A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Köyde Yapılabilecek Kazançlı İşler
Köyde Yapılabilecek Kazançlı İşler
köyde yapılabilecek kazançlı işler

Köyde Yapılabilecek Kazançlı İşler

Köyde Yapılabilecek Kazançlı İşler

Günümüz kent yaşantısı stres ve mutsuzluğu bununla beraber getirmektedir. Bu sebepten bir oldukça insan ya köye dönmekte ya da imkanları nispetince şehirden kaçabilme planları yapmaktadır. Aşağıdaki yazı de köyde yapılacak karlı işler hakkında bir kaç öngörüye yer verilmektedir. Sadece en doğrusu kişilerin eğilimleri doğrultusunda köydeki iş imkanları irdelemesidir. Aksi taktirde köy yaşamı da sizler için çekilmez bir hal alabilir.

Köyde Çalışmanın Artı Yönleri Nedir?

70’lerin sonu ve 80’lerin başından sonrasında köyden kente göçün ne kadar yoğun bulunduğunu tamamımız biliyoruz. Bununla beraber şehrin avantajları artık yerini olumsuzluklara bırakıyor. Bu da tam tersi bir göç akımı oluşturmuş durumda. Kent yaşamının geçimsizliğinden, zorluklarından, kalabalığından ve trafiğinden bunalan kent insanoğlu, tekrardan köye dönmeyi ve oralarda emek verme olanağı bulmayı kafalarına takmış durumda.

Köy ortamında çalışmanın en büyük pozitif yanları sıhhatli olması elbet. Ilkin iş güvenliği sonrasında iş diyoruz ya hani şehir ortamlarında. Bu da onun direkt güvenlik derecesinden sıhhatli olma ön koşulu. Köyün ağaçlarla kaplı, en büyük binası 3 kattan oluşan olan ortamında, nefes almak ve vermenin bile bambaşka bir şey bulunduğunu görmüş olacaksınız. Bu da köyde yaşamak kadar emek vermeyi da birinci dereceden pozitif etkileyen ilk yön.

Bir öteki pozitif yön de, kalabalık bir ortamda dahi olsanız asla sıkışıklık ve gürültü çekmeyecek gerçeği. Bir köy ne kadar sözü geçen olabilir ki? Bunun haricinde bir tek işe gitmek ve işten eve dönmek için harcadığınız saatlere veda etmiş olmuş olursunuz. Size daha oldukça süre kalır. Yaşamak, eğlenmek, kültürel faaliyetlere ve hobilere zaman ayırmak için. Bu da ürettiğiniz ürüne ve hizmetin kalitesine kadar yansır. Siz mutlu oldukça emek verme ortamınız da emek verme stiliniz de daha esenlikle ifa edilmiş olur.

Köyde Çalışmanın Negatif Yönleri Nedir?

Oldukça fazla yalnızlık çekebilir, eski cafcaflı günlerinizi özleyebilirsiniz. Kentteki kaosa ve stresli yaşama öyleki entegre olmuş, onu öyleki benimsemişizdir ki, ondan kopmak, adeta bir yuvadan kopmak tesiri uyandırabilir. Karmaşayı, hızı, acil etmeyi özleyen çağıl dünyanın yeni insanı, köy ortamındaki sadeliği ve doğallığı aşırı bulup anında sıkılabilir. Aslına bakarsanız son on yılı kapsayan bir araştırmada bizlere rakamlar ve istatistikler gösteriyor ki ani bir kararla kentten köye çalışmak için dönen ve orada genel anlamda home office çalışan bireyler, birkaç yıl içinde bu kararlardan derin bir pişmanlık duyup kente, büyük oranda İstanbul’a geri dönüyor.

Köyde emek verme sert koşullara ve değişen, değişmiş olduğu seviyede de kendini hissettiren iklim şartlarına bağlı olarak çalışmak demek bununla birlikte. Birazdan vereceğimiz köyde yapılacak işler sıralamasında birçok işin dışarıda, organik üretim için iklim şartlarına göğüs gererek yapıldığını görmüş olacaksınız. Bu da kuvvetli bir bünyeyi gerektirir. Bununla beraber dakik ve disiplinli olmayı da.

Gene de tüm bu olumsuzluklar gözünüzü korkutmasın. Köyde yapılacak işlerin çoğunluğu insanlığın geneline meydana getirilen hizmet anlamını taşımaktadır. Bu da sizi fazladan iyi hissettirecektir. İnsanlara suni, plastik ve son aşama zararı dokunan şeyler satmak yerine, direkt sağlığa iyi gelen ve insanlığın kaderine direkt ışık gönderen işlerde çalışıyor olacaksınız.

Köyde Yapılabilecek Kazançlı İşler
köyde yapılabilecek kazançlı işler

Köyde yapılacak işlerin bir bir çok organik demiştir. Mesela Özgür Gezen Organik Tavuk Satabilmenin Yolları adlı makalemizde bu organik üretimlerden birine dair bilgiler alabilirsiniz.

Özgür gezen tavuklar

Birazcık ilkin yukarıda linkini verdiğimiz iş kolundan başlamış olalım. Özgür gezen organik tavuk satmak. Özgür gezen tavuk demek, uygunsuz ve son aşama kirli çiftliklerde sıkıştırılmayan, özgürce dolaşıp en sıhhatli hallerde yumurta veren tavuk anlamına gelir. Halka gelen bir beslenme alışkanlığı değişikliğiyle kökten bir değişime giden pazar, artık oldukça daha çok organik ürün talep etmektedir. Siz de köy ortamında yapacağınız işlerden birini özgür gezen organik tavuk yetiştiriciliği ile başlatabilirsiniz. Böylece hem kazancınızın hem de sıhhatli beslenmenin kapısını açmış olmuş olursunuz.

Organik çiftlik oluşturmak, işletmek ya da o çiftliklerden birinde çalışmak. Köy demek tarla olmasıyla birlikte çiftlik de anlamına gelir. O çiftlikte çeşitli kümes hayvanları, çiftliğin büyüklüğü bakımından büyük baş memeli hayvanlar da olabilir. Ne olursa olsun beslenme ve besin açısından giderek organik bir yola girmiş insanoğlu için, böylesi bir organik çiftlik kurup işletmek ya da bu şekilde bir çiftliğin bünyesinde çalışmak, sizin için hem keyifli hem kazançlı olacaktır. Tabiat ile baş başa olmanın tarifsiz hazzı da cabası. Organik Çiftlikte Çalışmak İsteyenlere adlı makalemiz de size çeşitli açılardan yararlı olacaktır.

Organik Süt üretimi. Köy demek her gün ineklerin olanca büyük memelerinden süt elde etmek demek. Eğer yeteri kadar ineğiniz var ise bir süt çiftliği kurabilir, bir tek köydekilere satsanız bile inanılmaz geniş ölçekte para kazanırsınız. Zira son yıllarda çıkan haberler, kutularda tüketilen sütlerin sıhhatli olmadığını, illa süt tüketilecekse bunun en organik ve saf haliyle yapılması icap ettiğini altını çize çize havadis etmiştir. Bu yüzden bir tek köy ortamında, yakın vilayetlerde ve bağlı olunan ilde bile sütün satışını yaparak istediğiniz geliri elde edebilirsiniz.

Bir köy çobanı

Çobanlık yapmak: Çobanlık yapmak, dışarıdan bakılınca son aşama fena ve çilekeş bir iş şeklinde görünse de parası epey tatlıdır. Köyün zenginliğine ve sürünün ebatlarına bağlı olarak değişse de, averaj bir köyde çobanlık maaşlarının 3000 liradan başladığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Eğer doğayı seviyor ve hayvan bakımı / nezarete hakkında yeteri kadar bilgili ve deneyimleyseniz bu iş sizi bekler. Yalnız kalmaya da hazır olmalısınız fakat. Yoksa birkaç ayın sonunda sürüyü de parayı da boş verip kent hayatına kaçabilirsiniz. Aman dikkat.

Bunun haricinde köy yerinde bağ ve bahçe işlerine de girebilir, hayvancılık ya da zirai işlerde çalışmak istemiyorsanız, meyve ve sebze üreterek de köyde oldukça sağlam gelirler elde edebilirsiniz.

Köyde Yapılacak Alternatif ve Karlı İşler

Gelelim köyde yapılacak alternatif ve karlı işlere. Bunlardan ilki, dönemsel olarak köyün sessizliğinden yararlanmak isteyenlere gelsin. Bir çok süre bir iş alırız bu 2 ya da 3 aylık gelir. Genel anlamda kültür odaklı işlerdir bunlar. Bir kitabın çevirisi ya da düzeltisi. Senaryo yazarlığı. Ya da editörlük. Bu tür sessizlik ve bol miktarda stressiz süre isteyen işlerinizi, çantanıza ya da bavulunuza koyarak oralara götürebilir ve köy ortamının rahat ortamından sakince emek vererek nasiplenebilirsiniz.

Eğitmenlik yönünüz var ise, köy çocuklarına makul fiyata ek ders verebilirsiniz. Bu sebeple köydeki eğitimler ne kadar iyileştirilse de bilhassa de evlatların boynunu büken imtihan sistemlerine o kadar da uygun değildir. Kafi de değildir üstelik. Hal bu şekilde olunca bilhassa ilk okul seviyesindeki küçüklere ev ve köy ortamında dersler vermek, onları sınava hazırlamak en azından ek gelir deposu olarak değerlendirilebilir bir fırsat olarak göze çarpıyor.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın