A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Kriz Döneminde Neye Yatırım Yapmalı
Kriz Döneminde Neye Yatırım Yapmalı

Kriz Döneminde Neye Yatırım Yapmalı

Kriz Döneminde Neye Yatırım Yapmalı

Tarih gene tekerrür ediyor. Lehman Brothers’ın çöküşüyle başlamış olan 2008 krizinin şok tesiri piyasalar üstünden hemen hemen silinmemişti ki şimdi bir yenisiyle karşı karşıyayız. Evet, son günlerde yeni bir krizden çokça bahsediliyor. Merkez üssü gene ABD ve kırılgan fay hattının öteki ucunda Avrupa var!

Bir türlü rayına oturamayan dünya ekonomisine yönelik kaygılar artarken, girdaptan kurtuluş hamleleri de yarar etmiyor. Piyasalar üstüne çöken karabasan ise bireysel ve kurumsal yatırımcıları stratejik değişim hayata geçirmeye zorluyor. Kısaca aslına bakarsak bu durum azca ya da oldukca parası olan her kesimi ilgilendiriyor. Bundan dolayı tasarrufların bir bir çok ya altına, ya dövize, ya borsaya, ya da faize bağlanmış durumda. Bu yatırım araçlarını yönlendiren de organik olarak küresel ekonomideki gelişmeler!

Varlık sahiplerini son günlerde telaşa iten de bu yatırım araçlarının fiyatlarında görülen aşırı agresif hareketler. Parayı yöneten uzmanlar bile bu oynaklık sebebiyle bugünden yarına tahmin yapmakta ve görüş belirtmekte zorlanıyor. İşte belirsiz ve sıkıntılı bu piyasa koşullarında süratli hareket edip ziyanı minimuma indirmek ve hatta bunu kâra çevirmek yaşamsal aşama de ehemmiyet kazanmış durumda. Bundan dolayı, aceleyle yapılabilecek yanlış bir hamle yılların birikimini aniden silebiliyor! Elbet tam tersi de mümkün. Bu yüzden yatırım yaparken davranışlarında ölçülü ve bilgili olmakta yarar var.

Ikimiz de tutum sahibi vatandaşın, bu belirsiz ve aşırı oynak piyasa koşullarını ‘minimum zararla’ nasıl yapılır atlatabileceğini ve bu koşullarda parasını nasıl yapılır koruyabileceğini araştırdık. Ve “krizsavar stratejinin” nasıl yapılır olması icap ettiğini tek tek uzmanlarına sorduk. Okuyup son sonucu siz verin…

KRİZDEN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Uzmanlar nerede ise ortak bir noktada kesişiyor:TL mevduat! Daha ilkin olduğu şeklinde bu geçiş süreci de nakit varlıkların ‘kral’ olacağı bir dönem olacak. Döviz aşırı dalgalı bir seyir izliyor ve bu trend sürebilir. Uzmanlara bakılırsa yatırım için riskli fakat hisse senetleri piyasasından daha azca riskli. Altının yükseliş hareketini sürdüreceği düşünülüyor. Fakat düzeltmelere hazırlıklı olunmalı. Düşüş de yükseliş kadar sert olabilir. “Asla risk almam” diyenler için mevduat ve tahvil yatırımı ise analistlere bakılırsa riskten korunmanın en iyi yolu…

Fakat tek bir enstrümana para bağlamak istemeyenler için de karma sepet önerisi yapılıyor. Buna bakılırsa, paranızı belirli oranlarda döviz, altın, mevduat, tahvil, hisse senetleri piyasasında değerlendirebilirsiniz. Böylelikle paranızı hedge etmiş kısaca biri düşerken kaybettiğinizi, ötekinin yükselmesiyle karşılamış olmuş olursunuz. Uzmanların bu konudaki önerisine aşağıda ulaşabilirsiniz…

“MEVDUATI ÖNERİYORUM”

Global Menkul Değerler Gömü Müdürü Abdullah Kunt, tutum sahibi bireysel yatırımcıya piyasalardaki volatilite (oynaklık) sebebiyle vadeli mevduatı öneriyor. Kunt “Dövizde volatilite oldukca fazla. Altının nasıl sonuçlanacağı belli değil. O yüzden ben kesinlikle mevduatı öneriyorum” diyor.

KRİZDEN KORUNMAK İÇİN BİR PORTFÖY ÖNERİSİ!

Meksa Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Barkın Yalçın, dünyadaki ve Türkiye’deki konjonktüre bağlı olarak tutum sahiplerine mühim önerilerde bulunmuş oldu:

“Gelişmiş ülkelerde ikinci dip konuşuluyor. Tüm bu kaygılar Türkiye ve öteki gelişmekte olan ülkeleri de negatif şekilde etkiliyor. Gerek gerçek iktisat (ihracat), gerekse finansal anlamda (döviz kuru) negatif etkileyen gelişmeler. Daha Temmuz ayı başına kadar 1.60 TL seviyelerinde seyreden dolar kuru Temmuz ayında tüm bu kaygılarla 1.70’in üstüne çıktı. Doğal olarak buradaki yüzde 7-8 kıymet kaybı bizim maliyetlerimizi negatif bir halde etkileyecek. Bu da enflasyonist baskı olarak karşımıza çıkabilecek. İşlerin daha kötüye gitmesi halinde ise direkt doğruya bizim risk primlerizi artıracağı için bileşik faizde ve dolarda yukarı yönlü bir hareket beklenebilir.

DÖVİZ POZİSYONLARI KORUNMALI

Bundan dolayı yatırımcıların mevcuttaki döviz pozisyonlarını tutmaya devam etmelerini tavsiye ediyorum. Hisse senedi senedi pozisyonu olan yatırımcılar da bunu bir miktar azaltıp tahvil tarafına ve döviz tarafına dengeli bir halde dağıtmalarında yarar var.

ALTIN SATMAYIN!

Bu belirsizlikler altın fiyatlarının yükselmesine niçin olacaktır. Bu kapsamda ufak yatırımcıların yastık altındaki altınları satmayıp yerinde tutmalarını tavsiye ediyorum. Altına yeni yatırım yapmak isteyenlere ise fiziki altın almalarının uygun bulunduğunu düşünüyorum. Çünü öteki türlü altın yatırımlarında yönetim ücretleri alındığı için bu yatırım yalnız korunma amaçlı olabilir.

TASARRUFUNUZU ARTIRIN!

Ben bireysel yatırımcının bütçesindeki tutum miktarını artırmasını öneriyorum. Bütçedeki tutum yüzdesini bir miktar çoğaltmak belirsiz ortamlarda yerinde bir karar olacaktır.

10.000 TL PARAM VAR, NEREYE YATIRAYIM?

Bugün itibariyle 10.000 TL tasarrufum olsaydı krizden minimum zararla sıyrılmak için;
1-Yüzde 20’sini hisse senedi piyasasında,
2-Yüzde 30’unu tahvilde,
3-Yüzde 20’sini altın yatırımlarında,
4-Ve geriye kalan yüzde 30’u da döviz yatırımlarında değerlendirirdim.

“MEVDUAT VE ALTINA YATIRIM YAPILABİLİR”

Güvence Yatırım Araştırma Birim Müdürü Bahar Deniz Egemen ise risklerin arttığı bir ortamda olduğumuzu bu yüzden daha defansif davranılması gerektiğine dikkat çekiyor. “Risk getiri profili düşük. Kâr beklentileri düşüyor” diyen Egemen, bu yüzden hisse senetleri piyasasından ziyade mevduat ve altın şeklinde yatırım araçlarına yatırımı yapılabileceğini aktarıyor.

“ELDEKİ KUŞ DALDAKİ İKİ KUŞTAN YEĞDİR”

Egemen ek olarak bizimle, Güvence Yatırım’ın 2011 yılı ikinci yarı için hazırladığı “Mali Piyasalar Stratejisi Raporunu” da paylaştı. Raporda dikkat çekici başlıkları şu şekilde sıraladı:

-Yıl sonuna kadar yatırımcılara hisse senetlerinde seçici davranmalarını, TL yatırımlarında mevduatı tercih etmelerini öneriyoruz. Dövizde ise senenin geri kalanında yüksek volatilite bekliyoruz.

-Bu global çerçevede 2011 yılının ikinici yarısında da gelişmekte olan ülkelere para akışının devam edeceğini düşünüyoruz.

-Cari açık riski devam ediyor! 2010 senesinde 48 milyar dolar olan (GSYH yüzde 6.5) cari açık senenin ilk dört ayında 64 milyar dolara (GSYH yüzde 8.5) tırmandı. Yıl sonu tahminimiz 65 milyar dolar seviyesinde.

BORSADA TAHMİN 6.000 PUAN DÜŞTÜ!

-İMKB:Kar tahminlerinde meydana getirilen aşağı yönlü revizyonlar ile hedefler aşağı çekiliyor. Bu kapsamda yılbaşında 77,700 olan İMKB-100 endeksi hedefimizi 71.300’e revize ediyoruz. Beklenen getiriler, alınan risk karşısında yetersiz durumda. Bundan dolayı hisse senedi pozisyonlarında seçici olunması icap ettiğini düşünüyoruz.

-Tahvil/Bono: Zorlaşan likidite şartlarına karşın azalan tahvil arzı sebebiyle faizde bundan sonrasında yatay seyir bekliyoruz. TCMB’nın senenin geri kalanında da faizi artırmayacağını düşünüyoruz. Senenin ilk yarısında averaj yüzde 8.5 olan bono faizinin ikinci yarıda yüzde 9 seviyelerinde seyretmesini bekliyoruz. Yıl sonu beklentimiz ise yüzde 9.1 seviyesinde.

MEVDUAT CAZİP

-Mevduat:Mevduat faizinin artan rekabet ile beraber cazibesini müdafaasını bekliyoruz.

-Döviz:Genişleyen cari açık ve düşen finansman kalitesi TL üstünde belirgin risk yaratıyor. Yılbaşından bu yana TL’deki kıymet kaybı yüzde 8 seviyesinde. TL’nin senenin geri kalanında da baskı altında kalmasını bekliyoruz. Dolar/TL’nin yılı 1.65 seviyesinde kapatacağını tahmin ediyoruz. Avrupa’daki sorunlara karşın Euro/Dolar paritesinin 2011 yılını 1.43 civarında bitirmesini bekliyoruz.

ALTINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK

-Altın:Altın fiyatlarındaki ihtimaller içinde gerilemelerin sınırı olan kalacağını, ana yükseliş trendindeki hareketin devam edeceğini tahmin ediyoruz. Altında yıl sonu fiyat beklentimiz 1.600 dolar/ons seviyesinde.

“RİSKLİ VARLIKLARDAN UZAK DURUN! ALTIN TERCİH EDİLEBİLİR”

Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş. Müdür Yardımcısı Hakan Tezcan da yurtdışı yatırımcıların global bir durgunluğa girileceği yönünde bir yaklaşımın oluştuğunu belirterek şöyleki devam etti:
“Her gün değişik bir fotoğraf ortaya çıkıyor. Hakkaten ikimiz de yatırımcılara ne olup biteceği mevzusunda net bir düşünce üretmekten uzağız. Bilhassa dün itibariyle yurtdışında yatırımcılarda temel bir yaklaşım değişikliği olabileceğini düşünüyoruz. Teknik olarak oldukca tehlikeli sonuç seviyelere gelindi. Genel trend yükselişi desteklemiyor. Hisse senetleri piyasaları daha da aşağıda oluşabilir.

SABİT GETİRİLİ MEVDUAT VE FONLAR…

Yatırım için şu anda altında başka bir seçenek görülmüyor. Riskli varlıklardan uzak durulmalı. Durağan(durgun) getirili mevduat ve altına endeksli fonlar yatırım için uygun olabilir. Dövizde de yukarı yönlü hareketlerin bir ekip sözlü müdahalelerle önlendiğini görüyoruz. Ve bundan sonraki yükselişlerin de müdahalelerle sınırlanacağını düşünüyoruz. Bu yüzden yükselişin daha çok olmasını düşük görüyoruz.

DENGELİ BİR PORTFÖY ÖNERİSİ DAHA!

Döviz yatırımını tavsiye etmiyoruz. Tutum sahipleri bu belirsiz ortamda varlıklarının üçte birini altına, üçte birini mevduata, üçte birini de durağan(durgun) getirili enstrümanlara yönlendirebilir.

KAYNAK
BİLAL EMİN TURAN
HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın