarını öğrenmek için kapsamlı bir araştırma yapın.

Küçük Ölçekli Sera Kurmak
Küçük Ölçekli Sera Kurmak

3 – Faaliyetinizin büyüklüğüne karar verin

Kar etmek için hangi ürünlerini yetiştirmeniz gerektiğini değerlendirin. Kesme çiçekler veya ilave ürün ile gelirinizi arttırıp arttıramayacağınızı belirleyin. Çeşitli bitkiler veya çeşitli boyutlarda ürünler satarak seranızın alan gereksinimini azaltabilir ve genel masraflarınızı kısabilirsiniz.

4 – Seranız için yer bulun

Seranızı insanların araçlarını çekip durabileceği, kalabalık yolların yakınlarına kurabilirsiniz. Toprak, su kaynağı, yardımcı uygulamalara erişim, boşaltım alanı, eğim ve doğal gölge kaynaklarını hesaba katmayı unutmayın. Organik ürünler satmayı planlıyorsanız, arazi en az üç yıldır ilaçlanmamış olmalıdır. Satın almadan önce arazi hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız.

5 – Seranızı tasarlayın

Son yıllarda güneş enerjili seraların popülaritesi arttı. Bütün seralar güneş enerjisini depolasa bile bazıları gün boyunca güneş enerjisi toplama ve geceleri depolama konusunda daha iyidir. Bu da çiftçilerin yetiştirme sezonunu uzatmaktadır. Küçük ölçekli sera sahipleri için pasif güneş enerjili seralar iyidir ve uygun maliyetlidir. Sıcak yaz ayları boyunca havalandırma olması için pencereler koyduğunuzdan emin olun.

6 – Seranızı sulama sistemi, gübreleme sistemi ve sıcaklık çok yükseldiğinde sıcak havayı tahliye etmesi için hava akışı sağlayan tel raflar ve fanlarla donatın

7 – Toptancılardan tohumlar, viyoller veya çeliklemeler alın

8 – Pazarda isim yapın

Ürünlerinizi satmak için yerel marketler, çiçekçiler, müteahhitler, fidanlıklar ve çiftçi dükkanları ile temas kurun.

İhtiyacınız olanlar

  1. İş planı
  2. Sera
  3. Bitkiler, tohumlar, çeliklemeler
  4. Sulama sistemi
  5. Soğutma sistemi

İpuçları

  • Bahçıvanlık kurslarına yazılabilirsiniz.
  • Mahsulünüzün zarar görmesi ihtimaline karşı işinizi korumak için sigorta yaptırabilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın