A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Kosgeb Hibe ve Destekleri / KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi
KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi

KOSGEB hanım girişimci kredisi ile senelerdir sevilmiş olduğu bir tat olan çöp şiş üstüne bir restoran açan Seher Yaşayacak Gökman, hususi sektörden tecim hayatına atılan bir girişimci. Acıbadem’de Çöpçü ismiyle açmış olduğu restoranında 25 kişiye istihdam yaratan Gökman, restoranında yiyecek hizmeti ile beraber bölgesel et ürünlerinin satışını da gerçekleştiriyor.

Türkiye’de hanım girişimci sayısı hızla artıyor. Hanım girişimcileri destekleyen hususi ve kamu şirketlerinin de bu yeni yatırımlarda önemi büyük. Destek alan hanımefendiler işlerinde daha süratli koşuyor, kendilerini güvende hissediyor. Bu yeni girişimcilerden biri de Seher Yaşayacak Gökman. Gazetecilikten ticarete geçiş icra eden Gökman, senelerdir hep hayal kurduğu bir işi yapmak suretiyle harekete geçti. Çocukluğundan kalma bir damak tadı olan Ege’nin meşhur çöp şişini, bir restoranda tüm çöp şiş severlere sunmak için girişimde bulunan Gökman’ı KOSGEB de destekledi.

30 bin TL’si bağışlama, 70 bin TL’si ise iki yıl kredi imkanı ile verilen KOSGEB desteğiyle Gökman, kendi birikimini de ilave ederek yeni bir işe girişmiş oldu ve Acıbadem’de restoranını açtı. Açılışın arkasından kısa bir süre geçmesine karşın, tüketicinin talebi yatırımcısını güldürdü. Bu talep karşısında oldukça da şaşırdıklarını söyleyen Gökman, başarısını sürdürdüğü takdirde öteki hanım yatırımcılar için de örnek olmayı hedefliyor. Hususi sektörde çalıştıktan sonrasında kişilerin kendi işlerine geçmesi hem de birazcık da cesaret gerektiriyor. Gökman’ı destekleyen KOSGEB’in de burada kadınlan cesaretlendirdiğini göz ardı etmemek gerekiyor.

25 kişilik istihdam

Çöp şiş zincirleri bilhassa İstanbul’da hızla yayılıyor. Bodrum’a karayolu ile gezi edenlerin mola noktası olan Aydın Ortaklar’ın meşhur çöp şişi, yatırımcılar için de cazip bir yiyecek olarak görülüyor. Çöpçü markasının 1 l’inci şubesini Acıbadem’de açan Gökman, bahsettiğimiz benzer biçimde bir iktisat muhabiriymiş. Gazete ve dergilerde çalışan, arkasından da halkla ilişkiler sektörüne geçen Gökman, KOSGEB hanım girişimci yardımıyla Çöpçü Besin’dan franchise alarak Acıbadem’de restoran açınca, her insanın “Gazeteciydi, Çöpçü oldu” esprisini yaptığını söylüyor.

Gökman, bu restoranda belli bir istihdam da yaratmış durumda. Restoranda tam zamanlı olarak 25 şahıs çalışıyor. Yiyecek hizmeti ile beraber bölgesel et ürünlerinin satışı da gerçekleştiriliyor. Restoranda sonbaharla beraber evlere servis de başlamış olacak.

 

Açılmadan satın alan akınına uğradı

Acıbadem Çöpçü’nün her insanın tatilde olduğu bir dönemde hizmete girdiğini belirten Gökman, “Yaz süreci İstanbul’daki restoranlar için düşük sürem olarak görülse de Ramazan ayı başlamadan 3 gün ilkin restoranı açmak istedik. Restoranımızın kontrol yiyeceklerini yaparken, ilk müşterimiz geldi ve çöp şiş yiyecek için fazlaca ısrar eden oldu. Ikimiz de kırmadık kendilerini. Restoranımızı akşam 18:30’da açtık. Asla duyuru yapmadan yalnız ilk müşterimizi görenlerin restorana akın etmesiyle büyük bir şaşkınlık yaşadık” diyor.

Müşterilere çöp şiş yetiştirebilmek için bu yoğun talep karşısında komilik, garsonluk yaptığını bildiren Gökman “Uç saat açık tuttuğumuz restoranımız, İstanbul’da 1 l’inci şubesi olan Çöpçü zincirleri içinde l’inci sıraya terfi etti” diyor.

Tren garlarından doğan öykü

Iktisat Gazetecileri Derneği üyesi de olan Gökman, İzmir Karşıyakalı… Çocukluğunda ailece gittikleri Çöpçü’nün ilk restoranı Bostancı’da tattığı o lezzeti asla unutamıyor. Seneler sonrasında o lezzetin peşinden giderek restoran işletmeciliğinde karar kılıyor. Seher Yaşayacak Gökman, çöp şişin nasıl yapılır yaygınlaştığını şu sözleriyle konu alıyor:

“Selçuk, Ortaklar, Aydın ve İzmir benzer biçimde Ege yerleşimlerinde, tren istasyonlarında gerekseme sonucu buluş edilen Ege çöp şişi trenle seyahatin popüler hatta elzem olduğu yıllarda istasyonlarda beş dakikalık molalarda ortaya çıkarıldı. Süre darlığı sebebiyle ızgaraya atıldığında fazlaca kısa sürede pişebilmesi için etleri fazlaca küçük doğranıp, tahta kargılara dizilerek buluş edildi. Tren görünmeye başladığında atılan çöp şişler, yolcular inene kadar pişiriliyordu. Aslen Türk işi fast food yiyecek kültürünün Ege’deki ilk ayak izleri sayılabilir. İstanbul’da çöp şiş, kebap salonlarında mönünün içindeki kebap çeşitlerinden biriyken hak etmiş olduğu itiban Çöpçü markasıyla kazandırıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.”

Nerelerde franchise verecek?

Çöpçü, franchise yöntemiyle büyüyen bir şirket. Şimdilik İstanbul’da büyümeyi hedefliyor. Bu senenin iKinci yarısından itibaren ise İstanbul dışına çıkmayı planlıyor. Çöpçü Besin Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Yuvalı’nın yönetiminde ve irfan Baytaş’ın danışmanlığında çalışan şirket, İstanbul’un kalabalık bölgelerini hedefliyor. Baytaş, İstanbul’da olmak istedikleri bölgelerle ilgili şu detayları veriyor: ‘‘Kartal,

Etiler, Maslak, Bakırköy, Beylikdüzü, Topkapı, Fulya, Florya, Yeşilköy ve istoç hedeflediğimiz bölgeler. 2012 yılının ikinci yarısından itibaren İstanbul dışına da çıkmayı hedefliyoruz.”

Yuvalı ve Baytaş, tüketiciler tarafınca sevilen bir tat olan çöp şişte yatırımın oldukça cazip bulunduğunu söylüyor. Baytaş, “Biz müşterilerimiz için Aydın Ortaklar ve Selçuk’ta yedikleri leziz çöp şişi İstanbul’a getirdik. Bu lezzete odun ateşinde tandır lavaşı ilave ederek, lezzeti fazlaca üst boyutlara taşımış olduk. Etlerimiz tamamen Trakya ve Ege’den geliyor ve yalnız düve eti (1-2 yaşındaki dişi dana) kullanıyoruz” diyor.

Özge Yavuz / Haftalık Ekonomist Dergisi

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın