A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Kosgeb Hibe
dükkan devir işlemleri

Kosgeb Hibe

Kosgeb Hibe

Yeni bir projeyle iş kurmayı düşünüyorsanız ya da küçük ölçekli bir işletme kurmayı planlıyorsanız, kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız KOSGEB hibe veya kredi desteklerinden yararlanarak işinizi kurabilirsiniz. KOSGEB hibe veya kredi desteğiyle kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 5 adımda başvurunun nasıl yapılması gerektiğini anlatacağım.

Öncelikle bilmeyenler için KOSGEB hakkında kısa bir bilgi vereyim; KOSGEB girişimcilere kendi işini kurabilmeleri için çeşitli ödenekler sağlar. KOSGEB tarafından sağlanan Girişimcilik Destek Programı kapsamında 50.000TL’ye kadar verilen ödenekler hibe desteği kapsamındadır. İşletmenizi kurmanız yolunda ilk kuruluş desteği, ofis malzemeleri, 12 aylık işletme gideri desteği gibi konularda KOSGEB sizi destekliyor. Yani ilk olarak bu harcamalar için ödemeyi siz yapıyorsunuz fakat sonrasında harcamalarınızı faturalandırıp KOSGEB’den 50.000 TL’ye kadar geri ödeme alabiliyorsunuz.

Ayrıca, 50.000 TL’ye kadar hibe desteğinin yanı sıra faizsiz kredi desteğinden yararlanarak 100.000 TL’ye kadar destek alabilmeniz de mümkündür.

Şimdi gelelim, 5 kolay adımda KOSGEB hibe kredisini nasıl alabileceğinize.

Kosgeb Hibe
Kosgeb Hibe

1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB hibe veya kredi desteği alabilmek için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekmektedir. KOSGEB bu eğitimi bedelsiz olarak veriyor. Eğitim yaklaşık 70 saat sürüyor.

Eğer ki, örgün üniversite eğitiminiz sırasında 56 saat ve üzerinde girişimcilik dersi aldıysanız bunu da kabul ederek size sertifika verebiliyorlar. KOSGEB eğitimlerinin ne zaman ve hangi tarihlerde yapılacağına ilişkin bilgileri www.kosgeb.gov.tr adresinin duyurular ve sonrasında uygulamalı girişimcilik duyuruları sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri hakkında geçenlerde sizin için oldukça ayrıntılı bir yayın daha hazırlamıştık. KOSGEB’in girişimcilik eğitimleriyle ilgili detayları bağlantı üzerinden görebilirsiniz.

2. İş Planınızı Hazırlayın

Uygulamalı girişimcilik eğitiminizi tamamladıktan ve girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra ikinci adıma geçebilirsiniz.

Bu adımda işletmeniz için iş planınızı hazırlamanız gerekiyor. İş planı KOSGEB’den destek almanızı sağlayacak en önemli faktörler arasında yer alır ve değerlendirme sürecinde önemli bir yer tutar.

Standart bir iş planında, işletme faaliyetleriyle ilgili bilgi vermeniz gerekir. Bu konudaki daha detaylı bilgi için İş Planı Nedir ve Nasıl Hazırlanır? adlı yazımızı okuyarak fikir alabilirsiniz.

3. Destek Başvuru Süreci

İş planınızı hazırladıktan sonra destek başvurunuzu, iş planı ve gerekli diğer belgelerle birlikte ilgili KOSGEB Birimine yapmanız gerekir.

Destek başvurunuz, KOSGEB Birimi tarafından bilgi, belge ve şekil yönünden ön değerlendirmeye alınır. Birim ön değerlendirmenin ardından, iş planını kurula sunar. Kurul, bütçe imkanları başta olmak üzere yenilikçi, teknoloji kullanabilecek, katma değeri yüksek, ürün veya hizmet üretebilecek gibi çeşitli kriterlerle iş planınızı değerlendirir.

Kurul tarafından yapılan değerlendirmenin sonucunda iş planınız kabul edilebilir, reddedilebilir veya düzeltilmesi istenebilir. Bu sonuç işletmeye/girişimciye bildirilir.

Başvurusu kabul edilen işletmenin KOSGEB Veri Tabanına kayıt yapması gerekir.

4. Veritabanına Kayıt

Eğer, kurul tarafından iş planınız değerlendirilmiş ve hibe veya kredi desteğiniz onaylanmışsa Veritabanına kayıt işlemi yapmanız gerekir.

KOSGEB’in web sitesinden E-Kobi sistemi aracılığıyla veritabanına kayıt için bir kullanıcı adı ve parola almanız gerekir. Aldığınız kullanıcı adı ve parola ile giriş yaparak Kobi Beyannamesini doldurmanız beklenir. Daha sonra evrakların asıllarını, fotokopilerini ve vergi levhasının fotokopisini ve birimin sizden talep edebileceği diğer belgeleri KOSGEB’e teslim etmeniz gerekir.

5. Sonuç

Sırasıyla; Girişimcilik Eğitimi, İş Planı, Başvuru Sürecini ve onay sonrası Veritabanına Kayıt işlemini gerçekleştirmiş olmanızla desteklerden yararlanmaya hak kazanmış olursunuz.

Yeni Düzenlemeyle KOSGEB’in Destek Limitleri Değişti

Daha öncesinde 30.000 TL hibe, 70.000 TL’ye kadar verilen faizsiz kredi destek limitleri, son düzenlemelerin ardından değiştirilmiştir. Yeni destek limitlerine göre, girişimciler 50.000 TL hibe, 100.000 TL faizsiz kredi desteği alabiliyorlar.

KOSGEB yeni düzenlemeyle;

  • İşletme kuruluş giderleri desteği için 2.000 TL
  • Kurulum dönemi makine, teçhizat destekleri için 18.000 TL
  • İşletme giderleri desteği için 30.000 TL olmak üzere toplamda 50.000’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği vermektedir.
  • Girişimciler, hibe desteğinin yanı sıra 100.000 TL üst limite çıkarılan faizsiz kredi desteğinden de yararlanabiliyorlar.

KOSGEB Hibe ve Kredi Destekleri Konusunda Önemli Bilgilendirme

SMS veya belirsiz telefon numaralarından sizleri arayarak, KOSGEB adını kullanıp belirli bir ücret karşılında destek alabileceğinizi söyleyen şahıslara itibar etmeyiniz. KOSGEB desteklerine ancak siz gerekli belgelerle başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB’in girişimcilik eğitimlerine katılmak ve KOSGEB’e başvuru yapmak ücretsizdir. Kurumun tek resmi web sitesi www.kosgeb.gov.tr adresidir. Bu web sitesi üzerinden şehrinizde bulunan KOSGEB müdürlüklerinin telefon ve adres bilgilerini öğrenebilirsiniz

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın